بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram
مراسم تحليف و اعطاى سردوشى در دانشكده‏ى افسرى‏ امام على (ع)

28/ 07/ 87

بسم ‏اللَّه الرّحمن الرّحيم‏

به شما جوانان عزيز، حضور در مجموعه‏ى پرافتخار نيروهاى مسلح جمهورى اسلامى ايران را تبريك عرض ميكنم. اين لباس، لباس افتخار است؛ زيرا شما با وجود خود، با خدمت خود، با خصلتهاى برجسته‏ى انسانىِ يك سرباز اسلام، مايه‏ى دلگرمى ملت خودتان و كشور خودتان و سرزمين مقدس و خدائىِ خودتان هستيد.

در همه جاى عالم، نيروهاى مسلح يكى از اجزاء بسيار مهمِ اقتدار ملى كشورها به حساب مى‏آيند؛ ولى آن وقتى اين اقتدار و اين مظهر قدرت ملى اهميت و ارزش مضاعفى پيدا ميكند كه آنچه در او بُروز ميكند، صرفاً اقتدارِ به مدد و كمك سلاح نباشد. سلاح مهم است و مرد مسلح، تواناى دفاع است؛ اما مهمتر از سلاح، نيروى معنوى و قدرت روحىِ مرد مسلح است. اين آن چيزى است كه اقتدار ملى يك كشور را به صورت يك اقتدار معنوى و حقيقى و غير قابل زوال در مى‏آورد. يك ملت با داشتن مردان و جوانان مسلح و سربازان شجاع و رشيدى كه دلهاى آنها با نور ايمان روشن است و اراده‏هاى آنها با قدرت و صلابت ايمان مستحكم است، داراى اقتدارى است كه نظير آن را در سراسر جهان - بلكه در سراسر تاريخ - كمتر ميتوان پيدا كرد. امروز شما در چنين كسوتى قرار داريد.

در جمهورى اسلامى ايران، نيروهاى مسلح، عظمت و ابّهت خود را فقط به قدرت سلاح نشان نميدهند؛ بلكه در كنار آن، اقتدار معنوىِ آنها وابسته به نيروى ايمانىِ آنهاست. براى خدا، براى انسانيت، براى گسترش توحيد و براى دفاع از ارزشهاى اصيل است كه سرباز ايرانى و نظامىِ ايرانى و جوان مسلح ايرانىِ اسلامى، در اين كسوت در مى‏آيد و خود را آماده نگاه ميدارد. اگر در دنياى مادىِ امروز و در طول تاريخ، ارتشها براى فرونشاندن آتش حرص و طمع قدرتمندان به وجود آمده‏اند و به كار گرفته شده‏اند و اگر امروز ارتشهاى مسلح عالم وسيله‏ى زورگوئى ابرقدرتها به حساب مى‏آيند، نيروهاى مسلح جمهورى اسلامى ايران جانفدايان فضائلند و براى تثبيت فضائل انسانى و ارزشهاى الهى است كه تمرين و مقاومت ميكنند و در ميدانها مى‏ايستند؛ اين است آن چيزى كه در نهايت، پيروزى قطعى و قاطع را به دست خواهد آورد. اين را بايد حفظ كنيد.

امروز در دنيا، تجربه‏هاى نو به نو، حقايق عجيبى را براى جهانيان آشكار ميكند. امروز دنيا مشاهده ميكند كه ارتش تا دندان مسلحى كه توانسته بود ارتشهاى مشابه خود را در كشورهاى عربى، در مقابل ابّهت و اقتدار خود وادار به تسليم بكند، در مقابل ايمانِ جوانانِ شجاع و باشهامت «حزب‏اللَّه»، مجبور شد كه ذلت شكست را بپذيرد و اعتراف كند كه در مقابل اين جوانان مؤمن، ضعيف و ناتوان است؛ اين به معنى برترى اقتدار معنوى بر قدرتهاى ماديست. جوانان عزيز ما در ارتش، در سپاه، در بسيج، در نيروى انتظامى و در هر بخشى از بخشهاى نيروهاى مسلح سرافرازِ جمهورى اسلامى - به عنوان انسانهائى كه در كنار آمادگيهاى رزمى و در لباس سرباز اسلام، از ايمان و معنويت برخوردارند - يك امتياز استثنائى در ميان همه‏ى نيروهاى مسلح در سراسر جهان دارا هستند؛ اين را قدر بدانيد.

عزيزان من! شما خود را آماده ميكنيد براى اينكه در طول ساليان خدمت خودتان - به عنوان انسانهائى كه براى دفاع از اين ملت، به آنها و به اراده‏ى آنها و به شجاعت آنها اطمينان و اعتماد شده است - در مقابل ملتتان سرافراز باشيد؛ شما وارد چنين راهى شده‏ايد و چنين آينده‏اى را براى خودتان تصوير كرده‏ايد. ملت ما، پشتيبان نيروهاى مسلح است و نيروهاى مسلح را از خود و جزء غير قابل تفكيكى از خود ميداند. همچنانى كه بزرگان دين فرموده‏اند، شما حصارها و باروهاى مستحكم اين ملتيد؛ در همه‏ى مراحل آموزش و در همه‏ى مراحل خدمت، اين را به ياد داشته باشيد و از خاطرتان دور نكنيد؛ باروهاى مستحكم ملتى كه به نام خدا و به نام عدالت قيام كرده است و با ايمان خود و با صلابت خود و با شجاعت خود و با ايثار خود، توانسته است دشمنان مسلحِ به مدرنترين تسليحات را به عقب‏نشينى وادار كند. امروز همه‏ى دشمنانى كه در آغاز انقلاب اسلامى و تشكيل نظام جمهورى اسلامى، گمان ميبردند كه نظام جمهورى اسلامى نميتواند در مقابل طوفانهاى مخالفت آنها ايستادگى بكند، با تجربه‏ى سى ساله تشخيص داده‏اند و اعتراف ميكنند كه جمهورى اسلامى قوى‏ترين است. شما قوى‏ترين هستيد. اين قوّت و قدرت به بركت صلابت ايمان در شماست؛ ايمان را قدر بدانيد و آن را در خود تقويت كنيد.

وظائف يك فرد مسلح در نيروهاى مسلح جمهورى اسلامى، فرا گرفتن خوب، انضباط خوب، آمادگى هميشگى و اخلاص و صفا و نورانيت معنوى است؛ همه‏ى اينها را با هم براى خود گردآورى كنيد. فرصت جوانى را براى آراسته شدن به اين فضائل بزرگ مغتنم بشماريد. امروز شما در بهترين سالهاى عمرتان قرار داريد و با كسب فضائل معنوى‏اى كه براى يك انسان فداكارِ مؤمن و يك انسان سربلند در مقابل خدا و خلق لازم است، ميتوانيد بندگان شايسته‏ى خدا و مردان بزرگ دوران خود باشيد. ارتش جمهورى اسلامى ايران به مردان بزرگى كه بتوانند وظائف با اهميت و با عظمت اين سازمان را بر دوش بگيرند، هميشه نيازمند بوده است و بحمداللَّه در طول دوران پس از انقلاب تا امروز، از چنين مردانى برخوردار هم بوده است؛ بعد از اين هم شمائيد كه بايد اين بارهاى سنگين را بر دوش بگيريد.

از خداوند متعال مسئلت ميكنم كه شما جوانان عزيزِ اين ملت و شما سربازان وفادار اين كشور را - به مثابه‏ى بهترين سربازان اسلام و بهترين مردان دوران خودتان - توفيق رشد و تعالى عنايت بفرمايد.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved