بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

ابزارهای انتخاب در فتوشاپ - قسمت 5


برش تصویر (Crop)
برش از اصلاحات هنری است که به بریدن بخش های ناخواسته تصویر و نگه داشتن قسمت مورد نظر اطلاق می گردد. در فتوشاپ با ابزارهای مختلفی می توانید یک قسمت از تصویر را انتخاب و به تصویر دیگرانتقال دهید.اما اصلی ترین ابزار برای برش تصویر ابزار Crop می باشد که می خواهیم در این درس به طور کامل برای شما توضیح دهیم .
ابزار Crop در شکل زیر نشان داده شده است .

برای برش دادن تصویر مراحل زیر را انجام دهید
1.  ابزار Crop را از جعبه ابزار انتخاب کنید .
2. با درگ کردن ، ناحیه ای از تصویر را که مورد نظر شماست انتخاب کنید .
3. با کمک مستطیل خط چین که در اطراف چهار ضلعی ظاهر شده و با درگ اضلاع و رئوس آن ، ناحیه انتخاب شده را به صورت دقیق تغییر دهید .

4. بعد از تنظیم پنجره برش ، در ناحیه انتخاب شده دوبار کلیک کنید یا اینکه در ناحیه انتخاب شده کلیک سمت راست نموده و گزینه Crop را از منوی ظاهر شده کلیک نمائید . اگر تصویر را برش دادید و بخواهید به حالت قبل از برش برگردید می توانید از ترکیب کلیدهای Ctrl+Z استفاده نمائید و یا اینکه از منوی Edit گزینه Undo را کلیک کنید.اگر بعد از عمل Crop بر روی تصویر برش خورده عملیاتی انجام داده باشید برای برگشتن چند عمل به عقب از منوی Edit به تعداد مورد نیاز بر روی Step Backward کلیک نمایید یا از کلیدهای میانبر Alt+Ctrl+Z استفاده کنید .
اگر با Step backeard اثر مراحلی از کار را از بین ببرید و بخواهید اثر برخی از آنها را برگردانید از منوی Edit بر روی Step Forward کلیک کنید و یا اینکه از ترکیب کلیدهای Alt+Ctrl+Z استفاده کنید .
نوار Option  ابزار  crop  در شکل زیر نشان داده شده است . این نوار ابزار از Options مربوط به زمانی است که هنوز ناحیه ای برای برش انتخاب شده است .

وارد کردن عددی در Width و Height باعث می شود که در هنگام انتخاب ناحیه با ابزار Crop این نسبت رعایت شود . وارد کردن عددی برای Resolution باعث می شود که تصویر برش خورد نهایی با این رزولیشن ایجاد گردد .
کلیک بر روی Front Image باعث قرار گرفتن طول و عرض تصویر در مقابل Width و Height  و رزولیشن آن در مقابل Resolution خواهد شد و کلیک بر روی Clear همه اعداد تعیین شده را پاک می کند . بعد از انتخاب ناحیه ای با ابزار Crop نوار Option به صورت شکل زیر تغییر می کند .

در نوار فوق در سمت چپ و در مقابل عبارت Cropped Area دو گزینه Delete و Hide وجود دارد .انتخاب Delete باعث می شود لایه Background و تمامی لایه ها برش بخورند.اما اگر حالت Hide انتخاب شده باشد تنها لایه Background برش خواهد خورد و سایر لایه ها برش نمی خورند.البته در ظاهر شاید فکر کنید برش خورده اند اما اگر با ابزار Move آنها را جابجا کنید متوجه می شوید که آنها برش نخورده اند و بقیه شکل قابل مشاده هستند .توجه کنید که در تصویرهای یک لایه ، گزینه های Delete و Hide غیر فعال هستند .
انتخاب Shield در نوار Option باعث می شود که ناحیه خارج از محل انتخاب به صورت مات با Opacity تعیین شده دیده می شود .

عملکرد Prespective در زمان Cropping
در نوار Option مر بوط به ابزار Crop یک گزینه به نام Perspective وجود دارد که به شما امکان تغییر فرم تصویر را می دهد.این عملکرد برای تصویرهایی که اعوجاج Keystone در تصویر باشند مناسب است.اعوجاج زمانی ایجاد می شود که از یک موضوع تحت زاویه ای عکاسی شده باشد.برای مثال اگر شما از یک ساختمان بلند از سطح زمین عکس بگیرید عرض ساختما در سطح زمین بیشتر از عرض آن در بالا خواهد بود .

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ابزار Crop به صورت پیش فرض به صورت مربع و مستطیل کادری را ترسیم می کند حال برای تغییر فرم به صورت زیر عمل کنید .
1. ابزار Crop را انتخاب کنید .
2. با درگ کردن در دور موضوع به صورت مستطیلی آن را برای عمل Crop انتخاب نمائید .
3.گزینه Prespective را از نوار Option انتخاب نمائید .
4. گوشه ها و مربع های سفید محل انتخاب شده را با درگ کردن در دور موضوع تنظیم کنید .

5. کلید Enter را فشار دهید . برای عمل Cancel کلید ESC را فشار دهید .
اگر حالت  Perspective را برای تصاویر متعادل وارد کنید باعث ایجاد تصاویر به صورت کاریکاتور می شود .

منبع: آسا رایان

درس بعدی - درس قبلی

فهرست

بازگشت به صفحه آموزش

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved