همسرداری به‌شیوۀ امام باقر(ع)

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی با بیان روایتی از امام باقر(ع)، به گوشه‌ای از شیوۀ همسرداری آن حضرت اشاره کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در بیانی دربارۀ شیوۀ همسرداری امام محمد باقر(ع) گفت: روزی مردی مهمان امام باقر(ع) شد و امام(ع) ایشان را به داخل اتاقی بسیار زیبا و شیک برد که آن مرد با خود گفت امام باقر(ع) چه اتاق لوکس و زیبایی دارد.

وی با بیان اینکه امام باقر(ع) فردای آن روز نیز آن مرد را به خانۀ خود دعوت کرد، افزود: وقتی روز بعد آن مرد دوباره به خانۀ امام باقر(ع) آمد، امام(ع) به‌خلاف روز قبل، آن مرد را به اتاقی بسیار ساده برد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی خاطرنشان کرد: امام باقر(ع) دربارۀ اتاقی که روز گذشته مهمان به آنجا آمده بود، فرمود: آن اتاق برای همسرم بود، او مهریه‌اش را خواست و من نیز به او دادم و او اتاقش را زیباتر از گذشته کرد.

وی با اشاره به برخی درس‌هایی که می‌توان از این ماجرا گرفت، یادآور شد: از رفتار امام باقر(ع) مبنی بر دعوت مجدد آن مرد می‌توان این نکته برداشت کرد که اگر کسی سوءظنی نسبت به ما برد، باید به‌سرعت این سوءظن را برطرف کرد، همچنان که امام باقر(ع) با دعوت مجدد آن فرد، این سوءظن را رفع کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی افزود: وقتی همسر مهریه خویش را از مرد درخواست می‌کند، در صورتی که در توان مرد باشد، به او تقدیم کند و سوم اینکه زن اختیار مالکیت دارد.

 

* ادامۀ سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی را در فیلم ببینید

 

منبع: خبرگزاری تسنیم