بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

قرآنی/شبهه61

در روایات داریم که امام سجاد علیه السلام علاوه بر نمازهای واجب هر شبانه روز هزار رکعت نماز می‌خواندند. اگر این اقوال صحیح هستند، چطور وقت می‌کردند؟ مگر کار نمی‌کردند، ارشاد مردم به دستشان نبود؟ خواهشی دارم که توجیه نکنید. با دلیل جواب بدهید. اگر در سایت درج کنید، ممنون می‌شوم، چون ایمیل ندارم.

توجیه لازم نیست، شما هم می‌توانید. ده رکعت را امتحان کنید و ببینید چقدر طول می‌کشد؟

در روایات در خصوص هزار رکعت نماز حضرت امیرالمؤمنین و نیز امام سجاد (و چه بسا سایر ائمه) علیهم السلام آمده است و روایات نیز کاملاً صحیح و معتبر هستند، اما در روایتی نیامده است که ایشان هر روز به این عبادت مبادرت می‌نمودند و حتی یک روز هم آن را ترک نکرده‌اند.

انسان وقتی خودش کاری را انجام نمی‌دهد و یا برایش شاق است، گمان می‌کند که لابد انجامش بسیار مشکل یا اساساً محال است. اما وقتی خودش مبادرت نمود، کم‌کم عادت کرد و روان شد، می‌فهمد که آن قدرها هم کار مشکلی نبود. چنان چه برای برخی همین 17 رکعت نماز یومیه نیز بسیار شاق به نظر می‌رسد، اما برای عده‌ی بسیاری این نمازها به همراه نوافل و نیز نافله 11 رکعتی شب، بسیار آسان و دلچسب به نظر می‌رسد.

مرحوم علامه امینی (ره) می‌گفت: «هرکس در امکان خواندن هزار رکعت در یک شب شک دارد، من حاضرم هزار رکعت نماز را در یک شب ودر جلوی چشم او بخوانم.»

الف – نماز مستحبی با نماز واجب تفاوت‌هایی دارد. ما امروز شاهدیم که برخی حتی نماز واجب ظهر، عصر یا عشا را ظرف 5 دقیقه می‌خوانند.

حال فرض بگیرید که یک شخص عادی می‌خواهد نماز مستحبی بخواند، چه تفاوت‌هایی دارد؟

*- در نماز مستحبی می‌توان به قرائت حمد اکتفا نمود و قرائت سوره را حذف نمود؛

*- تمامی مستحبات چون قنوت را نیز می‌توان حذف نمود و در رکوع و سجود به کمترین ذکر بسنده نمود.

*- نماز مستحبی را حتی می‌توان در حرکت به جا آورد و رعایت قبله نیز همیشه شرط نیست.

*- در شرایطی چون در حال سیر، می‌توان رکوع و سجده را حتی به حالت اشاره به جا آورد.

*- پس از تشهد نیز فقط «السلام علیکم و رحمة الله و برکاته» واجب است و دو سلام دیگر از مستحبات است.

ب – حال هر کس باور ندارد، خودش اقدام کند به دو رکعت نماز مستحبی [البته قربة الی الله] و به ترتیبی که بیان شد. یعنی حتی رو به قبله بایستد، حرکت نکند، عجله هم نکند، رکوع و سجود را نیز انجام دهد، اما قرائت سوره، قنوت، ذکرهای مستحبی دیگر و نیز دو سلام را حذف کند؛ بدیهی است که هر رکعت نماز او بیش از 20 ثانیه یا در نهایت 30 ثانیه طول نمی‌کشد.

بدین ترتیب هزار رکعت نماز مستحبی (پانصد نماز دو رکعتی)، 8 یا در نهایت 9 ساعت بیشتر زمان نمی‌گیرد. کافیست یک شب 20 دقیقه مانده به نماز صبح بیدار شوند و به اقامه نماز شب اقدام کنند تا متوجه شود که 11 رکعت نماز شب را می‌توان ظرف 15 دقیقه با آرامش اقامه نمود.

ج – چنان چه بیان شد، در روایات نیامده که اهل عصمت علیهم‌السلام به صورت مستمر روزانه هزار رکعت نماز می‌خواندند، هر چند که اگر چنین باشد نیز عجیب و بعید نیست. لذا اگر با غنیمت شمردن فرصت در روزهای بلند تابستانی یا شب‌های بلند زمستانی گاه یا اغلب هزار رکعت نماز اقامه کرده باشند، غیر قابل باور نمی‌باشد.


 


x-shobhhe.com

بازگشت به صفحه ی شبهات قرآنی

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved