شهید آوینی

روزشمار مرداد ۸۸/از تحسین کلینتون برای اصلاح‌طلبان تا خواصی که 'مردود' شدند

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه می‌گوید: اصلاح‌طلبی در کشور ما،‌‌ همان مسیری را رفت که مجاهدین خلق در ایران رفتند، مجاهدین خلق که بعدا به منافقین تبدیل شدند از آسمان نیامده بودند، بلکه بچه‌های متدین همین مملکت بودند.

 ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,کلینتون,خواص,اصلاح طلبان,موسوی,کروبی,تجاوز

 

5 سال پیش (88) عدم تمکین به نتیجه انتخابات از سوی دو تن از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که یکی 11 میلیون رای کمتر از فرد پیروز انتخابات و دیگری نیز چند هزار رای کمتر از آرای باطله داشت، سرآغاز فتنه‌ای 8 ماهه شد. این فتنه که علاوه بر پشتیبانی سران داخلی فتنه، پشتیبانی آمریکا، اسرائیل، انگلیس و... گروهک‌های تروریستی را به همراه داشت و به اعتقاد برخی کارشناسان قرار بود مردمسالاری‌دینی را به دیکتاتوری تغییر دهد، در 9 دی و با اعتراض گسترده ملت منزجر از حرمت‌شکنان ساحت مقدس امام حسین(ع)، با شکست مواجه شدند.

مقام معظم رهبری تا کنون بارها و بارها درخصوص چرایی فتنه، عوامل آن و نقش مردم در زدودنش، سخن گفته‌اند. ایشان در یکی از بیاناتشان با اشاره به وقایع پس از انتخابات، تلویحا اشاره‌ای نیز به چرایی انحراف سران فتنه کرده و فرموده‌اند: «در زمینه‌ روحىِ همه‌ ما یک میل به دیکتاتورى وجود دارد؛ این را باید سرکوب کنید. همین طور که عرض کردیم، این فیلِ مستِ درون را با چکش قانون و دین و تعبد دائماً سر به راه نگه‌داریم. اگر خود ما علاج نکنیم، علاجش مشکل خواهد شد. اگر انقیاد به قانون نبود، روح دیکتاتورى یواش یواش بروز خواهد کرد. در جوامع، دیکتاتورى همین‌جور به‌وجود مى‌آید.»

اکنون که به چهارمین سالروز قیام 9 دی نزدیک می‌شویم، بازخوانی جنایت سران داخلی فتنه که در 8 ماه التهاب‌آفرینی حمایت دشمنان 30 ساله انقلاب را به همراه داشتند، تجربه گرانسنگی است که برای کمتر دولت و نظامی پیش می‌آید؛ چه اینکه تا کنون بسیاری از دولت‌هایی که با انقلاب‌های رنگین در پوشش اعتراضات انتخاباتی مواجه شدند، طعم سرنگونی را کشیدند.

در ادامه و در بخش سوم از روزشمار فتنه 88 که در تهیه آن از کتاب «8 ماه نبرد مقدس» استفاده شده است، به بررسی وقایع انتخابات سال 88 در بازه زمانی مردادماه پرداخته شده است.


1 مرداد:

*اکثریت نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با صدور بیانیه‌ای، از هاشمی رفسنجانی رییس این مجلس که «همواره با تدبیر و فراست در کنار امام و رهبری به حل مشکلات و معضلات کمک کرده‌اند»، خواستند «در شرایط کنونی نیز با پشتیبانی بیش‌تر و شفاف‌تر از ولایت فقیه و بیانات رهبری، در این شرایط حساس دشمنان اسلام و نظام و کینه‌توزان و بدخواهان و فرصت‌طلبان را در نقشه شیطانی برای آسیب به وحدت و همدلی، ناکام گذارند.»

*نمایندگان مؤثر اصولگرا در مجلس معتقدند ریاست هم‌زمان مجلس و فراکسیون اکثریت توسط لاریجانی وی را با محدودیت‌های طبیعی و غیرقابل اجتنابی مواجه کرده است و از سوی دیگر، لاریجانی نیز با اقدامات و مواضع یک‌ساله‌ اخیر خود به‌وی‍ژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن، نشان داده است گزینه مناسبی برای ادامه ریاست بر مهم‌ترین فراکسیون مجلس شورای اسلامی نیست.

*اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس‌جمهور نوشت: «شما به هزار دلیل آقای مشایی را قبول دارید، که حتی یک دلیل آن را هم خارج از غالب شعار نگفتید، اما ما هم به هزار و یک دلیل مشروعیت او را زیر سوال می‌دانیم، با این حال به یک دلیل از همان هزار و یک دلیل‌مان بسنده می‌کنیم. برای بررسی صلاحیت و مشروعیت اسفندیار مشایی همین بس که در شرایط کنونی که از یک سو اعطای سمت مذکور علی‌رغم نظر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و به گونه‌ای غیرقانونی و نامشروع به او اختصاص یافته و از سوی دیگر موج ناخرسندی از او فراگیر شده و هزینه‌های بیشماری را هم برای دولت دهم فراهم می آورد... احمدی‌نژاد از یک تا صدش تنها در قالب ولایت‌پذیری معنا دارد در غیر این صورت شما هم برایمان با خاتمی و موسوی و دیگران فرقی نخواهید داشت و جریان دانشجویی مسلمان چشم اسفندیار شما را هم هدف خواهد گرفت.»

*خبرآنلاین گزارش داد: «عبدا... نوری وزیر کشور سابق با حمایت از مواضع هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه، اعلام کرده که هاشمی رفسنجانی تحت فشار است. وی که در نماز جمعه هفته گذشته حاضر شده و به گفته شاهدان به هاشمی اقتدا نکرده بود، همچنین روحیه بالای همسر و اعضای خانواده رئیس مجمع تشخیص مصلحت را مورد ستایش قرار داده است. وی در ادامه با مقایسه شرایط فعلی کشور با سال‌های میانی دهه‌ 50 شمسی، نسبت به سقوط نظام جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرده است.»


2 مرداد:

*حجت‌الاسلام والمسلین سیدعلی حسینی در خطبه‌های نماز جمعه خمین، با نامناسب خواندن لحن و ادبیات نگارش نامه هاشمی رفسنجانی خطاب به مقام معظم رهبری، گفت‏:‏ «بسیاری از حرکت های بحران آفرین و اغتشاشات اخیر در کشور به سبب موضع‌گیری‌های نادرست آقای رفسنجانی و خانواده‌اش بوجود آمد‏.‏ او خطاب به هاشمی گفته «دخالت‌ها و موضع‌گیری‌های شما، همسر، فرزندان، حزب و اقوام شما در جریان برگزاری انتخابات، نشان داد که شما حتی توان مدیریت خانواده خود را ندارید و نتوانسته‌اید آنان را آرام کنید تاچه رسد به اینکه بخواهید کشور را از هجمه‌ها و بحر‌ان‌ها نجات دهید‏.‏»

*جمعی از دانشجویان ظهر امروز پس از برپایی نماز جمعه تهران در اعتراض به انتصاب اسفندیار رحیم‌مشایی به معاون اولی رئیس‌جمهور در میدان فلسطین تجمع کردند. دانشجویان با شعارهایی همچون «مشایی مشایی، استعفا استعفا»، «رییس‌جمهور ولایی، برکناری مشایی» و... اعتراض خود به تصمیم اخیر رییس‌جمهور را اعلام کردند.

*جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به رئیس جمهور به انتصاب معاون اول ریاست جمهوری اعتراض کرد.

*جنبش عدالتخواه دانشجویی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «24 میلیونی که به آقای احمدی‌نژاد رای دادند، انتظار دارند، هرچه سریع‌تر عناصر مسئله‌داری که از جانب رهبری نیز به عدم بکارگیری آنان اشاره شده است و مشخصا شخص آقای مشایی عزل، و سریعا از رهبری و ملت به خاطر عدم تمکین به رای ولایت عذرخواهی گردد.اگر این مسئله تا روز یک شنبه (4 مرداد) محقق نشود، نمایندگان 24 میلیونی که به پیروی از قانون اساسی و ولایت فقیه و گفتمان عدالتخواهی رای داده‌اند، در میدان پاستور تحصن خواهند کرد.»

*حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس طی یادداشتی در وب سایت شخصی خود نوشت: «ظاهرا آقای مشایی اعتقادی به موضوع ولایت‌فقیه و تبعیت از آن ندارد و همین یک دلیل برای لزوم عدم بکارگیری وی در مناسب اجرایی نظام اسلامی کافی است... سربسته بگویم متاسفانه آقای مشایی مدت‌هاست تبدیل شده به مهاجرانی دولت نهم! بنده از برخی دوستان نزدیک آقای مشایی که دائما می‌پرسند یا می‌نویسند که اشکال مشایی چیست، سئوال می‌کنم که اگر رهبری معظم انقلاب درباره شما نامه‌ای نوشته بود که با توجه به این نکات، اینجانب ادامه مسئولیت فلانی در این جایگاه را به صلاح نمی‌دانم، آیا شما منتظر می‌ماندید تا رییس مافوق‌تان عزلتان کند یا خودتان با آن منصب خداحافظی می‌کردید؟»

*پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری  متن نامه حضرت آیت ا... خامنه‌ای خطاب به رییس‌جمهور مبنی بر حکم عزل اسفندیار رحیم مشایی از سمت معاون اولی رییس جمهور را منتشر ساخت. «جناب آقای دکتر احمدی نژاد- ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران؛ با سلام و تحیت، انتصاب جناب آقای اسفندیار رحیم‌مشایی به معاونت رییس‌جمهور بر خلاف مصلحت جنابعالی و دولت و موجب اختلاف و سرخوردگی میان علاقمندان به شماست. لازم است انتصاب مزبور ملغی و کان لم یکن اعلام گردد. سید علی خامنه‌ای 27/4/88»

*اسفندیار رحیم مشایی به دنبال انتشار نامه رهبر معظم انقلاب، در نامه‌ای به رییس‌جمهور کناره‌گیری خود را از این مسئولیت اعلام کرد.


3 مرداد:

*حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در بیست و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم اختلاف سلیقه را امری طبیعی دانستند و با اشاره به اینکه اختلاف سلیقه در همه دورانهای مختلف وجود داشته است افزودند: «اگر این اختلاف سلیقه ها و برداشتها با هوای نفس مخلوط شد کار خراب می شود بنابراین باید ملاحظه کرد کجا اختلاف سلیقه براساس هوای نفس و کجا براساس احساس تکلیف است.»

*در پی انتشار نامه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور در خصوص ضرورت برکناری مشایی از معاون اولی رئیس‌جمهور، اسفندیار رحیم مشایی از این پست کناره گیری کرد. متن کناره گیری مشایی به این شرح است: «اینجانب بعد از دستور مقام معظم رهبری خود را معاون اول رئیس‌جمهور نمی‌دانم و به عنوان یک سرباز ولایی در هر کجا که بتوانم به مردم عزیز کشور خدمت خواهم کرد.»

*محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به نامه رحیم‌مشایی با کناره گیری وی از معاونت اولی رییس‌جمهور موافقت کرد. «طی یک هفته اخیر امیدوار بودم که با رفع برخی تبلیغات منفی فشارها و جوسازیهای بعضی رسانه‌ها و جریانهای سیاسی دولت بتواند از خدمات شما در جایگاه معاون اولی برخوردار بماند.»

*اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و دفتر تحکیم وحدت طی نامه‌های سرگشاده جداگانه‌ای خطاب به دکتر احمدی نژاد، از تعلل 7 روزه رییس‌جمهور نسبت به اجرای دستور رهبر انقلاب در عزل مشایی از معاونت اولی ریاست جمهوری انتقاد کردند.

*سرلشکر بسیجی سید حسن فیروزآبادی در آیین صبحگاه ستاد کل نیروهای مسلح در حضور فرماندهان عالی رتبه نظامی، خطاب به رییس‌جمهور اظهار داشت: «برادر عزیزم! ریاست محترم جمهور محبوب ملت ایران، جناب آقای احمدی‌نژاد شما مفتخر به ولایت‌مداری و تبعیت از رهبر در میان مردم ما هستید و شما را با این عطر و بوی می‌شناسند، ملت ایران انتظار ندارند که جوهر این ابلاغ رهبری خشک بشود و به آن عمل نشده باشد.»

*رییس جمهور طی حکمی اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان رییس دفتر خود منصوب کرد.

*سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع سید محمد خاتمی، علیرضا بهشتی و مهدی هاشمی در گفتگو با ایسنا از احضار مدیران مسوول روزنامه‌های ایران، کیهان و مدیرعامل خبرگزاری فارس و سایت رجانیوز با شکایت موکلانش خبر داد. علت این اقدام درج اخباری علیه خاتمی، بهشتی و هاشمی در این رسانه ها می‌باشد.

*سید محمد خاتمی، میر حسین موسوی و مهدی کروبی به همراه جمع دیگری از اصلاح طلبان که در میان آنها نام هاشم آغاجری، علیرضا بهشتی و محمد سلامتی نیز به چشم میخورد، در نامه سرگشاده‌ای به مراجع تقلید خواستار موضع گیری آنان در قبال بازداشت متهمین حوادث پس از انتخابت شدند.

*قربان بهزادیان‌نژاد رییس ستاد انتخاباتی مهندس میرحسین موسوی در گفت‌وگو با قلم‌نیوز، با تکذیب ادعاهای مطرح شده توسط وزیر اطلاعات و خطیب نماز جمعه تهران درباره ارتباط این ستاد با یکی از سفارتخانه‌های خارجی گفت: «از ابتدای تشکیل ستاد، ارائه پاسخ منفی به درخواست‌های ملاقات سفرای کشورهای مختلف با مسوولان ستاد به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی مورد تصویب قرار گرفت و تا خاتمه کار ستاد این سیاست به‌طور دقیق به اجرا گذاشته شد.»

*مهدی کروبی طی نامه ای سرگشاده خطاب به محسنی اژه ای وزیر اطلاعات نوشت: «در صورتی که چاره‌ای برای خروج از بحران کنونی نباشد، مدیریت روز‌های سخت رمضان، قدس، محرم و عاشورا و 22 بهمن دشوار خواهد بود.»

*میدل ایست آنلاین می‌نویسد «رسانه‌های آمریکا بدون وجود این نامزدهای شکست‌خورده (موسوی و کروبی) نمی‌توانستند انتخابات ایران را با شیوه تقلب مواجه کنند و به دنبال آن فشار برای انزوای دولت ایران را افزایش دهند یا مقدمات حمله به این کشور را تسهیل کنند. اکنون غیر از آمریکا، اسراییل هم ایران را تهدید به حمله نظامی می‌کند.»

*جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای به ادامه معرفی عوامل فتنه در قم پرداختند.


4 مرداد:

*مهدی کروبی طی سخنانی در گردهمایی روسای استان‌های حزب اعتماد ملی در بخشی از سخنان خود با اشاره به تحلیل‌هایی که روسای این حزب در استان‌ها از انتخابات دهم ریاست جمهوری مطرح کرده‌اند، اظهار داشت: «ما در این انتخابات تنها یک کار داشتیم و همه تلاش‌مان برای پیروزی بود ولی در هر صورت چنین نتیجه‌ای محقق نشد. به هر حال ما در این انتخابات شکست خوردیم و برای یک فرد رفوزه تفاوتی ندارد نمره او زیر 7 یا 9 باشد.»

*روزنامه رسالت در یاداشتی به قلم محمد کاظم انبارلویی از انتصاب مشایی به معاونت اولی رییس‌جمهور و عدم برکناری وی توسط احمدی‌نژاد و در نهایت استعفای مشایی با تاخیر 7 روزه پس از حکم رهبر انقلاب انتقاد کرد.

*صادق محصولی طی سخنانی در گردهمایی معاونین برنامه‌ریزی استانداری‌های سراسر کشور با انتقاد از « کسانی که آراء مردم را به دو دسته کمی و کیفی تقسیم می‌کنند و می‌گویند آراء مردم تهران بر دیگر مناطق ارزش بیشتری دارد»گفت: «وقتی نامزدی در انتخابات شرکت کرده و ساعت 23 روز انتخابات اعلام پیروزی و جشن می‌کند و فردای روز انتخابات می گوید که چون مقدمات انتخابات فراهم نشده بود، تقاضای ابطال انتخابات می‌کند، آیا این پذیرفتنی است؟»

*دفتر آیت الله یوسف صانعی از انتشار نامه وی در پاسخ به نامه سرگشاده موسوی، خاتمی و کروبی خطاب به مراجع تقلید خبر داد.

*هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از استادان دانشگاه علم و صنعت با ابراز تاسف از فراهم شدن بهانه برای دشمنان خارجی انقلاب و سم‌پاشی رسانه‌های وابسته به آنان در مورد زیر سوال بردن دستاوردهای انقلاب اسلامی و مدیریت کشور گفت: «اشتباه یک حزب، فرد گروه و جریان قابل جبران است ولی اگر انقلاب و نظام خدای ناکرده زیر سوال برود اصلاح آن مشکل خواهد بود.»


5 مرداد:

*مقام معظم رهبری در دیدار اعضای دفتر رهبری، سپاه ولى‌‌‌امر و خانواده ایشان فرمودند: «اگر من بخواهم یک توصیه به شما بکنم، آن توصیه این خواهد بود که بصیرت خودتان را زیاد کنید؛ بلاهائى که بر ملتها وارد می‌شود، در بسیارى از موارد بر اثر بى‏‌بصیرتى است. خطاهائى که بعضى از افراد می‌کنند - مى‏‌بینید در جامعه‏ خودمان هم گاهى بعضى از عامه‏ مردم و بیشتر از نخبگان، خطاهائى می‌کنند. نخبگان که حالا انتظار هست که کمتر خطا کنند، گاهى خطاهایشان اگر کماً هم بیشتر نباشد، کیفاً بیشتر از خطاهاى عامه‏ مردم است - بر اثر بى‏‌بصیرتى است.»

ایشان تصریح کردند: «در جنگ صفین یکى از کارهاى مهم جناب عمار یاسر تبیین حقیقت بود. چون آن جناح مقابل که جناح معاویه بود، تبلیغات گوناگونى داشتند...سختى پرچم امیرالمؤمنین از پرچم پیغمبر، از جهاتى بیشتر بود؛ چون در پرچم پیغمبر دشمن معلوم بود، دوست هم معلوم بود؛ در زیر پرچم امیرالمؤمنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهائى را می‌زد که دوست می‌زند؛ همان نماز جماعت را که تو اردوگاه امیرالمؤمنین می‌خواندند، تو اردوگاه طرف مقابل هم - در جنگ جمل و صفین و نهروان - می‌خواندند. حالا شما باشید، چه کار می‌کنید؟.... متأسفانه بعضى از نخبگان خودشان هم دچار بى‏‌بصیرتى‏‌اند؛ نمی‌فهمند؛ اصلاً ملتفت نیستند. یک حرفى یکهو به نفع جبهه‏‌اى که همتش نابودى بناى جمهورى اسلامى است می‌پرانند.»

*سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر مقابله جدی با هرگونه تعرض به امنیت، جان و حقوق مردم، گفت که کمیته‌هایی به این منظور در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده است.

*میرحسین موسوی در دیدار با اعضای تشکل‌های معلمان و فرهنگیان در انجمن اسلامی معلمان ایران ضمن انتقادات شدید از دولت و نظام تاکید کرد که این مشکلات جز با بازگشت به اصول انقلاب و قانون اساسی حل نخواهد شد و ما بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم تا به ارزش‌ها و آرمان‌های ابتدای انقلاب و دیدگاه‌های حضرت امام (ره) رجوع کنیم. این به نفع همه ما و آخرت ماست.

*علی کشتگر رئیس گروهک فدائیان خلق و از چپ‌های آمریکایی با اشاره به انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به معاونت اولی رییس‌جمهور و حواشی پس از آن در  گفت‌و‌گو با رادیو فردا گفت: «وضعی که پیش آمده می‌تواند به نیروهای اصلاح طلب معترض به انتخابات کمک کند تا بیش از پیش نظام را برای ابطال انتخابات تحت فشار قرار دهند و راهی برای برون رفت از بحران پیدا شود.»

*افزایش مهلت 10 روزه‌ شورای نگهبان برای وصول و رسیدگی به شکایات در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که 5 روز اضافی نیز تمدید شد، به پیشنهاد غلامعلی حدادعادل بوده است. افزایش مهلت 5 روزه‌ی شورای نگهبان با مخالفت 8 عضو و موافقت 4 عضو از 12 عضو شورا همراه بود که با اظهارنظر رهبری در این زمینه و تأکید ایشان بر شفاف سازی، قرار بر تشکیل هیئتی ویژه بررسی انتخابات و تمدید زمان رسیدگی به اعتراضات شد.

*اکبر گنجی، روزنامه نگار دوران اصلاحات و از حامیان معترضان به نتایج انتخابات ایران، خواستار تحریم سیاسی رهبران و حاکمان جمهوری اسلامی شد.

*علی اکبر ولایتی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره قطر گفت: «هنگامی که هزینه‌های یک دستگاه سخن پراکنی را دولت تأمین کند، یک رسانه دولتی و سخنگوی آن دولت است و خصوصی تلقی نمی‌شود، مثلاً هزینه‌های فاکس نیوز از سوی پنتاگون تأمین می‌شود لذا نمی‌توان گفت این رسانه مستقل است‏.‏ رادیو فردا و صدای امریکا که هزینه‌هایشان از سوی کنگره تأمین می‌شود، چگونه به جریان آزاد اطلاعات کمک می‌کنند؟»

*کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در جمع شرکت کنندگان هشتمین اردوی سیاسی دانشجویان دختر دانشگاه‌های سراسر کشور گفت: «متأسفانه آقای هاشمی رفسنجانی در جریان برگزاری انتخابات و مهلت پنج روزه بررسی اعتراض‌ها هیچ پاسخی به درخواست اعضای شورای نگهبان برای دیدار با ایشان و استماع نظراتشان ندادند در حالی که ایشان ارتباط مستمری با شورای نگهبان در انتخابات مجلس خبرگان داشت.» او در ادامه به دیدار نمایندگان نامزدهای انتخابات در نشستی با حضور مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: «نمایندگان نامزدها در این نشست آزادانه و بی‌پیرانه آنچه در دل داشتند بیان و پیشنهاهایشان را مطرح کردند اما تقاضا برای ابطال انتخابات و تشکیل کمیته حقیقت یاب خارج از شورای نگهبان به خاطر غیرقانونی بودن آن مورد مخالفت مقام معظم رهبری قرار گرفت. البته همان روزها یکی از اعضای ستادها اعلام کرد ما می دانیم اگر صندوق ها باز شماری شود نتیجه تغییر نخواهد کرد اما ما می خواهیم انتخابات ابطال شود.»

*سایت گویا‌نیوز وابسته به فتنه می‌نویسد:«پایداری مهندس موسوی و بیانیه‌ها و اقدامات هوشیارانه وی و حضور همسر شجاعش در کنار او بی‌سابقه است. اصلاح طلبان از ورود موسوی علی رغم حضور خاتمی گله‌مند بودند اما شاید اکنون که شاهد ایستادگی او در برابر استبداد هستیم، راز چرایی اصرار وی بر کاندیداتوری را دریابیم. موسوی دیر آمد اما شیر آمد.»


6 مرداد:

*رییس‌جمهور در نامه‌ای سرگشاده به رییس قوه قضائیه، خواستار اعمال حداکثری رأفت اسلامی نسبت به بازداشت‌شدگان حوادث بعد از انتخابات شد.

*کاظم جلالی مخبر کمیته منتخب مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «رهبر معظم انقلاب با حساسیت نسبت به وضعیت زندان‌ها توجه دارند و به دستور ایشان روز گذشته زندان کهریزک -از زندان‌های فاقد استاندارد- تعطیل شد»

*روزنامه اعتماد در گزارشی از دیدار مهدی کروبی با خانواده ندا آقاسلطان خبر داد و به نقل از وی در این دیدار نوشت: «فرزند عزیزی که جان باخت، نهایت معصومیت و مظلومیت بود که در داخل و خارج بازتاب گسترده یی داشت. مرگ ندا هم مظلومیت مردم ایران را در این شرایط فریاد زد و هم از تضییع حق جلوگیری کرد و ان شاء ا... آثار سودمندی را در حال و آینده نصیب مردم می‌کند.»

*حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم میرحسینی اشکوری امام جمعه موقت رشت اعلام کرد: « بنده از مدت‌ها قبل، موضع هاشمی را با مواضع رهبری هماهنگ نمی‌دیدم و حتی معتقدم برخی مواضع سیاسی و اقتصادی ایشان به ویژه در سیاست‌خارجی و عدالت اجتماعی با موضع مرحوم امام همخوانی ندارد‏.‏ هاشمی در میان خطبه‌های نمازجمعه تهران حالت عادی و اعتدال نداشت و هاشمی از طرفی دم از قانون‌گرایی و تبعیت از قانون می‌زد و از طرف دیگر از آشوبگران و اغتشاشگران حمایت می‌کرد و شراط فیصله دادن به باصطلاح خود بحران را آزادی بی‌قید و شرط زندانیان و اغتشاشگران اعلام می‌کرد‏.‏»

* حزب مشارکت با صدور بیانیه‌ای نسبت به وضعیت مصطفی تاج زاده، بهزاد نبوی، سعید حجاریان و دیگر متهمان بازدداشت شده حوادث پس از انتخابات اعلام نگرانی کرد.

*سردار عبدالله عراقی فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در جمع تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران، با اشاره به کشته شدن ندا آقا سلطان گفت: «این حادثه در یکی از خیابان‌های فرعی اتفاق افتاد و هیچ کدام از نیروهای بسیج یا انتظامی در متن حادثه حضور نداشتند، البته نوع فیلمبرداری قتل ایشان نشان می‌دهد که حادثه کاملا برنامه‌ریزی شده بود.» وی با اشاره به تجمعات طرفداران موسوی در روز 22 خرداد گفت: «وقتی هواداران این نامزد فهمیدند رأی نامزد مورد علاقه‌شان کمتر است عصر جمعه شروع به تجمع مقابل وزارت کشور کردند و آتش‌زدن سطل‌های زباله و تخریب بانک‌ها از همان روز کلید خورد. این درگیری‌ها عصر روز 23 خرداد هم ادامه داشت اما این مرحله وضعیت "زرد " بود که وظیفه مقابله با آن برعهده نیروی انتظامی بود.» وی در ادامه حضور نیروهای بسیج در ناآرامی‌ها را مشروط به تقاضای کتبی نیروی انتظامی و مصوبه شورای عالی امنیت ملی دانست و گفت‌: «عصر روز 23 خرداد با گسترش دامنه اغتشاشات، نیروی انتظامی تقاضای ورود نیروهای بسیج را مطرح کرد که ما نیز تعدادی از بسیجیان را اختصاص دادیم و زیر نظر نیروی انتظامی وارد عمل شدند. با گسترش درگیری‌ها در روز 24 و 25 خرداد، نیروی انتظامی اعلام کرد بسیج باید وارد عمل شود که پیرو آن بسیج روز 26 خرداد به ماجرا ورود پیدا کرد و از روز 27 خرداد تهران به طور کامل به فضای امن بازگشت.» فرمانده بسیج تهران با اشاره به حمله اغتشاشگران به پایگاه 117 بسیج در خیابان آزادی و پایگاه‌های درگیر در تهران گفت: «اسناد موجود نشان می‌دهد 5 هزار نفر در سه و نیم ساعت به یک حوزه بسیج (پایگاه 117) حمله کردند، به طوری که در چند ساعت حجم انبوهی از سنگ و شیشه به ضخامت 70 سانت کف حیاط این حوزه را پوشاند.» وی با بیان این که استعداد نیروی انسانی حاضر در پایگاه 117 کم بود، اما صدها قبضه سلاح در این مقر وجود داشت، گفت: «من در مکالمه‌ای که با فرمانده این حوزه داشتم گفتم درهای پایگاه‌ را ببندید و خودروی پایگاه را به سمت در هل بدهید تا در دید معترضان هم نباشید اما متأسفانه معترضان نرده‌ها را کندند، در را شکستند و خودروی بسیج را آتش زدند. من به نیروهای آن جا دستور دادم درها را از داخل ببندند و به پشت بام بروند. فرمانده حوزه ما، آن جا برای متفرق کردن مردم 300 گلوله مشقی شلیک کرد (صداهای معترضان در فیلم مشهود است که می‌گویند گلوله‌ها مشقی است) ‌اما متأسفانه برخی از معترضان با وجود فریاد فرمانده بسیج که می‌گوید این جا پایگاه نظامی است به سمت اسلحه خانه هجوم آوردند که دو نفر کشته شد. در حالی که اگر درایت و صبوری فرمانده ما نبود احتمال گسترش فاجعه می‌رفت.»


7 مرداد:

*علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز صحن علنی مجلس گفت: «عناوین مختلف سیاسی چپ و راست اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا بدون تمسک به رهبری دچار سقوط و تبدیل به بیگانه می‌شود.»

*محمد مطهری در مطلبی که سایت تابناک آن را منتشر ساخت، نوشت: «خلاف قانون، فقط این نیست که کاندیدایی به حکم شورای نگهبان تمکین نکند. نمی‌شود در این مورد فریاد را به عرش رساند اما در قبال هرگونه رفتار غیرقانونی با مردم معترض ـ که با اندک محبتی می‌توانستند قاطبه آنان را جذب کنند ـ سکوت کرد. چنانکه پیش از این نیز گفته ام اگر نظام ما با برخی از آنچه تحت لوای حفظ نظام صورت می‌گیرد سقوط نکند بسیار بعید است که با عامل دیگری، حتی حمله نظامی از پا درآید.»


8 مرداد:

*در حالی که از حدود 10 روز پیش رسانه‌های وابسته به موسوی و کروبی به همراه سایت‌ها و شبکه‌های ضدانقلاب، تبلیغات پرحجمی به منظور ترغیب مردم تهران به حضور در مصلا و بهشت زهرای تهران کرده بودند، عصر امروز تنها حدود 300 نفر در بهشت زهرا حاضر شدند.

*خبرگزاری فرانسه: «تعدادی از معترضان ایرانی، در محل مصلی بزرگ تهران تجمع کردند. برخی از معترضان آشغالدانی‌های بزرگ را به آتش کشیده‌اند در حالی که نیروهای ضد شورش برای متفرق کردن جمعیت با موتورسیکلت به سوی آن‌ها هجوم می‌برند. گزارش‌ها حاکی از درگیری‌ها میان معترضان و ماموران در خیابان‌های بهشتی، مطهری، حافظ شمالی، ولی‌عصر، زرتشت، فاطمی و مناطق اطراف بود. شعارهایی چون "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" از جمعیت حاضر در میدان ونک به گوش رسیده‌است.»

*همزمان با حضور کسانی که به بهانه چهلمین روز کشته شدن ندا آقا سلطان در بهشت زهرا آمده بودند، در گلزار شهدا گرامیداشت یاد و نام شهدای بسیجی فتنه اخیر با حضور صدها نفر از مردم و خانواده‌های شهدای بسیجی برگزار شد. سعید قاسمی از فرماندهان دفاع مقدس در این مراسم گفت:  آن آقایی که یک زمانی فرمانده ما در جنگ بود... و می‌گوید من در این انتخابات بین 2 تا 7 میلیون رأی داشتم! می‌خواهم به او بگویم برادر، فرمانده! می‌دانی چرا حتی یک میلیون هم رأی نیاوردی؟ برای اینکه 20 سال بود که تو خوابیده بودی. هیچ‌گاه ما تو را که فرمانده ما بودی، در این بهشت زهرا نمی‌دیدیم. جا داشت که شما امروز اینجا می‌بودید و مرهم این دلهای زخم خورده می‌شدید.»


9 مرداد:

*آیت ا... جنتی خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری در سال 84 اظهار داشت: «توطئه‌ها از همان چهار سال قبل وقتی که برخی در رقابت شکست خوردند شروع شد چرا که آنها نتوانستند یک فرد جوان مثل آقای احمدی‌نژاد را تحمل کنند و اختلاف هفت میلیونی را ببینند و این بود که از همان وقت این موضوع در فکرشان بود که انتقام بگیرند و نگذارند این اتفاق دوباره تکرار شود. وی خطاب به برخی سردمداران حوادث اخیر نیز گفت:‌ «شما مردم را به این راه کشاندید و امروز بر سر مزار کشته‌شدگان می‌روید و فاتحه می‌خوانید؟ شما باید از آنها عذرخواهی کنید و بگویید شما باعث کشته شدن آنها شدید و مسئولیت گناه آنها را بر عهده بگیرید.

*سید مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشتمین اردوی آموزشی دانشجویان دختر دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه عباسپور اظهار داشت: «آقامحمدی و ابوترابی جلساتی را با میر حسین موسوی برگزار کرده و از وی خواستند که اعتراضاتش را نسبت به انتخابات ارائه کند تا آنها نیز مسائل مطرح شده را با شورای نگهبان در میان گذارد که در آن جلسه میر حسین موسوی محتشمی پور را به عنوان نماینده خود انتخاب کرده و مسائل با شورای نگهبان در میان گذاشته شد که در نتیجه شورای نگهبان و جنتی کلیت درخواست‌ها را پذیرفتند.» وی با بیان اینکه در جلسه دیگری محتشمی و موسوی لاری با صدور نامه‌ای در خواست‌هایی را از شورای نگهبان داشتند، یاد آور شد: «موسوی لاری و محتشمی در نامه خود، تطبیق ته برگ‌ها با ثبت احوال را درخواست کرده بودند که البته آن نامه نیز در خواست‌های دیگر داشت ولی زمانی که از آن 2 نفر سؤال شد که آیا شما به عنوان نماینده موسوی این نامه را می‌نویسید، آنها بیان کردند که این نامه به صورت مستقل نوشته شده و حتی موسوی نیز آن 2 را به عنوان نماینده خود نپذیرفت و چون قرار بود هیئت تشکیل شده برای رسیدگی به شکایات کاندیداها در واقع به شکایات کاندیداها و یا نمایندگان مشخص شده توسط آنها رسیدگی کند و چون موسوی آن دو نفر را نماینده خود معرفی نکرد، کار تمام شده اعلام شد.»

*علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس هشتم در نامه ای سرگشاده  خطاب به آیت ا... جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی نوشت: «اینکه محرکان حوادث اخیر را تنها مسبب مرگ مقتولان این حوادث معرفی کردید و کمترین اشاره‌ای به نوع برخورد با معترضین و خصوصا قتل چهار نفری که در بازداشتگاه‌ها جان خود را از دست دادند و لزوم معرفی و مجازات مسببان آن نکردید، البته این امر معمایی را برای این بنده حل کرد و آن اینکه افرادی که دست به این جنایتها می‌زنند از نظر ایدئولوژیک و اعتقادی مستظهر به توجیهات امثال حضرتعالی هستند.»


10 مرداد:

*معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران به نمایندگی از مدعی‌العموم در دادگاه علنی رسیدگی به اتهامات متهمان کودتای مخملی گفت: «طبق مستندات به دست آمده و اعترافات مستدل متهمین، وقوع این حوادث کاملاً از پیش طراحی شده و طبق جدول زمانبندی و مراحل کودتای مخملی پیش رفته است، به گونه ای که بیش از 100 مورد از 198 مورد دستورالعملهای "جین شارپ " برای کودتای مخملی اجرا گردیده است.» وی ادامه داد: «یکی از مسئولین شاخه مشارکت اراک طی سخنانی اظهار می‌دارد در صورت حمله آمریکا به ایران با دستان خودمان مسئولین جمهوری اسلامی را اعدام خواهیم نمود.»

*محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در دادگاه علنی رسیدگی به اتهامات برخی چهره های سیاسی در بخشی از دفاعیات خود گفت: «سال 84 که موسوی برای حضور در انتخابات مطرح شده بود، بنده مخالفت کردم چرا که این مقطعی که وی در سیستم حکومتی حضور نداشت، می‌توانست توهماتی برای موسوی ایجاد کند که این توهمات به کشور آسیب می‌زد. اصلی‌ترین اتفاقی که در این انتخابات افتاد و البته در طول برگزاری، قبل و بعد از انتخابات هم مطرح بود، مسئله تقلب است. بنده البته جایی مطرح کردم که تقلب یک اسم رمز آشوب شده است که در آن لشکرسازی برای تقلب وجود داشت و تمرین پهن شدن مردم هم در خیابان‌ها هم در آن موجود بود» ابطحی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «تقلب واقعا در ایران وجود نداشت چرا که در انتخابات سال 84 وقتی فاصله کروبی و احمدی‌نژاد کمتر از نیم میلیون بود، وزارت کشور خاتمی نپذیرفت که کلمه تقلب مطرح شود لذا کروبی تخلف در انتخابات را مطرح می‌کرد و بنده تعجب می‌کنم که در این انتخابات با وجود اختلاف 11 میلیونی چگونه بحث تقلب پذیرفته می شود، این در حالی است که همانهایی که 500 هزار اختلاف را تقلب نمی‌خواندند، ‌امروز 11 میلیون فاصله را تقلب می‌خوانند.»

*محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در دادگاه علنی رسیدگی به اتهامات برخی چهره های سیاسی در بخشی از دفاعیات خود گفت: « ما اصلاح طلبان با زاویه گرفتن از ولایت‌فقیه دچار نفاق شدیم.»

*محمد علی ابطحی در نشست مطبوعاتی خود در جمع خبرنگاران گفت: «معتقدم که خاتمی حق نداشت همه جریان بزرگ و تاریخی اصلاح‌طلب را پای موسوی قربانی کند. موسوی جریان اصلاح‌طلب را نمی پذیرفت و توهم اینکه موسوی طرفدار خط امام است و به این علت پیروز انتخابات خواهد شد، یکی دیگر از توهمات این نامزد انتخاباتی بود.» وی می‌گوید: «سید محمد خاتمی اقتدار امنیتی و انتظامی کشور و مهمتر از آن رهبری را در ایران می شناخت اما در عین حال در مسئله تخلف در انتخابات از موسوی حمایت کرد و این اقدام نوعی خیانت به جامعه است. هاشمی رفسنجانی نیز در این قضیه در موضع انتقام گیرانه بود که بخشی از آن متوجه احمدی نژاد و بخش دیگر نوعی انتقام گیری و مقاومت در برابر رهبری بود که نمونه آن نامه وی به رهبری است.»

*عطریانفر در نشست مطبوعاتی خود در جمع خبرنگاران به نامه هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب در آستانه انتخابات اشاره کرد و گفت: «بنده نسبت به نامه آقای هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب نقد داشتم و اگر مورد مشورت ایشان بودم می‌گفتم که این نامه با این ادبیات هرگز برای انتشار سراسری مناسب نبود. آقای هاشمی رفسنجانی یا باید نامه خود را به صورت محرمانه و سر بسته برای رهبری انقلاب می‌فرستاد و یا باید از ادبیات بهتر و واژگان مناسبتری برای نگارش نامه خود بهره می‌برد.»

*مازیار بهاری خبرنگار دستگیر شده مجله نیوزویک در نشست مطبوعاتی خود در جمع خبرنگاران گفت: «در ایران نیز همانند اوکراین قبل از انتخابات مسئله تقلب مطرح شد و سعی کردند کودتایی انتخاباتی به عنوان راهکار دیگر پیدایش این انقلابات رنگین در ایران به راه بیندازند. کودتای انتخاباتی در ایران از 2 سال قبل از انتخابات آغاز شده بود.»

*کیان تاجبخش یکی از متهمان دستگیر شده در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران خود اظهار داشت: « هادی سِمَتی، ناصر هادیان (اساتید علوم سیاسی دانشگاه تهران)، تاج زاده و عطریانفر به طور مستقیم یا غیرمستقیم حلقه نهادها و شبکه هایی بودند که با مؤسسات و نهادهایی در امریکا ارتباط داشتند.»

*مهدی کروبی در گفتگو با روزنامه اعتمادملی با اشاره به حضور خود در بهشت زهرا به مناسبت چهلمین روز تعدادی از کشته شدگان حوادث پس از انتخابات گفت: «من از همان ابتدا تاکید می‌کردم که همواره از رای مردم صیانت می‌کنم و اکنون نیز می‌گویم که در حد توان از رای‌شان پاسداری خواهم کرد. اگر ما برای کسانی که برای صیانت از رای خود به میدان آمده‌اند و به حمایت از ما برخاسته‌اند و کشته شده‌اند مراسمی ‌برای گرامیداشت یاد و خاطره‌شان برگزار نکنیم که انسان‌های ضعیف‌النفس و بی‌شخصیت و دین‌فروشی هستیم .»

*اسد ا... بادامچیان در گفت‌وگو با روزنامه وطن امروز گفت: «شما در همین روزنامه جمهوری‌اسلامی در آبان‌ماه 58 بعد از انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی مصاحبه‌ای از خانم رهنورد می‌بینید که به صراحت می‌گوید در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی تقلب شده و من این مجلس را قبول ندارم. در این مجلس روحانیون سنتی آمده‌اند و این افرد قانون اساسی ما را سنتی می‌نویسند و به همین علت مجلس خبرگان قانون اساسی را قبول ندارم. حالا هم انتخابات خبرگان انجام شده است و هم امام تأیید کرده و جالب است که انتخابات در دوران دولت موقت انجام شده و ریاست مجلس خبرگان را هم حسینعلی منتظری برعهده دارد و نایب‌رئیس او، آیت‌الله شهید بهشتی بود و اصلا اداره‌کننده اصلی مجلس آقای بهشتی بود چون ایشان روی قانون اساسی اشراف داشت و اعضای دیگر مجلس از بزرگان و علما بودند. آن‌وقت در چنین موقعیتی خانم رهنورد می‌گوید، در این انتخابات تقلب شده و آقایان بهشتی و دیگر بزرگان چون سنتی هستند، قانون اساسی را سنتی می‌نویسند!»


11 مرداد:

*مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد: «وظیفه و اصول ما اقتضا مى‌کند که در برابر یاوه‌ها و تهدیدها علیه موسوی نکات زیررا خاطرنشان کنیم: 1- محکوم کردن هرگونه تعرض و ستمى که بر موسوى و خانواده و اطرافیان او در چارچوب همین رژیم جریان دارد. هم‌چنین اخطار به رژیم در مورد محاکمه و مجازات موسوی. 2- هشدار نسبت به امنیت و سلامت آقاى موسوى و درخواست از دبیرکل و شوراى امنیت ملل متحد براى اعزام بلادرنگ یک هیأت نظارت بین‌المللى به تهران در همین خصوص.»

*مهندس موسوی در یازدهمین بیانیه خود، دادگاه‌های متهمان حوادث بعد از انتخابات را تقلبی توصیف کرد: «از دادگاهی که همه چیزش تقلبی است انتظار دارند عدم وقوع تقلب در انتخابات را اثبات کند »

*حجت‌الاسلام حسین طائب فرمانده نیروی مقاومت بسیج در مراسم اختتامیه یازدهمین دوره اساتید بسیجی کشور در مشهد، گفت: «فائزه هاشمی پس از این حوادث هفته اول انتخابات، در تجمعی خواستار برگزاری مراسمی برای کشته شدگان در روز پنجشنبه بود اما وقتی قرار شد مقام معظم رهبری در نماز جمعه شرکت کنند آنها این برنامه را تعطیل کرده و برای بر هم زدن نماز جمعه برنامه‌ریزی کردند.»

*روزنامه الرأی کویت، نقش رهبر انقلاب را در تحولات اخیر ایران و منطقه ارزیابی کرد و نوشت: «آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر ثابت کرد که وی نه تنها عامل اطمینان برای داخل ایران، بلکه عاملی برای حفظ نیروهای مقاومت علیه رژیم صهونیستی در منطقه نیز به شمار می رود‏.‏»

*محمدعلی ابطحی پس از آنکه از ادعاهای دخترش با بی‌بی‌سی که مدعی شده بود به وی قرص داده اند و در  سلامت روانی وی تردید کرده بود آگاه شد، بشدت به این اقدام او اعتراض کرد و از دخترش خواست تا از جانب وی با رسانه‌ها مصاحبه نکند.

*شبکه العربیه با اشاره به خبر محاکمه متهمین به ایجاد آشوب‌ها در ایران و اعترافات محمدعلی ابطحی، این اعتراف‌ها را «کودتا علیه اصلاح طلبان» ارزیابی کرد.

*سید مصطفی محقق داماد، استاد دانشگاه با نامه سرگشاده‌ای خطاب به رییس قوه قضاییه از نحوه عملکرد قوه قضاییه به علت برگزاری دادگاه های متهمان حوادث پس از انتخابات انتقاد کرد.

*روزنامه البیان: « ابطحی با اعتراف‌های خود در برابر دادگاه برگه‌های اطلاح‌طلبان را به هم ریخت.»

*روزنامه  الشرق الاوسط: «پخش اعترافات متهمان اغتشاشات تهران که از زبان یکی از  ابطحی، سران درجه یک اصلاحات مطرح شد به یک شوک در ایران منجر شده است.»

*روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با اظهارات محمدعلی ابطحی مبنی بر هم قسم شدن آیت‌ ا... هاشمی با آقایان خاتمی و موسوی نوشت: «این خبر از اساس کذب محض است و معلوم نیست در چه شرایط و ملاحظاتی بیان شده است.»

*میرحسین موسوی در گفت‌وگو با قلم نیوز، درباره شعارهای نهضت سبز در اجتماعات اظهار داشت:«شعارهایی مورد حمایت راه سبز میلیونی مردم است که فراتر از قانون اساسی جمهوری اسلامی نرود. خواسته مردم دفاع از جمهوریت نظام در کنار اسلامیت آن است و شعار جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد در بیان این جنبه از مطالبات آنان نقش راهبردی دارد.»

*همسر محمد علی ابطحی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: «ابطحی‏ در زمان ملاقات با وی در زندان، 2 روز مانده به آغاز جلسه محاکمه‌اش در روز شنبه، به نظر گیج می‌آمد و شکی نیست که به وی مواد مخدر داده شده است‏.»‏

*محمد علی ابطحی طی گفت‌وگویی با بخش خبری 20:30 در خصوص ادعایی که مطرح می‌شود، مبنی بر اینکه «قرص‌هایی را به ابطحی می‌دهند که او را به هپروت می‌برد و او در چنین حالتی حرف‌هایش را می‌زند»، تأکید کرد: «این بحث واقعاً هم توهین به فهم مردم بود و هم توهین به ما بود؛ چرا که حداقل خود من جدی‌ترین مباحث را درباره به مسائل سیاسی کشور، وضعیت فعلی کشور و نوع نگاهم نسبت به مسئله تقلب و اتفاقاتی که بعد از انتخابات رخ داد و همچنین آسیب‌های که که کشور دید، مطرح کردم. هر کسی نسبت به آن عناوینی که من مطرح کردم، پاسخی دارد پاسخش را ارائه کند و من انشاء ا... اگر بیرون آمدم، به آنها جواب می‌دهم.»


12 مرداد:

*مراسم تنفیذ رییس جمهور در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شد. در قسمتی از حکم تنفیذ رییس‌جمهور که توسط رییس دفتر مقام معظم رهبری قرائت شد، آمده است: «رأى قاطع و بى‏‌سابقه‏ مردم به رئیس‏‌جمهور منتخب و محترم، رأى به ویژگى‏‌هائى است که کارنامه‏ چهارساله‏ دولت نهم بدانها زینت یافته است و سمت و سوى گرایشهاى اکثریتِ بى‏‌چون و چراى ملت را آشکار می‌سازد. این، رأى به گفتمان پربرکت و عزتمدار انقلاب اسلامى است؛ رأى به استکبارستیزى و ایستادگى شجاعانه در برابر سلطه‌‏طلبان بین‏‌المللى است؛ رأى به مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و مبارزه با اشرافیگرى است؛ رأى به ساده‏‌زیستى و نزدیکى با مردم و غمگسارى از ضعیفان و مستضعفان است؛ رأى به کار و تلاشِ بى‏‌وقفه و خستگى‏‌ناپذیر است.»

*رهبر معظم انقلاب در بخشی از سخنان خویش پس از مراسم تنفیذ رییس جمهور فرمودند: «دشمنان در این خیال نباشند که با تقلید مغلوط از حضور عظیم مردم در انقلاب پرشکوه 1357 و در یکی کاریکاتور از آن حرکت عظیم، می‌توانند به نظام اسلامی ضربه بزند چرا که این نظام مقتدر و ریشه‌دار با این کارها شکست نخواهد خورد.» رهبر انقلاب اسلامی مردود شدن برخی خواص در حوادث 2 ماهه اخیر را، مورد اشاره قرار دادند و افزودند: «این انتخابات برخی خواص را مردود کرد و برخی جوانان هم که با صداقت و سلامت وارد میدان شده بودند در مواردی اشتباه کردند.»

*رییس جمهور در مراسم تنفیذ خود در حضور رهبر معظم انقلاب گفت: « اینجانب خود را متعلق به همه مردم و خادم آنان می‌دانم و همه 40 میلیون ایرانی رأی دهنده، در خلق این حماسه، مفتخر و آحاد ملت ایران، عزیز هستند.»

*صادق محصولی وزیر کشور در مراسم تنفیذ رییس‌جمهور منتخب گفت: «نتایج انتخابات از ساعات اولیه 23 خرداد به اطلاع مردم رسید ضمن آنکه آمار تفکیکی نامزدها به تفکیک شهر و صندوق با جزئیات کامل از طریق پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور انتشار یافت. هنگام شمارش آرا به طور متوسط 14 نفر از جمله نمایندگان نامزدان حضور داشتند و با اعلام نتایج صندوق به صندوق، امکان تطابق آرا برای هریک از افراد حاضر در شمارش آرا بوجود آمد.»

*پارلمان نیوز از غیبت هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، ناطق نوری، محمد باقر قالیباف و سید حسن خمینی در مراسم تنفیذ رییس‌جمهور خبر داد و نوشت: «اما حضور برخی چهره‌ها در این مراسم جلب توجه می‌کرد از جمله افشین قطبی، مایلی‌کهن، کفاشیان، تاج، حسین رضازاده از ورزشکاران و محمدرضا شریفی‌نیا، جهانگیر الماسی، احمد نجفی و اقبال واحدی از مجریان صدا و سیما.»

*کسری ناجی از عناصر اپوزیسیون در گفت‌وگو با تلوزیون بی‌بی‌سی فارسی، گفت: «بعضی از سران مقام‌های بلندپایه حکومت امروز به نشانه اعتراض به چگونگی انتصاب آقای احمدی‌نژاد در مراسم شرکت نکردند. در میان آنها اکبر هاشمی رفسنجانی غیبت او به عنوان رییس‌جمهور سابق و رییس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت در کنار رهبر در مراسم چشم گیر بود. محمد خاتمی رییس جمهور سابق، میرحسین موسوی، علی اکبر ناطق نوری، مهدی کروبی از جمله کسانی بودند که امروز به این مراسم نیامدند.»

*امیدوار رضایی برادر محسن رضایی و نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس در گفت‌وگو با تابناک گفت: «حضور محسن رضایی در مراسم تنفیذ احمدی‌نژاد به این معنا نیست که ایشان نسبت به انتخابات اعتراضی نداشته و به رخدادهای پس از انتخابات نقدی نداشته باشد.» وی تاکید کرد: »شرکت در مراسم تنفیذ ریاست‌جمهوری احترام به رهبری بود نه تأیید احمدی‌نژاد.»

*مهدی کروبی با حضور درتقاطع خیابان بهشتی و ولی عصر به تحریک شرکت‌کنندگان در این تجمع غیرقانونی پرداخت. دعوت به این تجمع که از هفته گذشته با هدایت شبکه های تلویزیونی بیگانه از جمله بی‌بی‌سی و شبکه منافقین و سلطنت‌طلبان صورت گرفته بود توانست حدود 100 نفر از اغتشاشگران را دور هم جمع کند.»

*روزنامه اعتمادملی به نقل از مهدی کروبی نوشت: «اگر واقعا صداقت و صراحت دارید و مطمئن هستید که تقلبی صورت نگرفته و از بیان حقایق نمی‌ترسید نماینده‌ای از میان ناظران و مجریان انتخابات تعیین کنید و با نماینده داوطلبان در تلویزیون به بحث بنشینید و آنگاه یک نظر‌سنجی از مردم انجام دهید تا حقیقت آشکار شود.»

*حجت‌الاسلام روانبخش دبیر سیاسی هفته‌نامه پرتو، اظهار داشت: «به یاد داریم که آقای احمدی‌نژاد گفت هاشمی، خاتمی و ناطق نوری در برابر من قرار گرفته‌اند و حتی گفت هاشمی صحنه گردان ماجراست. از همان ابتدا هم معلوم بود اینها به دنبال برگزاری انتخابات نیستند.» وی تاکید کرد: « مسئولیت خون‌هایی که ریخته و اموالی که تخریب شد، برعهده شخص موسوی و کروبی است و این دو باید همچون سایر هدایت‌گران اغتشاش محاکمه شوند.»

*کلاوس فاتر معاون سخنگوی رسمی دولت آلمان گفت: «به خاطر تردیدهایی که در شفافیت انتخابات اقامه شده است، مرکل صدراعظم آلمان موردی برای تبریک گفتن به رییس جمهور ایران نمی‌بیند.» وی از مسئولان ایران درخواست کرد که تمام زندانیان سیاسی حوادث پس از انتخابات آزاد شوند.

*سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با صدور بیانیه ای به برگزاری دادگاه های متهمان حوادث پس از انتخابات اعتراض کرد. در این بیانیه، دادگاه متهمان «غیرقانونی و نمایشی» دانسته شد.

*روزنامه الجزیره عربستان سعودی: «اعترافات اخیر محمد علی ابطحی از چهره های شاخص جریان اصلاحات و از دستگیر شدگان حوادث اخیر تهران، سید محمد خاتمی را به فکر پناهنده شدن به یک کشور اروپایی انداخته است.»


13 مرداد:

*در بازخوانی کیفرخواست برخی متهمان پس از انتخابات در دادگاه و در جمع خبرنگاران عنوان شد: «در بازرسی از منزل بهزاد نبوی عضو مؤثر و محوری سازمان مجاهدین اسنادی دال بر جعل سند با هدف تشویش اذهان عمومی به دست آمده است. هم چنین افرادی که با لباس سپاه پاسداران قصد پرتاب نارنجک دست‌ساز داشتند، دستگیر شدند. تعدادی از عوامل بمبگذار نیز که در روز انتخابات قصد بمبگذاری در مناطقی همچون چیذر، حسینیه ارشاد، نارمک، بهارستان و ... را داشتند دستگیر شدند»

*روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: «در پی تاکید مقام معظم رهبری بر برخورد دقیق و قانونی با عوامل تعرض به حقوق شهروندی و اقدام فوری هیات ویژه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در بازدید از بازداشتگاه تعطیل شده کهریزک، تمام افراد خاطی اعم از مسئولان و ماموران انتظامی و قضایی مربوطه از مسئولیت‌های خود برکنار می‌شوند و پرونده‌های انتظامی و قضایی آنان برای رسیدگی به تخلفات و اتهامات تشکیل می‌شود.»

* مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه ای از برگزاری دادگاه متهمین حوادث پس از انتخابات گلایه کرد و آن را "صحنه نمایشی" توصیف کرد.

*آیت ا...  ابوالقاسم خزعلی رییس بنیاد بین المللی غدیر در سومین روز از نشست‌های تخصصی مهدویت در حرم مطهر حضرت معصومه (س) با رد کردن ادعای تقلب در انتخابات گفت: «حتی فرزند شهید بهشتی نیز همصدا با مخالفان نظام موضوع تقلب در انتخابات را مطرح کرد، اگر ما به امثال آیت ا... جنتی اعتماد نداشته باشیم، باید به چه کسی اعتماد کنیم؟» وی تاکید کرد:«هر کسی که علیه نظام ، اسلام وانقلاب توطئه کند باید طرد شود و من اگر همسر و فرزندانم مخالف با مصالح نظام و انقلاب سخنی بگویند آنها را طرد می‌کنم.»

*حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت‌الله شاهرودی رییس قوه قضاییه نوشت:«در شب 25 خرداد ماه سال جاری در خیابان‌های اطراف کوی دانشگاه تهران تعداد محدودی دانشجو به همراهی افراد غیردانشجو ـ که خود را در میان دانشجویان قرار داده بودند ـ تا نیمه‌های شب ضمن تجمع، اقدام به سر دادن شعارهای تند علیه نظام نموده و با پرتاب سنگ و مواد آتش‌زا به سوی نیروهای انتظامی به زد و خورد با آنان پرداختند. با ورود تعدادی از افراد لباس‌شخصی به داخل کوی و مقارن با آن ورود نیروی انتظامی به کوی، اغلب افراد اغتشاشگر صحنه را ترک کرده و از سمت شمال کوی اقدام به فرار می‌نمایند و تعداد محدودی نیز به اتاق‌های خوابگاه و یا کتابخانه پناه می‌برند. رفتار و برخوردهایی که با دانشجویان مستقر در کوی انجام گرفته است ـ که بیشتر آن‌ها هیچ نقشی در اغتشاشات نداشته و اغلب از دانشجویان متدین و انقلابی بوده و مشغول استراحت یا مطالعه برای امتحان بودند ـ با هیچ منطقی قابل دفاع نمی‌باشد. ... این حادثه خاطره تلخی را در اذهان دانشجویان حک کرده است که فقط با برخورد قاطع و بدون ملاحظه با خاطیان این حوادث ممکن است از خاطره‌ها زدوده و تا حدی التیام یابد.»

* معاون پارلمانی و حقوقی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: «شهروندانی که بی‌دلیل در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری توسط ناجا خسارت دیده‌اند، به شرط اثبات تقصیر ناجا، می‌توانند غرامت دریافت کنند.»

*حجت‌الاسلام شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز الله‌اکبر گفتن‌های امریکایی برروی پشت بام‌ها را مصداق اسلام و انقلاب کاریکاتوری که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند،‌ دانست و با تأکید بر اینکه الله‌اکبر حقیقی آن بود که مردم در 15 خرداد و انقلاب اسلامی سر دادند، گفت: ‌«کسی که الله‌اکبر می گوید، باید معتقد به شریعت باشد نه اینکه وقتی به نمازجمعه می‌آیند، با کفش به نماز بایستند.»

*جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در نامه‎ای سرگشاده به علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس، نسبت به اظهارات اخیر وی واکنش نشان دادند. در بخشی از این نامه آمده است: « قطعاً اصل ماجرا و آن کسی که در درجه اول باید مورد محاکمه قرار بگیرد، اشخاصی هستند که از روی توهم یا خدای ناکرده مطامعی، توهم حق داشتن را برای عده‌ای به‌وجود آوردند و براین اساس جنگی به‌وجود آمد که عده‌ای زیادی از دو طرف در آن آسیب‌های جدی دیدند. آیا شکی در جملات خانم عفت مرعشی همسر آقای هاشمی، در صبح روز انتخابات وجود دارد؟ فیلم این سخنان را ندیده اید؟ از تحلیل‌گران عادی کسی بود که در روز انتخابات حتی گمان ببرد که فردایش چنان اتفاقاتی می‌افتد؟»

*جواد کریمی نماینده مردم مشهد در مجلس خواستار ممنوع الخروج شدن خاتمی از کشور شد و گفت: «در گذشته شاهد پناهندگی یا پشت کردن چهره‌ها و شخصیت‌هایی از مسئولان اجرایی که در نظام جمهوری اسلامی مدتی مسئولیت داشتند، بوده‌ایم و موضوعی که اخیراً درباره رفتن خاتمی در رسانه‌ها منعکس شده است موضوعی غریب و ناآشنا نیست.»


14 مرداد:

*مراسم تحلیف رییس جمهور در صحن مجلس شورای اسلامی با حضور مسئولین لشگری و کشوری برگزار شد. در مراسم تحلیف رییس‌جمهور نیز همانند مراسم تنفیذ، غیبت هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری، حسن روحانی، سید محمد خاتمی و سید حسن خمینی مشهود بود.

*پارلمان نیوز در گزارشی حاشیه‌های مراسم تحلیف رییس جمهور را اینگونه روایت کرد: «ساعت هشت و پنجاه دقیقه امروز محمود احمدی‌نژاد با یک دستگاه بالگرد وارد محوطه مجلس شد، هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ناطق نوری، محسن رضایی، امیدوار رضایی و محمد باقر قالیباف از دیگر غایبان این مراسم بودند، با آغاز مراسم تحلیف در مجلس تجمعات پراکنده‌ای در اطراف بهارستان و ساختمان مجلس برگزار شد.»

*محمدزاده معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با ایرنا، اخبار برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه رئیس‌جمهوری امروز با بالگرد مسیر پاستور تا بهارستان را طی کرده، تکذیب کرد و آن را ادامه جنگ رسانه‌ای کسانی دانست که امکانات و شیوه‌های خود را در این مسیر به کار گرفته‌اند. در همین رابطه تصاویر ورود رییس‌جمهور به مجلس با ماشین نیز از بخش خبری 20:30 پخش شد و اعلام شد که بالگرد حاضر در مجلس شورای اسلامی، بالگرد هلال احمر بوده است.

*خبرگزاری فرانسه: «وزیر امور خارجه آمریکا لحظاتی پس از مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایران، اصلاح‌طلبان را تحسین کرد» هیلاری کلینتون با حمایت آشکار و علنی از آشوب‌ها در ایران تاکید کرد: «ما تشکر می‌کنیم و این مقاومت و تلاش‌های مداوم اصلاح طلبان را تحسین می‌کنیم.»

*پایگاه مجازی «جنبش مردمی ایران علیه قانون گریزی ـ موج قانون» به طور خودجوش و با هدف شکایت از میرحسین موسوی بر روی خط اینترنت قرار گرفت.

*حزب مشارکت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «نظام جمهوری اسلامی در آستانه ورود به دهه چهارم عمرش، عملکردهایی را از خود به نمایش گذاشته است که نه تنها هیچ غرابتی با این ارزش‌های الهی و اخلاقی ندارد بلکه فقط به رفتار حکومت طاغوتی استبدادی شباهت دارد.»

*در نا آرامى‌هاى پراکنده روز دوشنبه تهران، همسر مهدى هاشمى رفسنجانى، حوالى میدان ونک در تهران دستگیر شده است. وی پس از دستگیر شدن و با طى مراحل قانونى، در اختیار مراجع ذیربط قرار گرفته است. البته  وی با وساطت‌هاى صورت گرفته آزاد شده و به خانواده‌اش پیوسته است. وی هدایت تیم 50 نفری از بانوان را بر عهده داشته که در تقاطع ولیعصر ـ مطهری دستگیر شده است

*دفتر آیت‌الله یوسف صانعی اعلام کرد که وی در بیانیه‌ای، اعترافات متهمان حوادث پس از انتخابات را بی‌ارزش توصیف نموده است.

*اریک والبرگ تحلیلگر آمریکایی سایت خبری ربل، نوشت: «واقعیت این است که تظاهرات‌های اخیر در تهران، بسیار شبیه تظاهرات سال 2002 در کاراکاس بود که بعد از پیروزی چاوز در انتخابات با حمایت آمریکا برپا شد.»


15 مرداد:

    نیروی انتظامی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «تعدادی از دستگیرشدگان هجدهم تیر به دلیل محدودیت پذیرش در اوین به کهریزک منتقل شده‌اند که با توجه به شرایط آنجا اصولا اعزام بازداشتی‌ها به آنجا صحیح نبوده است.»


16 مرداد:

*بی‌بی سی فارسی: رابرت گیتس سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که نمی‌تواند در مورد این‌که احمدی‌نژاد توسط مردم انتخاب شده یا نه قضاوت کند. وی با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف محمود احمدی‌نژاد گفت: «واضح است که برای مردم ایران در مورد منصفانه برگزارشدن انتخابات پرسش‌هایی مطرح است، ما تصمیم درباره این موضوع را به آن‌ها واگذار می‌کنیم.»

*دری نجف آبادی، دادستان کل کشور در نشست خبری خود گفت: «اعترافاتی که دادگاهی شدگان حوادث اخیر مطرح کرده‌اند، رویه‌ای قانونی داشته ولی تاثیر خیلی زیادی در صدور رای ندارد، چرا که قضات در این زمینه مستقل عمل می‌کنند.»


17 مرداد:

*پدر و مادر مرحوم علیرضا توسلی کشته شدن فرزند خود را تایید اما ارتباط آن با حوادث بعد از انتخابات را کذب محض عنوان کردند. به دنبال خبری که برخی روزنامه‌های داخلی و همچنین سایت‌های اینترنتی اعلام شد پسر بچه‌ای 14 ساله به نام علیرضا توسلی که هفته گذشته در درگیری‌های مراسم چهلمین روز درگذشت کشته شدگان اغتشاشات تهران در بهشت زهرا توسط عوامل انتظامی با ضربه‌های متعدد باتوم دچار مرگ مغزی شده و سرانجام پس از 4 روز به کما رفتن از دنیا رفته است، پدر و مادر وی اعلام کردند: «کودک 14 ساله بر اثر تصادف با وانت مزدا در ساوه فوت کرده و روز گذشته چهلمین روز فوت این کودک بوده است.»

*دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مته‌مان حوادث پس از انتخابات برگزار شد. در ابتدا متن کیفر خواست متهمان توسط معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران به نمایندگی از مدعی‌العموم قرائت شد و طی آن به طور مشروح به روش‌های براندازی نرم در کشور طی حوادث پس از انتخابات اشاره شد.

*آرش رحمانی‌پور عضو گروهک انجمن پادشاهی ایران و متهم به کودتای مخملی در دفاعیات خود با اشاره به بهره‌گیری و سوء استفاده از تظاهرات خیابانی پس از انتخابات، انفجار در امامزاده زید تهران را یکی از اهداف گروهک خود دانست و گفت: «از آنجا که این امامزاده مورد رصد نیروهای امنیتی بود از انجام انفجار در این مکان منصرف شدیم. امامزاده علی اکبر چیذر هدف بعدی ما بود و به ما گفته بودند این مکان باید در مراسم‌های مذهبی خاص مورد هدف قرار گیرد که چند بار نیز برای شناسایی این امامزاده مراجعت کردیم و از آن فیلم و تصویر گرفتیم اما این مکان نیز تحت کنترل امنیتی بود. حسینیه فاطمیون و یکی از مراکز سوخت گیری که هر دو در اطراف مجلس شورای اسلامی قرار دارند نیز از دیگر اهداف ما بود که اعضای انجمن می‌گفتند باید این اماکن را مورد هدف قرار دهیم تا قدرت خود را به مسوولان جمهوری اسلامی نشان دهیم چراکه در‌‌ همان زمان قرار بود دو نفر از عوامل انفجار حسینیه شیراز اعدام شوند و انجمن می‌خواست از این طریق مسوولان جمهوری اسلامی را از اعدام این دو نفر منصرف کند. انفجار حسینیه ارشاد و مسجد النبی برای ایجاد جنگ روانی از جمله اهداف ما بود چراکه این دو شعبه، شعبه‌های انتخاباتی بسیار مهمی بود و افراد مهم سیاسی کشور نیز به این اماکن رفت و آمد داشتند. انفجار بمب در این اماکن می‌توانست باعث کاهش مشارکت مردم و نهایتا مخدوش کردن انتخابات شود و در این رابطه بیش از 100 کیلوگرم مواد انفجاری تهیه شده بود.»

*حسین رسام، تحلیل‌گر ارشد سفارت انگلیس در دادگاه رسیدگی به متهمان کودتای مخملی با بیان اینکه دبیر اول سیاسی سفارت انگلیس در تهران به ستاد آقای موسوی رفته و با مسئولان تبلیغاتی و مشاورین وی جلسه داشت، گفت: «ما ملاقات‌هایی را نیز با اعضای حزب اعتماد ملی داشتیم که این تماس‌ها در مراحل بعد و دوران اغتشاشات نیز ادامه پیدا کرد. وی نتیجه انتخابات را باعث شگفتی سفارت انگلیس دانست و افزود: «گزارشات در لندن بر روی القای تقلب تأکید می‌کرد و طبق دستور سفارت کارمندان محلی و برخی دیپلمات‌ها در تجمع حضور پیدا می‌کردند که از آن جمله می‌توان به حضور دبیر اول سفارت انگلیس در درگیری‌های خیابان مطهری در تاریخ 24 خرداد، حضور دبیر سوم مطبوعاتی در تجمع خیابان شریعتی، حضور دبیر سوم سیاسی در راهپیمایی خیابان انقلاب و نیز حضور معاون بخش ویزا و تهیه تصاویر از تجمعات اشاره کرد.»

* ناصر عبدالحسینی و رضا رفیعی فروشان، نازک افشار، کلوتید ریس (تبعه فرانسه) از دیگر متهمانی بودند که در دادگاه با اشاره به اتهامات خود، توضیحاتی را ارائه کردند.

*وزیر خارجه فرانسه و سفیر امریکا در سازمان ملل دادگاه‌های متهمان پس از انتخابات را نمایشی خواندند.

*محمد رضا خاتمی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد اظهار داشت: «ما فقط گفتیم نتیجه انتخابات را قبول نداریم و به صلاح نظام، کشور و مردم است که تجدید شود. اگر گروهی معتقدند آرای مردمی کسب کرده‌اند از رای گیری مجدد چه ترسی داشتند؟»


18 مرداد:

* مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده به هاشمی رفسنجانی از او خواست درباره شایعاتی که درباره تجاوز به زندانیان منتشر شده است، تحقیق کند. وی در این نامه تاکید کرد: «موضوعی را شنیده‌ام که هنوز از آن بر خود می‌لرزم. در دو روز اخیر که این خبر را شنیده‌ام خواب از سرم ربوده شده است... اتفاقی در زندان‌ها رخ داده است که چنانچه حتی اگر یک مورد نیز صدق داشته باشد، فاجعه‌ای است برای جمهوری اسلامی که تاریخ درخشان و سپید روحانیت تشیع را تبدیل به ماجرای سیاه و ننگین می‌کند که روی بسیاری از حکومت‌های دیکتاتور از جمله رژیم ستمشاهی را سفید خواهد کرد... عده‌ای از افراد بازداشت‌شده مطرح نموده‌اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌اند به طوری‌که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده‌اند و در کنج خانه‌های خود خزیده‌اند.»

*مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین)، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «اکنون این کروبى است که پس از 10روز نامه‌اى را که به رفسنجانى نوشته است، ناگزیر منتشر مى‌کند. از شقاوت‌ها و شناعتهایى مى‌گوید که هنوز از آن برخود مى‌لرزد. «از دستگیریهاى بى‌حساب و کتاب، از ضرب و شتم و وارد کردن جراحات، از حمله به خانه‌هاى مردم، برخوردهاى خشن و وحشت‌انگیز حتى با خانم‌ها در سطح خیابان‌هاى شهر» سخن مى‌گوید و «از برخوردهاى خشن و بى‌محابا، بر سر مردم باتون را خرد کردن، آن‌چنان که بعد از گذشت قریب به 40 روز هم‌چنان اوضاعشان غیرعادى است و عوارض آن روى بدنشان قابل مشاهده است...اى کاش که آقایان منتظرى و کروبى و دیگرانى که از این پس به آنان مى‌پیوندند، از سى سال پیش نسبت به همین شقاوت‌ها و شناعت‌ها بیدار و هشیار شده بودند.»

*حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس، در نوشته‌ای که در وب سایت شخصی خویش منتشر ساخت به انتقاد از لاریجانی درخصوص مواضع پس از انتخابات وی پرداخت و با اشاره به نطق‌ها و دستور وی به تشکسل کمیته ویژه در خصوص مسئله کوی دانشگاه و مجتمع سبحان، از سکوت مبهم او در واکنش به اعترافات تکان‌دهنده متهمان کودتای مخملی در دادگاه، به‌ویژه در جریان دادگاه دوم اظهار تعجب کرد.

*حمیدرضا کاتوزیان نماینده مردم تهران در مجلس، در جمع خبرنگاران در واکنش به اطلاعیه نیروی انتظامی اعلام کرد: «چون تعدادی از جوانان در کهریزک از بین رفته‌اند، لذا باید ناجا پاسخگوی اقدامات صورت گرفته در این خصوص باشد.»


19 مرداد:

*هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ ان ‌ان تأکید کرد: «ما نمی‌خواستیم بین اعتراض‌های قانونی و تظاهرات مردم ایران و رهبری قرار گیریم‏. ‏ ما می‌دانستیم که اگر خیلی زود و شدید ورود کنیم‏، حکومت ایران سعی می‌کند از ما برای متحد کردن کشور علیه معترضان استفاده کند‏. بدین ترتیب ما پشت پرده کار می‌کردیم‏. ما کارهای زیادی می‌کردیم تا بدون اینکه سر راه واقع شویم، واقعاً به معترضان قدرت ببخشیم، ما به حمایت لفظی و پشتیبانی از مخالفان ادامه می‌دهیم‏.»

*سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «نامه مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی بعد از ١٣ روز منتشر شد. او در این نامه پرده از فاجعه‏‌ای برداشت که در زندان‌های رژیم اسلامی روی داده است.

*حجت الاسلام حسین طائب با اشاره به حوادث و وقایع پس از انتخابات گفت: «آقای موسوی هنوز انتخابات تمام نشده بود که پیروزی خود را اعلام کرد و در اولین اطلاعیه خود سه اتهام را متوجه نظام کرد در حالی که حدود صد هزار ناظر بر سر صندوق‌های رای حضور داشتند و مجموع اعتراض‌ها نیز به سه هزار صندوق نمی‌رسید.» وی تاکید کرد: «شنبه پس از انتخابات این جریان متوجه شکست خود شد انتظار بود تا با نوشتن نامه به شورای نگهبان اعتراضات خود را دنبال کند و در اطلاعیه بعدی موضوع شعبده‌بازی و تقلب در انتخابات را مطرح کردند.» وی ادامه داد: «آقای موسوی در جلسه‌ای در حضور آقایان هاشمی، خاتمی و سیدحسن خمینی موضوع ابطال انتخابات را مطرح کرد که مورد قبول بعضی قرار گرفت و حتی آقای خاتمی این موضوع را در مجمع روحانیون پیگیری نمود.»

*انجمن اسلامی دانشجویان 10 دانشگاه کشور با صدور نامه‌ای سرگشاده‌ به مهدی کروبی، نسبت به نامه اخیر وی به هاشمی‌رفسنجانی واکنش نشان دادند و خطاب به وی نوشتند: «چگونه بر اساس تعدادی شایعات که می‌گویید به گوشتان رسیده به وضعیت بازداشتگاه‌ها اعتراض می‌کنید درحالیکه عملکردتان درباره زندان بنیاد شهید در دوران ریاستتان که بر هیچ کس پوشیده نیست، را فراموش کرده‌اید؟ آقای کروبی امیدواریم این حمایت‌های شما از سنخ توجیهاتی که برای 300 میلیون شهرام جزایری یا چند روز بعد برای وضعیت مسکن خود آوردید، نباشد.»


20 مرداد:

کریم شهرزاد نماینده مردم اصفهان در مجلس در نطق پیش از دستور خود با تاکید بر اینکه براساس اصل سوم قانون اساسی، ‌آحاد ملت در برابر قانون یکسان هستند، خواستار احضار میرحسین موسوی به دادگاهی علنی برای پاسخگویی در برابر رفتارهای غیرمسئولانه و غیر قانونی شد.

روزنامه آمریکایی بوستون گلوب: «دولت اوباما امیداور است حوادث پس از انتخابات و افزایش شکاف در ایران منجر به امتیاز دهی جمهوری اسلامی به آمریکا شود. مقامات آمریکایی از دولت بوش تا به امروز بار‌ها تاکید کرده‌اند که ایران در مذاکرات هسته‌ای و مسایل منطقه‌ای دست بر‌تر را داشته و تا وضعیت بدین نحو است، توقع مذاکره موثر با هدف امتیاز گیری از ایران احمقانه و مضحک است. آن‌ها به همین دلیل با تدارک اغتشاش درصدد برآمدند تا برای میز مذاکره برگ برنده‌ای در دست داشته باشند... همکاری آمریکا و غرب با اصلاح طلبان در آشوب‌های خیابانی در حالی به اوج رسید که در چالش هسته‌ای نیز مقامات دولت بوش بار‌ها اعلام کردند به کمک اصلاح طلبان توانسته بودند تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به تعطیلی بکشانند اما با روی کار آمدن دولت اصولگرا همه چیز به هم ریخت. بوش به همین دلیل از حمایت صریح خود از اصلاح طلبان در ایران خبر داده بود و اوباما نیز‌‌ همان رویه را به شیوه‌ای پنهان کارانه‌تر ادامه می‌دهد.»

ابراهیم اسرافیلیان نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه وطن امروز گفت: «شهید آیت بسیار با میرحسین موسوی مخالف بود، همین‌طور شهید دیالمه. شهید آیت می‌گفت، موسوی یک روز هم سابقه درست انقلابی و مبارزاتی ندارد؛ حالا چطور می‌تواند انقلاب ما را با حضور در وزارت خارجه صادر کند؟! آیت اسناد و مدارکی داشت که چهره واقعی موسوی را نمایان می‌کرد. روزی که شهید آیت تمام اسناد خودش را جمع و جور کرده و در پوشه گذاشته بود تا به مجلس بیاید... می‌گفت، امروز (14 مرداد 1360) باید تکلیف جمهوری اسلامی مشخص شود و من باید بروم تا این اسناد و حقیقت‌ها را برای مردم روشن کنم. این اسناد ارتباط موسوی با [...] را اثبات می‌کرد اما آیت زمانی که از در منزل خارج می‌شود در فاصله 30 تا 40 متری بنزی مشاهده می‌شود که راننده ‌آن در حال پنچرگیری است، آیت سوار اتومبیل خودش می‌شود که از جانب افراد مخفی در آن بنز توسط مسلسل ترور می‌شود و نزدیک به 65 گلوله به بدنش اصابت می‌کند و هنوز جای گلوله‌ها روی در منزل او هست. خانم دکتر آیت می‌گوید، اسناد را شهید آیت پشت شیشه اتومبیل قرار داده بود اما آن ضاربان، آن‌ها را دزدیدند.» اسرافیلیان در ادامه گفت: «آیت می‌گفت موسوی اعتقادی به ولایت فقیه ندارد و از نظر مذهبی هم نظر قاطعی ندارد... موسوی خودش را درون نظام جا کرده تا از آن استفاده کند و بموقع جلوی آن می‌ایستد. البته نباید تعجب کرد؛ چرا که آیت پیش‌بینی کرده بود و فقط من تصور می‌کردم پیش‌بینی آیت اشتباه باشد.»

مصطفی کواکبیان با حضور در جمع خبرنگاران گفت: «براساس تصمیم فراکسیون خط امام (اقلیت)، هرگز اعلام نکردیم که در مراسم تحلیف و تنفیذ و رای اعتماد شرکت نمی‌کنیم، حتی تصمیم به شرکت هم داشتیم.» وی با اشاره به عدم حضور برخی نمایندگان فراکسیون اقلیت درمراسم تحلیف رئیس‌جمهوری، این اقدام را یک تصمیم فراکسیونی ندانست و گفت: «این نمایندگان به دلیل کارهایی که داشته‌اند، نتوانستند در تحلیف شرکت کنند.»

محمد جواد لاریجانی در گفت‌وگو با روزنامه جام جم گفت: «به نظر من اصلاح‌طلبی در کشور ما،‌‌ همان مسیری را رفت که مجاهدین خلق در ایران رفتند، مجاهدین خلق که بعدا به منافقین تبدیل شدند از آسمان نیامده بودند، بلکه بچه‌های متدین همین مملکت بودند که با وجود فهم سطحیشان از اسلام، علقه‌های دینی داشتند.» وی با اشاره به میرحسین موسوی نیز گفت: «ایشان معتقد است مجلس سر تا پا تقلب است، دولت سر تا پا تقلب است، قوه قضاییه و شورای نگهبان سر تا پا تقلبند و ظاهرا ایشان تنها معصومی هستند که از آسمان نازل شده‌اند و باید ملت ایران را نجات دهند. این تفکر بسیار تنگ که اتفاقا تحت عنوان‌های تسامح و آزاداندیشی و امثالهم بیان می‌شود، سرچشمه تقابل است. این چیزی است که کمپین آقای موسوی را به این نقاط کشاند.» وی در ادامه در پاسخ به این سوال که «چندی پیش محسن رضایی در نامه‌ای خواستار برگزاری دادگاه همه متخلفین در کنار هم شده بود» اظهار داشت: «تخلف در اجرای قوانین در سر جای خودش باید تعقیب شود، اما خلط این دو مساله اشتباه است. من با نظر آقای رضایی که خواستار برگزاری توامان دادگاه هر دو دسته شده بودند، موافق نیستم. زیرا این‌ها در دو سپهر جداگانه هستند. یکی تخلف در اجرای قانون است که باید به آن رسیدگی شود و دیگری تخلف با عنوان خیانت به منافع ملی است که افقی کاملا متفاوت از دیگری دارد.»

کاظم کرودانی از عناصر اپوزیسیون در گفت‌وگو با پایگاه خبری فداییان خلق، گفت: «آقای موسوی‌ای که قبل از انتخابات حرف می‌زد با آقای موسوی امروز یکی نیست. حرف‌هایی که امروز می‌زند، حرف‌هایی نیست که قبل از انتخابات می‌زد. اگر او با پختگی تغییر موضع دهد باید این را به فال نیک گرفت. حرکت اخیر اپوزیسیون طبیعتا موسوی و آقای کروبی را به تغییر موضع می‌کشاند و حرکت به گونه‌ای است که اجازه عقب نشینی از موضع را نمی‌دهد.»


21 مرداد:

*رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامه مهدی کروبی که خطاب به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره شرایط بازداشت‌شدگان در آشوب‌های اخیر نوشته است، گفت: «کمیته تحقیق مجلس موضوع آزار جنسی بازداشت‌شدگان را رد کرده است.» وی افزود: «محتوای این نامه تکان‌دهنده بود و فورا در رسانه‌های خارجی نیز مورد توجه قرار گرفت. به دلیل حسایست موضوع مطرح شده از کمیته حقیقت‌یاب مجلس خواستم که درباره این موضوع تحقیق کند. در بررسی‌های دقیق و جامع انجام شده درباره بازداشت‌شدگان در کهریزک و اوین هیچگونه موردی که مبتنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد، مشاهده نشده است. در گزارش کمیته مجلس بیان شده است در صورتی که جناب آقای کروبی شواهد و مستنداتی مبنی بر آزار و تجاوز جنسی در اختیار دارند به رئیس مجلس شورای اسلامی اطلاع دهند تا به طور جدی پیگیری شود.»

*ترابی عضو فراکسیون اقلیت (اصلاح طلبان) مجلس در گفت‌وگو با پارلمان‌نیوز درباره تکذیب تجاوز جنسی به بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات در بازداشتگاه‌ها توسط لاریجانی، اظهار داشت: «بحث تجاوز به بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات در بازداشتگاه‌ها در نامه آقای کروبی به هاشمی رفسنجانی مطرح شد، اما خوب است اگر آقای کروبی مدرک و سندی برای این حرف دارند به مجلس ارائه کنند.»

*حسین شریعتمداری در واکنش به نامه کروبی به هاشمی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشت: «چرا کروبی نامه مورد اشاره را خطاب به آقای هاشمی نوشته است؟ این نامه مطابق معمول و به روش جاری باید خطاب به رئیس قوه‌قضائیه نوشته می‌شد ولی تهیه‌کنندگان نامه کذایی می‌دانسته‌اند که نامه‌نگاری به قوه قضائیه و درخواست بررسی از این قوه الزاماً بایستی با ارائه سند، دلیل و یا شواهد و قرائنی همراه باشد و دست کروبی- بخوانید تهیه کنندگان اصلی نامه- از این اسناد و شواهد خالی است و اساساً هدف از ارسال نامه یاد شده، شایعه‌پردازی و فضاسازی برای سوءاستفاده دشمنان بیرونی بوده است و چنانچه کروبی این نامه را برای آیت ا... شاهرودی می‌فرستاد، ایشان بلافاصله از وی درخواست سند و شاهد کرده و بررسی برای صحت و سقم این شایعات را در دستور کار قرار می‌داد. در این حالت... دست کروبی - بخوانید دست‌های پنهان در پشت ماجرا- خیلی زود برملا می‌شد.»

* بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع خبرنگاران در مجلس شورای اسلامی در خصوص مصادیق نامه کروبی به هاشمی گفت: «موارد نامه کروبی مبانی قابل قبولی ندارد چرا که در این رابطه پس از سوال از قاضی مرتضوی، وی گفت که درباره موارد کروبی از حسین کروبی فرزندش سوالاتی شده است که وی تنها استنادهای پدرش را در این زمینه تماس‌های تلفنی با دفتر روزنامه اعتماد ملی بیان کرده است.»

*قلم نیوز از انتشار پاسخ کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی به شورای نگهبان خبر داد. در بخشی از این نامه، مواردی همچون حمایت صدا و سیما و شورای نگهبان از احمدی‌نژاد به عنوان دلایل لزوم ابطال انتخابات برشمرده شده است.

* حبیب ا... عسگراولادی دبیرکل اسبق حزب موتلفه طی سخنانی در گردهمایی مسوولان کمیته‌ امداد گفت: «چهار نامزد در مناظره‌ها امتحان خوبی ندادند؛ حتی آقای احمدی‌نژاد. آقای احمدی‌نژاد در مناظره از چهره‌هایی که حضور نداشتند و خانواده آن‌ها نام برد و امتحان خوبی نداد، آقای موسوی نیز در ده دقیقه‌ صحبت، بیست بار گفت احمدی‌نژاد دروغگوست و عصبانی بود.» وی ادامه داد: «انتخابات سالم بدون غل و غش و با حضور گسترده‌ مردم برگزار شد، اما غفلت نامزدهای رای نیاورده و طرفداران او صورت گرفت؛ در حالی که کسی که رای نیاورد باید به نظر شورای نگهبان رجوع کند، مانند آنچه برای اصولگرایان در انتخابات سال 76 اتفاق افتاد و با اعلام شورای نگهبان ریاست‌جمهوری آقای خاتمی را پذیرفتند و به او تبریک گفتند.»

*اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتمادملی در گفت‌وگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در واکنش به اظهارات رئیس مجلس و تکذیب قاطع ادعاهای کروبی مبنی بر تجاوز جنسی به بازداشت‌شدگان گفت: «درخصوص اینکه لاریجانی اعلام کرد تجاوز جنسی به زندانیان ادعا و خبری کذب است، ایشان باید مستنداتی ارائه کند.» مجری بی‌بی‌سی در قبال این اظهارنظر گفت: «معمولاً آن کسی که اتهام می‌زند، باید ثابت کند. کروبی چه مستنداتی داشت که این ادعا را مطرح کرد؟» وی در پایان گفت: «اما درباره مستنداتی که کروبی باید ارائه دهد، خوب وقتی هیئتی تشکیل و بررسی موضوع در فضایی آرام و امن آغاز شود، وی نیز مستندات خود را ارائه می‌کند.» 22 مرداد:

*مجید انصاری عضو مجمع روحانیون مبارز، در گفت‌و‌گو با ایرنا، درباره درخواست مهدی کروبی از هاشمی رفسنجانی، برای بررسی موضوع تجاوز به زندانیان، گفت:« این‌ها صحت دارد و آدم باید به قول امیرالمومنین آرزوی مرگ کند که در جمهوری اسلامی کار به اینجا برسد که چنین فجایعی رخ دهد... نه یک مورد بلکه متعدد بوده است.»


23 مرداد:

*رضا ربع پهلوی فرزند محمد رضا پهلوی در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل آلمان گفت: «به عنوان مخالف سیاسی رژیم روحانیون در ایران فعال بوده و با اصلاح‌طلبان و معترضین ارتباط داشتم.» وی درباره نقش رفسنجانی و خاتمی در این جریانات و تأثیر انتقادات آنان گفت: ‏ «مهم این نیست که آن‌ها چه تأثیری دارند، بلکه مهم این است که آن‌ها تحت تأثیر نارضایتی مردم قرار گیرند. آن‌ها می‌بینند که یا باید طرف ملت و یا حاکمیت باشند‏. ‏ خوشحالم که آنان طرف درست حرکت می‌کنند‏. من امیدوارم که آن‌ها به شکل صریح تری انتقادات خود را نسبت به تمام نظام ابراز کنند.»

* سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه نامه اخیر مهدی کروبی را انحرافی دانست و گفت:» قوه‌قضاییه و کمیته تحقیق مجلس در پاسخ به این نامه اعلام کرد مواردی که این فرد ادعا می‌کند، دروغ است؛ انتشار این نامه با آبروی نظام بازی کرد از این رو باید در این زمینه برخورد شایسته و قاطعی صورت بگیرد. «

* بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جزئیات بازدید نمایندگان از زندان اوین و دیدار با ابطحی، عطریانفر و تاج‌زاده را تشریح کرد. وی با بیان اینکه عطریانفر اعلام آمادگی کرد که با هر یک از سران اصلاح طلب که به اظهاراتش نقدی دارد مناظره انجام دهد، خاطرنشان کرد: «عطریانفر می‌گفت که به نظرات و اظهاراتش در رسانه ملی و دادگاه پایبند بوده و معتقد بود هر کس که استدلال‌هایش را بیرون زندان هم بشنود نسبت به آن قانع می‌شود» وی از تاج‌زاده نیز اینگونه گفت: «تاج‌زاده می‌گفت، باورش در روز انتخابات آن بوده چون در شهر تهران نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که موسوی رای اول است بنابر این در کل کشور هم وی رای اول را خواهد داشت تاجایی که تا جمعه شب، روز انتخابات هم بر این نظر بودم اما از ساعت 12 تا 4 صبح که به تجزیه و تحلیل نتایج انتخابات در استان‌ها پرداختم متوجه‌شدم آنقدر رای احمدی‌نژاد بالا است که موسوی در کل کشور رای اول را نخواهد آورد» تاج‌زاده همچنین گفت: «جمع‌بندی‌اش از نتیجه انتخابات و پیروزی بالای احمدی‌نژاد را 4 صبح به اعضای ستاد موسوی در تهران منتقل کرده است، ‌ اما آنان گفته‌اند که اینگونه نیست و با تجمع به اعتراض علیه نتیجه انتخابات خواهند پرداخت که من به آنان گفتم پیشنهادات شما را قبول ندارم.»

*کروبی در پاسخ به پرسش‌های کسانی که از علت نگارش این نامه به هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس مجلس خبرگان می‌پرسند، گفت: «من برای نگارش این نامه به آقای هاشمی دلایل بسیاری داشتم. نخست اینکه ایشان از ارتباط نزدیکی با رهبری برخوردار هستند و بنابراین مطمئن هستم که این مسائل را به ایشان منتقل می‌کنند. از طرف دیگر خود آقای هاشمی رفسنجانی نیز انتقاداتی را به حوادث اخیر داشت و در نماز جمعه نیز تا حدودی گلایه‌های خود را مطرح کرد و حتی درخواست کرد تا زندانیان را آزاد کنند. همچنین من طی هفته‌های گذشته نامه‌ای را به وزیر اطلاعات و رییس قوه قضائیه نوشته بودم و بنابراین تصمیم گرفتم که این نامه را به ریاست مجلس خبرگان و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بنویسم.»

*سیدعلی محمد دستغیب، از اعضای مجلس خبرگان با انتشار متنی در وب سایت شخصی خود با عنوان «مشروعیت و مقبولیت در اسلام»، ‌ خواستار تشکیل جلسه فوری مجلس خبرگان شد.

*دادسرای تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد اشخاص حقیقی و حقوقی که در حوادث پس از انتخابات دچار خسارت شده‌اند برای طرح و ارائه شکایات خود به شعبه 13 بازپرسی دادسرای ناحیه 28 ویژه کارکنان دولت تهران مراجعه کنند. بر اساس اطلاعیه دادستانی کشور موارد قابل شکایت به این شرح است: الف) تخریب وسائل نقلیه و اماکن و اموال خصوصی و عمومی در اغتشاشات اخیر تهران؛ ب) ایجاد خوف و ترس مبنی بر سلب آرامش و نظم عمومی از جانب افرادی خاص؛ ج) ایجاد مزاحمت و تعرض و ایراد ضرب و جرح عمدی و د) هر گونه خسارت مالی و جانی بر اثر تحریک به آشوب و بلوا در ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر.

* سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی به مناسبت سومین سالگرد پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه از طریق ویدئو کنفرانس در حومه بیروت، با اشاره به ناآرامی‌هایی که دشمن با هدف فروپاشی نظام در ایران سازماند‌هی کرده بود، گفت: «ایران با درایت امام خامنه‌ای از این بحران با قدرت بیشتری خارج شد و هر روز به این قدرت افزوده خواهد شد. در هفته‌های گذشته برخی بر احتمال سقوط نظام جمهوری اسلامی در ایران تکیه کردند که این تنها سراب و توهمی بیش نیست.»


24 مرداد:

*میرحسین موسوی در در دیدار با اعضای انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران گفت: «ما می‌گوئیم به جای آنکه جمعیت‌های میلیونی مردم رامتهم کنید، برای یافتن متهمان اصلی در بین کسانی بگردید که با کارگردانی و صحنه‌گردانی جنگ مسموم تبلیغاتی اعتماد و آ رامش مردم را هدف گرفتند و با تحلیل‌های مالیخوالیایی خود به دشمن خدمت می‌کنند. یقینا جریاناتی که در طول این دو ماه در صدا وسیما و همچنین در روزنامه کیهان با مردم می‌جنگیدند تامین کننده منافع و در طول سیاست‌های آمریکا وانگلیس هستند.»

*طبق قانون مجازات اسلامی هر کسی ارتکابى جرمى را به شخص دیگری نسبت دهد و نتواند صحت این انتساب را ثابت کند، اگر مستوجب حد نباشد، به یک ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق یا یکى از آن‌ها حسب مورد محکوم خواهد شد. به نظر می‌رسد اظهارات کروبی شامل این حکم اسلامی نیز می‌شود که اگر کسی به یک مؤمن یا مؤمنه نسبت فحشا بدهد و نتواند آن را با 4 شاهد اثبات کند، اولاً این شخص گناهگار و فاسق است مگر اینکه توبه کند ثانیاً باید 80 ضربه شلاق بخورد.

* پرویز سروری رئیس کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر از برخورد قضایی با 12 پرسنل نیروی انتظامی و قاضی متخلف در برخورد با بازداشتی‌ها و تشکیل پرونده قضایی برای آنان در خصوص موضوع بازداشتگاه کهریزک خبر داد.


25 مرداد:

*سومین جلسه رسیدگی به اتهامات تعدادی از عوامل اغتشاشات پس از انتخابات، در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در ابتدا متن کیفرخواست متهمان قرائت شد و پس از آن محمد فراهانی، مجید مقیمی، مهدی فتاح، شائولیان، مهرداد ورشویی، مهرداد اصلانی، حسین اعزامی و محسن جعفری از خود دفاع کردند.

*مهرداد اصلانی در بخشی از دفاعیات خود خطاب به میرحسین موسوی گفت: «چه طور می‌خواهید جواب ما جوانان را بدهید و فرصت‌هایی که از ما از دست رفته بازگردانید. موسوی چه طور می‌تواند در صورت اشکبار خانواده‌های ما نگاه کند و سهم او از رنج و مشقت‌هایی که امروز ما می‌کشیم چیست؟ من امروز در دادگاه و در آستانه محاکمه شدن قرار دارم، اما آقای موسوی می‌دانید که اینجا جایگاه شما و دوستان سیاسی شماست که مسبب ایجاد این فتنه بوده‌اند؟»

*حسین اعزامی در بخشی از دفاعیات خویش تصریح کرد: «در ستاد موسوی گفتند قطعا در انتخابات تقلب می‌شود و هر کس هر کاری که می‌تواند از جمله آتش زدن اموال عمومی و تخریب و ایجاد راهپیمایی و غیره را انجام دهد.»

*مجمع روحانیون مبارز در بیانیه‌ای ضمن حمیات از مهدی کروبی اعلام کرد: «اخیراً هیاهو درباره چهره برجسته انقلاب و کشور و شخصیت مورد اعتماد و احترام حضرت امام، حضرت حجة الاسلام و المسلمین جناب آقای کروبی، دل همه علاقه مندان به امام و سرنوشت کشور را به درد آورده است. به جای رسیدگی دقیق و بی‌طرفانه به آنچه اعلام می‌شود و شواهد و قرائنی بر تحقق آن وجود دارد که اگر خبر آن واقعیت داشته باشد، بزرگ‌ترین جفا به مردم و انقلاب و اسلام شده است، با اهانت‌های بی‌امان علیه چهره ارزشی و مورد احترام مردم و کشور، با اهانت‌های وقیح به جناب آقای کروبی جنایت دیگری رخ داده است.»

*محمدجواد لاریجانی در یادواره شهدای روستای آسور اظهار داشت: «خیانتی که مهندس موسوی و دوستانش به ملت ایران مرتکب شده‌اند، در طول نظام مقدس جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است.»


26 مرداد:

*مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید قوه قضاییه برگزار شد. در این مراسم که روسای قوا به همراه رییس مجمع تشخیص مصلحت نطام نیز حضور داشتند، احمدی‌نژاد گفت: «هیچکس از ما انتظار ندارد که عدالت را یکباره در همه عرصه‌ها پیاده کنیم اما کسی تردید ندارد که اگر صاحبان قدرت پای میز محاکمه کشیده شوند پایین دستی‌ها جرأت تخلف ندارند» در این مراسم هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری، محسن رضایی و باقر قالیباف حضور داشتند.

*کروبی در گفتگو با سحام نیوز گفت: «اخباری به من درباره آزار جنسی بازداشت شدگان رسید که به علت ناراحتی شدید از این موضوع نامه‌ای را به صورت محرمانه به رییس مجلس خبرگان نوشتم. در‌‌ همان نامه هم نگفتم که حتما چنین اتفاقی روی داده است بلکه گفتم که شایعه شده که چنین ماجرایی روی داده و افرادی از آشنایان خودمان نیز این مطلب را گفته‌اند و تاکید کردم که انشاء ا... اخباری دروغ و شایعه باشد ولی باید این اخبار بررسی شود تا اگر شایعه‌ای بیش نیست که همه از رفتار‌ها و عملکرد‌ها با قاطعیت دفاع کنیم.» کروبی افزود: «‌من در این نامه تاکید کردم که اگر هم چنین اتفاقی روی نداده است و ثابت شد که این چنین نبوده از زبان ما که خودمان به انتخابات معترض بوده‌ایم مطرح شود تا حداقل عده‌ای باور کنند.»

*انتشار فیلمی از سخنرانی آیت‌الله یوسف صانعی در گرگان جنجال خبری تازه‌ای به راه انداخت. وی در بخشی از اظهاراتش می‌گوید: «یک آقایی گفت ما یک آقایی داریم که مرتب امام زمان را می‌بیند که چپق می‌کشد، قلیان می‌کشد، سیگار می‌کشد؛ بیا ببرمت سراغ آن آقا که با‌ آن آقا تماس داشته باش. ول کن این آقا را. چه کار داری با حجت الاسلام و المسلمین؛ گفت باشه. این آدم زرنگی بود گفت بروم از خودش بپرسم بعد بیام برویم. آمد سراغ خود آن شخص. گفت شما امام زمان را می‌بینید گفت این حرف‌ها چیه؟ کی من امام زمان را می‌بینم کی توجه داشتم به این حرف‌ها من کجا دیدم. گفت: ابداً محال است. برگشت به آن مرید گفت که دیدی که تو گفتی امام زمان را می‌بیند من رفتم سراغ خودش گفت نه من امام زمان را نمی‌بینم گفت: اشتباه شما هم همین است. همین حرف‌هایی که می‌خواهند سر ما کلاه بگذارند، دیگر گذشت، دیگر نمی‌توانند. عوامفریبی می‌کنند بعضی از این آقایان. گفت ‌بله امام زمان را می‌بیند از حرامزادگی‌اش دروغ می‌گوید. (خنده حضار)

*سردار جوانی مسئول اداره سیاسی سپاه در همایش روحانیون سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: «هدایت آقایی یکی از متهمان حوادث پس از انتخابات در اعترافاتش اعلام کرده که در مترو نظر سنجی انجام می‌دادیم اما زمانی که گزارش را به موسوی ارائه می‌کردیم به او می‌گفتیم که برای کل کشور است.» وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه فکر نکنید اگر موسوی در انتخابات پیروز می‌شد، چنین حوادثی رخ نمی‌داد، گفت: «این سامان‌دهی و انتخاب رنگ سبز صرفا بدلیل عدم پیروزی در انتخابات نبود. آن‌ها می‌خواستند از نیروی کف خیابان برای تغییرات استفاده کنند. اگر موسوی در انتخابات پیروز می‌شد، لایحه حذف نظارت استصوابی را به مجلس ارائه می‌داد. زمانی که این لایحه به شورای نگهبان ارسال می‌شد قطعا شورا با آن مخالفت می‌کرد آنگاه موسوی دستور می‌داد که نیروهای کف خیابان بیرون بیایند.»


27 مرداد:

*میرحسین موسوی در نامه‌ای سرگشاده به مهدی کروبی، محتوای نامه وی به هاشمی رفسنجانی را تایید کرد و نوشت: «به راستی وظیفه ایمانی و انسانی یک روحانی انقلابی که با گزارش‌ها و مراجعات مکرر قربانیان چنین جنایاتی روبرو شده است آیا جز کاری است که شما انجام داده‌اید؟ اینجانب به سهم خویش از شجاعت و تعهد شما تشکر می‌کنم.»

*دفتر آیت‌الله یوسف صانعی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به خبرهای منتشر شده در رسانه‌ها لازم به ذکر است آنچه در انتهای سخنرانی حضرت آیت الله العظمی صانعی آمده است ناظر به حکایتی است که معظم له در اواسط سخنرانی آن را نقل نموده و هیچ ارتباطی به اشخاص و آنچه شما بیان نموده‌اید نداشته و ندارد و در کل درتضاد با آن می‌باشد که با مراجعه به متن کامل سخنرانی معظم له ازقضاوت عجولانه و دروغ سازی جلوگیری می‌شد.» این در حالی است که فایل صوتی و تصویری اظهارات وی منتشر شده است و صانعی در انتهای سخنرانی خود با اشاره به سوگند خوردن رئیس‌جمهور در مجلس و ادعای حنث (شکستن) آن، با کنایه به‌‌ همان حکایت مورد اشاره دفتر وی اشاره کرده است.

*روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله‌ای به تحلیل چگونگی ادامه رویکرد تعامل امریکا با ایران پرداخت و نوشت: «دربرخورد با ایران به بحث حقوق بشر باید توجه کرد زیرا بهترین راه برای توقف هسته‌ای ایران، این است که حکومت را در ایران تضعیف کرد.»

*حمید رضا کاتوزیان نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با پارلمان نیوز با بیان اینکه ما برای آقای کروبی احترام زیادی قایل هستیم گفت: «امیدواریم ایشان سرنخ‌ها را در اختیار کمیته حقیقت یاب قرار دهند تا ما هم امکان بررسی آنچه که مطرح شده را داشته باشیم. این موضوع به مشخص شدن صحت و سقم موارد مطرح شده کمک خواهد کرد که هم به نفع آقای کروبی و هم افکار عمومی است.»

*حزب مشارکت با صدور بیانیه‌ای از مواضع اخیر مهدی کروبی حمایت کرد.

*روزنامه القدس العربی: «هر ناظر سیاسی می‌تواند در رفتار آقای میر حسین موسوی مشاهده کند که وی زمانی اعلام کرد در انتخابات پیروز شده است که رای دهندگان در حال رای دادن بودند و هیچ نشانه‌ای از پیروزی هیچ یک از نامزد‌ها در دست نبود. سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که موسوی چگونه خود را برنده انتخابات اعلام کرد در حالی که خودش اتهامات مربوط به نقض قانون و تقلب را مطرح کرد. شگفتی مهم‌تر این است که رسانه‌های غرب با صدا و ادعاهای اصلاح طلبان شکست خورده همنوا شدند و حرف‌های وی موسوی دستمایه رسانه‌های مسموم غرب شد و می‌توان استنباط کرد موضع وی از قبل بر ضد انقلاب اسلامی و جریان انقلابی ضد امپریالیستی و حامی جنبش‌های آزادیبخش در منطقه برنامه ریزی شده بود.»


28 مرداد:

*مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تا همین جا هم که کروبى قدم برداشته، شایسته و ارزشمند است و کروبى اکنون پس از 21سال به همان‌جا می‌رسد که منتظرى رسید. اى کاش که آقایان منتظرى و کروبى و دیگرانى که از این پس به آنان مى‌پیوندند، از سى سال پیش نسبت به همین شقاوت‌ها و شناعت‌ها بیدار و هشیار شده بودند اما باز هم دیر نیست و بنى‌بشر براى جبران مافات تا لحظه وفات فرصت و امکان بازگشت دارد.»

*سید حسین شاهمرادی، برادر همسر ترانه موسوی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به کروبی، نوشت: «در دیداری که دریافته بودید که برنامه تلویزیونی خانم ترانه موسوی به طریقی با خانواده ما ارتباطی دارد ماجرا را از بنده جویا شدید و عرض کردم که بنا به مسائل و مصالحی که باور داریم این قصه را برای هیچ‌یک از بزرگان نگفته‌ام و نخواهم گفت؛ چرا که توطئه رسانه‌های بیگانه را می‌دانم. فتنه‌انگیزی دشمنان را دیده‌ام و ناصبوری دوستان را چشیده‌ام. اصرار ورزیدید. خاموش ماندم. قول دادید که تنها برای اطلاع خود کنجکاوید حتی نه برای نقل‌قول‌های خاص. قول شما قفل سکوتم را نزد شما شکست تا در سینه شما و تنها شما بماند و عرض کردم که قصدم فقط افشای توطئه دشمنان و خاموش کردن فتنه آنان بوده و شنیدید. لیکن با کمال تعجب و تحیر 26 مردادماه بخشی از عرایض من با آب و تاب در صفحه نخست نسخه الکترونیکی روزنامه جنابعالی و به اسم و امضای شما درج شد. چه دشوار بود برای من باور این عهدشکنی. ناباورانه مطلب را خواندم و تاسف و دریغم علاوه شد آن‌گاه که دیدم آنچه گفته‌ام، نگفته‌اید!»

*مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسین شاهمرادی، برادر همسر ترانه موسوی نوشت: «بر آن شدم به نامه شما پاسخ دهم تا شما نیز مطمئن شوید چرا مهدی کروبی این سرباز کوچک نظام هیچ‌گاه نمی‌تواند در برابر تضییع حقوق مردم سکوت پیشه کند. بنده از اصل موضوع خبر داشتم و تنها برای توضیحات بیشتر خواستم تا ماجرا را از شما جویا شوم … من در این مصاحبه هر جایی که لازم بود تا نام کسی را ببرم برای اینکه نام شما تداعی نشود از بیان آن خودداری کردم.»

*مهدی کروبی در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی از ایشان خواست تا جلسه‌ای با حضور سران سه قوه و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری و دادستان کل کشورتشکیل دهد تا ایشان مستندات خود را مورد شکنجه و آزار جنسی بازداشت شدگان را ارائه دهد.»

* روزنامه وطن امروز: «میرحسین موسوی که پس از انتخابات اقدام به شکایت از برخی رسانه‌های منتقد کرد، در تازه‌ترین اقدام خود، از وطن امروز نیز شکایت کرد. آنگونه که وکیل موسوی عنوان کرده، دلیل شکایت موسوی انتشار گفت‌وگو با اسرافیلیان درباره چگونگی ترور شهید دکتر سیدحسن آیت است.»

*حسن یونسی فرزند علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات در سایت سلام نوشت: «جنبش سبز این روز‌ها به وضوح از نبود استراتژی رنج می‌برد. این جبهه بزرگ در درون خود ایده‌های بسیار متفاوتی را جای داده است. در یکسوی آن جریان‌هایی قرار دارند که ریشه همه مسائل را جمهوری اسلامی می‌دانند، جریان دیگر با ولایت فقیه مخالفند و گروهی دیگر معتقد به تغییر قانون اساسی هستند.»


29 مرداد:

*رییس جمهور در گفتگو با شبکه اول سیما از عملکرد وزارت اطلاعات در حوادث پس از انتخابات گلایه کرد و گفت: «آقای محسنی اژه‌ای انسان خوبی بودند ولی نیاز به تحول در وزارت اطلاعات احساس می‌شد. اگر اشراف داشتند، مسائل بعد از انتخابات رخ نمی‌داد.»


30 مرداد:

*احمد توکلی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به مهدی کروبی نوشت: «به بلیه منتظری گرفتار آمده‌اید. شما در این صحنه در حال فرو رفتن به چاه ویلی هستید که فقط لطف الهی و بازگشت به مبانی رفتاری گذشته‌‏تان می‌‏تواند شما را از آن نجات بخشد.»

* روزنامه اعتماد: «دو ماهی که ایران از خرداد ماه پشت سر گذاشت بیش از 20 سالی که میرحسین موسوی سکوت کرده بود، خبر داشت.» و در ادامه در گفتگو با علیرضا بهشتی مشاور میرحسین موسوی، علت اعلام رسمی پیروزی مهندس موسوی توسط وی در روز رای گیری در میان خبرنگاران را این چنین اعلام کرد: «ما آماری داشتیم و همچنین تماس‌هایی که خبر از پیروزی موسوی در انتخابات می‌دادند و بر همین اساس میرحسین موسوی خبر پیروزی خود را اعلام کرد». بهشتی در پاسخ به اینکه «حضور مهندس موسوی در نماز جمعه چطور رخ داد؟ آیا این اتفاق با هماهنگی هاشمی بود؟»، تأکید کرد: «بله با هماهنگی آقای هاشمی این اتفاق رخ داد. آقای هاشمی خواسته بودند آقای موسوی و آقای کروبی در نماز جمعه حضور یابند و چنین شد. البته آقای موسوی بسیار شک داشتند برای حضور در نماز جمعه.»

*جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیهٔ قم که پیش‌تر طی 2 بیانیه به افشای عوامل فتنه در فم پرداخته بودند، در بیانیه شمارهٔ 3، با اشاره به اظهارات موهن اخیر آیت‌الله یوسف صانعی تأکید کردند که وی عدالت ندارد.


31 مرداد:

*فرهاد تجری، عضو کمیته ویژه کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با پارلمان نیوز اخبار مربوط به دفن دسته‌جمعی برخی کشته‌شدگان در تاریخ 21 و 24 تیرماه را تکذیب کرد. این اتفاق در واکنش به خبری بود که سایت نوروز ارگان رسمی حزب مشارکت منتشر کرده بود و طی آن مدعی شده بود: «پیکر ده‌ها نفر از شهروندان تهرانی در تاریخ‌های 21 و 24 تیرماه بدون اسم و مشخصات فردی در قطعه 302 بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شده است.»

* هاشمی رفسنجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، همگان را به رعایت دستورات و رهنمودهای مقام معظم رهبری دعوت کرد و خواستار ایجاد شرایط مناسب برای عمل و پایبندی فراجناحی به قانون اساسی، برخورد با قانون شکنان، جایگزین کردن فضای عقلایی به جای فضای هیجانی و احساسی، ایجاد فضای آزاد نقادی و پاسخگویی مناسب و قانونی به نقدهای منصفانه شد.

*نصیرپور عضو فراکسیون اقلیت مجلس در گفتگو با پارلمان نیوز در خصوص خبر منتشر شده در سایت نوروز در مورد دفن پیکر ده‌ها نفر از شهروندان تهرانی در تاریخ‌های 21 و 24 تیرماه بدون اسم و مشخصات فردی در قطعه 302 بهشت زهرای تهران، گفت: «صحت و سقم این خبر مشخص نیست و باید پیگیری شود.» وی ادامه داد: «ابتدا باید کلیات خبر به تائید برسد تا بتوان با تشکیل کمیته‌ای موضوع را بررسی کرد و من فکر می‌کنم پیش از انتشار اخبار باید صحت و سقم آن مشخص شود.

*میرحسین موسوی در دیدار با خانواده محسن میردامادی که در زندان به سر می‌برد به شدت به بازداشت وی اعتراض کرد و وی را فردی مومن، خدوم و انقلابی توصیف نمود.

*حزب کارگزاران سازندگی با صدور بیانیه‌ای حمایت خود از مواضع اخیر مهدی کروبی را اعلام کرد و نوشت: «متأسفیم که اعلام کنیم در شرایطی که مردم و دوستداران واقعی انقلاب اسلامی، امام و رهبری منتظر ایجاد نوعی همگرایی برای احقاق حقوق ملت و رفع نابسامانی‌ها هستند شاهد ادامه برخوردهای غلط با شخصیت‌ها و جریان‌های ریشه دار واصیل جهموری اسلامی هستیم.» در پایان این بیانیه نیز آمده است: «متأسفانه در شرایطی که دلسوزان واقعی نظام با ادبیات متفاوت سرگرم یک درگیری فرسایشی شده‌اند، گروههای بی‌ریشه و مرموز که خود‌ام الفساد مشکلات جاری هستند، سرگرم گسترش حوزه نفوذ خود و فتنه انگیزی هستند.»

*انجمن اسلامی دانشجویان دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران، با صدور بیانیه‌ای از حمایت از مهدی کروبی حمایت نمود.

*عماد افروغ استاد دانشگاه و کار‌شناس مسایل سیاسی گفت: «من علاوه بر حمایتم از محسن رضایی، به میرحسین موسوی نیز مشورت می‌دادم و اعلام کرده‌ام که هر کس مشورت بخواهد، من آماده‌ام.» وی با بیان اینکه به موسوی مشورت می‌دادم که با گفتمان امام و انقلاب حرکت کند، ادامه داد: «به وی اعلام کرده بودم که از برخی جریان‌های سکولار و لیبرال تبری جوید.»

*آیت‌الله یوسف صانعی در حالی نظام اسلامی را در برخورد با اغتشاشاگران متهم می‌کند که در سال 1361 در دیدار اعضاى گشت‌هاى ثارالله مطالبى را مطرح مى کند که با مواضع کنونى وى صددرصد تناقض دارد و حتى بعضاً نوعى تندروى در این مواضع قابل مشاهده است. در این جلسه از سوى دیدار کنندگان مطرح مى شود که برخى افراد، زمانى که اعضاى گشت‌هاى ثارالله از آن‌ها سؤالاتى مى کنند، جواب نمى‌دهند. پاسخ آیت‌الله صانعى در این باره به شرح ذیل است: «گفتند در برخورد‌ها بعد از آنکه با اخلاق اسلامى برخورد کردید، حاضر نشد به شما جواب بدهد و حاضر نشد امنیت مملکت را حفظ کند. شما مى‌توانید او را دستگیر و به دادسرا بفرستید، چون این جرم مشهود است... بعد از اخلاق اسلامى اگر دیدید حاضر به جواب دادن نشد و شما به او مشکوک هستید، به عنوان احتمال یک حرکت ضدانقلابى و جرم مشهود و مبارزه با امنیت مملکت مى‌توانید دستگیرش کنید و او را به دادسرا‌ها و مراجع قانونى بفرستید. اگر کسى اعتراض کرد بگویید فلانى (صانعى) به عنوان یک دادستان در فلان سخنرانى و صحبتش این را گفت و من این را به عنوان یک مسئله قضایى دارم، به شما مى‌گویم و مسئولیت آن هم به عهده من است. به آنان که پاسخ شما را نمى‌دهند، بگویید در صورت ندادن پاسخ ما شما را به دادسرا‌ها جلب مى‌کنیم و آن‌ها را به عنوان جرم مشهود و حرکت ضدانقلاب به دادسراهاى انقلاب بفرستید، چون احتمال توطئه است. پاسخ دادن او واجب است و فرض است که جواب شما را بدهد و واجب است که شما هرچه گفتید، جواب بدهد. آن‌ها نمى‌توانند بگویند آزاد هستم. خیر، تو آزاد نیستى. تو از این آزادى مى‌خواهى آزادى را ببرى و از این آزادى مى‌خواهى انفجار و ترور بوجود بیاورى. براى چه جواب نمى دهى؟ تو که صبح تا شب این همه حرف مى زنى از دو کلمه جواب دادن خوددارى مى کنى؟ شما به او بگویید که مى توانید او را به دادسرا جلب کنید و اگر باز جواب نداد به عنوان جرم مشهود جلب کنید و مسئولیت آن هم با بنده به عنوان یک دادستان و حافظ حقوق جامعه است. با این‌ها قاطعانه برخورد کنید. باید این‌ها از شما بترسند... ضدانقلاب باید آن قدر از شما بترسد که عکس شما را ببیند فرار کند و اگر این جور شد، مسلمان صد درصد هستید.»

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

Copyright © 2003-2020 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo