شهید آوینینمونه ‏اى از پارسائى پيامبر(ص) و حضرت زهرا(س)

رسول خدا (ص) هرگاه مسافرت مى‏كرد، آخرين نفرى كه با او خداحافظى مى‏نمود، فاطمه (س) بود، هرگاه از مسافرت بازمى‏گشت نخستين نفرى كه با او ديدار مى‏كرد فاطمه (س) بود، در يكى از سفرهاى جنگى، رسول خدا (ص) به مدينه بازگشت، و به سوى خانه‏ى فاطمه (س) رهسپار شد، وقتى كه به در خانه رسيد، ناگهان پرده‏ى مخصوصى را ديد كه آويزان است، و حسن و حسين (ع) را ديد كه در دستشان دستبند نقره‏اى مى‏باشد.

پيامبر (ص) از همانجا بازگشت و وارد خانه‏ى فاطمه (س) نشد، فاطمه (س) از جريان آگاه شد، گمان برد كه علت بازگشت پيامبر (ص) بخاطر آن پرده و آن دستبندها بوده است.
بى‏درنگ پرده را گرفت، و آن دستبندها را از دست حسن و حسين (ع) بيرون آورد فاطمه (س) دستبندها را بين حسن و حسين تقسيم نمود، آنها با چشمى گريان به حضور رسول خدا (ص) آمدند.
رسول خدا (ص) آن دستبندها را از آنها گرفت و به ثوبان (يكى از غلامان) فرمود: اينها را به فلان جا ببر، و با اينها براى فاطمه (س) يك گردنبند از چوب عصب، و دو دستبند از چوب عاج خريدارى كن.

فان هؤلاء اهلبيتى و لا احب ان يأكلوا طيباتهم فى حياتهم الدنيا.
زيرا، اينها اهل خانه‏ى من هستند و من دوست ندارم كه آنها زيبائيها و لذائذ را در اين دنيا مصرف كنند و براى آخرت باقى نگذارند».(1)

پی نوشت

1ـ مسند احمد و كشف‏الغمّه- در قرآن در آيه 20 سوره‏ى احقاف مى‏خوانيم: در روز قيامت كافران را بر آتش عرضه مى‏كنند، به آنها گفته مى‏شود: اذهبتم طيباتكم فى حياتكم الدنيا: «شما از طيبات و لذائذ در زندگى دنيا استفاده كرديد»- مترجم.

Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo