بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

خطبه‏هاى نماز عيد سعيد فطر به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی‏‏‏‏

24/ 08/ 83

 بسم الله الرحمن الرحيم

خطبه‏ اول‏

الحمدللَّه ربّ العالمين. الحمدللَّه الّذى خلق السّموات والارض و جعل الظّلمات و النّور ثمّ الّذين كفروا بربّهم يعدلون. نستغفره و نتوب اليه و نحمده و نتوكّل عليه و نصلّى و نسلّم على حبيبه و نجيبه سيّد خلقه سيّدنا و نبيّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين الهداة المهديّين المعصومين سيّما بقيّةاللَّه فى‏الارضين. اوصيكم عباداللَّه بتقوى اللَّه.

اولاً عيد سعيد فطر را به همه‏ى ملت عزيز ايران و به همه‏ى مسلمانان جهان و به شما نمازگزاران عزيز تبريك عرض مى‏كنم و اميدوارم خداوند متعال عبادات، طاعات و قربات شما را در ماه مبارك رمضان به بهترين وجه قبول فرمايد. همه‏ى برادران و خواهران عزيز نمازگزار و خودم را به تقواى الهى توصيه مى‏كنم.

ماه رمضان فرصت بسيار استثنايى و بزرگى است كه به لطف خداى متعال امسال هم اين فرصت به ما داده شد كه بتوانيم در اين ماه مبارك بر سر سفره‏ى ضيافت الهى حاضر بشويم. اين فرصت استثنايى در طول سال نظير ندارد. در ماه رمضان براى ما خاكيان و زمينيان چه سعادت بزرگى است كه با ملائكه‏ى الهى و با روح امين همنشين بشويم: «تنزّل الملائكة والرّوح فيها باذن ربّهم». ليلةالقدر در ماه رمضان، شب همنشينى خاكيان با فرشتگان ملأ اعلاست. همان‏طور كه كاروان بشرى به سوى يك نهايتى در حال حركت دايمى است، هر فرد انسان هم در طول زندگى خود در حال حركت به يك منتها و غايت و سرمنزلى است: «انّك كادح الى ربّك كدحا فملاقيه». اين مسير طولانى و پر فراز و نشيب از گذرگاههاى گوناگونى مى‏گذرد؛ رنجها در آن هست، بلاها در آن هست، سختيها هست، گشايشها و فرجها و شادى‏ها در آن هست: «بلوناهم بالحسنات و السّيئات»؛ همه‏ى اينها هم آزمايش است. در اين راه طولانى كه افراد بشر بايد آن را طى كنند و سعى كنند خود را به اوج نقطه‏ى كمال انسانى، يعنى به لقاءاللَّه، برسانند، حركت در بعضى از قطعات اين راه دشوار است؛ مثل مسيرهاى زندگى معمولى؛ گاهى انسان از يك گذرگاه دشوارى عبور مى‏كند؛ گاهى از جاده‏ى سختى، در گردنه‏يى مجبور است بالا برود؛ گاهى سر راه انسان باتلاقى قرار مى‏گيرد؛ گاهى هم راه، راهِ گسترده و مركب، مركب هموارى است.

ما در طول سال و در مسير طولانى حركت خودمان در چالش با هواهاى نفسانى، با گناهان، با فضاهاى تاريكى كه خودمان به‏دست خودمان به‏وجود مى‏آوريم، با مشكلاتى مواجه مى‏شويم. گاهى انسان براى اين‏كه حال دعا پيدا كند، مشكل دارد؛ گاهى براى اين‏كه قطره‏ى اشكى بفشاند، مشكل دارد؛ چون راه دشوار است، به‏وسيله‏ى خلافها و گناههاى خود احاطه مى‏شويم؛ اما قطعه‏ى ماه رمضان، آن قطعه‏يى است كه حركتِ در آن قطعه آسان است؛ مثل اين است كه در اين راه دشوارى كه مى‏خواهيد به محلى يا به شهرى برسيد، گاهى مجبوريد پياده راه را طى كنيد؛ گاهى مجبوريد از آب بگذريد؛ گاهى مجبوريد از باتلاق بگذريد؛ يك‏جا هم مى‏رسيد به فرودگاهى كه هواپيماى مجهزى آماده است تا شما را بى‏دردسر و با خيال راحت و پس از طى مسير طولانى به مقصد برساند. آغاز ماه رمضان، رسيدن به همين فرودگاه است. خداى متعال راه را در ماه رمضان هموار كرده است و فضا را در ماه رمضان، فضاى خالى از مُعارض قرار داده است. اين روزه‏يى كه شما مى‏گيريد، نفس و هواهاى نفسانى را به زنجير مى‏كشد؛ اين عبادتها، اين دعاها، اين خشوعها، اين ذكرها و اين ليلةالقدر همان وسايل هموارى است كه شما را فرسنگها جلو مى‏برد؛ راهى را كه در طول سال و در ماههاى ديگر گاهى يك متر يك متر بايد طى كنيم، مى‏توانيم اگر همت كنيم و اگر خودمان را برسانيم، در ماه رمضان اين راه را فرسنگ فرسنگ طى كنيم؛ لذاست كه شما مى‏بينيد اولياى خدا از مژده‏ى رسيدن ماه رمضان خرسند مى‏شدند و از فراق ماه رمضان اشكهايشان سرازير مى‏شد.

امام سجاد در دعاى وداع ماه رمضان - كه ظاهراً دعاى چهل‏وپنجم صحيفه است - آن‏چنان از فراق ماه رمضان مى‏نالد؛ بارها و بارها بر ماه رمضان درود مى‏فرستد: «السّلام عليك». اين‏جا سلام به معناى بدرود و به معناى خداحافظى كردن با ماه رمضان عزيز و با اين روزها و شبهاى نورانى است؛ خداحافظى با اين قطعه‏ى بهشتى از زمان عمر ما و از طول دوران سال، ماه رمضان، است.

محصول ماه رمضان، تقواست؛ به خود پرداختن، به خود رسيدن و ذخيره‏ى تقوا را براى خود فراهم كردن؛ «لعلّكم تتّقون». ماه رمضان در ما ذخيره‏ى تقوا ايجاد مى‏كند. اين تقوا هم خود وسيله‏يى براى منازل عالى‏تر است. تقوا مركبى است كه مى‏تواند ما را به آن منازل عالى برساند: «و اتّقوا اللَّه لعلّكم تفلحون»؛ «فاتّقوا اللَّه لعلّكم ترحمون»؛ «و اتّقوا اللَّه و يعلّمكم اللَّه». علم و هدايت و رحمت الهى بر اثر تقوا از سوى خداوند به انسان عطا مى‏شود. از همه بالاتر، فلاح است. فلاح و رستگارى بر اثر تقوا به دست مى‏آيد. عزيزان من! اين ذخيره‏ى تقوا را كه در ماه رمضان به‏دست آورديم - اگر ان‏شاءاللَّه به‏دست آورده باشيم - اگر بر سر سفره‏ى زيارت الهى درنگ كرده باشيم و از آن بهره برده باشيم، بايد حفظ كنيم؛ اين محصول بسيار ارزشمندى است؛ مثل آن كشاورزى كه زحمات خود را مى‏كشد، محصول گندم خود را مى‏چيند، بعد آن را در يك سيلوى مطمئنى به‏دست امينى مى‏سپارد تا در طول سال بتواند از آن استفاده كند. اين آذوقه‏ى طول سال ماست. در طول سال، اين آذوقه تهديد مى‏شود: وسوسه‏ها هست، زرق‏وبرقها هست، شهوات و هواهاى نفسانى هست و گناهان؛ اينها همه آفت اين ذخيره‏ى ارزشمندند. از اين ذخيره براى مقابله با آن آفتها استفاده كنيد و اين ذخيره را حفظ كنيد.

امروز روز عيد است: «الّذى جعلته للمسلمين عيدا و لمحمّد (صلّى‏اللَّه‏عليه‏وآله) ذخرا و شرفا و كرامتا و مزيدا». اين مزيدى كه براى پيغمبر در روز عيد فطر معين شده است، همين است كه ما پيروان پيغمبر در هر نقطه‏يى از نقاط دنيا كه هستيم، با اين ذخيره‏ى تقوا خودمان را مجهز و مسلح كنيم براى پيمودن راه دشوار زندگى؛ براى آباد كردن دنيا و آخرت و براى رسيدن به فلاح.

پروردگارا! به محمد و آل محمد همه‏ى ما را موفق به كسب تقوا و حفظ تقوا بفرما.

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم‏. والعصر. انّ الانسان لفى خسر. الّا الّذين امنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصّبر

خطبه‏ى دوم

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم‏

الحمدللَّه ربّ العالمين والصّلاة والسّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين الهداة المهدييّن المعصومين سيّما على اميرالمؤمنين و الصدّيقة الطّاهرة سيّدة نساءالعالمين و الحسن و الحسين سبطى‏الرّحمة و امامى‏الهدى و علىّ‏بن‏الحسين و محمّدبن‏على و جعفربن‏محمّد و موسى‏بن‏جعفر و على‏بن‏موسى و محمّدبن‏على و على‏بن‏محمّد والحسن‏بن‏على والخلف الهادى المهدى القائم حججك على عبادك و امنائك فى بلادك و صلّ على ائمّة المسلمين و حماة المستضعفين و هداةالمؤمنين. اوصيكم عباداللَّه بتقوى اللَّه.

بار ديگر تقوا را به ياد خود و شما مى‏آورم و همه‏ى مؤمنين و مؤمنات را به رعايت تقوا و به حفظ تقوا و به اهتمام به تقوا توصيه مى‏كنم.

امسال ماه رمضان بحمداللَّه ماه رمضان بسيار پُررونقى بود. سال به سال، آن‏طور كه انسان ملاحظه مى‏كند، اقبال و توجه مردم، هم در كشور ما و هم در همه‏ى آفاق اسلامى، بيشتر مى‏شود. برخلاف سياست راهبردى دشمنان معنويت و فضيلت كه مى‏خواهند نسل جوان را در همه‏ى دنيا از هستى معنوى ساقط كنند، بحمداللَّه و على‏رغم تلاش پُرهزينه‏ى آنها، خيل جوان ما با دلهاى نورانى خودشان به سمت دعا و تضرع و انابه و استغفار، بخصوص در ماه رمضان، حركت مى‏كنند. ملتى كه ماه رمضان دارد، خدا را دارد؛ ملتى كه محرم را دارد، مجاهدت و شهادت را دارد و ملتى كه مجهز به ابزار مجاهدت و متكى به‏خداست، هرگز مغلوب نخواهد شد. در اين ماه رمضان - مثل ماه رمضانهاى قبل - علاوه بر عبادات و تضرعات و توسلاتى كه انجام گرفت، راهپيمايى عظيم و پُرشكوه مردم در روز قدس، حركت نمادين عظيمى بود كه يقيناً در عرصه‏ى سياست عالم و در مقابله با استكبار، تأثيرات عميقى را باقى گذاشته است و خواهد گذاشت. آنچه كام رمضانيان را در همه‏ى دنياى اسلام، بخصوص امسال، تلخ كرد، حوادث فاجعه‏آميز فلسطين و عراق بود؛ اينها قطعه‏هاى تن دنياى اسلامند.

در فلسطين كشتار مردم يك عادت روزانه‏ى ستمگران صهيونيست شده است. دنيايى كه در چنين جناياتى سكوت كند، دنياى منحرفى است. سياستمدارانى كه به ملاحظات سياسى و براى منافع دنيايى چشم بر اين همه مظلوميت از يكسو و اين همه جنايت از سوى ديگر ببندند، سياستمداران گنهكارى هستند. امروز بشريت دچار چنين سياستمدارانى است. مردم فلسطين در اين ماه رمضان، با دهان روزه شهيدانى دادند. مردم عراق در اين ماه رمضان با دهان روزه سختيهاى بسيارى را تحمل كردند. همه‏ى اينها به‏خاطر جنگ اعلام نشده‏يى است كه استكبار جهانى در مقابل اسلام آغاز كرده است. در اين جنگ نامتعادل همه‏ى ثروت و قدرت و امكانات تبليغاتى و سياسى و اقتصادى استكبار در مقابل ملتهايى كه مى‏خواهند نام خدا را بر زبان بياورند و بنده‏ى خدا بمانند: «و ما نقموا منهم الّا ان يؤمنوا باللَّه العزيز الحميد»، صف‏آرايى مى‏كنند. اسلام در دل مسلمان، شجاعت و نور و استقامتى به‏وجود مى‏آورد كه مستكبران از آن بيمناكند و با اسلام به همين دليل مخالفند.

در مقابل اين جبهه‏ى مستكبرِ زياده‏طلب و زياده‏خواه، ملت و امت اسلامى ايستاده است. نمونه‏هاى مقاومت را شما مشاهده مى‏كنيد؛ در سرتاسر دنياى اسلام اين انگيزه‏ى مقاومت وجود دارد. در بعضى جاها نمود آن بسيار چشمگير است كه در قله‏ى اين استقامت، ملت فلسطين قرار دارند. امريكا و صهيونيست‏هاى همكاسه‏ى او نتوانستند اين مجموعه‏ى فلسطينى و ملت محاسبه شده را خاموش كنند؛ درمانده‏اند. صهيونيست‏هايى كه وقتى در جنگ مسلحانه‏ى منظم مجهز با كشورهاى عربى وارد شدند، بيش از شش، هشت يا ده روز جنگ آنها ادامه پيدا نكرد، الان نزديك به چهار سال است كه ملت فلسطين را در مقابل خود دارند؛ ملتى كه از آنها مى‏كشند، خانه‏هايشان را ويران مى‏كنند، با آنها نهايت سختگيرى را مى‏كنند؛ اما از عهده‏ى اين ملت برنمى‏آيند. همه‏جاى دنياى اسلام اين‏جورى است. هرجايى كه اين دشمن عنود كه در رأس آن دولتمردان ايالات متحده‏ى امريكا هستند - كه دشمن اسلام، دشمن مسلمانها و دشمن امت اسلامى هستند - بخواهد با اين چهره و با اين روش وارد بشوند، با مقاومت امت و ملتهاى اسلامى مواجه خواهد شد.
ما بار ديگر همدردى خودمان را با ملت مظلوم فلسطين، با ملت مظلوم عراق، با همه‏ى ملتهاى مظلوم اعلام مى‏كنيم؛ ملت ايران ايستاده است.

ملت عزيز ايران! نمازگزاران عزيز! اين وحدت و اين يكپارچگى و اين تمسك شما به ارزشهاى معنوى، بزرگترين دستاوردى است كه به شما كمك مى‏كند كه بتوانيد در مقابل افزون‏طلبى و زياده‏خواهى و تعدى و تجاوز استكبار ايستادگى كنيد؛ اين را حفظ كنيد؛ اين بسيار ارزش دارد. همين نمازهاى عيد، همين اجتماعات عظيم، همين راهپيمايى‏هاى پُرشكوه، همين جوانهاى پُرانگيزه و همين ملت آماده‏ى براى حركت، قيام، دفاع و جهاد در راه اسلام، توانسته است به همه‏ى امت اسلامى عزت ببخشد. عزت و قدرت شما مردم در گرو تمسك به همين وحدت، همين يكپارچگى، همين بصيرت و روشن‏بينى است؛ اين را حفظ كنيد. مسؤولان در خدمت مردم، مردم در كنار مسؤولان، همه به فكر مصالح اين كشور و اين ملت، و همه با اهتمام فراوان به آن چيزى كه ضامن اصلى نجات امت اسلامى است، يعنى تمسك به اسلام، باشند كه مى‏تواند دنيا و آخرت مردم را آباد كند. امروز از خدا بخواهيد اين روحيه و اين ايمان و اين نشاط و شادابى را در شما حفظ كند.

يك جمله هم امروز به مناسبت حادثه‏ى بسيار مهمى كه در نيمسال آينده در پيش داريم، عرض كنم؛ مسأله‏ى انتخابات رياست‏جمهورى. تقريباً حدود شش ماه به اين انتخابات باقى است و وقت زياد است براى سخن گفتن و سخن شنيدن، فقط من يك جمله‏ى كوتاه عرض مى‏كنم:

ملت ايران در اين گزينشها و در اين انتخاباتها هميشه بيدارى و حضور خود را در صحنه اثبات كرده‏اند. آنچه كه بايد به عنوان راهبرد اساسى مورد نظر همه باشد، عبارت است از حضور حداكثرىِ مردم. بايد شركت مردم در انتخابات رياست‏جمهورى آينده كه ان‏شاءاللَّه جزو حماسه‏هاى ملى خواهد شد، شركتى باشد كه دشمن را از دست‏اندازى به ايران اسلامى و ملت سرافراز ايران مأيوس كند. ملت ما هميشه با بهره‏گيرى از فيوضات و معنويات، خود را براى كارهاى بزرگ آماده كرده است و ان‏شاءاللَّه ملت ايران آماده مى‏شود و مصمم است كه يكى از بهترين و پُرشورترين انتخاباتها و گزينشهاى ملى را برگزار كند. آنچه كه براى مردم در اين انتخابات و همه‏ى گزينشهاى ملى و انتخاباتها مهم است، اين است كه سطح كارآمدى نظام روزبه‏روز ارتقا پيدا كند؛ اين اساس مسأله است. اگر مردم دنبال رئيس‏جمهور يا دنبال نماينده‏ى مجلس مى‏گردند يا دنبال ديگر كسانى هستند كه مى‏خواهند آنها را با انتخاب تعيين كنند، در پى آن هستند كه انسانهاى كارآمدى را بر اريكه‏ى مسؤوليت بنشانند تا آنها بتوانند سطح كارآمدى نظام را افزايش بدهند و مشكلات مادى و معنوى مردم را حل كنند؛ اين خواست مردم است. حالا گروهها و احزاب و عناصر سياسى هم هر كدام نقطه‏نظرهايى دارند؛ آن نقطه‏نظرات براى خودشان است. مردم مى‏خواهند كسانى مسؤوليتها را به‏عهده بگيرند كه دلسوز، با كفايت و كارآمد باشند. بحمداللَّه امروز كارهاى زيادى شده؛ زيربناهاى مهمى از كشور آماده‏ى بهره‏بردارى شده است. بازوان قوى و باكفايت يك مسؤول مؤمن و وفادار به آرمانهاى انقلاب - كه آرمانهاى مردم است - خواهد توانست بسيارى از گره‏ها را باز كند؛ مردم دنبال اين هستند. فرصت فراوان است؛ حرفها در اين زمينه زياد است؛ ان‏شاءاللَّه در زمان خود اين حرفها گفته خواهد شد و مردم ما مثل هميشه بابصيرت، با آمادگى، با انگيزه و نشاط اين آزمايش بزرگ را هم از سر خواهند گذراند.

پروردگارا! به محمد و آل محمد روح امام بزرگوار ما را با ارواح اوليا و صالحان و صديقان محشور كن. پروردگارا! شهداى عزيز ما را با شهداى صدر اسلام محشور كن. پروردگارا! جانبازان و ايثارگران ما را مشمول رحمت و لطف و تفضل خود قرار بده. پروردگارا! آحاد مردم ما را در گوشه و كنار اين كشور مورد لطف و تفضل خود قرار بده و مشكلات زندگى مردم را با دست قدرت و اراده‏ى خود برطرف بفرما. پروردگارا! سلام ما را در اين روز عيد به محضر مولا و سيدمان، ولى‏عصر (ارواحنافداه) كه صاحب اين مملكت و صاحب زمان و زمانه است، برسان و ما را مشمول دعاى آن بزرگوار قرار بده.

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم‏. قل هواللَّه احد. اللَّه‏الصّمد. لم يلد و لم يولد. و لم يكن له كفوا احد.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 

 

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved