بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

احکام و حقوق/شبهه98

در مورد ریحانه جباریِ، از من سوال پرسیدن چرا قبل از اعدام باید دختر نباشد..؟ و باز می‌پرسند حق تجاوز به زنان زندانی در اسلام هست؟!

ریحانه,ریحانه جباری,دختر,تجاوز,زنان,زنان زندانی,شبهه,دختر باکره,اعدام ,bbc

بسیار کار خوبی که کردید که سؤال مطروحه را شفاف بیان نمودید. بالاخره وقتی بی‌بی‌سی، با شفافیت تمام دروغ پردازی می‌کند و همزمان همان دروغ‌ها توسط پیامک‌ها و ...، فرافکنی می‌شود و یک عده نیز از روی بی‌اطلاعی و گاهی عناد کم یا زیاد، آن دروغ‌ها را رواج می‌دهند، باید روشن و شفاف مطرح گردد و پاسخ داده شود.

در این سؤال و تمامی سؤالات و شبهات دیگری که در این خصوص مطرح شده است، چندین حکم از احکام اسلامی، با تهمت و افترا و دروغ، به چالش کشیده شده است. و البته مسئله اصلی، مخالفات با حکم قصاص قتل (اعدام) است و مابقی بهانه‌ها و حاشیه‌ها می‌باشند. چنان سخن گفتن آنها در خصوص حقوق بشر، در عین سکوت مفتضحانه در قبال این همه کشتار، ترور، بریدن سر مسلمانان و ...، مضحکه عام و خاص شده است؟ اما هر گاه قرار شد یک تروریست، یک قاچاقچی، یا قاتل، یک زناکار و متجاوز به عنف، یک رجل سیاسی که توطئه، خیانت و جاسوسی‌ و هم چنین سببیت‌اش در وقوع کشتار به تثبیت رسیده، اعدام شود، جار و جنجال جهانی به راه می‌افتد! البته ممکن است در زندانی، حبسی و جرمی واقع شده باشد، اما آن هم خود "جرم" است، نه این که از احکام باشد.

حال صرف نظر از این تحلیل‌ها یا مصادیق خبری و ژورنالیستی، به مسائل احکامی بپردازیم.

اول: ممنوعیت اعدام دختر باکره؟

اگر چه در اسلام اعدام دختران و زنان نسبت به مردان، برای برخی از جرم‌های مشابه کمتر است، اما هیچ حکمی در خصوص "ممنوعیت اعدام دختر باکره" وجود ندارد. حکم قتل در اسلام، یا قصاص است و یا دیه که از سوی "ولیّ دمِ مقتول" تعیین می‌گردد. لذا همان‌طور که حضرت امام خمینی رحمة الله علیه در «تحریر الوسیله، ج2، کتاب القصاص» فرمودند و سایر مراجع عظام و فقهای نیز فتوای مغایری نداده‌اند: «اگر دختر باكره عمداً مرتكب قتل نفس شود و اولیای مقتول درخواست قصاص نمایند. حكم قصاص با همان حالت باكره بودن جاری می‌شود. هر كسی كه محكوم به قصاص گردد، با همان حالتی كه محكوم به قصاص و اعدام شده باشد، اعدام می‌شود. فرق نمی كند دختر باكره باشد یا غیر باكره».

دوم: صیغه اجباری:

این هم یک دروغ آشکار و شاخدار است. شرط تحقق ازدواج و محرم شدن زن و مرد به یک دیگر، چه در ازدواج دائم و چه موقت، "قصد انشاء" است. قصد انشاء یعنی دو طرف با خواندن این خطبه، قصد و نیت قلبی‌شان ازدواج با یک دیگر باشد. پس به زور و اکراه نمی‌توان دختر و پسر، یا زن و مردی را به عقد یک دیگر درآورد. مضافاً بر این که عقد دختر باکره، مستلزم اذن پدر است.

سوم: تجاوز:

زمان اعدام منافقین، می‌گفتند: "پاسدارها آنها را به زور به عقد موقت خود در می‌آورند تا ازاله بکارت کنند و مجرم اعدام شود"، امروز آن قدر وقیح‌تر شده‌اند که می‌گویند: "حق دارند به زندانی باکره تجاوز کنند تا بشود اعدامش کرد!" خب، اینها دیگر پاسخ ندارد، چرا که اینگونه احکام، فقط و فقط در فقه و رساله‌های بی‌بی‌سی، منافقین و دشمنان اسلام و این مملکت و ملت مطرح می‌باشد.

نتیجه:

پس مشخص شد که همه‌ی این شایعه‌ها دروغ، تهمت، افترا و جوّسازی است. حکم قاتل بالغ و عاقل، چه مرد باشد و چه زن، چه باکره باشد و چه نباشد، در صورتی که "قتل عمد" او ثابت گردد، قصاص است، مگر این که اولیای دم به دیه یا حتی بخشش رضایت دهند.

ریشه این جنجال‌ها و شایعات:

منافقین و سایر گروهک‌های تروریستی در ایران، که پایه‌گذار پیدایش گروهک‌هایی چون: القاعده، داعش، النصره و ... در منطقه بودند، ضمن آن که ستون پنجم دشمنان خارجی بودند و آشوب‌های بسیاری جهت ضربه زدن و ایجاد تزلزل در ثبات نظام جمهوری اسلامی ایران بر پا کردند، دست به ترورهای مشخص و حتی کور زدند. نه تنها شخصیت‌های برجسته‌ی مذهبی (مثل آیات عظامی چون شهید دستغیب و شهید مدنی و ...) و نیز شخصیت‌های سیاسی را ترور کردند، بلکه در خیابان‌های تهران و سایر شهرها نیز مردمان را ترور می‌کردند، تا آن که قائله تجزیه طلبی کردستان را برپا کردند و با حمایت آمریکا و متحدین و از جمله صدام، رسماً وارد جنگ شدند. (درست مانند قائله فعلی سوریه، با حمایت امریکا، اروپا، ترکیه و سران کشورهای عربی)

این قائله ادامه داشت تا آن که در داخل شهرها و نیز نوار مرزی و کردستان شکست خوردند و گریختند و بالاخره از سوی عراق و با تسلیحات کامل جنگی، وارد ایران شدند که به عملیات "مرصاد" انجامید. در این عملیات به فرماندهی شهید صیاد شیرازی (ره)، اکثر آنها کشته شدند و بسیاری نیز دستگیر شده و راهی زندان شدند و هم چنین افراد آنها در داخل شهرها شناسایی و بازداشت و محاکمه شدند.

نظر به این که دست اکثر آنها به خون مردم آغشته بود، حکم‌شان اعدام بود، اما از سوی دیگر جنجال‌های خارجی و نیز هوچی‌گری‌های داخلی، به همراهی جوّسازی سیاسیون و مطبوعات وابسته در داخل، سبب گردید تا قضات و مسئولین قضایی و سیاسی، در صدور حکم آنها تردید کنند، لذا از حضرت امام خمینی (ره) استفتاء کردند و ایشان فرمودند:

«از آنجا كه منافقین خائن به هیچ وجه به اسلام معتقد نبوده و هر چه می‌گویند از روی حیله و نفاق آنهاست و به اقرار سران آنها، از اسلام ارتداد پیدا كرده‌اند، با توجه به محارب بودن آنها و جنگ كلاسیك آنها در شمال و غرب و جنوب كشور با همكاری‌های حزب بعث عراق و نیز جاسوسی آنها برای صدام علیه ملت مسلمان ما‌، و با توجه به ارتباط آنان با استكبار جهانی و ضربات ناجوانمردانه‌ی آنان از ابتدای تشكیل نظام جمهوری اسلامی تا كنون، كسانی كه در زندان‌های سراسر كشور بر سر موضع نفاق خود پافشاری كرده و می‌كنند، محارب و محكوم به اعدام می‌باشند‌.‌»

نکته/1:

اگر دقت شود، حضرت امام خمینی (ره) به جرم‌هایی اشاره کردند که مجازات هر کدام از آنها به تنهایی "اعدام" می‌باشد. مثل محاربه، ترور، حتی جنگ رسمی و کلاسیک، همکاری با دشمن خارجی (صدام)، آن هم در برهه‌ی جنگ، جاسوسی برای کشورها و دولت‌های خارجی و ... . البته ایشان باز شرطی گذاشتند که راه برای بازگشت و اعدام نشدن آنها باقی باشد و فرمودند: " حکم كسانی كه در زندان‌های سراسر كشور بر سر موضع نفاق خود پافشاری كرده و می‌كنند اعدام است."

نکته/2:

البته ایشان همیشه ضمن توصیه و تأکید به قاطعیت دستگاه قضایی یا امنیتی کشور، همیشه از خشونت یا حتی انعطاف ناپذیری پرهیز دادند و جالب آن که در همان سال 1360، تصریح کردند که در هر حال شما هر کاری هم بکنید، باز دشمنان از تهمت و دروغ و افتراهای‌شان دست نمی‌کشند: « دادگاه‌ها احكام را با دقت بررسی كنند، و پرونده‌ها را بررسی كنند‌، آنها را بر محكمه‌ها بنشانند و ازشان استفسار كنند‌. با قاطعیت هرچه باید بكنند، عمل كنند، لكن این طور نباشد كه حالا از باب اینكه یك دسته از ما به وسیله همین گروه‌ها از بین رفته، حالا ما در حبس با اشخاصی كه محبوس هستند خدای ناخواسته به خلاف موازین اسلام رفتار كنند و من می‌دانم نمی‌كنند، گرچه آنهایی كه باید به شما تهمت بزنند، تهمت را می‌زنند.‌» (1360، در فاجعه انفجار حزب جمهوری اسلامی ایران و شهادت 72 تن).

نکته/3:

همان‌طور که رسم است برای پسر متوفی و ازدواج نکرده می‌نویسند: " جوان ناکام "، رسم است که هر کس ازدواج نکرده را "باکره" می‌نامند. ولی دلیل نمی‌شود که منافقین و تروریست‌هایی که در گروهک‌ها بودند، حتماً باکره نیز بوده باشند. (چنان چه اعترافات آزاد شدگان از پادگان اشرف نیز دلیل است) و هم چنین است در خصوص سایر مجرمین زندانی.

x-shobhe

بازگشت به صفحه ی شبهات احکامی و حقوقی

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved