بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 احکام وحقوق/شبهه28


ساختن مسجد بر قبور توسط پیامبر لعن شده است پس چرا ما چنین می کنیم؟

ساختن حرم برای امنیت، رفاه، عبادت و زیارت زوار، که در هیچ یک از مذاهب اسلام مزموم شمرده نشده است، بسیار متفاوت است با ساختن مسجد بر روی قبر. چنان چه احکام مسجد با حرم یا هر ساختمان زیارتی و عبادتی دیگری ـ مثل حسینه – متفاوت است. لذا تا کنون جایی بر روی قبر مسجدی ساخته نشده است.

اگر دقت نمایید، حتی وهابی‌ها که قبور اهل عصمت (ع) را مورد تخریب و اهانت قرار می‌دهند، در کنار قبر پیامبر اکرم (ص)، مسجد النبی (ص) را که پیامبر اکرم (ص) در جوار خانه‌ی خود تأسیس نموده بود گسترش دادند و جالب آن که بدانید امام جماعت برای اقامه‌ی نماز، رو به قبر – که البته همان رو به قبله است – می‌ایستد و نمازگزاران نیز به همان جهت به او اقتدا می‌کنند.

اگر به حرم‌های زیارتی ایران نیز توجه بفرمایید، همین معنا رعایت شده است. در کنار قبر یا حرم امام رضا (ع)، مسجد گوهرشاد بنا شده است و در کنار حرم حضرت معصومه (ع)، مسجد اعظم بنا شده است و همین‌طور در کنار برخی از قبور متبرکه (مانند امامزاده صالح ع) مسجدی تأسیس شده است. بدیهی است این مساجد که در جوار حرم‌ها و قبور شریف – نه روی آنها - بنا شده‌اند، احکام متفاوتی دارند و حرم‌ها نیز مسجد نیستند.

x-shobhe.com

بازگشت به صفحه ی شبهات احکامی و حقوقی

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved