شهید آوینی

روزشمار(تیر۸۸)/از حمایت فرح پهلوی از فتنه‌گران تا معترضانی که رای نداده بودند!

روز دوم تیر، یک مقام امنیتی اعلام کرد که بیش از ۶۰ درصد افرادی‌که در اغتشاش‌های اخیر تهران بازداشت شده‌اند، در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نکرده‌اند اما به بهانه اعتراض به تخلف و تقلب در انتخابات در تجمعات خیابانی حاضر شدند.

 ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,رای,فرح,روزشمار88,انتخابات,موسوی,کروبی,تجاوز

 

5 سال پیش (88) عدم تمکین به نتیجه انتخابات از سوی دو تن از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که یکی 11 میلیون رای کمتر از فرد پیروز انتخابات و دیگری نیز چند هزار رای کمتر از آرای باطله داشت، سرآغاز فتنه‌ای 8 ماهه شد. این فتنه که علاوه بر پشتیبانی سران داخلی فتنه، پشتیبانی آمریکا، اسرائیل، انگلیس و... گروهک‌های تروریستی را به همراه داشت و به اعتقاد برخی کارشناسان قرار بود مردمسالاری‌دینی را به دیکتاتوری تغییر دهد، در 9 دی و با اعتراض گسترده ملت منزجر از حرمت‌شکنان ساحت مقدس امام حسین(ع)، با شکست مواجه شدند.

مقام معظم رهبری تا کنون بارها و بارها درخصوص چرایی فتنه، عوامل آن و نقش مردم در زدودنش، سخن گفته‌اند. ایشان در یکی از بیاناتشان با اشاره به وقایع پس از انتخابات، تلویحا اشاره‌ای نیز به چرایی انحراف سران فتنه کرده و فرموده‌اند: « در زمینه‌ روحىِ همه‌ ما یک میل به دیکتاتورى وجود دارد؛ این را باید سرکوب کنید. همین طور که عرض کردیم، این فیلِ مستِ درون را با چکش قانون و دین و تعبد دائماً سر به راه نگه‌داریم. اگر خود ما علاج نکنیم، علاجش مشکل خواهد شد. اگر انقیاد به قانون نبود، روح دیکتاتورى یواش یواش بروز خواهد کرد. در جوامع، دیکتاتورى همین‌جور به‌وجود مى‌آید.»

اکنون که به پنجمین سالروز قیام 9 دی نزدیک می‌شویم، بازخوانی جنایت سران داخلی فتنه که در 8 ماه التهاب‌آفرینی حمایت دشمنان 30 ساله انقلاب را به همراه داشتند، تجربه گرانسنگی است که برای کمتر دولت و نظامی پیش می‌آید؛ چه اینکه تا کنون بسیاری از دولت‌هایی که با انقلاب‌های رنگین در پوشش اعتراضات انتخاباتی مواجه شدند، طعم تلخ و ناگوار سرنگونی را کشیدند.

در ادامه دومین قسمت از روزشمار فتنه 88 که با بهره‌گیری از کتاب «8 ماه نبرد مقدس» تنظیم و تدوین شده است، به بررسی وقایع انتخابات سال 88 در بازه زمانی تیرماه پرداخته شده است.


1 تیر:

علی‌اصغر شریفی‌راد جانشین ستاد انتخابات کشور گفت: «در دوره‌های گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه آمار به تفکیک صندوق به صندوق به‌نوعی محرمانه تلقی می‌شد و ماه‌ها پس از برگزاری انتخابات، نتایج آرا به تفکیک استان به استان و شهرستان به شهرستان در مجلدهای مخصوص، چاپ و فقط برای برخی مسئولان ارسال می‌شد، اما ستاد انتخابات کشور در این انتخابات تصمیم گرفت جهت شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی برای اولین بار نه‌تنها تعداد آرای نامزدها را استان به استان و شهرستان به شهرستان بلکه صندوق به صندوق منتشر کند.»

* آیت‌الله یزدی با بیان اینکه «موسوی به‌تدریج دارد جوهره خود را نشان می‌دهد» گفت: «تعدادی از نمایندگان هر یک از کاندیداها از جمله نمایندگان آقای میرحسین موسوی به اعترافات صریح که مدارک آن در شورای نگهبان موجود است، به سالم برگزار شدن انتخابات تصریح کرده‌اند.»

* مجمع روحانیون در بیانیه‌ای قویا از میرحسین موسوی حمایت کرد اعلام کرد: «در برابر تهمت‌های ناجوانمردانه و از آن جمله تهمت تسبیب اغتشاش‌ها به ایشان از وی دفاع می‌کنیم و عامل همه اغتشاش‌ها و زخمی‌شدن‌ها و دیگر خساراتی را که به مردم وارد شده، کسانی می‌دانیم که بی‌جهت شهر را به صورت پادگان نظامی درآورده‌اند و آنها باید شناسایی و محاکمه شوند.»

مجتبی واحدی در سرمقاله روزنامه آفتاب‌یزد نوشت: «تردیدی وجود ندارد که بهترین زمان و مکان برای اغتشاش‌گران، روزها و مکان‌هایی است که مردم عصبانی و سرخورده درحال بیان اعتراضات خود هستند. در این شرایط، ممکن است اغتشاش‌گران وارد عرصه شوند تا هم عقده‌گشایی کنند و هم مردم و ماموران حکومتی را رودرروی یکدیگر قرار دهند تا بر عصبانیت‌های مردم افزوده شود و دوره اعتراضات، طولانی‌تر گردد.»

* شیرین عبادی از حامیان نامزد شکست‌خورده در انتخابات از اتحادیه اروپا خواست تحریم‌ها علیه مقامات جمهوری‌اسلامی را تشدید کند.

* حیدر رحیم‌پور ازغدی با نقل از خاطره‌ای از میرحسین موسوی گفت: «همین آقای موسوی یک روز آشکارا گفت «فلانی ما سلطان را برداشتیم، باز می‌خواهیم برای خودمان شاه بتراشیم.» یعنی نظرش درباره ولی‌فقیه عین شاه بود. امام(ره) را به‌عنوان منهای روحانیت به‌عنوان شخصیتی انقلابی قبول داشتند، بازرگان هم همین‌طور بود، رفیق من بود اما در اثر همین نوع نگاه‌ها بود که می‌گفت ما اسلام را برای ایران می‌خواهیم ولی شما ایران را برای اسلام می‌خواهید.»

* پارلمان نیوز ارگان خبری فراکسیون اقلیت مجلس هشتم نوشت: «علی لاریجانی پیگیر تعیین وقتی برای حضور میرحسین موسوی در صداوسیما و بیان اعتراضات او به نتیجه انتخابات است.»

* علی‌اکبر محتشمی‌پور و عبدالواحد موسوی لاری طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشتند: «با توجه به این‌که ته‌برگ تعرفه‌های مصرف‌شده در شعب اخذ رای موجود می‌باشد، ترتیبی اتخاذ نمایید تا تمامی این تعرفه‌ها در اختیار کمیته‌ای مورد اعتماد دست‌اندرکاران انتخابات و نامزدها قرار گیرد سپس به‌نحو مقتضی فهرست اسامی رای‌دهندگان استخراج و با استفاده از پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور - که دسترسی سریع به آن میسر است - تطبیق گردد.»

* حسن لاهوتی فرزند فائزه رفسنجانی در گفت‌وگو با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی گفت: «در راهپیمایی روز شنبه در خیابان آزادی ساعت 5 بعدازظهر، مادر، خواهرم و یکی از بستگان از سوی افراد غیر انتظامی بازداشت شدند‏. مادرم را بعد از شناسایی و نه به‌عنوان تظاهرکننده بازداشت کردند‏. نیروهایی که ایشان را بازداشت کردند، نیروهای انتظامی نبودند، بلکه نیروهای امنیتی بودند‏... وی را به‌عنوان عامل آشوب بازداشت کردند‏.»


2 تیر:رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به درخواست دبیر شورای نگهبان، با تمدید مهلت رسیدگی به شکایات مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری برای 5 روز دیگر موافقت کردند.

*آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در دیدار تعدادی از اعضای شورای نگهبان با اشاره به برخی از اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها در روزهای اخیر گفت: «نباید برای یک ادعا که هنوز ثابت نشده، این مسائل را به وجود آورد... نامزدها باید خود ملتزم به قانون باشند و مردم را نیز به قانون‌گرایی دعوت کنند... از همه کاندیداها و گروه‌های سیاسی می‌خواهم ببینند که دشمن چگونه به این کشور و این ملت طمع کرده و بنابراین کاری نکنند که مطابق خواست دشمن باشد.»

*آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: «ممکن است خلاف بشود، اما وقتی‌که ندانند کجا تقلب شده، نه شورای نگهبان دستش باز است، نه اینها هیچ مدرک قابل قبولی دارند. هر جایی‌که مدرک هست، هر جایی که قانون هست، ارائه کنند.»

*فرزند یکی از مقامات ارشد که یک روز پس از بازداشت توسط نیروهاى امنیتى آزاد شد، در میدان توحید تهران مشغول پخش پول نقد بین آشوبگران بوده است. همچنین نوه دختری همین چهره برجسته سیاسی نیز از چهره‌های آشوب‌طلب شب‌های اخیر بوده است. (ع. ل) فرزند (ف.ه) مسؤولیت شاخه اغتشاش‌گران شب‌های اخیر تهران را عهده‌دار است. دیگر نوه نامبرده (س.ل) نیز طی روزهای گذشته به همراه برخی بستگانش در حوالی خیابان آزادی به دلیل تحریک اغتشاشگران توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود.

*مصطفی معین در مطلبی که در وبلاگ شخصی خود منتشر ساخت مدعی تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری 84 و همراهی اصلاح‌طلبان با این تقلب شد.

*همسر شاه مخلوع ایران با ارسال پیامی که در روزنامه آلمانی بیلد منتشر شد، ضمن حمایت قاطع از آشوب‌گران، با اغتشاش‌گران در ایران ابراز همدردی‌کرد.

*پلیس اطلاعات و امنیت تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «براساس اطلاعات واصله و تحقیقات به‌عمل آمده، شب گذشته اول تیر 88، ساختمانی واقع در میدان 7تیر، با مجوز قضایی مورد بازرسی قرار گرفت که برای ستاد یکی از کاندیدها فعالیت داشت، در این مجموعه، ساماندهی تجمعات غیرقانونی و تشویق به آشوب و اقدام علیه امنیت کشور، ایجاد جنگ روانی و تشویش اذهان عمومی با تکثیر سی‌دی‌های جعلی و تخریبی و تکثیر نامه جعلی منتسب به وزارت‌کشور در مورد انتخابات در سطح وسیع، اسناد و مدارک ارتباط با رسانه‌های معاند و دخالت بیگانگان و طراحی توطئه‌های اخیر کشف شد که با توجه به اسناد و مدارک مکشوفه، ساختمان مذکور به مرکز فرماندهی جنگ روانی علیه امنیت کشور تبدیل شده بود»

*احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس گفت: «فکر می‌کردم لااقل پس از آشکار شدن بهره‌برداری دشمنان خارجی از حرکت اعتراضی میرحسین موسوی و جمعی از مردم، آقای مهندس مرز حفظ استقلال سیاسی را پاس می‌دارد و به مسیر قانونی اعتراض بسنده می‌کند؛ ولی با بیانیه‌های پیاپی، به ویژه بعد از خطبه‌های روز جمعه اخیر، به نظر می‌رسد ایشان قصد دارند خودزنی را تا حد خودکشی ادامه دهند.»

*یک منبع آگاه اعلام کرد: «بیش از 60 درصد افرادی‌که در اغتشاش‌های اخیر تهران بازداشت شده‌اند، در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نکرده‌اند اما به بهانه اعتراض به تخلف و تقلب در انتخابات در تجمعات خیابانی حاضر شدند و به تخریب و آتش‌سوزی اموال عمومی پرداختند. همچنین دبیر دوم و دبیر سوم سفارت انگلستان در تهران به خاطر رویکرد غیرمتعارف اخراج شدند.»

* فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اغتشاشات اخیر گفت: «عده‌ای تلاش می‌کردند با لشکرکشی‌های خیابانی، نقش قربانی و مظلوم را بازی و احساسات مردم را تحریک کنند اما نیروی انتظامی با چنین موضوعاتی هوشمندانه برخورد کرد.»

*دفتر تحکیم‌وحدت، بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان‌مستقل و اتحادیه جامعه‌اسلامی دانشجویان با صدور بیانیه‌ای در خصوص تجمع دانشجویی امروز در مقابل سفارت انگلیس در تهران تاکید کردند: «دانشجویان با وجود گله‌هایی که به وزارت کشور به‌جهت عدم صدور مجوز برای تجمع امروز در برابر سفارت انگلستان که از سوی دانشجویان در جهت مصالح و منافع ملی سازماندهی شده بود دارند، برای تاکید بر لزوم قانون‌مداری و تمکین به قانون، تجمع خود را به روز دیگری موکول می‌کنند.»

* چارلز گرسلی سناتور جمهوری‌خواه اعلام کرد: «آمریکا باید نسبت به آنچه اکنون در قبال مسائل ایران انجام می‌دهد، قوی‌تر و مؤثرتر به صحنه بیاید و با تمام توان از معترضان حمایت کند.»

*جمعی از حقوق‌دانان و دانشجویان دانشگاه امام‌صادق(ع) علیه میرحسین موسوی به دلیل توهین به رئیس‌جمهور، وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام جرم کردند.

*جمعی از طلاب حوزه علمیه قم در واکنش به مواضع مجمع روحانیون مبارز، بیانیه‌ای صادر کردند: «بدون این‌که دلیلی محکمه‌پسند و قابل‌ارائه در محاکم قانونی داشته باشند و نیز به‌همین‌دلیل حاضر به شرکت در مجامع رسمی و قانونی همچون شورای نگهبان قانون اساسی نمی‌شوند و تنها به‌صورت رؤیای کودکانه پایکوبه خود را در جهت ابطال انتخابات به‌امید این‌که پاسخی برای طرفداران ناکامشان با مشخص شدن وزن واقعی آرا در صندوق‌های رای داشته باشند، تکرار می‌کنند.»

*پایگاه خبری نهرین نت نوشت: «دولت عربستان به دستگاه‌های امنیتی، سیاسی، رسانه‌ای و دیپلماتیک خود دستور داده تا نهایت استفاده را از وضعیت کنونی در ایران ببرند و سعی کنند تا ناامنی‌های داخلی در ایران را به بالاترین حد خود رسانده و در میان رهبران این کشور اختلاف ایجاد کنند.»

*محسن رضایی در نامه‌‏ای سرگشاده خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت: «با توجه به محدودیت زمانی، اکنون‌که وضعیت سیاسی - امنیتی و اجتماعی کشور وارد شرایط حساس و تعیین‌کننده‏‌ای شده که از نتایج انتخابات مهم‏تر می‏‌باشد، لذا وظیفه می‏‌دانم خود و دیگران را به کنترل وضعیت فعلی ترغیب نمایم و از آنجا که عهدی با خدای خود بسته‏‌ام تا همواره سربازی فداکار برای انقلاب اسلامی، رهبری و مردم باشم، بدین‌وسیله انصراف خود را از پیگیری شکایت‏‌های مطرح شده اعلام می‏‌دارم.»


3 تیر:

*رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: «من در مسائل اخیر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، مُصّر به اجرای قانون بوده و خواهم بود و نظام اسلامی و مردم نیز به هیچ قیمتی زیر بار زور نخواهند رفت.» ایشان با تصریح بر اینکه نقطه مقابل قانون‌گرایی و انقیاد در مقابل قانون، دیکتاتوری است فرمودند: «در زمینه‌ روحىِ همه‌ ما یک میل به دیکتاتورى وجود دارد؛ این را باید سرکوب کنید. همین طور که عرض کردیم، این فیلِ مستِ درون را با چکش قانون و دین و تعبد دائماً سر به راه نگه‌داریم. اگر خود ما علاج نکنیم، علاجش مشکل خواهد شد. اگر انقیاد به قانون نبود، روح دیکتاتورى یواش یواش بروز خواهد کرد. در جوامع، دیکتاتورى همین‌جور به‌وجود مى‌آید. معظم‌له بی‌قانونی را موجب پایمال شدن مصالح مردم دانستند و تاکید کردند: «اصرار بر رعایت‌نکردن قانون موجب گره‌خوردن کارها خواهد شد بنابراین همه باید قانون را محترم بشمارند.» ایشان خاطرنشان کردند: «فرهنگ قانون‌گرایی همانند مسائل دیگر باید از نخبگان به بدنه جامعه سرریز شود زیرا اگر نخبگان جامعه قانون را رعایت نکنند نمی‌توان از مردم انتظار عمل به قانون داشت ... اگر رعایت قانون شد، کارها روان می‌شود، اگر بى‌قانونى آمد وسط میدان - که هر کسى هم براى بى‌قانونىِ خودش بالاخره یک توجیهى دارد، یکى می‌گوید آقا این قانون حق من را ضایع کرد، این قانون نمی‌دانم چنین بود، این قانون چنان بود، اما این توجیه‌ها قابل قبول نیست - کارها مختل می‌شود.»

* علی لاریجانی در دیدار نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب، تاکید کرد: «هیچ‌کس نباید به خود حق دهد که از قانون فراتر رود. در مسائل اخیر انتخابات فقط با نظر شورای‌نگهبان پایان می‌پذیرد و آقایان اطراف این مناقشه باید درک کنند که قانون صرفا برای روزهای راحتی نیست بلکه قانون‌گرایی برای همه زمانهاست.»

*مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس سازمان صداوسیما با انتقاد از عملکرد رسانه ملی نوشت: «جناب آقای ضرغامی! به‌خوبی می‌دانید آنانی‌که امروز از دولت آقای احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند، کسانی هستند که مروج اسلام تحجر و اسلام طالبانی هستند که نقطه مقابل تفکر حضرت امام قرار دارند.»

*رادیو فردا  از ناآرامی و درگیری های پراکنده در میدان بهارستان تهران خبر داد.

*سردار علی فضلی فرمانده سپاه سیدالشهدای استان تهران در نشست خبری خود اعلام کرد: «برای خنثی‌کردن تلاش عقبه فتنه‌ای که در خانه‌های تیمی کشف شد و ارتباطی که از آنها با بیرون مرزها و صهیونیست‌ها عیان شد، قریب به 300 نفر از جان‌برکفان بسیجی به شدت زخمی شدند و هم‌اکنون در بیمارستان‌ها در حال مداوا هستند و 8 نفر از بسیجیان قهرمان نیز در این حادثه تلخ تاکنون به درجه رفیع شهادت نائل شدند.»

*مهدی کروبی در جلسه شورای سیاست‌گذاری روزنامه اعتماد ملی گفت: «هنگامی که انتخابات برگزار شد و چنان نتیجه‌ای بر آن رقم خورد من همواره تاکید می‌کردم که ما به شورای نگهبان حرفی نخواهیم زد و به آن اعتراضی نداریم بلکه ما نسبت‌به عملکرد دولت و وزارت‌کشور معترض هستیم... البته کسانی‌که به آقای احمدی‌نژاد هم رای داده‌اند متعلق به این نظام هستند ولی آنها در اقلیت حضور دارند و نمی‌توان نظر اقلیتی را به اکثریت تحمیل کرد... ما کارمان را در چارچوب نظام انجام می‌دهیم البته حق‌مان تضییع شده که باید پیگیری کنیم. ما در چارچوب خط جمهوری‌اسلامی مبتنی بر تفکر حضرت امام(ره) که معتقد بود میزان رای ملت است حرکت می‌کنیم و به آن اعتقاد داریم... من پیشنهادی برای آقای احمدی‌نژاد دارم. وزارت کشور اجازه برگزاری یک تجمع را به ما بدهد بعد ما در یک نقطه تهران تجمع برگزار می‌کنیم، ایشان نیز هم‌زمان در نقطه دیگر تجمعی برگزار کند. آن وقت ایشان ببیند که مردم از کدام‌یک استقبال می‌کنند. از آنها یا از اصلاح‌طلبان.»

*صادق محصولی وزیر کشور در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: «کسی که ادعا می‌کند قانون‌گراست و برای پیاده‌کردن قانون نامزد شده بود باید پاسخ‌گوی خون‌های ریخته‌شده باشد و در موقع لازم نیز قوه قضاییه باید پیگیر این ماجرا باشد؛ چراکه نمی‌توان گفت من تجمع و راهپیمایی ‌را تا نیمه آن قبول دارم و مسائل بعد از آن به من مربوط نیست.»

*زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی در گفتگو با قلم‌نیوز، با رد شایعات مربوط به دستگیری وی و ممانعت از حضورش در  دانشگاه تهران، اظهار داشت: «کماکان به ایفای وظایف علمی و آموزشی خود در دانشگاه ادامه می‌دهم و تاکنون با ممانعتی در این خصوص مواجه نشده‌ام.»

*کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «پیرو موافقت شورای محترم نگهبان با بازشماری تعداد ده درصد از کل، در صندوق‌هایی که با حضور نمایندگان محسن رضایی بازشماری شده، هیچ‌گونه مغایرتی با نتایج شمارش آرا مشاهده نشده است.»

*وزیر اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: «کسانی که در روزهای اخیر دستگیر شده‌اند، دو دسته‌اند. یک دسته کسانی هستند که فریب خورده‌اند و یا اعتراضاتی داشته‌اند و در تجمعات غیرقانونی حضور یافته‌اند که این افراد در روزهای بعد از دستگیری آزاد می‌شوند. اما کسانی که جزء گروه‌های ضدانقلاب و تروریستی بوده و با هدف و سازماندهی خاصی به داخل صفوف مردم رخنه کرده‌اند، شناسایی و دستگیر خواهند شد و برای صدور حکم مجازات به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.»

*مرتضی تمدن استاندار تهران گفت: «بنا به اعتراف دستگیرشدگان افرادی که اقدام به آتش‌زدن مراکز عمومی و خیابان‌ها می‌کردند از ستاد یکی از کاندیداها مبالغی را دریافت می‌کردند.»

*پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز تحقیقات پیشرفته ضد تروریسم بخش‌‌ها و ابعادی از پروژه کودتای مخملی را منتشر کرد.

*آیت‌الله منتظری در بیانیه‌ای اعلام کرد: «توصیه من به ملت عزیز و بزرگوار ایران آن است که در کمال متانت و‏ ‏آرامش با آگاهی کامل خواسته‌های منطقی و بر حق خویش را پیگیری‏ ‏نمایند.»

*آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری در نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب ضمن قدردانی از خطبه‌های ایشان در نماز جمعه تهران نوشت: «شما اعانت خواهید شد؛ وعده خداوند حق است. اگر قرار است قانون اجرا شود، باید از بزرگان که قله اجتماع هستند، آغاز شود.»

*جنبش مردمی حراست از آرا مستضعفین با صدور بیانیه‌ای رسما اعلام موجودیت کرد.

*پل وولفوویتز معاون وزیر جنگ دولت بوش در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: «به نظر من لازم است که آمریکا با موسوی تماس مستقیم بگیرد. البته اگر او مایل به ارتباط نباشد نباید ما اصرار کنیم اما در هر حال بهتر است او بداند که می‌تواند یک  خط ارتباط مستقیم با ما داشته باشد.»

*میرحسین موسوی دعوت صداوسیما برای شرکت در مناظره تلویزیونی یا پاسخگویی به سوالات خبرنگاران را رد کرد. موسوی ضمن رد درخواست مصاحبه یا برگزاری مناظره با مسئولان انتخابات در سیما جهت روشن‌شدن مسایل انتخابات و ادعاهای مطرح‌شده، از صداوسیما خواسته وقتی اختصاصی بدون حضور خبرنگاران و کارشناسان به‌صورت زنده در اختیارش قرار دهند.


4 تیر:

*وزارت کشور در واکنش به ادعاهای نماینده محسن رضایی برای پیگیری شکایات انتخاباتی، اسنادی را منتشر کرد. کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: «همان‌طور که در صورت‌جلسات مشاهده می‌شود، نمایندگان دکتر محسن رضایی در بازشماری آرا حضور داشته‌اند و صورت‌جلسات را امضا کرده‌اند. بدیهی است اگر صندوق‌های بازشماری‌شده مورد توافق دکتر محسن رضایی نبود، قاعدتا نمایندگان ایشان نیز نباید در بازشماری آرا حضور می‌یافتند.»

*منوچهر محمدی از عناصر اپوزیسیون در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت: «بزرگ‌ترین تقلب جهان صورت گرفته و در درون هم یک عده به پا خواسته‌اند نظیر رفسنجانی، خاتمی، کروبی و آقای موسوی. هر یک از اینها یک ضلعی از مربع را تشکیل می‌دهند."

*آیت‌الله موسوی‌اردبیلی در دیدار اعضای شورای نگهبان ضمن ابراز ناراحتی از خشونت‌های رخ‌داده، گفت: «پاسخ‌ها باید به‌گونه‎ای باشد که مردم را قانع سازد نه این‌که بدون تفاهم و با قوه قهریه بخواهیم اعتراض را ساکت نماییم... اتفاقاتی‌که در این انتخابات رخ داد متأسفانه موجب تضعیف نظام شد درحالی‌که به‌راحتی امکان آن وجود داشت قضایا حل شده و در مسیری منطقی قرار گیرد. راه جلوگیری از کشانده‌شدن اعتراضات به خیابان‌ها این است که مجرایی جهت بیان اعتراضات معترضین قرار داده شود. باید اجازه داد که مطالب از طریق صداوسیما یا اجتماعات قانونی مطرح شود و پاسخ آنها نیز از طریق وسائط ارتباط‌جمعی به سمع و نظر مردم رسانده شود.»

*ابوالفضل فاتح، مسئول کمیته اطلاع‌رسانی موسوی به علت ممنوع‌الخروج بودن از سفر به انگلیس بازماند.

*محسن رضایی در جمع طلاب حوزه‌های علمیه گفت: «نامه منصرف شدن من از پیگیری شکایاتم به شورای نگهبان، در واقع، سلب جنبه شخصی از این شکایت بوده است، اما به‌هیچ‌وجه از پیگیری مطالبات مردم و اجحافاتی که در این مدت به آنها شده، دست برنخواهم داشت و کارهای همه کسانی را که موجب تضعیف نظام جمهوری اسلامی شده و به مردم ظلم کرده‌اند، پیگیری خواهم کرد.»

*میرحسین موسوی در جمع تعدادی از جامعه‌شناسان گفت: «دولت با وضعیت فعلی با بحران مشروعیت سیاسی روبرو خواهد بود.»

*آیت‌الله مکارم‌شیرازی با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر ضرورت حفظ آرامش در جامعه خواستار پیگیری و حل مشکلات از طریق قانون شد.

*هفتمین بیانیه میرحسین موسوی در اعتراض به توقیف روزنامه کلمه‌سبز منتشر شد.

*هشتمین بیانیه میرحسین موسوی منتشر شد. وی در این بیانیه به جریان اطلاع‌رسانی مخالف خویش اعتراض و تاکید کرد: « آنان غافلند که موسوی با این ترفندهایی که ماهیت آن برای همه مردم روشن‌شده از صحنه بیرون نمی‌رود.»

*روزنامه اعتمادملی در گزارشی با عنوان «بررسی اموال مسئولان نظام، برنامه جدید احمدی‌نژاد» نوشت: «احمدی‌نژاد در تلاش است که پس از تشکیل دولت جدید خود، لایحه‌ای را برای شفاف‌سازی اموال مسئولان نظام تهیه و آن را اجرایی کند. دولت و حامیان احمدی‌نژاد از هم‌اکنون ضمن برنامه‌ریزی برای دولت جدید، درصدد آن هستند که از طرق مختلف مخالفان و منتقدان خود را خانه‌نشین کنند.»


5 تیر:

*روابط‌عمومی شورای نگهبان به نقل از عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا نوشت: « آقای موسوی از همان ابتدا، موارد بسیار اندکی را برای ما ارسال کردند... بسیاری از موارد جزیی بود که ما در همان روز انتخابات به آنها رسیدگی و با آنها برخورد کردیم و آنهایی هم که صحت‌نداشته در پایان فرصت رسیدگی به شکایات، گزارش آن را به نامزدها ارسال خواهیم کرد... براساس مواردی‌که نامزدهای محترم به شورای نگهبان ارسال کرده‌اند، ادعایی مبنی بر تخلف و تقلب در رای‌گیری وجود ندارد همان‌گونه که خود آنها در برخی از جاها اشاره کرده‌اند که ما با صندوق‌های رای مشکلی نداریم بلکه به فضای قبل از انتخابات اعتراض داریم... هیچ‌کدام از ادعاهای موسوی درست نبود و سالم‌ترین انتخابات را داشتیم.»

*سید حسین موسوی‌تبریزی در خصوص جزییات دیدار میرحسین موسوی با اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: «در این دیدار به مسائل پیش‌آمده بعد از انتخابات پرداخته شد و از ایشان خواستیم که مستندات و مدارک خود را مبنی بر تخلفات صورت‌گرفته در انتخابات به مراجع، علما و بزرگان حوزه بدهد تا این بزرگواران در جریان امور قرار بگیرند... از آنجا که در جامعه دینی ما مراجع و علما نقش بسزایی دارند و می‌توانند راهگشای بسیاری از مسائل باشند چنین پیشنهادی را به موسوی ارائه کردیم.»

*آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران اغتشاش، تخریب، آتش‌زدن اتوبوس‌ها، ایجاد ناامنی و وحشت و آزار مردم را از دیدگاه شرع مصداق دو اصل بغی و محاربه دانست و گفت: «از قوه قضائیه می‌خواهم که با سران اغتشاش که سر در آخور بیگانگان دارند، قاطعانه و بی‌رحمانه برخورد کند.»

*کشف خانه‌تیمی حامیان مهندس موسوی در میدان هفت‏ تیر ابعاد جدیدی از ساماندهی آشوب‏های خیابانی در تهران را روشن کرد. طبق اخبار واصله پلیس اطلاعات و امنیت تهران با همکاری دیگر نهادهای امنیتی کشور، با گزارش‏های مردمی و همچنین بعد از چند روز تعقیب و مراقبت سرخط‏های آشوب‏های خیابانی، عصر روز دوشنبه اول تیرماه موفق شد یکی از چند مرکز ساماندهی آشوب‏های خیابانی در تهران را شناسایی کند که متاسفانه این مرکز در دفتر روزنامه کلمه سبز قرار داشت. انتشار روزنامه کلمه سبز، روز 23 خرداد توسط مسئولین این روزنامه متوقف شده بود و مسئولین این روزنامه با همکاری افرادی چون مهدی هاشمی و مصطفی تاج‏زاده عملا این دفتر را به کانون ساماندهی آشوب‏های خیابانی مبدل ساختند. بر اساس فیلم‏هایی که از بدو ورود نیروهای پلیس اطلاعات و امنیت تهران به روزنامه کلمه سبز در میدان هفت‏ تیر مشهود است، حجم بالای دستگاه‏های تکثیر لوح فشرده(CD)، مونتاژ فیلم، اعلامیه‏‌های جعلی و دستگاه‏هایی اینترنتی متصل به سرورهای خارج از کشور است. همچنین در بررسی‏ها مشخص می‏شود علیرضا بهشتی شیرازی سردبیر روزنامه، کار تقریر و تنظیم برخی اطلاعیه‌های جعلی را با همفکری مهدی هاشمی انجام می‌داده‌است... از جمله جعلیات علیرضا بهشتی شیرازی، می‌‏توان به نامه جعلی منتسب به وزارت کشور به رهبری در مورد انتخابات اشاره کرد. همچنین در این مرکز، برخی فیلم‏ها که به طور اختصاصی از BBC فارسی، CNN، VOA و برخی دیگر از شبکه‌‏های خارجی به صورت اختصاصی پخش می‏‌شده در این مرکز مونتاژ و تدوین شده است. طرح‏ها و گزارشات ریز تجمعات و آشوب‏های گذشته و اغتشاشات آینده از دیگر اسنادی است که در این مرکز کشف شده است. در دقایق اول کشف این مرکز ساماندهی آشوب‏های خیابانی، میرحسین موسوی تلاش داشته خود شخصا وارد موضوع شود که با اطلاع از اسناد کشف شده از نیمه‌راه به منزل خود بازمی‏‌گردد. حدود 24 نفر از افرادی که در محل روزنامه و یا همان مرکز ساماندهی آشوب‏های خیابانی در حال طراحی برخی تحرکات بودند اکنون در بازداشت و بازجویی به سر می‌‏برند. از دو مرکز دیگر نیز که یکی از آنها در خیابان شهید مطهری واقع است اسناد دیگری از آشوب‏های اخیر کشف شده...

*سخنگوی شورای نگهبان از تصمیم شورای نگهبان برای تشکیل هیات ویژه رسیدگی به شکایات معترضین انتخابات خبر داد. اعضای این هیات ویژه عبارتند از آقایان گودرز افتخارجهرمی، محمدحسن ابوترابی‌فرد، قربانعلی دری نجف‌آبادی، غلامعلی حدادعادل، علی‌اکبر ولایتی و محمدحسن رحیمیان که به‌اتفاق نمایندگان کاندیداها به بررسی شکایات مربوط به انتخابات دوره دهم ریاست‌جمهوری می‌پردازند.


6 تیر:

*محسن رضایی در نامه‌ای سرگشاده به دبیر شورای نگهبان، ضمن تشکر از تشکیل هیات ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، خواستار مشارکت موثر دیگر کاندیداها در این روند قانونی شد.

*حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به موضع وزرای خارجه هشت کشور صنعتی پیرامون انتخابات ایران اعلام کرد: «جمهوری اسلامی طی 30 سال گذشته در حدود 30 انتخابات در فضایی کاملا رقابتی و آزاد و با رعایت موازین قانونی برگزار کرده‌است.»

*کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور برخی از تمهیدات و تدابیری را که برای اولین بار در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور فراهم شده را اعلام کرد.‌

*مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیانیه‌ای، بهترین و مناسب‌ترین راه برای حل منازعات و اختلافات و شبهات را تمکین در برابر قانون دانست و از نامزدهای انتخابات خواست نهایت همکاری را با شورای نگهبان داشته باشند.

*سید امیرحسین مهدوی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب و سردبیر روزنامه اندیشه‌ نو در یک نشست خبری گفت: «پیش از انتخابات با ارائه برخی نظرسنجی‌های جعلی به موسوی، وی را درخصوص پیروزی قطعی‌اش در انتخابات به توهم انداخته بودند.» مهدوی گفت: «مقامات سابق و اسبق وزارت کشور مانند تاج‌زاده از نگرانی درباره سلامت انتخابات سخن می‌گفتند و پیگیری موضوع صیانت از آرا به بهزاد نبوی سپرده شد و او دنبال جمع‌آوری افرادی برای معرفی آنها به عنوان ناظران بر انتخابات بود که این مساله نشانگر سمت و سوی القای نگرانی و تاکید بر لزوم صیانت از آرا بود.» وی تصریح کرد: «آقای موسوی نیز پس از انتخابات ساز و کار قانونی انتخابات را نپذیرفت، در حالی‌که تا روزهای پیش از انتخابات ایشان می‌گفت که نظارت استصوابی را قبول ندارم و قانون آن را تغییر خواهم داد اما تا این قانون پابرجاست به آن عمل می‌کنم.»

*فرح دیبا همسر محمدرضا پهلوی از موضع صدراعظم آلمان در قبال اتفاقات اخیر ایران تشکر کرد و گفت: «اقدام آنگلا مرکل در اعلام عمومی محکومیت این اقدامات، خوشحال کننده بود... تصاویری که از ناآرامی‌ها در ایران پخش می‌شود، غرور زیادی ایجاد می‌کند.»

*اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتمادملی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت: «دو نفر از افرادی که از سوی شورای نگهبان برای هیات ویژه 6 نفره معرفی شده‌اند، باید تغییر کنند چون مواضع آنها از قبل مشخص است و بی‌طرف نیستند. در حالی‌که اعضای هیات بررسی‌کننده مسائل انتخابات، باید بی‌طرف باشند.»

*رییس‌جمهور در همایش سراسری قوه قضاییه با خطاب قرار دادن و نصیحت‌کردن افرادی که موضع مداخله‌جویانه در ایران دارند گفت: «اگر به نصیحت‌های دلسوزانه گوش نکنید، عاقبت شما معلوم است و خداوند بوش را که از موضع غرور صحبت می‌کرد به‌خاک مذلت نشاند و برای همیشه او و حامیانش را به زباله‌دان تاریخ فرستاد و اگر شما به بیان مواضع مداخله‌جویانه خود ادامه دهید پاسخ ملت ایران بسیار شکننده و پشیمان‌کننده است.»

*آیت‌الله خزعلی در مورد اغتشاشات اخیر تهران با بیان این‌که میر‌حسین موسوی را از نو باید شناخت، گفت: «ما پیش از این فکر می‌کردیم ایشان مردی والاست اما پس از اغتشاشات اخیر، باید اندیشه‌های او را از نو بررسی کنیم. انسان نباید در انتخابات شرکت کند، اما وقتی وارد شد باید تحمل شکست را داشته باشد. به چه دلیل عقلی می‌گویید حتما آرا باید باطل شود؟»


7 تیر:

*حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضاییه با اشاره به موانع پیش‌روی تحقق عدالت افزودند: «دشوارترین بخش اجرای عدالت، آنجایی است که طرف مقابل اقویا و زورگویان متوقع هستند که باید در برابر آنها ایستادگی کرد و فقط خداوند متعال و مُر قانون را در نظر گرفت.»

*سید امیرحسین مهدوی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب در واکنش به شایعاتی مبنی بر بازداشت و شکنجه شدن وی پیرامون مواضع روز گذشته خود گفت: «من صراحتا اعلام می‌کنم که حتی یک دقیقه هم در بازداشت نبوده‌ام و کسانی‌که این مسایل را مطرح می کنند باید برای ادعای خود ادله بیاورند و الا به‌راحتی می‌توان به هر کسی که مصاحبه‌ای می‌کند یا مطلبی را عنوان می‌کند این اتهام را وارد کرد.»

*میرحسین موسوی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به شورای‌نگهبان نوشت: «گستره تخلفات و تقلبات انجام‌شده در دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و موارد نقض قوانین از سوی دولت و وزارت کشور به‌حدی است که منحصر کردن رسیدگی به شکایات مربوط به تخلفات انتخاباتی به بازشماری ده درصد صندوق‌های رای نمی‌تواند به‌جلب اعتماد و اطمینان مردم کمک کند و افکار عمومی را در خصوص نتایج اعلام‌شده اقناع نماید.» وی مجددا خواستار ابطال انتخابات شد و تشکیل هیات ویژه 6 نفره شورای نگهبان جهت بررسی اعتراض نامزدها را مفید ندانست.

*مهدی‌کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به شورای نگهبان تاکید کرد: «تنها راه اعاده اعتماد از دست‌رفته مردم نسبت به حق آنان در تعیین سرنوشت‌شان، ابطال انتخابات است.»

*محسن رضایی در نامه‌ای سرگشاده به دبیر شورای نگهبان، طرح این شورا در تشکیل هیات ویژه رسیدگی به شکایات را یک ابتکار و فرصت برای گشایش وضعیت جاری کشور دانست و اعلام کرد: «ترکیب هیات به‌منظور جلب اعتماد بیشتر مردم و کاندیداها باید اصلاح و تکمیل شود تا ضمن ایجاد وحدت ملی و پرهیز از هر گونه پیشداوری، الگوی عمل آن مدلی فراجناحی باشد... باید برای مشارکت هر سه نامزد دیگر انتخابات تلاش شود تا آنکه بررسی‌های هیات، جنبه عمومی و فراگیر پیدا کند.»

*جمعی از خانواده‌های شهدای هفتم‌تیر در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از نامه قبل از انتخابات وی به رهبر انقلاب انتقاد کردند.

*سید احمد خاتمی در مراسم گرامیداشت شهدای هفتم تیر در تبریز با انتقاد از عملکرد بازیگردانان آشوب‌های بعد از انتخابات گفت: «برخی با تحریک مردم و صدور اعلامیه‌های پشت سر هم، زمینه اغتشاش‌ها را فراهم آورده و سپس مدعی خونخواهی ‌شد‌ه‌اند.»

*هاشمی‌رفسنجانی در جمع خانواده‌های شهدای هفتم‌تیر، تدبیر رهبری معظم انقلاب را در تمدید مهلت شورای نگهبان برای بررسی بیشتر مسائل و ادای توضیحات قانع‌کننده و ابهام‌زدایی از انتخابات بسیار ارزشمند ذکر کرد و گفت: «این اقدام با ارزش مقام معظم رهبری، برای جلب اعتماد و اطمینان مردم به روند انتخابات بسیار موثر است و امیدواریم دست‌اندرکاران این امر بتوانند به‌طوردقیق و با رعایت انصاف و عدل و با همکاری کاندیداها به اعتراضات قانونی به طور کامل رسیدگی کنند.»

*جمعی از معترضین به نتایج انتخابات با تجمع در مسجد قبای تهران، به سر دادن شعارهایی علیه نظام  و رییس‌جمهور منتخب ملت پرداختند. در این مراسم مهدی کروبی حضور یافت و در جمع معترضین سخنرانی کرد. میرحسین موسوی که از حضورش در این مراسم خبر داده بود، در جمع هوادارانش حضور پیدا نکرد.

* پیام تلفنی میرحسین موسوی از طریق یک بلندگوی دستی برای جمعیتی که در مقابل مسجد قبا جمع شده بودند، پخش شد. نزدیکان موسوی می‌گویند که وی تا نزدیکی مسجد آمده بود و به دلیل ازدحام جمعیت نتوانست در این برنامه شرکت کند. گزارش‌ها حاکی از شرکت کروبی در این مراسم است. هادی غفاری، علی مطهری، مصطفی ملکیان، کامبیز نوروزی، فائزه هاشمی و عفت مرعشی همسر هاشمی رفسنجانی از دیگر شرکت‌کنندگان در این برنامه بودند. خانواده بهشتی، اعلام کرده بودند که امروز هفتم تیرماه مراسم سالگرد شهادت آیت‌الله بهشتی، در مسجد قبا برگزار می‌شود. سید علیرضا حسینی بهشتی، پسر آیت‌الله بهشتی از مشاوران آقای موسوی و مدیر مسئول روزنامه کلمه سبز است.

* آیت‌الله طاهری امام جمعه مستعفی اصفهان با صدور بیانیه‌ای از میرحسین موسوی حمایت و اعلام کرد: «تصدی مجدد رییس دولت برای دور بعد، نامشروع و غاصبانه است.»

* محسن مخملباف به رویترز گفت: «نتایج انتخابات ایران یک تقلب انتخاباتی نیست بلکه یک کودتا است.» وی از دولت‌های خارجی خواست دولت احمدی‌نژاد را به رسمیت نشناسند. مخملباف اظهار داشت که قبل از انتخابات به‌طور غیرمستقیم با موسوی در ارتباط بوده و پیش‌بینی می‌کرده که اغتشاشات و اعتصابات عمومی در ایران رخ دهد. وی از حامیان موسوی خواست که روزها به خیابان‌ها بریزند و شب‌ها نیز بر بام خانه‌های‌شان شعار دهند.

*خبرگزاری فارس از بازداشت تعدادی از کارمندان محلی سفارت انگلستان در تهران خبر داد.

*محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما ضمن تشریح گوشه‌ای از اقدامات گروهک‌های تروریستی دستگیر شده اعلام کرد: «افرادی به اسم ستاد کروبی قصد بمب‌گذاری در سخنرانی موسوی را داشتند.» وی به نقش سفارتخانه انگلستان در تهران در سازماندهی آشوب‌ها نیز اشاره کرد. وزیر اطلاعات همچنین به نقل گفت‌وگوی مهمی از خود و میرحسین موسوی پس از انتخابات پرداخت: «به آقای موسوی گفتم که بر فرض محال اگر انتخابات ابطال شد و شما دوباره رای نیاوردید، می‌خواهید چه‌کار کنید؛ اگر بر فرض دوباره رای نیاورید باز هم این وضع تکرار می‌شود؛ شما دو روز قبل نامه به شورای نگهبان نوشتید، حالا اگر شورای نگهبان رسیدگی کرد و به نتیجه نرسید و انتخابات را ابطال نکرد شما می‌پذیرید یا خیر؟ گفت: نه» اژه ای با بیان اینکه نمی‌شود انسان از اول بگوید ابطال و آن را از طریق مجاری قانونی پیگیری نکند، تصریح کرد: «به آقای موسوی گفتم که شما گفتید ابطال، حالا بر فرض اگر ابطال شد، دوباره باید انتخابات برگزار شود؛ شما که می‌گویید وزارت کشور و شورای نگهبان تخلف کرده به چه صورت باید انتخابات برگزار کنند؟» موسوی پاسخ داد: «بعد که ما نمی‌گوییم از طریق این مجرا انتخابات برگزار شود.»


8 تیر:

*محسن مخملباف در گفت‌وگو با دویچه‌وله گفت: «این احتمال وجود دارد که آقای موسوی یا کروبی از توقعات عقب بمانند. این پیکار با حاکمیت بود و آغاز پایان نظام و سقوط آن است... مشکل اصلی فقدان رهبری است. در خارج از کشور خوشبختانه همه متحد شده‌اند. کاش جریان‌های خارج و نیروهای سیاسی داخل متحد می‌شدند. کاش آقای موسوی می‌توانست جریان را رهبری کند... من یک هفته وظیفه خبررسانی از سوی ستاد آقای موسوی را در خارج کشور برعهده گرفتم. البته سخنگوی رسمی نیستم بلکه در موقعیتی خاص وظیفه‌ای به من محول شد که انجام دادم.»

*حجت‌الاسلام حسین طائب در همایش پیامدها و آسیب‌های حماسه 22 خرداد گفت: «عده‌ای که در اغتشاشات و آشوب‌های پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری برای انجام خرابکاری لباس پلیس یا بسیج پوشیده بودند، دستگیر شدند.»

*کدخدائی، سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ارائه پیشنهادات جدید موسوی به این شورا گفت: «شورای نگهبان در راستای جلب اعتماد بیشتر فرصت دیگری را به موسوی داده است. قرار بود تا امروز صبح دوشنبه پیشنهادات میرحسین موسوی به هیات ویژه بررسی روند انتخابات داده شود که ظاهرا به ساعت 11 امروز موکول شده و همچنان منتظریم که این پیشنهادات به دست ما برسد تا در هیات ویژه مورد بررسی قرار گیرد.»

*محمود عباس‌زاده مدیرکل سیاسی وزارت کشور و دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب گفت: «اکثر تقاضاهای ارسالی به وزارت کشور برای برگزاری تجمع برخلاف تصریح ماده 30 آیین‌نامه اجرایی قانون احزاب، با امضاهای مجهول و در برگه‌های بدون مهر و سربرگ حتی بدون شماره و تاریخ ارسال شده است»

*همسر سعید حجاریان با رد شایعات شکنجه مربوط به همسرش که در بازداشت به سر می‌برد گفت: «وضعیت جسمانی و روحی همسرم مساعد و خوب است» وجیهه مرصوصی هرگونه ادعای شکنجه و ضرب و شتم حجاریان را از اساس تکذیب کرد و گفت: «من هیچ‌گونه آثار شکنجه در بدن همسرم مشاهده نکردم؛ همه داروهایی که مصرف می‌کند برای او مهیاست و پرستاران هم به خوبی از او پرستاری می‌کنند»

*رئیس‌جمهور در نامه‌ای به آیت‌الله شاهرودی رییس قوه قضاییه ضمن مشکوک دانستن قتل ندا آقاسلطان خواستار رسیدگی جدی به موضوع قتل و شناسایی عوامل جنایت شد.

*پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همایش نظارت الکترونیک و نوین گفت: «فردای انتخابات، اولین تظاهرات که شکل گرفت و البته اولین اتوبوسی که در خیابان مطهری آتش گرفت به موسوی زنگ زدم و گفتم اکنون زنگ خطر به صدا درآمده و از همین ابتدا باید جلوی آن را بگیرید.»

*سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای عنوان کرد: امیرحسین مهدوی اظهاراتش را تحت‌فشار و شکنجه بیان کرده است.

*جین شارپ، طراح اصلی انقلاب مخملی گرجستان و اوکراین در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس اعلام کرد که مقالات وی به زبان فارسی بر روی اینترنت برای استفاده معترضان ایرانی وجود دارد.

* آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای به وزارت کشور اعلام کرد که این شورا پس از بررسی دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، صحت این انتخابات را تائید کرد.

*عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما گفت: «بازشماری شعب اخذ رای در همه استان‌ها و شهرستان‌ها به‌صورت تصادفی انجام گرفت... نمایندگان نامزدها در اکثریت صندوق‌ها حضور داشتند و نبود نمایندگان در تعداد اندکی از صندوق‌ها به مفهوم تقلب در انتخابات نیست... خرید رای در این انتخابات مصادیق نداشته؛ به‌جز 3 مورد شکایت در روز رای‌گیری که پس از مطرح‌شدن بلافاصله مورد رسیدگی قرار گرفت که صحت نداشت... نامه‌هایی را برای 2 نامزد معترض فرستادیم اما متأسفانه این 2 نامزد همچنان بر ادعاهای قبلی خود اصرار ورزیده و مطالبی را مطرح می‌کردند که پاسخ آن بارها داده شده بود و آنان راهی را مطرح می‌کردند که به هیچ عنوان قانون اجازه آن را به شورای نگهبان نداده بود... پرونده انتخابات با نامه رسمی دبیر شورای نگهبان به وزیر کشور و تایید صحت نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان قانون اساسی بسته شد و از این پس قانون هیچ اجازه‌ای به شورای نگهبان برای بررسی موارد مطرح شده درباره انتخابات نداده است.»


9 تیر:

*193 نماینده مجلس در بیانیه‌ای از نیروهای‌ انتظامی، امنیتی و بسیج به خاطر برقراری امنیت و آرامش اعلام حمایت و تشکر کردند.

*کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در خصوص دیدار نمایندگان موسوی و این‌که شورای نگهبان به آنها در آن جلسه چه گفته و نمایندگان موسوی هم به شورای نگهبان چه گفته‌اند، ‌اظهار داشت: «ما در آن جلسه هر چه گفتیم نمایندگان موسوی قانع نشدند ولی آنها هر چه گفتند ما قانع شدیم. البته یک روز مانده به اتمام فرصت اعتراض یکی از شخصیت‌های سیاسی نیز چند مورد آورده و گفت ‌اگر بازشماری به این نحو صورت گیرد حاضر هستیم این موضوع را خاتمه یافته بدانیم لذا ما هم موافقت کردیم و قرار بر این شد که آنها تعهد کتبی بیاورند و پس از انجام جلساتی قرار شد که توافق‌نامه‌ای امضا شود ولی مجددا خواسته‌های قبلی اعلام شد.»

*حجت‌‏الاسلام محتشمی‏‌پور ضمن طرح دو شرط برای شورای نگهبان، اعلام کرد: در صورتی‏که شورای نگهبان، این دو شرط را بپذیرد ما نتیجه نهایی را می‏‌پذیریم. وی اعلام کرده بود: در خصوص مسائل قبل از انتخابات دیگر بحثی نداریم و معتقدیم بازشماری آرا با روشی که اعلام کردیم پیگیری شود. شرط اول این بود که بازشماری آرا همراه با مطابقت تعرفه‏های باقیمانده با مشخصات شناسنامه‏ای باشد. شرط دوم نیز این بود که دو نفر از هیات ویژه 6 نفره کم و افراد جدیدی با موافقت طرفین(موسوی و شورای نگهبان) به این شورا افزوده شود. این دو شرط میرحسین موسوی با استقبال تمامی اعضای شورای نگهبان مواجه شد و مقرر شد برای بررسی جزییات شروط، مذاکره بیشتری صورت گیرد و لذا برخی از اعضای هیات ویژه با نمایندگان میرحسین موسوی جلسه‏ای روز دوشنبه داشته باشند اما در جلسه 9 صبح دوشنبه، نمایندگان آقای موسوی، برخلاف شروط شب قبل، با جملاتی تند و اهانت‏آمیز مجددا پروژه ابطال انتخابات را مطرح ساختند.

*آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان با تاکید بر این‌که هیچ‌یک از بزرگان، مراجع و عقلا درخواست غیرقانونی موسوی مبنی بر ابطال انتخابات را قبول نداشته‌اند، خاطرنشان کرد: «اگر در آینده در شورای نگهبان باشد و موسوی بار دیگر برای کاندیداتوری ثبت‌نام کند، دیگر او را تأیید صلاحیت نخواهیم کرد... ما دین خود را به دنیای دیگران نمی‌فروشیم و شهادت می‌دهم این انتخابات یکی از پاک‌ترین و سالم‌ترین انتخابات‌های کشور بوده و البته حوادث و اشتباهات جزئی وجود داشته که به هیچ وجه کل انتخابات را مورد تاثیر قرار نمی‌دهد.»

*حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس گفت: «آقای باهنر تمامی تلاش‌شان را در پشت‌صحنه برای پیروزی آقای موسوی انجام دادند و حالا که به هدف‌شان نرسیده‌اند، نمی‌دانم چرا از ما ناراحت هستند.»

*روزنامه کیهان نوشت: «شواهد و قرائن و اسناد غیرقابل انکار به‌دست‌آمده کم‌ترین تردیدی باقی نمی‌گذارد که سفارت انگلیس در ایران، دقیقا در نقش سفارت تعطیل‌شده آمریکا ظاهر شده و مأموریت بر زمین‌مانده آمریکایی‌ها را برعهده گرفته است.»

*موفق الربیعی مشاور امنیت ملی عراق به روزنامه الحیات گفت: «اطلاعات ما نشان می‌دهد گروه‌های بسیار کوچک و کم‌تعداد، که در میان آنان عناصر گروهک مجاهدین خلق (منافقین) هم بودند، به راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز به نتایج انتخابات ایران نفوذ کردند که همان‌ها آشوب و اغتشاش را در راهپیمایی‌ها ایجاد و آن را افزایش دادند»

*سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت برآمده از انتخاباتی که ملت صحت آن را نپذیرفته و بر ابطال آن پای می‌فشارد، فاقد مشروعیت و وجاهت قانونی است.»

*مجمع روحانیون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که همچنان اعتراض به نتایج انتخابات را برای خود محفوظ می‌داند و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان اخیر است.

*اسدالله بادامچیان در پاسخ به این سوال که قانون اساسی می‌گوید اعضای شورای نگهبان باید بی‌طرفی خود را حفظ کنند اما در انتخابات برخی از اعضای شورا از کاندیدای خاص حمایت کردند، اظهار داشت: «این عقیده شماست. شورای نگهبان در نهاد شورا همواره بی‌طرفی‌اش را حفظ کرده است، به همین علت است که به طور مثال در مجالس هشت‌گانه همه‌گونه از افراد در مجلس آمدند؛ دو مجلس اکثریتش دست یک جریان سیاسی و شش مجلس هم دست جریان دیگر بود. با توجه به آزادی که در کشور موجود است شخصی می‌تواند بگوید به شورای نگهبان اعتماد ندارم اما این حرف مبنای قانونی ندارد.»

*حجت‌الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس و عضو هیات‌ویژه بررسی روند انتخابات دهم ریاست‌جمهوری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به‌ توصیف آنچه منجر به تأیید انتخابات شد و چگونگی تشکیل و فعالیت هیات ویژه بررسی انتخابات پرداخت. ابوترابی گفت: «علاوه بر 6 نفر پیشنهادی قرار بود از دکتر تابش، دبیر فراکسیون اقلیت و همچنین دکتر خباز، در جناح دیگر هم دعوت شود که آن‌ها حضورشان را منوط به نماینده بودن از طرف کاندیداهای معترض کردند... دیدارهایی که با مهندس موسوی انجام شد، وی گفت که با حجت‌الاسلام محتشمی صحبت خواهد کرد و ما هم با او به یک راهکار برسیم، که ما هم جلسه‌ای را برگزار کردیم و چارچوب‌های عملیاتی تعیین شد... در مهلت تعیین‌شده شورای نگهبان، نمایندگان کاندیداهای معترض معرفی نشدند؛ قرار بود یکشنبه شب اعلام شود که این نمایندگان معرفی نشده‌اند و شورای نگهبان راسا اقدام به بازشماری خواهد کرد که با خواهش بنده و موافقت آیت‌الله جنتی، مصاحبه انجام نشد. دوشنبه صبح پیشنهادی با امضای آقایان محتشمی و موسوی‌لاری که مقداری متفاوت بود دریافت شد ولی آقای محتشمی آن را پیشنهاد خود و آقای موسوی لاری به عنوان شخص حقیقی و کارشناس عنوان کردند، نه به نمایندگی از طرف مهندس موسوی، از این‌رو با یکی از شخصیت‌های برجسته نظام مذاکره شد تا این حرکت تداوم یابد ولی نتیجه لازم حاصل نشد و کار به شورای نگهبان سپرده شد تا بازشماری 10 درصد صندوق‌ها انجام شود.»


10 تیر:

*گزارش هیات ویژه منتخب شورای نگهبان درباره بررسی روند انتخابات و بازشماری صندوق‌های رای منتشر شد. در بخشی از این گزارش آمده است: «متاسفانه هیچ‌یک از مذاکرات و تلاش‌ها نتیجه‌ای نبخشید و دو نامزد محترم و معترض در نامه‌هایی به شورای محترم نگهبان پیشنهاداتی را مطرح نمودند که انجام آن توسط شورای نگهبان مقدور نبود و نهایتاً نماینده خود را معرفی ننمودند. در نتیجه در این مرحله شورای نگهبان راسا تصمیم به بازشماری 10 درصد از صندوق‌های رای در سراسر کشور گرفت.»

*سردار احمدی مقدم فرمانده ناجا گفت: «آرش حجازی که در پرونده قتل ندا آقا سلطان به عنوان شاهد، جنجال‌سازی کرده تحت‌تعقیب پلیس بین‌الملل (اینترپل) است.»

*مهندس موسوی در نهمین بیانیه خویش نوشت: «همان‌طور که انتظار می‌رفت شورای نگهبان با چشم بستن بر روی انبوه تقلب‌ها و تخلف‌های صورت‌گرفته، سرانجام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کرد. به‌زودی گرمای حادثه فرو می‌نشیند و دست‌اندرکاران این ماجرا با صورت‌حساب بلندبالای اشتباهات خود روبه‌رو می‌شوند. آیا آنان از تحمیل آنچه روی داد سود بردند؟... از این پس ما دولتی خواهیم داشت که از نظر ارتباط با ملت در ناگوارترین شرایط به سر می‌برد و اکثریتی از جامعه، که اینجانب نیز یکی از آنان هستم، مشروعیت سیاسی آن را نمی‌پذیرد... به قانون بازگردیم؛ به قانون اساسی، این بزرگ‌ترین میثاق ملت. به قوانینی که خود وضع کرده‌ایم، پایبند بمانیم و آنها را اجرا کنیم. بدون این کار سنگ روی سنگ بند نخواهد ماند.»

*سامانه پیام کوتاه تلفن همراه وصل شد.

*مهدی کروبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «باید اذعان کنم که مردم و برخی کارشناسان و صاحب‌نظران بهتر از ما شرایط انتخابات را می‌شناختند و به‌کرات بی‌حاصلی برگزاری انتخابات و حساب‌کردن روی آرای مردم را یادآوری می‌کردند که مجدانه بابت این حسن‌ظن به مسئولین از مردم عذرخواهی می‌کنم... من به سهم خود برای هرگونه همکاری با افراد و گروه‌های سیاسی تحول‌خواه در این مقطع حساس که به‌نظر می‌رسد «جمهوریت» در کنار «اسلامیت» و «ایرانیت» در خطر است، دست همکاری و تشکیل جلسه واحد تحول‌خواهی و حرکت و تغییر را دراز می‌کنم و از همه شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف که به اندیشه امام وفادارند، دعوت می‌کنم به این امر عظیم اقدام کنند.»

*حزب مشارکت با صدور بیانیه‌ای از تایید نتایج انتخابات توسط شورای نگهبان ابراز تاسف کرد.

*عطاءالله مهاجرانی در گفت‌وگو با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت: «باید از هر فرصتی برای نابودی این دولت استفاده کرد و این کار را باید از طریق نافرمانی‌های مدنی، اعتصابات و برگزاری راهپیمایی دنبال نمود. اگر اصلاح‌طلبان منفعل شوند، جنبش اصلاح‌طلبی برای همیشه نابود خواهد شد.»


11 تیر:

*روزنامه مردم‌سالاری در یادداشتی با عنوان «شبیه‌سازی نادرست» به مقایسه میرحسین موسوی و ابوالحسن بنی‌صدر واکنش نشان داد.

*روزنامه وطن‌امروز در  گزارشی مفصل به انتشار داستان‌گونه یکی از جلسات با موضوع مبارزه با مفاسداقتصادی پرداخت. در این مطلب که تیتر یک روزنامه نیز با تیتر «آقای کروبی بخواند!» به آن اختصاص یافت، بخشی از گفت‌وگوی همسر یکی از 3 عضو این جلسه با شهرام جزایری درخصوص دریافت 300 میلیون و 200 میلیون تومان دریافتی از وی منتشر شد.


12 تیر:

*غلامحسین الهام وزیر دادگستری درباره علت نامه احمدی‌نژاد به هاشمی‌شاهرودی گفت: «موضوع قتل ندا آقاسلطان مشکوک بود و قرائن نشانگر سناریویی برای تحقیر ملت و دولت بود و چون این موضوع به کلیت حاکمیت بازمی‌گشت رئیس‌جمهور لازم دانست در نامه‌ای به قوه قضائیه خواستار پیگیری موضوع شود»

*عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صداوسیما گفت: «سفیر ونزوئلا تعریف می‌کرد که در دور دوم انتخابات این کشور صحنه‌ای نظیر مرگ آن خانم را در آن کشور به راه انداختند و این سناریو هم در آنجا پیاده شد و می‌خواستند بگویند که رای آقای چاوز هم ساختگی است اما موفق نشدند.»

*آیت‌الله جنتی در خطبه‌های نمازجمعه تهران گفت: «باید دید آنها چه می‌خواستند؟ آیا این غیر از بی‌قانونی و هرج و مرج معنای دیگری هم می‌دهد؟ مگر این مملکت قانون ندارد؟ مگر ما دلایلی برای ابطال انتخابات در قانون نداریم؟ مگر این اولین انتخابات ما بوده است؟ همیشه شکایات بوده و بعد هم متناسب با آن اقدامات لازم انجام شده و گاهی اوقات هم در برخی حوزه‌ها به ابطال کشیده شده است ... پس چه می‌خواهند، دنبال چه می‌گردند؟ این حرف‌ها آیا معنایی جز این‌که ما قانون را قبول نداریم، دارد؟ می‌گویند هیات معتمد مردم و نظارت شورای نگهبان را قبول نداریم، وزارت اطلاعات را که گام به گام دنبال مسائل بوده و گزارش‌های خوبی برای مردم دادند را قبول نداریم، پس چه‌چیزی را قبول دارند؟»

*آیت‌الله یوسف صانعی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «استقامت شرط موفقیت است و چگونه چنین نباشد حال آن‌که کاندیداهای معترض به مسئولین انتخابات و روند و نتیجه آن و نظر شورای نگهبان همان‌گونه که در نامه حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای کروبی (دامت‌افاضاته و برکاته) و یا در بیانیه دوست مکرم، مؤمن و یار باوفای امام امت جناب آقای مهندس موسوی (دام‌عزه و توفیقه) آمده است، از نظر سیاسی و قانونی مشروعیت دولت را مورد سوال قرار داده و آن را نفی می‌نمایند.»

*جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گزارشی تفصیلی از شکست کودتای مخملی در جریان انتخابات باشکوه 22 خرداد 88 منتشر کرد.


13 تیر:

*مهدی کروبی در دیدار با خانواده‌های تعدادی از بازداشت‌شدگان متهم حوادث پس از انتخابات گفت: «مردم می‌دانند که آرای‌شان خوانده نشده است. یک‌بار در مناظره‌ها گفتم که حتی ننجون من هم می‌فهمد که وضعیت اقتصادی کشور بد است و امروز هم مطابق اخباری که از شهرها و روستاها به‌کرات به ما می‌رسد می‌گویم که اکنون تمام ننجون‌های ایرانی این پرسش را دارند که آیا در آرایی که به صندوق ریختند دخل و تصرف صورت نگرفته است؟»

*گزارش تفصیلی کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی منتشر شد. در این گزارش موارد اعتراضی کمیته صیانت از آرا مورد اشاره قرار گرفته است. این گزارش مستنداتی ارائه کرده و براساس آنها خواستار ابطال انتخابات شده است.

*روزنامه صدای‌عدالت در یادداشتی نوشت: «اگر تمام دغدغه‌های میرحسین را در یک کلمه خلاصه کنیم آن «آرمان‌های انقلاب» است؛ میرحسین بی‌شک تجسم یک اصولگرا و آرمان‌خواه ارزش‌های اصیل انقلابی است که در عین باور عمیق به مبانی آن، اعتقاد راسخی به اصلاح آن دارد.»

*تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی اعلام کرد: «میرحسین موسوی حالا حامیان خود را به ادامه مبارزه قانونی فراخوانده است... از نوشتن اعتراض‌ها بر روی اسکناس گرفته تا پر کردن آسمان با بادکنک‌های سبز و در نهایت برنامه‌های تحریمی کالاها و خدمات دولتی، اما همه‌چیز به‌رنگ سبز و با استفاده از آخرین تکنولوژی و شیوه‌های مدرن.»


14 تیر:

*سردار عراقی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ در نشست خبری گفت: «در اغتشاشات اخیر که یکی از بی‌سابقه‌ترین اغتشاشات سال‌های اخیر بود تنها 30 درصد از توان بسیج تهران برای مقابله با آشوبگران به کار گرفته شد.» وی از خط نفاق، ضد انقلاب، پژاک و سلطنت‌طلب‌ها به‌عنوان عوامل اغتشاش‌ها نام برد و ادامه داد: «تا زمانی‌که این افراد و آشوبگران شروع به ضرب و شتم مردم نکردند و به پایگاه‌های بسیج حمله‌ور نشدند، نیروهای سپاه وارد معرکه نشدند... تا ساعت 9 و 30 شب 30 خرداد و با توجه به گستردگی بالای اغتشاشات که در تاریخ نظام بی‌سابقه بوده، سپاه تهران بزرگ 600 نفر مجروح که از ناحیه سر، پا و دست مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، داشت و 8 شهید نیز به انقلاب اسلامی تقدیم شدند.»

*مسعود رجوی سرکرده سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «گزارش کمیته صیانت از آرای آقای موسوی که دیروز 13 تیرماه منتشر شد، با ذکر جزئیات موارد جدیدی از... و تقلبات نجومی در انتخابات رژیم... را برملا کرده و به‌درستی آن را یک دسیسه نظام‌یافته برای تقلب خوانده است.»

*هاشمی‌رفسنجانی در دیدار جمعی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات با اشاره به شور و اشتیاق زایدالوصف ایجاد شده در مردم قبل از برگزاری انتخابات که در نهایت به حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای انجامید، گفت: «مردم ما بسیار خوب و حماسی در صحنه انتخابات حاضر شدند، ولی متاسفانه وقایع پس از آن و مشکلاتی که برای برخی به‌وجود آمده، ذائقه‌ها را تلخ کرد و فکر نمی‌کنم هیچ وجدان بیداری از وضع به‌وجود آمده راضی باشد.»

*مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای بر حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی تاکید کرد.

*مریم رجوی گفت: «با قیام سراسرى مردم، دوران جدیدى در ایران آغاز شده که بازگشت‌ناپذیر و بیانگر آغاز پایان دیکتاتورى ولایت‌فقیه است. ما انتظار داریم که سیاستی قاطع در قبال رژیم اتخاذ شود، تحریم‌هاى سیاسى، دیپلماتیک، نفتى و تکنولوژیک علیه رژیم باید اعمال شود و از مقاومت مردم ایران که براى دموکراسى مبارزه می‌کند حمایت شود.»


15 تیر:

*رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خویش به مناسبت سالروز ولادت امیرالمومنین علیه‌السلام، ضمن پافشاری مجدد بر تفکیک میان اغتشاشگران و برخی از عناصر داخلی، با ایجاد حصاری میان نیروهای داخلی و بیگانه، اختلافات را موضوعی داخلی قلمداد کردند: «بعضى از سران کشورهاى غربى در سطح رییس‌جمهور و نخست‌وزیر و وزیر خارجه و مسئولان گوناگون، صریحا در مساله داخلى ملت ایران دخالت کردند. به شما چه؟ چرا در ماجرایى که مربوط به ملت ایران است، دخالت می‌کنید؟... اغتشاش‌گر یک عده معدودى هستند؛ همان‌هایى‌که بودجه تصویب‌شده بعضى از دولت‌هاى غربى را براى ایجاد اختلاف در داخل ایران مصرف می‌کنند، آنها اغتشاش‌گرند... اسم بعضى‏ها را مى‏‌آورند به‌عنوان این‌که ما مدافع آنها هستیم؛ دروغ می‌گویند؛ مدافع آنها هم نیستند؛ قصدشان ایجاد اختلاف است، قصدشان ایجاد بدبینى ملت ایران و نخبگان ایران نسبت به یکدیگر است؛ دروغ می‌گویند... مبادا دشمن را با دوست اشتباه بکنیم. دوست را به‌خاطر یک خطا به‌جاى دشمن بگیریم و از آن طرف یک‌عده‌‏اى هم دشمن خونى و معاند را دوست فرض کنند...همه سران کشورهای استکباری بدانند، هنگامی‌که پای دشمنان به میان بیاید، ملت ایران با وجود برخی اختلاف‌سلیقه‌ها، در مقابل دشمنان متحد و مشتی واحد علیه آنها می‌شوند.»

*سردار احمدی‌مقدم در حاشیه مراسم صبحگاه عمومی ‌فرماندهی انتظامی ‌تهران‌بزرگ درباره‌ پرونده قتل ندا آقاسلطان و تحت‌تعقیب بودن آرش حجازی از سوی پلیس بین‌الملل (اینترپل) و وزارت اطلاعات ‌اظهار داشت: «‌متاسفانه با این‌که من با دقت کلمات را انتخاب می‌کنم، یکی از سایت‌ها به نقل از بنده اعلام کرد که وزارت اطلاعات و پلیس اینترپل‌ در تعقیب فرد مذکور هستند این درحالی بود که بنده اظهار کردم وزارت اطلاعات و پلیس جنایی در حال پیگیری موضوع است. برخی رسانه‌ها نوشتند که پلیس اینترپل گفته است چنین پرونده‌ای به ما نرسیده است. خودشان ادعا می‌کنند و خودشان هم تکذیب می‌کنند.»


16 تیر:

* رییس‌جمهور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی شبکه اول سیما با مردم گفت: «دشمنان مستکبر بدانند که یک خاطره و چهره زشت دیگری از خود در ذهن تاریخی ملت ما نسبت به آنها شکل گرفت و اضافه شد چراکه ملت ایران هنوز خاطره تلخ اسقاط دولت ملی در 28 مرداد 32 توسط همین مستکبران را از یاد نبرده و این دخالت‌های اخیر آنها آن ذهنیت را در بین ملت ایران هم زنده و هم تقویت کرد.»

*میرحسین موسوی در جمع تعدادی از همفکرانش با تاکید بر اعتقاد خود نسبت به کار گروهی و تشکیلاتی گفت:«تصمیم و تلاش دارم که با جمعی به‌صورت منظم و سامان‌یافته کار کنم و از اول هم عادت به کار فردی و تک‌نفره نداشته‌ام.»

*قدرت‌الله علیخانی نماینده قزوین در خصوص اعلام تشکیل حزب از سوی میرحسین موسوی گفت: «شخصا به‌ نوبه خود و به‌ عنوان یک شهروند ایرانی از تاسیس چنین حزبی استقبال می‌کنم.»


17 تیر:

* مرتضی تمدن استاندار تهران اعلام کرد: «هیچ‌گونه مجوزی برای تجمع و راهپیمایی در روز 18 تیر نه درخواست شده و نه صادر شده است.»

* علی‌اکبر ولایتی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما در واکنش به قرائت بخش‌هایی از اظهارات مداخله‌جویانه مقامات غربی در قبال مسائل داخلی کشورمان توسط مجری برنامه گفت: «اجازه بدهید درخصوص همین آقای فراتینی و ایتالیا قدری صحبت کنیم تا حد و اندازه ایتالیا و وزیرش مقداری مشخص شود.»  وی تصریح کرد: «فراتینی باید تصاویر نقش رستم در نزدیکی پرسپولیس جایی‌که شاهپور اول امپراطور ایران، والریانو امپراطور روم را تسلیم و زندانی کرد را ببیند تا با دیدن این تصویر بفهمد که این نخستین باری نیست که رومی‌ها سعی می‌کنند لقمه‌هایی بزرگ‌تر از دهانشان بگیرند‏. این تصویر غرور آفرین برای ایرانی ها و خفت بار برای رومی ها همچنان باقی‌مانده است.»


18 تیر:

*سایت تابناک نوشت: «شاهدان عینی خبر دادند که تجمعاتی در محدوده میدان انقلاب، خیابان جمالزاده تا میدان ولی‌عصر صورت گرفت که با هشدار پلیس و برخوردهای جزئی میان معترضین و پلیس پایان یافت.»

*پرس‌تی‌وی گزارش داد: «صدها نفر در اطراف دانشگاه تهران، پس از ناآرامی‌های اخیر انتخاباتی تجمع کرده‌اند. در این تجمعات پراکنده نیروهای امنیتی حضوری پررنگ و چشمگیر داشتند و سعی کردند به متفرق کردن جمعیت مبادرت کنند.»

*گری سیک مشاور اسبق امنیت ملی امریکا، در سایت شخصی خود نوشت: « اپوزیسیون باید در آرامگاه آیت‌الله خمینی ‏(‏ره)‏، بست بنشینند... سپاه پاسداران برای درهم شکستن و سرکوب چنین جمعیتی در چنین مکان مقدسی نمی‌تواند دست به کار شود‏.‏ معتقدم، به‌ویژه، در صورتی که برخی آیت‌الله‌ها در قم و مناطق دیگر، نامه‌هایی را در حمایت از معترضان بفرستند، این اقدام، فشاری را به سپاه وارد خواهد کرد که شکستش را نزدیک خواهد کرد‏... تا زمانی‌که سپاه و بسیج از میدان خارج نشوند، موفقیت اپوزیسیون در ایران محال است.»

*ستار هدایت‌خواه نماینده مردم یاسوج در مجلس در جمع مردم این شهر، موضع‌گیری‌های رئیس مجلس در خصوص حوادث پس از انتخابات را غیراصولگرایانه دانست و تاکید کرد: «لاریجانی در مواضع خود، مشکلات شخصی با شخص آقای رییس‌جمهوری را دخالت داد‏.»

* مسعود رجوی سرکرده گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «وقتی دشمن می‌خواهد با... سرکوبگر لباس شخصی یا قلاده‌وار هیچ امکانی برای تجمع و تظاهرات بزرگ باقی نگذارد و سایرین هم عدم صدور مجوز قانونی را بهانه می‌کنند اصلا در فکر کثرت و کمیت نباشید ... حتی در شرایطی‌که هیچ‌گونه امکان تجمع نیست هسته‌های 9 نفره، 5 نفره و حتی هسته‌های مقاومت 3 نفره جوانان انقلابی می‌توانند نیروهای سرکوبگر دشمن را تجزیه، خسته و فرسوده کنند.»


19 تیر:

*مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده به رییس قوه قضاییه از بازداشت اغتشاشگران بعد از انتخابات انتقاد کرد. وی در قسمتی از نامه خود به‌جای استفاده از عبارت «دیار باقی»، به اشتباه از عبارت «دیار فانی» استفاده کرد و نوشت: «‌ممکن است کروبی را هم به دیار فانی بفرستند اما ملت زنده می‌ماند و حق خود را می‌گیرد.»

*پس از کشف مکان اصلی ستاد جنگ و عملیات روانی میرحسین موسوی در برج 10 طبقه ای واقع در قیطریه، شواهد و اطلاعات بسیاری در مورد ارتباط تنگاتنگ تشکیلاتی ستاد موسوی با بی بی سی فارسی به دست آمد. در ستاد مستقر در این برج 10 طبقه که متعلق به (م.ه ) است، استودیوی ضبط برنامه‌های انتخاباتی کشف شد که متعلق به شبکه بی‌بی‌سی فارسی بوده و از این مکان برنامه‌های مکرر تلویزیونی برای پخش در این شبکه ضبط می‌شده است. مدیریت ستاد عملیات روانی مذکور را «محسن امین‌زاده» از اعضای اصلی حزب مشارکت بر عهده داشته است.


20 تیر:

*داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس (اصلاح‌طلبان) به پارلمان نیوز گفت: «بسیاری از نمایندگان با توجه به شگردهایی که احمدی‌نژاد در این انتخابات به‌کار گرفت دولت او را مشروع نمی‌دانند. بنده کاری به این‌که چه‌کسی چه میزان رای آورد، ندارم اما بی‌تقوایی‌ها، تخریب شخصیت‌ها، هزینه از بیت‌المال و... مسائلی نیست که مجلس به‌سادگی از آن بگذرد. این دولت با اتفاقاتی که در جریان انتخابات رخ داد مشروعیت کامل ندارد و زیر سوال است.» وی از احتمال عدم حضور نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در مراسم تحلیف رییس‌جمهور خبر داد.

*روزنامه جوان در گزارشی اسامی آثار منتشر شده فرهنگستان هنر در دوره مدیریت میرحسین موسوی را منتشر ساخت: «فصلنامه خیال، ویژه‌نامه‌های نقش خیال، طرح خیال، نوای خیال،‌ سایه خیال، تصویر خیال، تندیس خیال، معراج خیال، اقلیم خیال، جوانه خیال، آوای خیال، صور خیال، فصلنامه خیال شرقی، ماهنامه آیینه خیال و ... »


21 تیر:

*رییس‌جمهور در آغاز نشست هیات دولت اظهار داشت: «وقتی عده‌ای در تهران با حرکتی مشکوک و هماهنگ‌‌شده به خیابان‌ها می‌آیند و اموال عمومی را آتش می‌زنند، مدعیان حقوق‌بشر پیدا می‌شوند اما وقتی یک زن بی‌گناه در دادگاه آلمان وحشیانه قطعه قطعه می‌شود، از کسی صدا در نمی‌آید؟»

*سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح در رنجنامه مکتوب خویش خطاب به امام‌زمان(عج) نوشت: «تصادفی نبود که در 30 خرداد 88، 30 خرداد سال 60 را بازسازی کردند. با تخریب، کشتار و آشوب به پایگاه‌های بسیج و مسجد خدا یورش آوردند. در 30 خرداد آشوبگران و منافقان با چهره‌ای جدید که چندان هم بی‌ارتباط با منافقان‌سابق نیستند، بر ملت یورش آوردند. زخم ترکش‌های جنگ‌تحمیلی و جای گلوله‌های منافقان و از خدا بی‌خبران دیروز را این‌بار در کوچه و بازار و تن بسیجیان و نیروهای انتظامی... گشودند... منافقانه سلاح اهدایی آمریکا، اسرائیل و انگلیس را به‌سوی مردم شلیک کردند، تا به‌خیال خام خود با کمک رسانه‌های بیگانه ناجا و بسیج را متهم کنند. غافل از این‌که مسئولان با حکمت و تدبیر، به‌کار بردن سلاح را به‌خاطر پیشگیری از هرگونه آسیب به مردم منع کرده بودند و نیروهای حافظ امنیت هیچ‌گاه سلاحی در دست نداشتند و به‌کار نبردند. ماموران حفظ امنیت و مدافعان حریم قانون کتک خوردند، زخمی شدند، شهید شدند، بی‌رحمانه آنها را زیر چرخ‌های ماشین گرفتند اما صبورانه با جانشان از مردم دفاع کردند؛ در مقابل آنها برای کشته‌های دروغی خود عزاداری کردند از آنجا که آشوبگران در بین مردم پنهان شده بودند، دست حافظان امنیت برای برخورد با آنها بسته بود و لذا خساراتی بر مردم تحمیل گردید و ما نیز به‌عنوان حامیان مردم و مسئولان برقراری امنیت شرمنده شدیم لیکن می‌دانیم که ملت فهیم خود به این موضوع واقفند و عذر خدمتگزاران خود را می‌پذیرند...»

*محسن رضایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حوادث پس از انتخابات باعث شده سوالاتی به‌وجود بیاید... معتقدم  آقایان میرحسین موسوی، احمدی‌نژاد و کروبی و سایر فعالان سیاسی راهی جز کنار هم نشستن برای منافع ملی را ندارند.»

*حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در نشست خبری اظهار داشت: «کسانی‌که مشروعیت رییس‌جمهور را برنمی‌تابند، مقابل ملت می‌ایستند و همچنین کسانی‌که مشروعیت انتخابات را برنمی‌تابند، باید پاسخگوی اغتشاشات باشند و بگویند چرا قلب دشمنان این نظام و انقلاب را شاد کردند.»

*وجیهه مرصوصی همسر سعید حجاریان از وضعیت مساعد حجاریان خبر داد و تمام اخبار منتشر شده درباره وضعیت همسرش را تکذیب کرد.

*غلامحسین الهام گفت: «آقای‌خاتمی در نشستی، وقتی افراد حاضر در جلسه، شعار مرگ بر احمدی‌نژاد سردادند، گفت: مرگ بر افراد نگویید، بگویید مرگ بر تفکر احمدی‌نژاد.»


22 تیر:

*حبیب‌الله عسگراولادی دبیرکل سابق حزب موتلفه در خصوص تصمیم میرحسین موسوی مبنی بر تشکیل حزب سیاسی گفت: «تشکیل‌ حزب برای بیان عقاید و رفتار سیاسی اقدام پسندیده‌ای است. رجال سیاسی برای شفاف‌سازی عملکرد سیاسی خود و نیز احترام به خردجمعی، نیاز دارند در یک تشکل سیاسی جمع شوند.»

* بستگان سهراب اعرابی نوجوان 19 ساله‌ای که در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات کشته شده در تماس با روزنامه اعتماد ملی خبرسازی رسانه‌های خارج از کشور درباره او را تکذیب کردند.

*سایت آمریکایی رادیو فردا نوشت: «آیت‌الله بیات‌زنجانی از مراجع قم در فتوایی اعلام کرد افراد باید تلاش کنند فرد نامشروع و متقلب را از طریق مسالمت‌آمیز تغییر دهند.»


23 تیر

*جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به هاشمی رفسنجانی از مواضع او انتقاد کردند و از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستند «با اعلام مواضع صریح، پرده از فتنه پیچیده نفاق بردارد»، «در اقدامی شجاعانه، از دستگاه قضایی بخواهد پرونده‌های اقتصادی فرزندانش مورد رسیدگی قرار گیرد» و «از مواضع اطرافیان نامطمئن خود تبری‌جوید.»

*جلسات میرحسین موسوی پس از پایان انتخابات و پلمپ محل ستاد انتخاباتی وی به فرهنگستان هنر که ریاست آن را بر اساس حکم رئیس‌جمهور برعهده دارد، منتقل شده است.


24 تیر:

*محمد کوثری عضو کمیسیون امنیت‌ملی در جمع مسئولین هیات‌های رزمندگان اسلام، به روایتی از دیدار اعضای این کمیسیون با رضایی، موسوی، هاشمی و کروبی پرداخت. وی گفت: «در ابتدای دیدار با موسوی، رئیس کمیسیون امنیت‌ملی مجلس توضیحاتی به آقای موسوی دادند و گفتند شما در انتخابات دم از قانون‌گرایی می‌زدید و می‌گفتید که دولت قانون‌گریز است اما امروز چه شده که خلاف قانون عمل می‌کنید؟  آقای موسوی ابتدا در برابر این توضیحات سکوت کرد و سپس گفت‌ دولت از بیت‌المال در انتخابات سوءاستفاده کرده و وزارت کشور نیز مرتکب تخلفاتی شده و تعدادی از اعضای شورای نگهبان نیز از احمدی‌نژاد طرفداری کردند» وی به دیدار با هاشمی رفسنجانی نیز اشاره کرد و گفت: «آقای هاشمی در ابتدای این دیدار پس از اظهار لطف به مقام معظم رهبری، گفتند که من قصد داشتم بیانیه‌ای در این خصوص صادر کنم اما کسی نیستم که زیر فشار اقدام به صدور بیانیه کنم. منظور ایشان از اعمال فشار دستگیری دخترشان در اغتشاشات بود... از آقای هاشمی خواستیم تا بیانیه‌ای صادر کنند و ایشان نیز این را قبول کردند اما پس از تهیه این بیانیه دیدیم که همان حرف‌های آقای موسوی یعنی ابطال انتخابات را در بیانیه آورده بودند که مقام معظم رهبری به صراحت در نماز جمعه با ابطال انتخابات مخالفت کردند و به این ترتیب، بیانیه آقای هاشمی صادر نشد. من به آقای هاشمی گفتم بیایید اختلافات را کنار بگذارید که آقای هاشمی با عصبانیت گفت هیچ اختلافی وجود ندارد و من به ایشان در مورد اختلافش با مقام معظم رهبری صحبت کردم و گفتم ایشان رهبر انقلاب هستند و بیانات‌شان باید فصل‌الخطاب باشد و آقای هاشمی گفتند من با این موضوع مشکلی ندارم و من از اول با احمدی‌نژاد مشکل داشتم.» کوثری با اشاره به دیدار این کمیته با کروبی نیز خاطرنشان کرد:‌ «در این دیدار معلوم شد که آقای کروبی در جریان بسیاری از مسائل نیستند و به ایشان گفتیم حتی اطرافیانتان مثل آقای کرباسچی به شما اعتقادی ندارند و وقتی به آقای کروبی گفتیم که میرحسین موسوی در برخی از شهرها نفر اول شده است، اصلا خبر نداشتند و از این موضوع ابراز تعجب کردند.» کوثری با بیان اینکه آقای کروبی در این دیدار همان حرف‌های آقای موسوی را زد، گفت: «به آقای کروبی عرض کردیم شما چرا نماینده به شورای نگهبان معرفی نکردید و ایشان نیز جواب داد من آقای کرباسچی را به عنوان نماینده خود انتخاب کردم اما آقای موسوی نگذاشت او به شورای نگهبان برود.»

*کواکبیان عضو فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) مجلس به ایسنا گفت: «کسانی‌که اتهامات ساختارشکنانه به امثال مهندس موسوی در ماجراهای انتخابات و پس از آن نسبت می‌دهند، باید در افکار خود تجدیدنظر کنند.»

*روزنامه وطن‌امروز نوشت: «شکایت میرحسین موسوی و جمعی از اصلاح‌طلبان از رسانه‌های منتقد را باید از وجوه مختلف مورد بررسی قرار داد. موسوی پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری در افکار عمومی به عنوان نماد قانون‌گریزی مطرح شده است... بررسی رفتار قانون‌گریزانه موسوی نشان از آن دارد که وی از پروژه شکایت فله‌ای از رسانه‌های منتقد، به‌دنبال نتیجه‌گیری مطلوب خود است، ضمن این‌که موسوی در این راستا می‌تواند تخریب وجهه دستگاه قضایی را نیز دنبال کند تا از این طریق فشار بر دستگاه قضا را برای نیل به برخی اهداف غیرقانونی دنبال کند... باید رسانه‌های منتقد از این اقدام موسوی و اطرافیانش استقبال کنند. دادگاه می‌تواند جایگاهی برای شکایات و گلایه‌های واقعی و به دنبال آن احقاق حقوق ملت باشد.»

*حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران در روزنامه اعتمادملی نوشت: «چهره‌های اثرگذاری همچون میرحسین موسوی، محمد خاتمی و مهدی کروبی مسئولیتی سنگین برعهده دارند و می‌توانند دست به تاسیس یک جبهه فراگیر بزنند... می‌توان به درایت رهبران سیاسی جبهه اصلاح‌طلب به‌ویژه ثبات‌قدمی که موسوی از خود نشان‌داده اطمینان داشت. حوادث سیاسی اخیر ظرفیت‌های عمیق نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب را به‌نمایش گذاشت. تبلور این رهبری راسخ در میرحسین موسوی نمود پیدا کرد. این جبهه فراگیر باید نقش رهبری جریان و مدیریت را مشخصا به محبوب‌ترین چهره اصلاح‌طلب بسپارد و بدون هماهنگی با وی هیچ اقدام سیاسی در جبهه اصلاح‌طلب صورت نگیرد. در واقع اکثریت این نقش را برای میرحسین موسوی پذیرفته‌اند.»


25 تیر:

*رییس‌جمهور در اجتماع مردم مشهد در صحن جامع رضوی با تاکید بر لزوم قانون‌مداری گفت: «دیکتاتوری آن است که فردی در برابر قانون تمکین نکند و البته ملت ایران نشان داده که با دیکتاتورها چه خواهد کرد... همه باید در برابر قانون تمکین کنند و ملت ایران نمی‌پذیرد  کسی درخواست فراقانونی داشته باشد.»

*حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشت: «برخی رسانه‌های ضدانقلاب با اشاره به حمایت آقای هاشمی‌رفسنجانی از نامزد شکست‌خورده جبهه اصلاحات و ناکامی دشمن در آشوب‌های‌خیابانی بعد از انتخابات، از نمازجمعه این‌هفته تهران به‌عنوان یک فرصت برای ابراز وجود یاد کرده و هواداران را به‌حضور چشمگیر و طرح شعارهای ساختارشکن -بخوانید شعارهای دیکته شده محافل بیرونی- دعوت کرده‌اند... در این میان چند سایت خبری... که وابستگی خود به سازمان‌های اطلاعاتی قدرت‌های بیگانه را انکار نمی‌کنند نیز کوشیده‌اند برخی از آداب نمازجمعه... را... به هواداران آموزش دهند... انتظار مردم از جناب هاشمی‌رفسنجانی آن است که به‌عنوان خطیبی توانا در نماز جمعه فردا، با سخنان خود از قلوب مردم گلایه‌زدایی و از اذهان آنان رفع ابهام کنند و طمع دشمنان درباره ایشان را که به‌یقین خام است، ناکام بگذارند.»


26 تیر:

*رجانیوز نوشت: «هاشمی‌رفسنجانی پس از 45 روز مجددا در قامت خطیب نماز جمعه به دانشگاه تهران آمد. البته این‌بار چهره‌های دیگری نیز پس از مدت‌ها راهی نمازجمعه تهران شدند که شاخص‌ترین آنها مهندس موسوی و زهرا رهنورد بودند که بعد از 20 سال در نماز جمعه تهران شرکت کردند. مهدی کروبی و هادی غفاری نیز از دیگر شرکت‌کنندگان نماز جمعه این روز بودند. همسر و 2 دختر هاشمی نیز در نمازجمعه قسمت خواهران حضور یافته بودند. همسر هاشمی هنگامی‌که بخش عمده‌ای از نمازگزاران شعارهای انقلابی سرمی‌دادند، رفتارهای تحقیرآمیزی از خود بروز می‌داد. همچنین در این نمازجمعه... هیچ‌یک از رؤسای قوای سه‌گانه و مسئولین ارشد این قوا حضور نیافتند.»

*تعدادی از حامیان موسوی در نماز جمعه حضور داشتند و با شعار "هاشمی هاشمی، سکوت کنی خائنی" و خواندن سرود یار دبستانی من و سوت و کف و شعارهایی همچون "مرگ بر چین" در حین صحبت‌های خطیب جمعه تهران، فضای متمایزی نسبت به‌دیگر نمازهای جمعه به‌وجود آوردند. همچنین اقامه نماز به‌شکل مختلط، عدم رعایت اتصال با صفوف نمازگزاران و اقامه نماز با کفش از دیگر حواشی این نمازجمعه به‌شمار می‌آمد.

*پارلمان نیوز نوشت: «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در حالی بعد از حدود 50 روز غیبت در نماز جمعه تهران حاضر شد که حامیان موسوی با اطلاع از حضور کاندیدای مورد حمایت‌شان در نماز جمعه و برای اعتراض به نتیجه اعلام‌شده انتخابات به نماز جمعه آمده بودند و حامیان احمدی‌نژاد که پوسترهایی از وی در دست داشتند نیز از مقابل دانشگاه تهران به‌سمت میدان انقلاب راهپیمایی کردند و شعارهایی چون مرگ بر غارتگر بیت‌المال سر دادند. پیش از آغاز خطبه نماز جمعه مردم با سر دادن شعارهایی چون یا حسین میرحسین، الله‌اکبر، سلام بر هاشمی دورد بر موسوی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد، مرگ بر روسیه، و هاشمی حمایت حمایت، حمایت خود را از موسوی و هاشمی اعلام کردند.»

*هاشمی‌رفسنجانی در نماز جمعه تهران اوضاع کشور را «بحرانی» توصیف کرد و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد. خطیب نماز جمعه تهران تصریح‌کرد: «متأسفانه از فرصت 5 روزه‌ای که رهبری انقلاب به شورای نگهبان دادند و گفتند که عقلا و موجهین را بیاورید تا بررسی کنند و اعتماد مردم را جلب کنیم استفاده خوبی نشد» هاشمی بر لزوم قانونگرایی تاکید کرد و گفت: «همه ما اعم از نظام، حکومت، دولت، مجلس، نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و مردم یعنی به‌اصطلاح معترضان باید در چارچوب قانون حرکت کنیم. چراکه اگر از قانون تجاوز کنیم دیگر هیچ مرزی ندارد.» هاشمی از انتخابات اخیر با عنوان «بی‌سابقه» و «آزاد» یاد کرد و گفت: «برخی مسائل به‌اواخر دوران تبلیغات برمی‌گردد که فضای تردید به‌وجود آمد و افرادی پیدا شدند که تردید پیدا کردند. من معتقدم بذر این تردید در برخی مواقع با اعمال نادرست صداوسیما به وجود آمد. تبلیغات نادرست و عمل نادرست صداوسیما باعث شد، بذل تردید در دل مردم به‌وجود بیاید که مثل خوره به‌جان ما افتاده است. ما تردید را بدترین مصیبت می‌دانیم و معتقدم که برای رفع تردیدها باید چاره‌ای اندیشیده شود که این کار در درازمدت امکان‌پذیر است.» وی پیشهاداتی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی که وی آن را بحران نامید، ارائه کرد.

*در جلسه هیات‌دولت در مشهد مقدس مجتبی ثمره‌هاشمی به‌سمت دستیار ارشد رییس‌جمهور، اسفندیار رحیم‌مشایی به‌سمت معاون‌اول رییس‌جمهور، پرویز داودی به‌سمت مشاور رییس‌جمهور، علی‌اکبر صالحی به‌سمت معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی، مسعود زریبافان به‌سمت معاون رییس‌جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و حمید بقایی به‌سمت معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری توسط دکتر احمدی‌نژاد منصوب شدند.

*پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان متن کامل گزارش تفصیلی خود پیرامون انتخابات دهم ریاست‌جمهوری را منتشر ساخت و به تمامی شبهات مطروحه در این‌باره به‌صورت موردی پاسخ‌داد.


27 تیر:

*آیت‌الله یزدی رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جمع خبرنگاران گفت: «آقای هاشمی در نماز جمعه دیروز تهران موضوع بذر تردید افشاندن را مطرح کردند که باید از ایشان پرسید چه‌کسی برای اولین‌بار این بذر را در جامعه گسترش داد؟ قبل از انتخابات چه‌کسی نامه بدون سلام به رهبر انقلاب نوشت و گفت «آتش فتنه را دور سازید» درحالی‌که هنوز که انتخابات آغاز نشده بود، آیا این نامه بذر تردید نبود؟ باید با آنهایی‌که بذر تردید را در جامعه افشانده و کسانی‌که این بذر را آبیاری کردند که این بذر سر از زمین درآورده و به خیابان‌ها ریخته و به جان و مال مردم تجاوز کرده و دو هفته امنیت کشور را زیرسوال برده، برخورد قانونی شود.»

*صادق زیباکلام در روزنامه اعتمادملی نوشت: «او توانست به‌نحو شایسته‌ای به‌وظیفه و مسئولیت‌های اسلامی، اخلاقی و انقلابی خود عمل نماید. شاید برخی معترضان رادیکال و افراطی بیش از اینها از هاشمی توقع داشتند اما آنان باید به‌هرحال واقعیت‌های انکارناپذیر جامعه‌مان را درنظر بگیرند. نفس این‌که او خواهان دلجویی از خانواده‌های داغدار شد به‌نفس این‌که او خواهان آزادی بازداشتی‌ها شد؛ نفس این‌که او پذیرفت نتایج انتخابات با تردیدهای جدی روبه‌رو ست و بالاتر از همه، نفس اینکه او به خواست و اراده ارکان قدرت تن نداد و مهر تایید به نتایج انتخابات 22 خرداد نزد، بزرگ‌ترین نکات موضع‌گیری‌های او بود.»

*حسین شریعتمداری در واکنش به خطبه‌های هاشمی‌رفسنجانی نوشت: «...هیچ‌سخنی‌که مانع از تجمع هواداران موسوی و اقدامات آنها شود بر زبان نیاورد... او می‌خواهد همچنان از هر فرصتی‌که پیدا می‌کند برای به‌چالش‌کشیدن نتایج انتخابات استفاده کند... امید است آقای هاشمی‌رفسنجانی به این واقعیت توجه فرمایند که ماجرای امروز، ماجرای درگیری و رقابت دو جناح نیست، بلکه دشمنان بیرونی و برخی از دنباله‌های داخلی آنان، نظام اسلامی و انقلاب و امام را نشانه رفته‌اند. انتظار آن است که آقای هاشمی‌رفسنجانی به دشمنان تابلودار امام، ایران اسلامی و انقلاب فرصت سوءاستفاده ندهند.»

*مرتضی الویری مسئول کمیته صیانت از آرای مهدی‌کروبی به رادیو فردا گفت: «در این فضا آقای هاشمی جامع‌ترین اظهارات را بیان کردند. خیلی از دوستان را دیدم که گفتند مطالب آقای هاشمی بیش از انتظارات ما بود، به این معنا که فکر نمی‌کردیم ایشان به این میزان جامع صحبت کنند. محور حرف‌هایی که مطرح کردند مطالبات مردم بود. البته انتظارات اصلاح‌طلبان بیشتر از مطالبی است که آقای هاشمی گفتند.»

*حزب مشارکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مردم انتظاری جز این ندارند که مشروعیت دولت برآمده از تقلب، در ارکان نظام به رسمیت شناخته نشود.»


28 تیر:

*کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اظهارات هاشمی‌رفسنجانی در نماز جمعه گفت: «همان‌گونه که در نامه‌ دبیر شورای نگهبان هم آمده، آقای جنتی فرصت را برای اطمینان و اعتماد بیشتر درباره انتخابات از مقام معظم رهبری درخواست کرد نه برای کار دیگر. در مهلت پنج‌روزه، رایزنی‌های مختلفی را با سران‌نظام، مراجع‌عظام، شخصیت‌های سیاسی اجتماعی از جمله آقایان ناطق‌نوری و هاشمی‌شاهرودی انجام دادیم و در این مهلت زمانی شخص بنده علی‌رغم پیگیری‌های مکرر، با مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز تماس گرفتم و برای انجام دیداری با آقای هاشمی‌رفسنجانی درخواست وقت کردم که اعضا خدمت ایشان نیز برسند تا هم توضیحاتی از روند رسیدگی به شکایات ارائه شود و هم اگر موضوعی است ایشان بفرمایند تا مدنظر قرار گیرد. اما متاسفانه به‌رغم پیگیری چندین باره، هیچ پاسخی از مجمع تشخیص مصلحت نظام دریافت نشد و آقای هاشمی رفسنجانی از فرصت قانونی برای ارائه نظرات خود استفاده نکردند. متاسفانه این فرصت از طرف ایشان برای اعضای شورای نگهبان فراهم نشد.»

*حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان با انتقاد از معاونت‌اولی اسفندیار رحیم‌مشایی نوشت: « اکنون‌که مردم برای انتخاب آقای احمدی‌نژاد به عنوان یک رئیس‌جمهور اصولگرا سنگ‌تمام گذاشته‌اند، از رئیس‌جمهور منتخب خود نیز انتظار دارند پای از بستر اصولگرایی بیرون نگذارد و حرمت رأی 25 میلیونی ملت را پاس بدارد... وقتی آقای دکتر احمدی‌نژاد در سفر اخیر خود به مشهد، آقای اسفندیار مشایی را به‌عنوان معاون‌اول رییس‌جمهور معرفی کرد، موجی از حیرت آمیخته با تأسف و نگرانی بر دل و جان قاطبه رأی‌دهندگان به آقای احمدی‌نژاد نشست و این اقدام آقای احمدی‌نژاد را فراتر از کج‌سلیقگی دانسته و نوعی بی‌اعتنایی - البته ناخواسته- به‌ملت تلقی کردند...سوال این است که جناب احمدی‌نژاد در شخصیت آقای رحیم‌مشایی چه ویژگی‌ها و امتیازاتی می‌بینند که هیچ‌کس دیگر قادر به دیدن آن نیست؟! البته این نوشته صلاحیت آقای مشایی برای برخی از مدیریت‌های میانی و کم‌اهمیت را نفی نمی‌کند ولی آقای رحیم‌مشایی و معاونت‌اول رییس‌جمهور؟!»

*بسیج‌دانشجویی دانشگاه‌های امام‌صادق(ع)، امیرکبیر، تهران، خواجه‌نصیرالدین‌طوسی، شریف، شهید بهشتی، علامه‌طباطبایی و علم‌و‌صنعت در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور از انتصاب رحیم‌مشایی به‌عنوان معاون‌اول رییس‌جمهور به‌شدت انتقاد کردند.

*یک سایت منتسب به اسفندیار رحیم‌مشایی نوشت: «چند سایت در اقدامی هماهنگ با درج عنوان مشایی از معاون اولی استعفا داد با نیت خاص شروع به تخریب دولت کردند. این خبر شایعه و دروغی بیش نیست و این شایعات از طرف دشمنان ولایت و دولت‌کریمه ساخته و پرداخته شده است.»

*عباس آخوندی و بیژن زنگنه به‌عنوان نمایندگان میرحسین موسوی در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رییس مجلس خواستار تشکیل «هیاتی از رجال ملی و مورد اعتماد مردم که اظهارنظر آنان موجب جلب اعتماد عمومی و آرامش جامعه شود» از سوی شورای نگهبان شدند. سید حسن خمینی، محمدی‌ری‌شهری و گودرز افتخار جهرمی به‌عنوان اعضای این هیات مورد پیشنهاد قرار گرفتند.


29 تیر:

*رهبر معظم انقلاب در سالروز عید مبعث رسول اکرم(ص) مردود شدن نخبگان را در امتحانات اخیر، به‌منزله «سقوط» دانستند و با به‌کارگیری واژه امتحان، مجددا راه بازگشت برای برخی نخبگان را باز گذاشته و هوشیاری آنها نسبت به اتفاقات به‌وجود آمده را خواستار شدند: «نخبگان بدانند هر حرفى، هر اقدامى، هر تحلیلى که به آنها (دشمن) کمک بکند، این حرکت در مسیر خلاف ملت است. همه ما خیلى باید مراقب باشیم ... مراقب حرف‌زدن، مراقب موضع‏گیرى‌کردن، مراقب گفتن‏ها، مراقب نگفتن‏ها. یک چیزهایى را باید گفت؛ اگر نگفتیم، به آن وظیفه عمل نکرده‏ایم. یک چیزهایى را باید بر زبان نیاورد، باید نگفت؛ اگر گفتیم، برخلاف وظیفه عمل کرده‏ایم. نخبگان سر جلسه امتحانند؛ امتحان عظیمى است. در این امتحان، مردود شدن، رفوزه شدن، فقط این نیست که ما یک سال عقب بیفتیم؛ سقوط است... هر فردی با هر عنوان و موقعیتی، اگر بخواهد جامعه را به‌سمت ناامنی سوق دهد از نظر عموم ملت ایران، انسان منفوری است.»

*محمدرضا باهنر به ایلنا گفت: «در دیداری که اخیرا با آقای موسوی داشتیم از ایشان خواستیم تا از همه امکانات قانونی موجود از جمله برخورداری از سایت شخصی، روزنامه و حزب استفاده کنند.» وی در پاسخ به این‌که پاسخ موسوی به پیشنهاد آنها چه بوده است؟ گفت: «ایشان همچنان اعتراضاتی نسبت به مسائل به‌وجود آمده در انتخابات داشتند که ما تاکید کردیم بهتر است این اعتراضات را در چارچوب قانون پیگیری کنند.» باهنر تشکیل جبهه سیاسی از سوی میرحسین موسوی را در راستای فعالیت‌های وی در چارچوب قانون دانست.

*کروبی در مراسم تقدیر از تلاش‌های حامیان انتخاباتی‌اش گفت: «من به‌عنوان عضو این نظام از دروغ‌های واضح و نسنجیده‌ای که گفته می‌شود شرمنده‌ام.»

*میرحسین موسوی در دیدار با جمعی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان گفت: «معترضین اکثریت مردم هستند... حدود 3 میلیارد و 500 میلیون تومان حداکثر هزینه تبلیغات انتخابات من بوده و مطمئنم هزینه‌های تبلیغاتی آقای کروبی نیز در همین حدود و یا حتی کمتر از این میزان بوده، ولی متاسفانه برخی اظهارات نادرست مطرح می‌شود.»

*سید محمد خاتمی در دیدار با خانواده‌های چند تن از بازداشت‌شدگان بعد از انتخابات با تاکید بر اینکه بایستی توصیه‌های خیرخواهانه آقای هاشمی در نماز جمعه مبنای عمل قرار گیرد، خاطرنشان کرد: «بایستی اعتماد عمومی را به جامعه برگرداند. دوام نظم و تداوم پیشرفت کشور در گرو بازگرداندن اعتماد عمومی است. ما از ابتدا عنوان کردیم که برای بازگرداندن این اعتماد راه قانونی وجود دارد و مورد توجه قرار نگرفت. اکنون هم به صراحت می گویم راه برون‌رفت از بحران فعلی، اتکا به همه‌پرسی از مردم طبق قانون اساسی است.»


30 تیر:

*محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد ملی به‌روایت دیدار یک‌ساعت و نیمه‌اش با میرحسین موسوی پرداخت و گفت: «بحث اساسی‌شان این بود که من برای اینکه بیایم کار سیاسی بکنم یک شرط دارم و آن اینکه انتخابات باید باطل شود. من در سخنرانی‌ام یک مزاح کردم و گفتم چرا این‌جوری می‌گویید؟ بگویید شرط این است که هر کسی رای نیاورد باید رئیس‌جمهور شود! این‌که راحت‌تر است. این‌که بگویید ما حاضریم مردم را به آرامش دعوت کنیم ولی یک شرط دارد، شرطش هم این است که بگویید انتخابات باطل است شرط نیست، این شوخی است. ما حدود 14 میلیون رای را محترم می‌شماریم و به‌رسمیت می‌دانیم چراکه همان کسانی بودند که 40 میلیون رای را تشکیل دادند. در این تردیدی نیست اما هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید 14 میلیون را باید به 24 میلیون ترجیح داد. اصلا قاعده دموکراسی این است.»

*رییس‌جمهور در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر گفت: «آقای مشایی از مدیران مومن، دلسوز ، ولایی ، پاک و خلاق ایران هستند و به چه‌دلیل باید استعفا بدهند؟... آقای مشایی 4 سال به‌عنوان معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری در خدمت دولت بوده و خدمات فراوانی داشته و امروز در سمت معاون‌اول رییس‌جمهور به خدمات خود به انقلاب اسلامی، ملت و کشور ایران ادامه می‌دهد... اختیارات معاون اول رئیس جمهور نسبت به معاون رئیس‌جمهور و سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری کمتر است و معاون‌اول در حقیقت دستیار رییس‌جمهور است... انتقادها و گلایه‌ها درباره آقای مشایی دو دسته است؛ عده‌ای با هر کار و اقدامی که دولت انجام می‌دهد مخالف هستند و برخی نیز از روی دلسوزی و برداشت خود نسبت به آقای مشایی از ایشان انتقاد و گلایه می‌کنند اما اگر کسی از نزدیک با آقای مشایی آشنا شود نظراتش تغییر خواهد کرد.»

*حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوترابی‌فرد نایب رییس مجلس به ایسنا گفت: «باید بدون کمترین درنگ، حکم عزل و یا پذیرش استعفای مشایی توسط ریاست‌جمهور اعلام شود... نظر مقام ‌معظم رهبری نیز مبنی بر کنار گذاشتن آقای رحیم‌مشایی از سمت‌های معاونت ریاست‌جمهور، کتبا به رییس‌جمهور ابلاغ شده است.»

*احمد توکلی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن تائید قطعی بودن نظر رهبری انقلاب در برکناری مشایی از معاونت‌اول دولت‌دهم اعلام کرد:  «در ابلاغ نظر رهبری بر به‌کار نگرفتن مشایی در پست‌ها و معاونت‌های کلیدی مجموعه کابینه دهم نیز تاکید شده است.»

*علی اصغر زارعی نماینده محمود احمدی‌نژاد در هیات‌نظارت شورای نگهبان با یادآوری اقدامات نمایندگان موسوی و کروبی در شورای نگهبان خاطرنشان کرد: «بنده می‌دیدم که آقایان آخوندی، نماینده ستاد موسوی و ساداتیان نماینده ستاد کروبی از ظهر جمعه یعنی روز رای‌گیری در شورای‌نگهبان تماس‌های مکرری با خبرگزاری‌ها برقرار می‌کردند و با هیجان می‌گفتند که آقای موسوی با 60 درصد آرا پیش است که این اقدامات آنها موجب اعتراض شدید بنده می‌شد... به نمایندگان ستاد موسوی و کروبی می‌گفتم چگونه اطمینان دارند که موسوی برنده انتخابات است درحالی‌که هنوز ظهر است و تا پایان شمارش آرا زمان زیادی مانده است؟»

* پارلمان نیوز گزارش داد: «حجت‌الاسلام سید حسن خمینی، اخیرا و در اعتراض به اتفاقات پس از انتخابات، کشور را به‌مقصد یکی از کشورهای منطقه ترک کرده است.»

*حسین شریعتمداری با انتقاد از پیشنهاد طرح رفراندوم از سوی خاتمی، آن را مطابق با دستورالعمل‌های مایکل‌لدین خواند و نوشت: «تردیدی ندارند که پیشنهاد آنها اولا؛ قانونی نیست، ثانیا؛ عملی نیست و ثالثا؛ بر فرض انجام رفراندوم، نتیجه آن برای مدعیان اصلاحات به‌مراتب از انتخابات دهم شکننده‌تر خواهد بود. آنها با پیشنهاد رفراندوم بخش دیگری از سناریوی از پیش طراحی‌شده غرب را برای فتنه‌انگیزی به‌صحنه آورده‌اند و در دورترین افق ذهن خود نیز نه فقط انجام آن را قانونی و عملی نمی‌دانند، بلکه عدم تحقق آن بخش اصلی این پروژه است چراکه طراحان بیرونی و دنباله‌های داخلی آنها به‌وضوح می‌دانند تحقق رفراندوم نتیجه‌ای کاملا معکوس و متضاد با خواست آنها دارد. به‌بیان‌دیگر، کاربرد اصلی این سناریو داغ کردن تنور تنش است. آرزویی که دار و دسته خاتمی به آن نخواهند رسید و به یقین از بادی که به دستور دشمنان می‌کارند طوفانی سهمگین به‌پا خواهد شد که طومار خط جدید نفاق را نیز مانند خط نفاق دهه 60 درهم می‌پیچد.»

*اعضای انجمن اسلامی دانشجویان 22 دانشگاه کشور با صدور نامه‌ای سرگشاده خطاب به خاتمی، خواستار بررسی مجدد مشروعیت مجمع روحانیون و شخص وی شدند.


31 تیر:

*306نفر از اساتید، نمایندگان طلاب، مبلغان و پژوهشگران و محققان حوزه علمیه قم با امضای نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت‌الله ‌یزدی ‌از مواضع وی در ‌ارتبا‌ط‌ با سخنان هاشمی رفسنجانی حمایت کردند.

*رجانیوز نوشت: «سه‌روز پس از آن‌که رهبر معظم انقلاب کتبا عدم رضایت‌شان از انتصاب اسفندیار رحیم‌مشایی به معاون‌اولی ریاست‌جمهوری را به دکتر احمدی‌نژاد ابلاغ کردند، هنوز خبری از برکناری، جابه‌جایی یا قبول استعفای رحیم‌مشایی منتشر نشده است. رهبر انقلاب در این نامه عدم صلاحیت رحیم‌مشایی برای تصدی معاونت‌اول رییس‌جمهور و دیگر معاونت‌ها و مصادر کلیدی را متذکر شده‌اند. طبق مبانی دینی و اصول متعدد قانون‌اساسی، نامه رهبر انقلاب اسلامی، حکم‌حکومتی و لازم‌الاجرا برای تمام ارکان و مسئولین در جمهوری اسلامی است، لذا حکم دکتر احمدی‌نژاد برای معاون‌اولی مشایی فاقد اعتبار شرعی و قانونی است.»

*رئیس‌جمهور در مراسم تودیع و معارفه معاون خود و رییس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری ضمن تقدیر از فعالیت اسفندیار رحیم‌مشایی در این سمت گفت : «از ایشان تشکر می‌کنم پذیرفتند که بیایند تا در خدمتشان باشیم و در حد توان‌مان کارها را دنبال کنیم... بیان خدمات مشایی و تقدیر از آن فرصتی مستقل و جداگانه می‌طلبد. یکی از افتخارات و نعمت‌هایی که خداوند به من در زندگی عطا کرده آشنایی با این مرد بزرگ و برادر پاک و مومن است، چراکه وی مثل چشمه زلال است و یک‌ذره غش ندارد. زلال زلال است و زمانی هم برخی بسیار به وی هجوم می‌آوردند... مشایی انسانی هدفدار است... تاکنون ندیده‌ام یک‌لحظه از وقتش را به‌بطالت بگذراند و هر زمان او را دیده‌ام مشکل انجام یک کار مثبت است لذا بیان این مسائل یک برنامه مستقل می‌خواهد.»

*مشایی در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: «ایران یک مکتب و یک قبله در عالم است. اکنون در اوج عزت و پیام‌آوری عشق به خداوند، انسان و پیام‌آوری صلح و دوستی هستیم. خداحافظی در کار نیست و من هیچ‌گاه احساس نمی‌کنم که باید خداحافظی کنم اما دستور رییس‌جمهور بود که در جای دیگری خدمت کنم و در این 4 سال فرصت ارزشمندی داشتم. احمدی‌نژاد نشان داد که مرد همه صحنه‌ها و همان‌گونه‌که می‌گویند مردی برای همه فصول است. لذا باید فیلمی از او ساخته شود و البته برخی فصل‌ها سخت‌تر و برخی آسان‌تر است، اما شیب این سختی‌ها برای رسیدن به قله‌های افتخار کمتر شده است.»

*ابوالفضل فاتح از سوی میرحسین موسوی ماموریت یافته در مذاکراتی با برخی چهره‌های اپوزیسیون از جمله مخملباف و سازگارا، راه‌اندازی یک شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای را با محوریت آنچه جنبش سبز می‌خوانند، پیگیری کند. وی، چهارم تیر ‏88‏ به‌دلیل نقش‌آفرینی در اغتشاشات بعد از انتخابات و برای روشن‌شدن برخی موارد در این خصوص، ممنوع‌الخروج شده بود که در نهایت با توصیه حجت‌الاسلام ابوترابی فرد نایب رییس مجلس مشکل وی مرتفع و در ‏14‏ تیر ‏88‏، ایران را به مقصد انگلیس ترک کرد‏.

*بی‌بی‌سی فارسی گزارش داد: «جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا، در اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و وقایع پس از آن و خشونت علیه معترضان، مقابل ساختمان سازمان ملل در نیویورک دست به اعتصاب‌غذا زده‌اند. اکبر گنجی از پایه‌گذاران این حرکت است و شماری از چهره‌های سرشناس سیاسی و فرهنگی هم اعلام کرده‌اند که در این اعتصاب‌غذای سه‌روزه شرکت می‌کنند. همچنین گوگوش، خواننده و شهره آغداشلو، بازیگر ایرانی نیز در مقابل مقر سازمان ملل به اعتصاب‌کنندگان پیوسته‌اند. پیشتر ابی، خواننده موسیقی پاپ ایرانی اعلام کرده بود که در این اعتصاب غذا شرکت خواهد کرد.»

*میرحسین موسوی در دیدار با جمعی از روزنامه‌نگاران اعلام کرد: «دولت پشتیبانی آرای مردم و در نتیجه مشروعیت ندارد.»

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

Copyright © 2003-2020 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo