بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

احکام و حقوق/شبهه 105

اگر از پنجره‌ها، داخل منزل قابل مشاهده باشد، آیا واجب است با نصب حفاظ، مانع شویم که زنان این خانه در معرض مشاهده‌ی نامحرم قرار گیرند؟ و یا آنکه تنها بر مردان بیرون از منزل حرام است که به خانه دیگران نگاه کنند و مسئولیتی متوجه صاحب خانه نیست؟

93/10/24

الف: اگر دو ساختمان آپارتمانی روبروی هم باشند، به گونه‌ای که به راحتی از واحد مسکونی مقابل درون واحد مسکونی دیگر مشاهده می‌شود، آیا واجب است پرده‌ها کشیده شود تا زنان این خانه در معرض مشاهده نامحرمان قرار نگیرند؟ یا اینکه فقط مسؤولیت متوجه مردان ساختمان روبروست که نگاه به درون خانه‌ها نکنند؟

ب: اگر دو ساختمان به گونه‌ای باشند که رؤیت داخل خانه به راحتی ممکن نباشد، حکم چیست؟ (مثلا دو ساختمان فاصله زیادی با هم داشته باشند، یا برای رؤیت نیاز به رفتن پشت بام یا بالای پنجره، استفاده از دوربین و ... باشد).

 

یک زن مسلمان اگر بداند که در مَعرض نگاه نامحرم است، واجب است که خود را بگونه‌ای (مثلاً با انداختن پرده یا پوشیدن چادر) بپوشاند، ولی در جایی که به صورت عادی و عرفی در مَعرض دید نیست، حجاب بر او واجب نخواهد بود، اما در هر حال مردان باید چشم خود را از نگاه به زنان مؤمن عفیف که به آن‌ها محرم  نیستند، حفظ کنند.
ضمائم:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[1]
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
در هر صورت اگر زن در معرض دید نامحرم است، باید خود را از نگاه نامحرم بپوشاند.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
بر زن واجب است خود را از نامحرم بپوشاند.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
1. در فرض سؤال وظیفه دارند به گونه‌ای عمل نمایند تا در معرض دید نامحرم قرار نگیرند.
2. در هر صورت لازم است از نگاه به نامحرم و تجاوز به حریم‌های دیگران خودداری نمود.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):
بر مردان نگاه حرام است و لازم است حریم خانه نیز از نامحرم پوشیده شود.
حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته):
الف: بر زن واجب است که اگر بداند در معرض نگاه نامحرم است، خود را بگونه‌ای (مثلاً با انداختن پرده یا پوشیدن چادر) بپوشاند و در هر حال مردان نیز باید چشم خود را از نگاه به زنان مؤمن عفیف که مَحرم  آن‌ها نباشند، حفظ کنند.
ب. در جایی که به صورت عادی زن در معرض دید نیست، حجاب بر زن واجب نیست، هر چند در هر حال مردان باید چشم خود را از نگاه به زنان مؤمن عفیف که محرم  آن‌ها نباشند، حفظ کنند.  لینک به سایت استفتائات

 

[1]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و  نوری همدانی (مد ظلهم العالی)

 

منبع:اسلام کوست

بازگشت به صفحه ی شبهات احکامی و حقوقی

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved