بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار مردم قم

19/10/1381

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم

خوشامد عرض مى كنم به شما برادران و خواهران عزيز قمى ، مخصوصا به علماى اعلام ، فضلا و دانشمندان ، خانواده هاى معزّز شهيدان و جانبازان و به همه جوانان عزيزى كه حضورشان ، دل و جانشان و گرماى وجودشان در همه حال رونق بخش فضاى عمومى جامعه است . تبريك عرض مى كنم اين ايام شريف را كه با ولادت فاطمه معصومه سلام اللّه عليها در اول ماه ذيقعدة الحرام آغاز و با ولادت برادر بزرگوارش حضرت ابى الحسن الرضا عليه الصّلاة والسّلام در يازدهم اين ماه انجام مى يابد.
اين جلسه گرم و صميمى نيز مثل بقيه ابتكاراتى كه مردم قم و حوزه علميه قم در دوران انقلاب و نهضت عظيم اسلامى و در دوران جنگ تحميلى از خود بروز دادند، مشحون از صفا و صميميت و نشانه هاى ايمان است . بسيارى از شما جوانان عزيز كه در اين جلسه حضور داريد، حادثه پُرحماسه نوزدهمِ دى را نديديد. كمااينكه اكثر شما شايد حادثه بزرگ و تعيين كننده فيضيه قم را در سال 41 نديديد. شما از اين حوادث فقط خبرى شنيده ايد و در آنها حضور نداشتيد، ليكن حوادث بزرگ و مقاطع تاريخى براى همه شيوا و مهم و درس آموز است نه فقط براى كسانى كه در آنها حضور داشتند. چون حادثه بزرگ شروع يك حركت و آغاز يك راه و بهار يك مجموعه از زندگىِ جامعه و انسان است . شايد اكثر آن كسانى هم كه در ماجراى بيعت اميرالمؤ منين گرد آن بزرگوار را گرفتند و با او بيعت كردند و پاى فشردند و فداكارى كردند، واقعه غدير و به طريق اولى ظهور اسلام و جنگهاى اميرالمؤ منين را نديده بودند. اما اسلام و هدايت و نور آن فقط براى كسانى نيست كه در آن وقت حضور داشتند بلكه براى همه و براى هميشه است ؛ ((و آخرين لمّا يلحقوا بهم )). انقلاب اسلامى شروع يك راه پُرافتخار و سعادت بخش بود. همه كسانى كه از بى عدالتى رنج برده اند و تشنه عدالت اند، اين پديده را به جان دوست دارند و براى آن تلاش مى كنند. همه كسانى كه سنگينى و فشار نظام ديكتاتورى و اختناق و زورگويى و قدرت فردى را احساس كرده يا درباره آن فكر كرده اند، از انقلاب اسلامى ، از حركت ملت مسلمان و از مبارزه فراگير اين ملت استقبال كرده اند و مى كنند؛ مخصوص ‍ امروز نيست ، در آينده هم همين طور خواهد بود.
سربازان انقلاب فقط كسانى نيستند كه در هنگام بروز انقلاب حضور داشتند و مى توانستند سربازى كنند. جوانهاى مؤ من و نوانديش و آزادفكر و پاك دامنِ امروز ما و نسلهاى بعد هم سربازان انقلاب اند. چون انقلاب يك حقيقت هميشه جاويد است . انقلاب پرچم عدالت و آزادى و استقلال و عزت است . انقلاب پرچم اسلام است . چنين چيزى هرگز كهنه نمى شود، هميشه طرفدار و سرباز دارد و هميشه در ميان انسانهاى آگاه دلباخته دارد. آن كسانى كه سعى مى كنند جوانان امروز ما را به عنوان نسل سوم و نسل چهارم و امثال اين تعبيرات پشت كرده به اسلام و انقلاب وانمود كنند، خودشان دلهاى افسرده و درمانده و وامانده دارند و حال خودشان را به ديگران تعميم مى دهند، در حالى كه حقيقت قضيه اين نيست . همچنانكه اسلام 1400 سال پيش ظهور كرد، اما حقايق اسلام در تمام دورانهاى تاريخ دلهايى را مجذوب خود كرد، جسمها و فكرها و نيروهايى را به حركت درآورد و تحولات عظيمى را در همه عرصه هاى زندگى بشريت ايجاد كرد. انقلاب يكى از همان تحولات است و نام و حقيقت و روح اسلام عنصر اصلى اين انقلاب است ، لذا هميشه زنده است . البته انقلاب زنده است و به همين دليل دشمن هم دارد. همچنانكه پيروزى انقلاب و ولادت آن با مقاومت دشمنان روبه رو شد، تداوم انقلاب ، برپا ماندن و اثربخش شدن آن هم با دشمن و دشمنيها مواجه است . دشمن هم فقط دشمن بيرونى نيست . ما دو دشمن داريم : دشمنِ اول در درون خود ماست . شايد اين دشمن درونى از دشمن بيرونى خطرناك تر هم است . آلوده شدن به شهوات ، حرصِ به دنيا، دلبسته شدن به منافع فردى ، مرعوب دشمنان بيرونى شدن ، ماءيوس شدن از وعده الهى و تحقق آرمانهاى الهى ، دشمنان درونى ما هستند. همه كسانى كه در جبهه هاى عظيم مثل جبهه انقلاب اسلامى به دشمن پشت كرده و فرار مى كنند، اول در جبهه دل خود شكست مى خورند يا مرعوب مى شوند يا مجذوب جلوه هاى دنيا يا آلوده به شهوات مى شوند يا پول و مقام آنها را فريب مى دهد و يا چهره چاپلوس دشمن آنها را دچار گمراهى مى كند. انسان اول در دل خود شكست مى خورد و هزيمت مى كند، بعد هزيمت او در جبهه بيرونى آشكار مى شود.
دوم ، دشمن بيرونى است . دشمن بيرونى عبارت است از آن قدرتهاى سلطه طلب جهانى كه براى تحقق مقاصد خود حاضرند همه دنيا را به خاك و خون بكشند و جنگهاى خونين راه بيندازند براى اينكه به منافع خود دست پيدا كنند.امروز تهديدهاى امريكا عليه عراق ، ديروز عليه افغانستان ، در طول اين ساليان عليه مردم فلسطين و مردم لبنان را نگاه كنيد! عربده كشيهاى مستكبران عالم را ببينيد! اينها جلوه هاى همان دشمن بيرونى است .
در هرجاى دنيا كه ملتى بيدار شود، حكومتى خودآگاهى پيدا كند، مردمى به فكر تاءمين منافع خود و قطع دست زورگوها باشد، دستگاه مركزىِ قدرت طلب جهانى كه مجموعه اى از همين سرمايه داران بزرگ و صهيونيستها هستند مشغول مى شود تا آن مركز، آن كانون و آن حركت را از سر راه خود دور كند. خيلى اوقات موفق مى شوند، در مواردى هم موفق نمى شوند. كمااينكه در مورد ملت ايران و انقلاب اسلامى ، با اراده و ايمان مردم و با الگوهاى ماندگارى كه ملت ما از جوانان مبارز و پارساى خود نشان داد، موفق نشدند و تا امروز شكست خورده اند. بعضى ناخشنود مى شوند از اينكه ما در هشدارهاى عمومى مردم را به دشمن بيرونى متوجه كنيم . اين ناخشنودى ناشى از سطحى نگرى است . وقتى ما مى گوييم دشمن بيرونى داريم ، معنايش اين نيست كه ضعفها، اشتباهات ، لغزشها و كوتاهيهاى ما در ناكاميابيهاى نظام اسلامى بى تاءثير بوده است . نخير، اين طور نيست . قرآن به ما ياد داده است كه هميشه از اشتباهات خود ياد كنيم ؛ ((ربّنا اغفرلنا ذنوبنا و اسرافنا فى امرنا)). نبايد اسراف ، زياده روى ، كوتاهيها، افراط و تفريط خودمان را از ياد دور كنيم و بايد به فكر اصلاح آنها باشيم . اما اين نبايد ما را از عامل تشديدكننده اشكالات كه همان دشمن بيرونى است ، غافل كند. در همين آيه شريفه كه به ما تعليم مى دهد از گناه و اسراف خود استغفار كنيم ، بلافاصله مى فرمايد: ((و ثبّت اقدامنا و انصرنا على القوم الكافرين ))، يعنى دشمن بيرونى را هم مورد غفلت قرار ندهيد. اوست كه از اشتباهات شما حداكثر بهره را مى برد. لذا دشمن بيرونى اشتباهات را تشديد مى كند.
در داخل كشور ممكن است خيلى از چيزها به طور طبيعى زمينه داشته باشد. فرض كنيد فساد و رواج فساد در بخشهايى چه بخشهاى دولتى و چه بخشهاى غيردولتى يا آلودگيهاى شهوانى در بين بعضى از مردم يا بخشهايى از جوانان ممكن است وجود داشته باشد؛ زمينه هاى طبيعى هم دارد. اما وقتى كه دشمن به فكر اين است كه يك ملت را زمينگير بكند، همين عوامل ابزارى در دست دشمن مى شود و آنها را تشديد مى كند. امروز شما وقتى سرنخ بسيارى از قضاياى داخل كشور و مشكلات را دنبال كنيد، مى رسيد به سرانگشت بيگانه ، به دستهاى مزدور دشمنان و به تدبير دستگاههايى كه همه نيروى خودشان را عليه نظام اسلامى تجهيز كرده و مى كنند. انقلاب به فضل الهى و به نيروى اين ملت در سال 57 پيروز شد. جبهه مقابل انقلاب و اسلام كه وابسته به همان دشمنان بيرونى بود، سرشكسته و ماءيوس شد و عقب نشست . اما آيا از معارضه و دشمنى كردن و از انتقام كشيدنِ از انقلاب و ملت ايران منصرف شد؟ ابدا. دشمن در يك رويارويى ممكن است شكست بخورد و عقب نشينى كند، اما كمين خواهد گرفت ، مواظبت خواهد كرد و حوادث را رصد خواهد كرد تا در يك فرصت مناسب حمله كند و انتقام بگيرد. جوانان غيور و مؤ من اين مرز و بوم از هر قشرى ، از روحانى و دانشجو و كاسب و كارگر و كشاورز همه بايد متوجه باشند. همه آنهايى كه دلبسته دين و شرف خود و عزت ملى و استقلال كشور هستند، بايد مراقب و مواظب باشند. دشمن ممكن است در يك برهه شكست خورده باشد و خورد. دشمن در مراحل متعدد شكست مفتضحانه اى هم خورد. اما اين دشمن كمين مى گيرد، از غفلتها استفاده مى كند و حمله مى كند. حمله دشمن هم هميشه نظامى نيست . دشمن ممكن است حمله فرهنگى ، اخلاقى ، اقتصادى و حمله امنيتى كند يا در دستگاههاى حساس نفوذ كند. لذا ملت بايد هميشه هشيار باشد. مسئولان به طور مضاعف بايستى هشيار باشند. بخصوص كه اميد دشمنان اسلام و اين انقلاب به اين بوده و به اين است كه مردم را از نظام اسلامى ماءيوس كنند و اين طور قلمداد كنند كه نظام اسلامى نمى تواند. در حالى كه نظام اسلامى بهتر از همه نظامها مى تواند مشكلات و گرهها را برطرف كند. نظام اسلامى بود كه به اين ملت كه در طول قرنهاى متمادى همواره زير پنجه نظامهاى استبدادى دست و پا مى زد، آزادى داد بدون اينكه اين آزادى حقوق عمومى و آسايش عمومى را از بين ببرد و پايمال كند.
آن كسانى كه تاريخ انقلابهاى دنيا را خوانده اند، مى دانند كه انقلابها در كشورهايى كه انقلابهاى بزرگ در آنها به وجود آمد، چه فجايعى ايجاد كرد. همه آن انقلابها يا بيشترين و مهمترين آنها هم به ديكتاتوريهاى سياه منتهى شدند. انقلاب فرانسه در دو قرن قبل ، انقلاب روسيه شوروى در يك قرن قبل و انقلابهايى كه به شكل كودتا و امثال آن به وجود آمد، حقوق مردم را پايمال كردند، دموكراسيها را متوقف كرده و آراى مردم را بكلى ناديده گرفتند. انقلاب اسلامى توانست آزادى را به اين ملت بدهد و در كمترين فاصله كه موجب حيرت دنيا شد همين مردم را كه قرنها معناى راءى دادن و معناى دخالت كردن در امور كشور را نتوانسته بودند به طور ملموس بچشند، پاى صندوقهاى راءى بياورد، و آنها را با همان شيوه اى كه دنياى مدرن آن را معتبر مى داند و نمى تواند كمترين خدشه اى در آن وارد كند، در امور كشور دخيل كند. اين همه انتخابات در اين كشور اتفاق افتاده است ، مردم بدون هيچ ضايعه اى شركت و دخالت كرده اند. اين هنر بزرگ نظام اسلامى بود. در كشورهاى به اصطلاح دموكراتيك هم گاهى در انتخابات حوادث خونين و تلخ به وجود مى آيد. ملت ما با كمال متانت در انتخابات گوناگون شركت كرد. راه را بر استعداد، روشن بينى و جهان نگرى اين ملت بسته بودند. رفاه اين ملت در رفاه هزار فاميل خلاصه مى شد. ملت رها شده بود. نظام اسلامى همه اين مشكلات بزرگ را با شيوه هاى صحيح دنبال كرد، به موفقيتهاى بسيارى دست يافت . هرجا اشكالى وجود دارد چه در زمينه اقتصادى و چه در زمينه فرهنگى و اخلاقى اگر كسى دقت كند، آن اشكال برمى گردد به اينكه يك شيوه مخالف با اسلام مورد عمل قرار گرفته و به آنجا منتهى شده است . ما هرجا موفق شديم ، ناشى از تبعيت از اسلام بود. هرجا ناموفق مانديم ، ناشى از سرپيچى از اسلام بود. اينكه امام بزرگوار اين همه بر تحقق اسلام در قوانين ما، در عمل مسئولان ما و در رفتار دولت و مسئولان قضايى ما تاءكيد مى كرد، براى اين بود. هرجا نابسامانى وجود دارد، ناشى از بى توجهى به اسلام است . من وقتى در مجموعه اين مباحث نگاه مى كنم ، تدبير، تبليغ و دست دشمن و جنگ روانى او را بروشنى مى بينم . مى خواهند از يك طرف از اجراى احكام اسلامى با طرق مختلف مانع بشوند و فشار اقتصادى جهانى و تحريم اقتصادى را بر اين ملت تحميل كنند، براى اينكه نگذارند كارهاى درست به آسانى به ساما
ن برسد؛ از يك طرف هم تبليغ كنند كه ديديد نظام اسلامى نتوانست . اين همان جنگ روانى دشمن است .
البته مردم ما نشان دادند كه با ايستادگى خود، با حضور خود و با همه وجود خود اين دشمن را ناكام كرده و در همه مراحل مشت محكم به دهان دشمن كوبيده اند. معارض ملت ايران قدرتهاى جهانى مستكبرند. دشمنى آنها با ملت ايران به خاطر چيست ؟ دشمنى آنها با ملت ايران به خاطر همين گناه بزرگ است : طرفدارى از اسلام و ايستادگى در پاى نظام اسلامى ، و دفاع جانانه از آن . با جوانهاى ما هم به همين دليل دشمن اند. با هر كس كه بيشتر تلاش كند و بيشتر به اسلام ، نظام اسلامى و به مردم مسلمان خدمت كند، بيشتر دشمن اند. اهداف پليد دشمنان هم امروز آشكار شده است . روزى بود كه مى توانستند زير نام طرفدارى از دموكراسى حرف بزنند، اما امروز ديگر نمى توانند. امروز افكار عمومى دنيا شعارهاى امريكايى را مطرود مى داند و با بدبينى به آنها نگاه مى كند. به نام مبارزه با تروريسم ، جنگ راه مى اندازند. شما ببينيد امروز در قضيه آمادگى جنگى امريكا براى حمله به عراق ، كدام ملت ، كدام مجموعه مردمى و كدام دولت مردمى با اين اقدام ظالمانه موافق است . همه متنفرند و همه امريكا را در ادعاهايش دروغگو مى دانند. امريكا براى مخالفت با تروريسم به كشور عراق حمله مى كند يا براى چاههاى نفت سرشار عراق ، براى تسلط بر منطقه ، براى دفاع از اسرائيل و براى اشراف بر جمهورى اسلامى ايران ؟ امروز همه مى دانند كه اينها ديگر رازهاى برملاشده استكبار جهانى است . ملتها و دولتهاى عرب هم به وعده ها و حرفهاى امريكا بكلى بى عقيده شده اند. حالا ممكن است بعضى به خاطر مصالح كوتاه مدت ناچار باشند همراهى نشان بدهند. اما به طور كلى حرفهاى دولتمردان امريكايى و مستكبران را ديگر كسى قبول ندارد. اين تجربه تاريخى ملتهاى عرب است كه حافظه تاريخيشان آن را ضبط كرده است . در جنگ بين الملل اول ، بعضى از همين جريانهاى عربى براى اينكه استقلال به دست بياورند، با انگليسيها كه مستكبران و مستعمران آن روز دنيا بودند همراهى كردند. نتيجه اين شد كه بعد از جنگ بين الملل اول بلافاصله زمينه هاى پيدايش رژيم صهيونيستى به وجود آمد. زمينه را آماده كردند. بعد از جنگ دوم ، كشور فلسطين را غصب ، و حكومت و دولت صهيونيستى را اعلام كردند. در طول اين مدت ، على رغم حمايتهايى كه بعضى از دولتهاى عربى از غرب روزى از انگليس ، بعدا از امريكا كرده و همراهيهايى كه با آنها نموده اند، هميشه و در همه جريان
ها طرف عربى به سود طرف صهيونيستى تحقير شده ، به او ظلم شده و فشار وارد آمده است . حالا ملت فلسطين ، اين ملت مظلوم كه در مبادلات جهانى محكوم به قربانى شدن بودند، به كنار و به جاى خود! امت و جامعه عرب و همه حكومتها و كشورهاى عربى را تحقير و تذليل كردند. در رقابت بين امريكا و شوروى سابق در طول سالها، بسيارى از كشورهاى عربى طرف امريكا را گرفتند. روزبه روز فشار امريكا عليه عربها بيشتر شد. آن روز كه وقت امتحان و وقت نشان دادن پاداشِ اين حمايتها بود، درست بعكس ، عليه منافع ملتهاى عرب موضعگيرى كرد. در جنگ خليج فارس در 10 سال قبل و در قضاياى اخير هم همين طور. امروز كشورها، ملتها، روشنفكران و بسيارى از حكومتهاى عربى مى دانند كه اگر چهره امريكا به آنها لبخند هم بزند، در پشت اين نقابِ لبخند جز خشم و نفرت چيز ديگرى نيست . همه دنياى اسلام و همه ملتهاى مسلمان به همين شكل از حضور امريكا در اين منطقه متنفرند. امريكاييها خيال مى كنند كه مى توانند در اين منطقه بيايند، چاههاى نفت عراق را راحت تصرف كنند و اين كشور را ببلعند و به منافع خود برسند. آنها اشتباه مى كنند، نخواهند توانست . ممكن است ظاهرا بيايند و مستقر بشوند، اما ملتهاى اسلامى نخواهند گذاشت آب راحتى از گلوى اينها پايين برود.
آنچه كه دنياى اسلام از ما ملت ايران توقع دارد اين است كه ما پرچم اسلام را كه پرچم عزت امت اسلامى است و ما آن را برافراشته ايم محكم نگه داريم . اين چيزى است كه دنياى اسلام از ما توقع دارد. پرچم اسلام در كشور ما به ملتها اميد مى دهد، آنها را زنده مى كند و به آنها روحيه مى دهد. برافراشتن و نگه داشتنِ مستحكم اين پرچم براى استحكام و نيرومندى ملت ما هم عامل بسيار بزرگى است . در واقع ما اسلام را نگه نمى داريم ، اسلام [است كه ] ما را نگه مى دارد. هر ملتى كه به پاى اسلام بايستد، خود او زنده ، سرافراز و عزيز خواهد شد. اسلام عزيز است . اسلام داراى علو است . ما به اسلام احتياج داريم براى اينكه از تحقير قدرتهاى استكبارى ، تحقير علمى ، تحقير سياسى و فرهنگى آنها نجات پيدا كنيم .
جوانهاى عزيز، مردم عزيز قم و همه ملت عزيز ايران ! آنچه كه امروز شما در اختيار داريد، يعنى نظام اسلامى ، آرزوى بزرگ ملتهاى مسلمان است . به تبليغات دشمن و لجن پراكنيهاى بوقهاى تبليغاتى آنها نگاه نكنيد. آنها ناچارند اين طور تبليغ بكنند. امروز نظام اسلامى ، جمهورى اسلامى ، ملت و جوانان ايران در دنياى اسلام مثل ستاره مى درخشند. به شما نگاه مى كنند و از شما الهام مى گيرند.مراقب خودتان باشيد. وحدت خودتان را حفظ كنيد. اميد خودتان را به آينده حفظ كنيد. مسئولان قدر اين ملت را بدانند. دستگاههاى مختلف نظام اسلامى با وحدت و همدلى كارهايى را كه برعهده آنهاست ، بخوبى انجام بدهند و ملت را از كاركرد و تلاش خود خشنود و راضى كنند. همه بدانند كه دست خدا با آنهاست و ان شاءاللّه دعاى حضرت بقية اللّه ارواحنافداه پشتيبان و ياور آنهاست . اميدواريم خداوند متعال شهداى عزيز قمى و همه شهداى عزيزمان و روح مطهّر امام بزرگوار و ديگر بزرگان اين راه را با اوليايش محشور كند.

والسّلام عليكم و رحمة اللّه و بركاته

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved