بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى
 در دیدار پر شور هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم

1382/11/15

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

به همه‏ برادران و خواهران عزیز و بخصوص به برادران و خواهرانى كه از راههاى دور زحمتِ سفر را تحمل كرده‏اند و تشریف آورده ‏اند، خوش ‏آمد عرض می‏ كنم. همچنین ایام خجسته‏ دهه‏ مبارك فجر انقلاب اسلامی و نیز عید سعید غدیر را - كه چند روزى بیشتر به این عید بزرگ نمانده است - تبریك عرض می ‏كنم. امیدوارم به بركت ایمان و شور و اخلاصى كه در شما مردم عزیز نسبت به مقدسات دینى و اولیاى عظام دین (علیهم ‏السّلام) وجود دارد، همه‏  شما و همه‏  ملت ایران مشمول بركات الهى باشید و این اعیاد بر همه‏ شما و بر همه‏ ملت ایران مبارك باشد.
امروز بجاست به مناسبت چهلم فاجعه ‏ى زلزله ‏ى بم، از مردم مصیبت‏زده و داغدیده‏ آن شهر یادى بكنیم. اگرچه ملت عزیز ما از آغاز بروز این فاجعه، همدردى و همدلى خود را با مردم مصیبت‏زده‏ بم بخوبى اظهار كردند و ایمان و مروت و اخوت اسلامی خود را نشان دادند؛ ولى ابعاد این حادثه‏ تلخ، فراموش شدنى نیست. مسؤولان دستگاه ‏هاى مختلف دولتى و نهادهاى انقلابى كه خیلى هم براى جبران خسارات و مصایب مردم بم تلاش كردند، باز هم باید تلاش كنند؛ باز هم باید همدلى و كمك مردم و همراهىِ همه‏ى دستگاه‏هاى دولتى در این قضیه به ‏چشم دیده شود تا ملت ایران خاطرجمع شود كه این ضایعه‏ بزرگ تا حد ممكن ترمیم شد و زخم مصیبتى كه بر پیكر ملت ایران وارد آمد، جبران گردید.
چقدر خوب و شایسته است كه مردم در هر نقطه‏ كشور باز هم به فكر برادران و خواهران بمی خود باشند؛ كسانى كه مى ‏توانند به آنها كمك كنند. انسان مى ‏تواند برخى از هزینه‏ هاى زاید را از زندگىِ خود بزند. حجاج كه این روزها ان‏شاء اللَّه تدریجاً در حال برگشت هستند و بسلامتى به كشور برمى‏گردند، چقدر خوب است هزینه ‏هایى را كه معمولاً در برگشت از حج، صرف برخى از دید و بازدیدها و تشریفات مى‏كنند، حذف كنند و آن را براى مردم بم خرج كنند و به برادران و خواهران مصیبت دیده‏ خود كمك نمایند.
البته اینها براى یك ملت و براى مردم یك شهر امتحان الهى است. بلا به معناى امتحان و براى ابتلاء است. این امتحانِ سخت بر مردم بم و در درجه‏ى بعد بر همه‏ ملت ایران وارد شد. باید از این ابتلاء و امتحان الهى همه سربلند بیرون بیایند و بدانند آنچه خداى متعال را خشنود مى‏ كند، این است كه ما در كار و رفتار و عملكردِ خود بازنگرى كنیم و نقص ‏ها ، ضعف ‏ها و خطاها را از خودمان بزداییم . یك ملت اگر از تجربه ‏ها درس بگیرد و راه خود را با صراط مستقیم الهى تطبیق كند ، مصداقِ « رضى ‏اللَّه عنهم و رضوا عنه» خواهد شد.
این ایام، سالگرد انقلاب عظیم اسلامی است و براى ملت ایران و بلكه مسلمانان عالم یك عید است. اسلام توانست این افتخار را به‏دست آورد كه بر سیطره و سلطه‏ى قدرتهاى چپاولگر و جهانخوار پنجه بیندازد و یك ملت را نجات دهد. دهها سال قدرتهاى استعمارى بر ایران سلطه و سیطره داشتند. بلاهایى كه دولت استعمارگر انگلیس در طول دهها سال بر سر ملت ایران آورد، فراموش نشدنى است. انقلاب مشروطیت را مصادره كردند، دیكتاتورى سیاه رضاخان را بر این مردم تحمیل كردند، نفت را غارت كردند، كشور را عقب نگه داشتند، ملت را مورد اهانت قرار دادند و ذلیل كردند و حق عمومی یك ملت را در طول دهها سال پامال كردند. بعد هم كه قدرت انگلیسى ‏ها در سطح بین ‏المللى رو به كاهش رفت، امریكایى ‏ها خود را سر این سفره رساندند و تطاول را شروع كردند. دیكتاتورىِ بیست و پنج ساله‏ى سیاه محمدرضا و همان جنایت‏هایى كه انگلیسى ‏ها مى ‏كردند، به‏ وسیله‏ امریكایى ‏ها در ایران صورت گرفت و روز به ‏روز پنجه‏ قدرتشان را در این كشور بیشتر فرو مى ‏كردند. ثروتها را مى ‏بردند، فرهنگ اسلامی و ملى را نابود مى ‏كردند و فرهنگ بیگانه ‏پرستى را به جاى آن رسوخ مى ‏دادند. همه چیزِ این كشور تحت سلطه و در پنجه‏ى آنها بود و رمق این ملت را كشیده بودند. اسلام توانست خون دوباره‏ اى به رگهاى این ملت بدواند. شعار بیدارى اسلامی، این ملت را به حركت درآورد. رهبرى امام بزرگوار راه را به این ملت نشان داد. این ملت - همچنان كه قرآن فرموده است - سرنوشت خود را با اراده و ایستادگى و مجاهدتِ خود عوض كردند؛ نظام دیكتاتورى را از بین بردند؛ امریكا را از این كشور بیرون كردند؛ سلطه‏ قدرتها را از این كشور قطع كردند و حق انتخاب كردن و حكومت بر سرنوشت خود را دوباره به ‏دست آوردند؛ در نتیجه ملت ایران زنده شد.
دهه‏ فجر، یادبود حیات دوباره‏ ملت ایران و كشور عزیز ماست. مردم این ایام را جشن مى ‏گیرند و حق دارند جشن بگیرند. و شما عزیزان من! بدانید؛ در دنیا هم هرجا مسلمانانِ آگاه و بیدارى وجود دارند، نسل جوان، زبدگان و نخبگانِ فرهنگى و سیاسى آنها هم این جشن را جشن خودشان محسوب مى كنند و این بیدارى را به نفع خود مى ‏دانند. دنیاى اسلام كه زیر سلطه و سیطره‏ قدرتهاى استكبارى در خواب بود، بیدار شد. بعضى جاها توانستند خود را نجات دهند؛ در بعضى جاها هم خودِ بیدارى، مقدمه‏ نجات است.
ارزش این انقلاب از این جهت است كه ایران را از سلطه‏ قدرت هاى مستكبر جهانى نجات داد. شما ببینید در دنیا زیاده ‏خواهان و انحصارطلبان بین ‏المللى با ملتها چه مى ‏كنند. همین‏ ها بر این كشور، بر این ملت، بر نفت ما، بر فرهنگ ما، بر دولت ما و بر همه‏ منابع انسانى و مالى ما مسلط بودند. انقلاب دست اینها را قطع كرد؛ اینها را از این كشور بیرون راند و سلطه‏ى آنها را از سر این ملت كم كرد؛ این، ارزش انقلاب ماست. قدر این انقلاب را بدانیم؛ آن را در مسیر خود حفظ كنیم و كمك كنیم به سمت اهداف والاى خود پیش برود. همین اصول و مبانى و پایه‏هاست كه آینده و سرنوشت و اقتصاد و فرهنگ و دین و دنیاى ما را بهبود خواهد بخشید و زخم‏هاى پیكر ایران عزیز و مظلوم را التیام خواهد داد.
آنچه این روزها در درجه‏ اول اهمیت است و من باید چند جمله‏ اى درباره‏ آن عرض كنم، انتخابات است. انتخابات، مظهر حضور مردم و آزادى ملت ایران در انتخاب سرنوشت خود است. شما وقتى رئیس ‏جمهور را انتخاب مى ‏كنید، یعنى تمام سررشته‏ هاى اجرایى كشور را در دست كسى مى گذارید كه منتخب شما و برخاسته‏ از رأى و اراده‏ شماست. وقتى نمایندگان مجلس را انتخاب مى‏كنید، یعنى قانونگذارى و همچنین نظارت بر كار اجرایى را به دست كسانى مى ‏سپرید كه شما آنها را شناخته و انتخاب كرده‏اید؛ بنابراین شما هستید كه انتخاب مى‏كنید. این كار به معناى قدرت مردم در اداره‏ى كشور و در دست داشتن سرنوشت كشور به وسیله‏ى ملت است؛ این چیزِ كم و كوچكى نیست؛ این براى ما همه چیز است. و من به شما عرض كنم؛ چیزى كه در این بیست و پنج سال كشور و ملت ما را در مقابل تهاجم وحشیانه‏ى زیاده‏خواهان بین ‏المللى حفظ كرد، همین بود كه مى ‏دیدند ملت، صاحب دولت و مجلس و صاحب مسؤولان است. تا امروز پشتوانه‏ى حضور ملى بوده كه همیشه دولتهاى متجاوز و مقتدر جهانى را ترسانده است. این حضور، مثل سنگرى براى كشور ما محسوب شده است؛ این چیز خیلى مهمی است. اگر در كشور ما انتخابات و مردم‏سالارى و حضور مردمی و اراده‏هاى جوشان شما مردم در وسط صحنه و میدان نمى‏بود، بدانید یك سال هم این انقلاب دوام نمى‏آورد؛ در مقابلِ یكى از تهاجمهاى سیاسى و محاصره‏هاى اقتصادى هم دولتها نمى‏توانستند ایستادگى كنند؛ آن سنگر اصلى، شما بودید.
انتخابات مظهر حضور مردم است؛ همچنان كه حضور در راهپیمایى بیست‏ودوم بهمن، یكى از مظاهر حضور مردمی است. دشمن و دستگاه‏هاى استكبارى از انتخابات شما و از راهپیمایى شما در بیست‏ودوم بهمن مى ‏ترسند؛ بنابراین از همه‏ نیروى خود استفاده مى‏كنند شاید بتوانند انتخابات و حضور مردم و رأى آزاد و دخالت مردم در سرنوشت خود را از این ملت و از این كشور بگیرند. بیست ‏و پنج سال است كه دارند این تلاش را مى‏كنند؛ الان هم دارند تلاش مى‏كنند.
این روزها مى ‏بینید و مى ‏شنوید كه در مسأله‏ انتخابات، مناقشاتى بین دستگاه‏هاى اجرایى و نظارتى وجود دارد؛ همیشه هم بوده است. بدیهى است كه همیشه ممكن است بین دستگاه ناظر و دستگاه مجرى سر برخى از مسائل اختلاف پیش بیاید؛ این چیز تازه‏ اى نیست؛ اما دشمن‏ها دندان تیز كرده‏اند، خوشحال شدند و قضیه را بزرگ كردند؛ یك عده هم در داخل، فریب آنها خوردند.
اگر كسى تبلیغات جهانى را بشنود - براى ما هر روز مثل یك طومار، تبلیغات جهانى را روى كاغذ مى ‏نویسند و مى ‏آورند؛ مى ‏بینیم كه چه مى‏گویند و چه مى كنند - ملاحظه مى‏كند كه همه‏ تلاش آنها این است كه انتخابات آینده‏ى ما را - كه پانزده روز بیشتر به زمان اجراى آن نیست - تخریب كنند؛ این راهبرد كلى آنهاست. تمام تلاش آنها این است كه انتخابات در كشور برگزار نشود؛ یعنى یك دولت مردم‏سالار، بدون مجلس؛ یك دولت اسلامی، بدون نمایندگان مردم. معناى این تلاش چیست؟ یعنى پشتوانه‏ى مردمی را از نظام قطع كنند. همه‏ى همت و تلاش محافل سیاسى خارجى - یعنى كسانى كه دشمن ما هستند - و دستگاه‏هاى اطلاعاتى و تبلیغاتى ‏شان امروز متوجه به این مسأله است. راهبرد كلى آنها این است كه انتخابات را تخریب كنند و نگذارند انتخاباتى برگزار شود. آنها از انتخابات بشدت ناراحت و ناراضى‏اند؛ مى‏دانند انتخابات مانع توطئه ‏ها و جلوگیر خباثت هاى آنها نسبت به این كشور است؛ لذا مى ‏خواهند انتخابات برگزار نشود؛ این راهبرد كلى آنهاست.
این روزها وقتى به تبلیغات جهانى نگاه مى‏كنید، مى‏بینید حیله‏ فعلى آنها هم در این قالب ارائه مى‏شود كه انتخابات را به تعویق بیندازیم! آن، استراتژى‏ شان است؛ این هم تاكتیك‏شان است. مرتب هم مسؤولان كشور و مسؤولان اجرایى را تشویق مى‏كنند به این‏كه شما نمى ‏توانید انتخابات را راه بیندازید و نباید راه بیندازید. این تبلیغات خارجى، مستقیم و غیرمستقیم، رادیویى و سیاسى و با انواع و اقسام دیگر، همه متوجه این قضیه است.
آنچه وظیفه‏ ى دولت و ملت ایران است، این است كه در مقابل توطئه‏ دشمن بایستند. انتخابات باید در موعد خود - روز اول اسفند - بدون حتّى یك روز تأخیر انجام بگیرد. من متأسفم از این‏كه بعضى افراد از روى غفلت، همان حرفهایى را تكرار مى‏كنند كه دشمنان این ملت مى ‏زنند. آنها با تبلیغات و روشهاى سیاسى و حیله‏ هاى خود برخى از مسؤولان اجرایى را به كنار رفتن و اجرا نكردنِ مسؤولیت قانونى تشویق مى‏ كنند. مگر اجرا و برگزارى انتخابات حق كسى از مسؤولان است كه بگوید من این حق را مى ‏خواهم یا نمى ‏خواهم؟ وظیفه است؛ وظیفه‏ قانونى دستگاه‏هاى مشخص دولتى است؛ باید این وظیفه را انجام دهند؛ این حق مردم است. مگر كسى در داخل كشور مى ‏تواند بگوید چون من این پدیده را نمى ‏پسندم، یا فلان روش را نمى ‏پسندم، آنچه را كه قانون به عنوان وظیفه بر عهده‏ من قرار داده است، انجام نمى‏ دهم؟ مگر مى ‏شود چنین كارى كرد؟! شانه خالى كردن از مسؤولیت، به صورت كناره‏گیرى و استعفاء و غیر اینها، براى این مسؤولان، هم خلاف قانون است، هم حرام شرعى است. مگر مى‏شود با این حق بزرگ مردم بازى كرد؟!
اكثر مسؤولان ما، اكثر نمایندگان مجلس ما، اكثر مسؤولان اجرایى ما، مردمان متدین، علاقه‏ مند به انقلاب و آماده‏ براى خدمت به مردمند. این‏طور خیال نشود كه مجلس چنین است یا چنان است؛ نه، مجلس ركن نظام است. البته در داخل مجلس - مثل همه جاى دیگر - ممكن است عناصرى نفوذ و رخنه كرده باشند؛ حقایق را وارونه كنند؛ فضا را بر كسانى سخت و سنگین كنند؛ آنها را وادار به كار ناشایسته و نامناسبى كنند. اغلب نمایندگان براى خدمت به مردم آماده ‏اند؛ وظیفه‏ى آنهاست؛ باید هم این كار را بكنند؛ باید هم خدمت كنند. فلسفه‏ وجود بنده و امثال بنده و دیگر مسؤولان، خدمت است. ماها نوكر و خدمتگزار مردم هستیم؛ اعتبار و آبروى ما به این است؛ اسلام این را براى ما معین كرده است؛ ما حقى به گردن مردم نداریم؛ مردم به گردن ما حق دارند. با این روحیه و با این نیت، بیست‏ و پنج سال این انقلاب و این نظام سر پا ایستاده است؛ بیست‏وپنج سال این ملت مثل كوه در مقابل دشمنانِ توطئه ‏گر و حیله ‏گرِ خود مقاومت كرده است. كسانى كه این روحیه را از دست بدهند و یا دیگران را به خروج از این روحیه تشویق كنند، به ملت خیانت كرده ‏اند.
همه‏ مسؤولان - چه در قوه‏ مقننه، چه در قوه‏ مجریه، چه در قوه‏ قضاییه - باید همیشه كمر بسته و آماده به خدمت باشند. مجلس هم باید وظایف بزرگ خود را انجام دهد؛ این، هم وظیفه‏ى شرعى است، هم وظیفه‏ى قانونى است، هم وظیفه‏ى اخلاقى و ملى است. دولت هم باید وظایف خود را انجام دهد؛ قوه‏ى قضاییه هم باید وظیفه‏ى خود را انجام دهد؛ همه باید وظایف خود را انجام دهند.
كشور بحمداللَّه بعد از آن جنگ طولانى به راه افتاده است؛ كارهاى زیاد و بزرگى شده است؛ بتدریج آثار افق‏هاى زیبا در حال آشكار شدن است؛ ناگهان دشمنان در مرحله ‏اى مى‏ خواهند با سیاست، توطئه و مكارى جلوى این پیشرفت را بگیرند؛ مگر ما اجازه مى‏دهیم؟
البته این روزها حرفهاى گوناگونى از زبانها و بلندگوهاى مختلف در داخل كشور بلند شد كه بعضى از آنها بسیار دل ‏آزار بود. راه صحیح را باید جستجو كرد. واقعاً كسانى كه مسؤول و دلسوزند، خیلى زحمت كشیدند و خیلى تلاش كردند؛ من از همه‏ى آنها تشكر مى‏كنم. شوراى محترم نگهبان خیلى تلاش كرد و خیلى زحمت كشید؛ واقعاً جاى قدردانى و سپاسگزارى دارد. رئیس جمهور محترم و رئیس محترم مجلس خیلى تلاش كردند و خیلى زحمت كشیدند؛ از آنها هم تشكر  می ‏كنم. دستگاه ‏هایى كه مسؤول هستند، هر كدام به نوبه‏ خود تلاشهاى خوب و شایسته اى كردند. البته كسانى هم هستند كه زیاده ‏خواه‏اند و - همان‏طور كه عرض كردیم - با گردن ‏كلفتى مى‏ خواهند كار خود را پیش ببرند؛ اینها مى ‏خواهند روى مسؤولان كشور فشار وارد بیاورند. روى این آقایان فشارهاى زیادى بود، اما ایستادگى كردند. من از خداى متعال براى آنها توفیق مى ‏خواهم و از آنها تشكر مى ‏كنم كه در مقابل فشار گروه‏هاى فشار و زیاده‏ خواه ایستادگى كردند و تسلیم نشدند؛ هم رؤساى محترم آن دو قوه و هم شوراى محترم نگهبان.
البته همیشه مناقشاتى هست؛ همیشه هم همه‏ى مناقشات راه‏ حلى دارد. هیچ گره‏ اى نیست كه باز شدنى نباشد. این گره‏ه اى ریز و درشت، باز شدنى است. در طول سالهاى متمادى همیشه این انقلاب توانسته است بن‏بست‏ها را بشكافد و پیش برود. به فضل پروردگار و به حول و قوه‏ى الهى هیچ بن‏بستى در مقابل ما وجود ندارد.
از خداوند متعال مى‏خواهیم تفضل خود را بر این ملت نازل كند. شما ملت ایران، با ایمان و اخلاص و عزم و اراده و حضور خود، مظهر لطف و فضل الهى هستید؛ خداوند شما را همواره مشمول رحمت و فضل خود قرار دهد. خداوند به مسؤولان دلسوز و خدمتگزار كمك كند؛ همه‏ى ما را هدایت كند؛ قلب مقدس ولى‏عصر را از ما راضى و خشنود كند و شهداى عزیز ما و امام بزرگوار را با اولیاشان محشور فرماید. والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته

 

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved