بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

‏بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ مردم رفسنجان‏

18/ 2/ 84

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدللَّه ربّ العالمين والصّلاة والسّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين الهداة المهديّين المعصومين سيّما بقيّةاللَّه فى‏الأرضين.

حضور در رفسنجان، براى اين بنده‏ى خدمتگزار، بسيار خاطره‏انگيز است. شهر رفسنجان و مردم عزيز آن را از سال‏هاى بسيار دور مركز و كانون توجه به حقايق اسلام و نقطه‏ى ثقلى از نقاط مهم كشور در مبارزه‏ى با طاغوت شناختيم. مردم رفسنجان در دوران اختناق به معناى حقيقى كلمه در صراط مستقيم الهى پايدارى و پافشارى كردند. روزى كه نام و ياد و فتواى امام بزرگوار در سرتاسر كشور به وسيله‏ى دستگاه پليسىِ اختناقِ طاغوتى ممنوع و جرم بود، مردم رفسنجان در شهر شجاع و آزاده‏ى خودشان، مسجدى به نام امام بزرگوار نامگذارى كردند؛ به نام آن بزرگوار سخن گفتند و راه او را ترويج كردند.

بنده در سفرهاى متعددى كه به اين شهر آمدم و با محبت صميمانه‏ى شما مردم رفسنجان روبه‏رو شدم، مطالبى را در اين شهر به‏صورت علنى و بر سر منبرها مى‏توانستم تشريح كنم كه در هيچ نقطه‏ى ديگر كشور چنين امكانى براى ما به‏وجود نمى‏آمد. در اين‏جا مردم، آگاه و هوشيار بودند؛ آماده به كار و پا به ركاب بودند؛ همين وضعيت در طول سال‏هاى متمادى ادامه پيدا كرد و بعد از پيروزى انقلاب هم رفسنجان از جمله‏ى مراكزى بود كه به مصداق «صدقوا ما عاهدوا اللَّه عليه»، پيمان خود را با خدا، با امام زمان و با حركت عظيم اسلامى نگسست. در ميدان‏هاى دفاع مقدس، مردان رفسنجانى، جوانان رفسنجانى، و در پشت جبهه و در بخش پشتيبانى، زنان رفسنجانى نقش بسيار مهمى ايفا كردند.

خدا را شكر مى‏كنيم كه بر شما مردم عزيز منت نهاد و شما را در صراط مستقيم خود پايدار نگه داشت. بحمداللَّه امروز نام و ياد رفسنجان و شخصيت‏هاى ممتاز و برجسته‏ى رفسنجانى در آفاق كشور شناخته شده هستند. مردم رفسنجان داراى نام نيك‏اند؛ سابقه‏ى آنها درخشان است و بسيارى از دست‏اندركاران مبارزات، اين را از نزديك شاهد بودند.

آنچه امروز من در اجتماع پُرشور شما مردم عزيز رفسنجان عرض مى‏كنم، اين است كه اين مبارزات و زحمات و تلاش‏هاى فراوان، به سمت هدف‏هاى والا و ارزشمندى بوده است. جهاد يك ملت وقتى معنا مى‏يابد و درخشندگى و ماندگارى پيدا مى‏كند كه اهداف تعريف‏شده‏ى آن، اهداف والايى باشد. مبارزه‏ى عظيم ملت ايران، اهداف والاى الهىِ خود را تعريف و ترسيم كرد. ملت ايران و نظام جمهورى اسلامى و رهبر و پدر و معمار اين انقلاب و اين نظام - امام بزرگوار ما - اين هدف‏ها را پاس داشتند؛ به سوى آن حركت كردند و سرمايه‏ى مادى و معنوى خود را در اين راه گذاشتند.

اين اهداف تعريف شده، منحصر به يك بخش از زندگى انسان‏ها نيست؛ اين اهداف شامل زندگى مادى و معنوى مردم است. اسلام مردم خود را خوشبخت و سعادتمند مى‏خواهد. اين سعادت فقط با پول به‏دست نمى‏آيد؛ فقط با ذكر و عبادت هم به‏دست نمى‏آيد. حيات طيبه‏ى اسلامى، زندگى‏يى است كه در آن، راه رسيدن به معنويت و اهداف و سرمنزل‏هاى نهايىِ اين راه، از زندگى دنيايى مردم عبور مى‏كند. اسلام دنياى مردم را آباد مى‏كند؛ منتها آبادى دنيا هدف نهايى نيست. هدف نهايى عبارت است از اين‏كه انسان‏ها در زندگى دنيوى از معيشت شايسته و مناسب، از آسودگى و امنيت‏خاطر، و از آزادى فكر و انديشه برخوردار باشند و از اين طريق به سمت تعالى و فتوح معنوى حركت كنند. حيات طيبه‏ى اسلامى شامل دنيا و آخرت - هر دو - است. مسأله اين است كه زندگى دنيوى - كه به سمت اهداف الهى حركت مى‏كند - بايد زندگانى حقيقى و راستينِ عادلانه را براى مردم تأمين كند. در اسلام، عدالت مسأله‏ى بسيار مهمى است. ارزشى كه از نظر اسلام به‏هيچ‏وجه و در هيچ شرايطى مورد مناقشه قرار نمى‏گيرد، عدالت است. عدالت، هدف پيغمبران است؛ هدف انقلاب اسلامى هم بوده است. در سايه‏ى عدالت، زندگى مردم مى‏تواند با رفاه و توسعه‏ى مادى به سمت اهداف معنوى هم حركت كند.

ملت ايران در راه ايجاد جامعه‏ى عادلانه مبارزه و تلاش كرد. نظام مقدس جمهورى اسلامى هدف اصلى خود را ايجاد جامعه‏ى عادلانه قرار داده؛ عدالت با تعريف اسلامى؛ عدالت، همان‏گونه كه اسلام معرفى كرده است؛ بدون انحراف به چپ و راست؛ يعنى صراط مستقيم الهى.

در اين راه، ما پيشرفت‏هاى قابل توجهى كرده‏ايم؛ اما براى استقرار نظام عادلانه‏ى اسلامى هنوز بايد تلاش شود. مهمترين وظيفه‏ى مسؤولان كشور اين است كه در جامعه عدالت را معنا ببخشند تا مردم عدالت را احساس كنند؛ عدالت در قانون، عدالت در قضا، عدالت در تقسيم منابع حياتى كشور، عدالت در برخوردارى‏ها و دسترسى‏هاى همه‏ى افراد به امكانات كشور. كشور ما امكانات زيادى دارد؛ اين امكانات مى‏تواند يك جامعه‏ى مرفه و پيشرفته و توسعه‏يافته را براى ملت ايران ايجاد كند؛ منتها شرط اصلى اين است كه در استفاده‏ى از اين منابع، عدالت رعايت شود. نظام جمهورى اسلامى پرچم عدالت را بلند كرده است؛ مردم هم مجذوب همين شعارِ بسيار مهم و اساسى هستند. نظام جمهورى اسلامى موظف است در همه‏ى مراحل عدالت را تأمين كند و مردم نقاط مختلف كشور و قشرهاى گوناگون جامعه را از منابع حياتى كشور برخوردار سازد. اين، وظيفه‏ى اساسى است.

مسؤولان كشور در رده‏هاى مختلف - در سطح كشور، در سطح استان‏ها و شهرها - موظفند عدالت را رعايت كنند و طبقات محروم را همواره مورد توجه قرار دهند. اين خطاست اگر خيال كنيم اسلام با پيشرفت و توسعه و رفاه مادى جامعه مخالف است؛ به‏هيچ‏وجه اين‏طور نيست. جامعه‏يى كه در آن، پيشرفت علمى و عملى، پيشرفت فناورى و پيشرفت دنيايىِ مردم وجود داشته باشد؛ اسلام اين را براى پيروان خود مى‏پسندد. تشويق اسلام به علم و عمل و تلاش و فعاليت، از همين جهت است. سنت الهى بر اين قرار گرفته است كه هر ملتى تلاش و كار كند، بدون ترديد نتيجه‏ى آن را خواهد ديد. بنابراين اسلام حيات مادى مردم را هم تأمين مى‏كند؛ منتها غرق شدن در حيات مادى، فراموش كردن ارزش‏هاى معنوى، ايجاد شكاف بين طبقات جامعه، و فاصله انداختن بين قشرهاى مختلف مردم را نمى‏پسندد و نمى‏پذيرد؛ و اين، نظام اسلامى را ممتاز كرده است.

امروز در دنيا كشورهاى توسعه‏يافته بسيارند، اما در آنها عدالت وجود ندارد؛ اينها الگوى نظام جمهورى اسلامى نيستند. الگوى نظام جمهورى اسلامى، الگوى اسلامى است؛ يعنى الگوى پيشرفت و توسعه و رفاه، همراه با عدالت و برادرى و محبت و عطوفت بين قشرها و پُرشدن شكاف بين فقير و غنى در جامعه. پيشرفت جامعه به اين شكل كه با معنويت همراه است، مورد نظر اسلام است.

خدا را شكر مى‏كنيم كه مسؤولان نظام جمهورى اسلامى از آرمان‏هاى اسلامى و آنچه به عنوان اهداف والا براى اين انقلاب و اين مردم تعريف شده است، تخلف نكرده‏اند. اين اهداف را همه پذيرفته‏اند و شرط خدمت به اين مردم و شرط احراز مسؤوليت‏هاى اساسى براى اين مردم همين است كه هر مسؤولى به اين اهداف والا و آرمان‏هاى الهى و اسلامى از بن دندان و از عمق جان معتقد باشد و در راه آن تلاش و مجاهدت كند. جاذبه‏ى نظام اسلامى براى ملتهاى مسلمان در سراسر دنيا در همين نكته‏ى اساسى نهفته بود كه اسلام را تضمين‏كننده‏ى سعادت جوامع اسلامى دانست. ملتهاى مسلمان تا قبل از آن‏كه انقلاب اسلامى به صحنه بيايد، مى‏پنداشتند نام عدالت در اردوگاه چپ و سوسياليستى است، و رفاه و پيشرفت مادى در اردوگاه راست - يعنى نظام سرمايه‏دارى - قرار دارد. اسلام به صحنه آمد؛ وعده‏ى زندگى همراه با رفاه مادى و عدالت اجتماعى را به مردم داد و آنها مجذوب اين شعار و اين حركت عظيم شدند؛ لذا در تمام دنياى اسلام، نام انقلاب اسلامى و نام امامِ اين انقلاب براى مردم به صورت يك خورشيد درخشان و يك نقطه‏ى پُرجاذبه درآمد. با اين‏كه ما در سالهاى نخستين انقلاب تبليغات وسيعى هم در دنياى اسلام نداشتيم؛ اما هر كس از نظام جمهورى اسلامى به نقاط دوردست دنيا كه مسلمانان در آن‏جا زندگى مى‏كردند، سفر كرد، ديد نام امام، نام انقلاب، نام نظام جمهورى اسلامى و اين پرچمِ برافراشته، در اعماق قلب مردم مسلمان جا دارد. حتّى بسيارى از ملتهاى غيرمسلمان به خاطر اين شعار به اسلام جذب شدند. ما بايد به اين شعارها عمل كنيم. به صرفِ گفتن و تكرار كردن، نمى‏توان دلخوش بود كه به آن هدفها خواهيم رسيد؛ بايد اينها را در عمل و در تجربه‏ى ميدانى و واقعى پياده كنيم؛ اين مسؤوليت بزرگ مسؤولان جمهورى اسلامى است. همه‏ى مسؤولان به اين معنا معتقد بوده‏اند و هستند و آن را دنبال مى‏كنند؛ ولى بايد تلاش و كار كنند تا اين اهداف و آرمان‏ها تحقق پيدا كند.

همين جاذبه‏ى نظام جمهورى اسلامى است كه دشمنان قدار جهانىِ جمهورى اسلامى را در مقابل آن به صف‏آرايى وادار مى‏كند و تا امروز وادار كرده است. بعضى تصور مى‏كنند ما دشمنان جهانى خود را تحريك كرده‏ايم كه بيايند با ما دشمنى كنند؛ بعضى خيال مى‏كنند شعار «مرگ بر امريكا» امريكا را تحريك مى‏كند كه نسبت به نظام اسلامى و ايران اسلامى دشمنى بورزد؛ اين خطاست. دشمنىِ نظام مستكبر امريكايى و هر مستكبرى در دنيا با نظام اسلامى، به خاطر پرچم برافراشته‏ى عدالت است؛ به خاطر اين است كه مى‏بيند با نام اسلام و با تعاليم والاى اسلام كشورى دارد به سمت رشد و توسعه و پيشرفت علمى و عملى حركت مى‏كند؛ مى‏داند كه اين، جلوى نفوذ آنها را خواهد گرفت. آنها با هر كشورى كه خارج از قلمرو قدرت آنها به توسعه و پيشرفت علمى دست پيدا كند، مخالفند. آنها با هر كشورى كه در ميدان علم و توسعه، به سمت رقابت با آنها حركت كند، مخالفند. آنها در مناطق مختلف عالم - كه از لحاظ منابع حياتى و منابع اقتصادى و زيرزمينى، ثروتمند و غنى است - منافع خودشان را دنبال مى‏كنند و در پى اين هستند كه ظالمانه و مستكبرانه بر اين كشورها پنجه بيفكنند و با قدرت زور و زر و تزويرِ خودشان بتوانند اين منابع را در اختيار بگيرند. آنها براى مردم اين كشور و كشورهاى اين منطقه‏ى از عالم حق حيات قائل نيستند؛ چه برسد به اين‏كه اجازه داده شود اين ملتها با اراده‏ى خودشان نظامى را تشكيل دهند، حكومتى را سر كار بياورند، رئيس‏جمهورى را انتخاب كنند، دولتى را بيارايند، قوانينى را تصويب كنند، راهى را طى كنند و ابتكارهايى به‏خرج دهند. دشمنى امريكا و استكبار با ايران اسلامى به‏خاطر اين حركت قدرتمندانه‏ى مردمى است؛ چون ايمان مردم، علاقه‏ى مردم به استقلال، و اطمينان به نفس مردم، به ضرر آنهاست. آنها مى‏خواهند كشور ما را هميشه وابسته نگه دارند. آنها مى‏خواهند از لحاظ فرهنگى، اقتصادى و سياسى كشورهاى اين منطقه را وابسته‏ى به خودشان نگه دارند. وقتى كشورى مستقل است، وقتى اطمينان به نفس دارد و با اعتماد به خود، در راهى كه او را به سمت اهداف والا مى‏رساند، حركت مى‏كند، طبعاً اينها ناراضى مى‏شوند. نارضايى دشمنان جهانى ما به اين خاطر است. آنها وقتى راضى مى‏شوند كه ملت ايران اختيار دين و دنيا و فرهنگ و اقتصاد خود را يكسره به آنها بسپارد. ملت ايران امروز بيدار شده است و زير بار چنين زورگويى‏ها و قلدرى‏هايى نمى‏رود.

مردم عزيز رفسنجان! برادران و خواهران مؤمنى كه سال‏هاى متمادى در راه حق و حقيقيت قدم برداشته‏ايد! بدانيد سعادت اين كشور و اين ملت در وحدت كلمه و پيمودن راه اسلام و پيگيرى عدالت است. اين ملت براى اين‏كه دشمنان را مأيوس كند و آنها را از تهاجم‏هاى گوناگون و موذيگرى‏هايى كه نسبت به نظام جمهورى اسلامى دارند، منصرف كند، تنها راهى كه مى‏تواند بپيمايد، اين است كه تلاش كند در سايه‏ى اسلام و پيگيرى اهداف اسلامى، و با همبستگى ملى و وحدت كلمه، خود را روزبه‏روز نيرومندتر كند. ما بحمداللَّه در اين راه حركت كرديم و باز هم با قدرتِ تمام حركت خواهيم كرد و هيچ‏گونه سستى را در اين راه براى خود جايز نمى‏دانيم.

مطمئناً اسلامِ عزيز است كه مى‏تواند زندگى اين ملت را در اين كشور به سطحى برساند كه شايسته‏ى ملت ايران و شايسته‏ى اين تاريخ غنى و شايسته‏ى اين انسان‏هاى شريف و والاست. بحمداللَّه ملت ما مى‏تواند، شما مى‏توانيد و جوانان ما مى‏توانند اين كشور را به همان مرحله‏يى برسانند كه مطلوب اين ملت است؛ حقايق كشور هم اين را نشان مى‏دهد.

همه‏ى ما پيشرفت‏هاى اين كشور را در زمينه‏ى علم، فناورى، تحقيقات و توسعه‏ى اقتصادى مى‏دانيم و مى‏بينيم. اين پيشرفت‏ها براى اين ملت طبيعى است. اگر اين ملت پيشرفت نكند، غير طبيعى است. آنچه بايد روى آن تكيه و براى آن تلاش كرد، اين است كه اين حركت‏ها و اين پيشرفت‏ها در سايه‏ى عدالت اجتماعى انجام بگيرد تا جوانان و همه‏ى مردم بخش‏هاى گوناگون ايران بتوانند از امكانات اين كشور استفاده كنند.

من بار ديگر شما مردم عزيز و همه‏ى مردم كشورمان را دعوت مى‏كنم كه در تجربه‏ى انتخاباتى كه در پيش است، فعالانه شركت و حضور پيدا كنيد. شخصيت‏هاى صالحى كه به شما معرفى مى‏شوند، آنها را به تناسب اهداف والاى اين ملت و اين انقلاب و اين نظام انتخاب كنيد. با پشتوانه‏ى آراء مردمى بايد دولتى سركار بيايد كه با قدرت گره‏ها را باز كند و كارهاى بزرگ را انجام دهد؛ كارهايى كه در نيمه‏ى راه است و بايد با تلاش مضاعف و با جد و جهد به نتيجه برسد، آنها را به نتيجه برساند. كشور ما مى‏تواند ملتى بزرگتر از آمار كنونى ملت ما را هم اداره كند؛ مى‏تواند خود را در سطح بالايى از پيشرفت و توسعه در ميان ملت‏هاى عالم قرار دهد؛ و همچنان كه در سند چشم‏انداز بيست ساله اعلام شده است، مى‏تواند از جهات مختلف رتبه‏ى اول را در منطقه حائز شود. اينها توانايى‏هاى ملت ماست؛ اينها را ملت ما به بركت وحدت كلمه، به بركت پرچم برافراشته‏ى اسلام، و به بركت ايمان عميقى كه در دل‏هاى شماست، تا كنون به‏دست آورده است و باز هم مى‏تواند پيش برود و به چشم‏انداز زيبا و شايسته‏ى ملت ايران دست پيدا كند.

البته در اين راه، كارشكنى‏ها و دشمنى‏هايى وجود دارد؛ با اين دشمنى‏ها بايد مقابله كرد و نبايد تسليم توطئه‏ى دشمنان شد. ملتى به موفقيت دست پيدا مى‏كند كه از اراده و عزم راسخ خود كم نگذارد و بتواند با قدرتِ تمام و با وحدت كلمه اين راه را طى كند. چنين ملتى پيروز است. شما هم بحمداللَّه تا امروز پيروز شده‏ايد؛ بعد از اين هم ان‏شاءاللَّه پيروز خواهيد شد.

استان كرمان، استان بزرگ و مهمى است و از لحاظ منابع طبيعى، ثروتمند است. در سال‏هاى بعد از جنگ، كارهاى زيادى در اين استان انجام گرفته است. آنچه در طول اين سال‏ها در استان كرمان انجام گرفته، با آنچه در سال‏هاى قبل از انقلاب صورت گرفته بود، قابل مقايسه نيست. آن‏روز كرمان يك منطقه‏ى بكلى فراموش شده بود و مورد بى‏اعتنايى قرار داشت؛ نه منابع انسانى آن و نه منابع زيرزمينى آن، مورد توجه نبود. نظام جمهورى اسلامى، اين منطقه و مردم عزيز كرمان را در سرتاسر استان با چشم عزت نگاه كرد و نگاه مى‏كند؛ آن‏چنان كه شايسته‏ى آنهاست. نظام جمهورى اسلامى به اين استان توجه كرده است. وضعيت اين استان با گذشته تفاوت زيادى پيدا كرده است؛ البته كمبودهايى هم وجود دارد كه به بعضى از آنها اشاره كردند. خشكسالىِ هفت ساله و هشت ساله در نقاط مختلف استان صدمه‏هاى زيادى زد؛ سرماى امسال هم كه مشكلاتى را براى رفسنجان و بعضى نقاط ديگر به‏وجود آورده است. البته بايد به مردم كمك شود تا بتوانند در مقابل بلايا و حوادث طبيعى هم مقاومت كنند و كار را متوقف نكنند و ان‏شاءاللَّه بر مشكلات فائق بيايند. از مهمترين وظايف مسؤولان دولتى همين است؛ ما هم توصيه‏هاى لازم را به آنها كرده‏ايم و خواهيم كرد. اميدواريم خداوند متعال بركات خودش را بر مردم رفسنجان و شهر رفسنجان نازل فرمايد.

پروردگارا! اين مردم مؤمن و عزيز و پُرشور و بااخلاص را مشمول رحمت و بركت و لطف خود قرار بده. پروردگارا! اين دل‏هاى مؤمن را با تفضلات خود، به نور معرفتت روشن و منور بگردان. پروردگارا! شهداى عزيزى كه از اين منطقه در راه تو جان خودشان را فدا كرده‏اند، با پيغمبر محشور بفرما. پروردگارا! به محمد و آل محمد به ما توفيق خدمتگزارى به اين مردم عزيز را عنايت كن و ما را خدمتگزاران واقعى اين مردم قرار بده.

 

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved