شهید آوینی


مقدمه‏اى بر چاپ هفتم با ويرايش جديد

پيامبر اكرم(ص):

مَنْ حَفِظَ عَلى اُمّتي أربعينَ حديثاً يَنْتَفِعُونَ بها في اَمْرِ دينِهِمْ، بَعَثَهُ يَوْمَ القيامَةِ فقيهاً عالماً. «بحارالانوار، ج 2، ص 156»

آنچه پيش روى داريد، مجموعه‏اى است از روايات كه در سه زمينه «شخصيت حضرت فاطمه(س)»، «زن، جايگاه و مسؤوليت»، و «خانواده و مسؤوليتها» در قالب سه «چهل حديث» گزينش شده است. مجموعه‏اى كه به همراه ترجمه روايات و پاره‏اى توضيحات تلاش مى‏كند چهره‏اى هر چند اجمالى را از سه موضوع ياد شده در سخنان اهل‏بيت(ع) نشان دهد. در اين مجموعه كه از منابع روايى شيعه و سنّى گرد آمده تلاش شده است حتى‏الامكان روايات مورد نظر به گونه‏اى منسجم، گزينش شود و تنظيم گردد و با افزودن پاره‏اى توضيحات، خواننده در دستيابى به پيام روايات و نتيجه‏گيرى، همراهى شود. آوردن عناوين و سرفصلها نيز مى‏تواند به شكلى گزيده‏تر، پيام اصلى اين روايات را برساند.

كارى از اين دست، چه بسا در نگاه برخى، امرى آسان آيد، اما آنان كه با منابع روايى و كار بازگو كردن آنها براى عموم، انس دارند، مى‏دانند كه گزينش و پردازش روايات امرى است دشوار و ظريف، بويژه اگر در محدوده موضوعاتى باشد كه ديدگاههاى مختلف را به سوى خود جلب كرده است. موضوع زن و خانواده در اين مجموعه، از همين دست است. از اين روى، گزينش اوليه حدود دو سوم روايات اين مجموعه، با همكارى جمعى از دوستان محترم در واحد خواهران دفتر تبليغات اسلامى صورت گرفت.

چاپهاى اوليه اين كتاب، نخست با عنوان «گلواژه آفرينش» تقديم علاقه‏مندان شد و ناشر محترم در چاپ ششم، عنوان مناسب «فاطمه(س)، گلواژه آفرينش» را جايگزين نام اوليه نمود. آنچه اينك در هفتمين چاپ ارائه مى‏شود همراه با تجديد نظرى كلى و ويرايشى دوباره است كه برخى اصلاحات و افزوده‏ها را نيز در بر دارد. در بازنويسى دوباره اين مجموعه، افزون بر اصلاحات عمده در عبارات و پاره‏اى اصلاحات در محتوا، برخى روايات نيز جايگزين يا تكميل شده است. آنچه در مدخل بخش نخست آمده نگاهى است به روايات بخش نخست كتاب كه اختصاص به شخصيت بانوى بزرگ اسلام، حضرت فاطمه(س) دارد. و آنچه در اين چاپ، در پايان كتاب به عنوان ضميمه آمده، پژوهشى كوتاه در باره تاريخ ولادت آن حضرت(س) است كه مى‏تواند براى علاقه‏مندان اين دست مباحث مفيد افتد.

در اينجا لازم است از سركار خانم عذرا انصارى و حجج اسلام، آقايان محمود آخوندى، عبدالرحمن انصارى، احمد بحرينى، حسين محمدى و محمود مشايخى كه در گزينش اوليه بيشتر روايات بذل همت نموده و همراهى كردند صميمانه سپاسگزارى كنم.

قم - سيدضياء مرتضوى

مهرماه 1377

Copyright © 2003-2020 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo