شهید آوینی

روزشمارفتنه(شهریور ۸۸)/قوچانی:کروبی را بگیرید/مرده‌‌هایی که زنده شدند

"قوچانی با قبول نگارش بیانیه‌های کروبی اعلام داشته که مطالب و بیانیه‌های مطرح‌شده توسط کروبی و مشاورانش دیکته می‌شد و من فقط آنها را به نگارش درمی‌آوردم... مقصر اصلی کروبی است بروید او را بگیرید."

 ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,رای,بیانیه موسوی,قوچانی,روزشمار88,انتخابات,موسوی,کروبی,تجاوز

 

 5سال پیش (88) عدم تمکین به نتیجه انتخابات از سوی دو تن از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که یکی 11 میلیون رای کمتر از فرد پیروز انتخابات و دیگری نیز چند هزار رای کمتر از آرای باطله داشت، سرآغاز فتنه‌ای 8 ماهه شد. این فتنه که علاوه بر پشتیبانی سران داخلی فتنه، پشتیبانی آمریکا، اسرائیل، انگلیس و... گروهک‌های تروریستی را به همراه داشت و به اعتقاد برخی کارشناسان قرار بود مردمسالاری‌دینی را به دیکتاتوری تغییر دهد، در 9 دی و با اعتراض گسترده ملت منزجر از حرمت‌شکنان ساحت مقدس امام حسین(ع)، با شکست مواجه شدند.

مقام معظم رهبری تا کنون بارها و بارها درخصوص چرایی فتنه، عوامل آن و نقش مردم در زدودنش، سخن گفته‌اند. ایشان در یکی از بیاناتشان با اشاره به وقایع پس از انتخابات، تلویحا اشاره‌ای نیز به چرایی انحراف سران فتنه کرده و فرموده‌اند: «در زمینه‌ روحىِ همه‌ ما یک میل به دیکتاتورى وجود دارد؛ این را باید سرکوب کنید. همین طور که عرض کردیم، این فیلِ مستِ درون را با چکش قانون و دین و تعبد دائماً سر به راه نگه‌داریم. اگر خود ما علاج نکنیم، علاجش مشکل خواهد شد. اگر انقیاد به قانون نبود، روح دیکتاتورى یواش یواش بروز خواهد کرد. در جوامع، دیکتاتورى همین‌جور به‌وجود مى‌آید.»

اکنون که به پنجمین سالروز قیام 9 دی نزدیک می‌شویم، بازخوانی اقدامات سران داخلی فتنه که در 8 ماه التهاب‌آفرینی حمایت دشمنان 30 ساله انقلاب را به همراه داشتند، تجربه گرانسنگی است که برای کمتر دولت و نظامی پیش می‌آید؛ چه اینکه تا کنون بسیاری از دولت‌هایی که با انقلاب‌های رنگین در پوشش اعتراضات انتخاباتی مواجه شدند، طعم سرنگونی را کشیدند.


1 شهریور: 

* حمیدرضا کاتوزیان، عضو کمیته بررسی بازداشت‌شدگان مجلس در جمع خبرنگاران به مهدی کروبی توصیه کرد مستندات خود که در خصوص وضعیت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر مطرح کرده به قوه قضائیه ارائه دهد.

* کاظم جلالی در جمع خبرنگاران مجلس درباره پرونده کهریزک گفت: «باید با عاملان و مقصران اصلی در بازداشتگاه‌ها در هر رده‌ای که هستند برخورد شود.» وی پیرامون نامه کروبی به هاشمی‌‌رفسنجانی نیز اظهار داشت: «آقای کروبی می‌توانند مستندات خود را به کمیته ویژه مجلس ارائه دهند؛ البته انتظار داشتیم ایشان تاکنون این موارد را به ما ارائه داده باشد.»


2 شهریور:

* کاظم جلالی، سخنگوی کمیته ویژه مجلس با اشاره به دیدار اعضای این کمیته با کروبی گفت: «از آقای کروبی پرسیدیم که آیا شما در خصوص ادعای مطرح شده در نامه خود به قطعیت رسیده‌اید، کروبی گفت خیر، من به قطعیت نرسیدم

* مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به احمد توکلی، به نامه چند روز قبل وی پاسخ داد.


3 شهریور:

* چهارمین دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده کودتای مخملی برگزار شد و نماینده دادستان عمومی و انقلاب تهران متن کیفرخواست عمومی دادستان عمومی تهران درباره برخی طراحان و محرکان آشوب‌های اخیر را در چهارمین جلسه علنی شعبه ‏15‏دادگاه انقلاب قرائت کرد. در بخش‌هایی از متن کیفرخواست به اتهامات محسن امین‌زاده و فریده ماشینی از اعضای حزب مشارکت اشاره شده است.

* سعید حجاریان در دفاعیات خود مباحث متعددی را مطرح کرد. وی در قسمتی از دفاعیاتش که توسط سعید شریعتی قرائت می‌شد، به نقد گذشته و انحرافات خود پرداخت، از انحراف علوم‌انسانی در ایران سخن گفت و از غیربومی و غیراسلامی بودن آن انتقاد کرد. وی در بخشی از اظهارات مکتوبش گفت: «در دیدارهای به‌عمل‌آمده، قرار بود سازمان‌های غیردولتی را در ایران فعال کنیم و یکی از اهداف‌مان قدرتمند نمودن جامعه مدنی بود و قرار بود از تجارب بنیاد سوروس در جهت انقلاب رنگی استفاده کنیم.»

* سعید شریعتی عضو شورای‌مرکزی حزب مشارکت ضمن اعلام استعفای خود و حجاریان از این حزب و بیان انتقادات متعدد به عملکرد همفکرانش گفت: «من نه در اینجا بلکه از پیش معتقد بوده‌ام که در انتخابات تقلب نشده؛ به این معنا که اعداد و ارقام اعلام‌شده با تقریب معقول و مرسوم همه انتخابات‌ها همین است.»

* عبدالله رمضان‌زاده، قائم‌مقام حزب مشارکت بعد از پایان جلسه دادگاه به خبرنگاران گفت: «من گفته‌ام هر وقت مشارکت مردم به حداکثر برسد، غیرممکن است در انتخابات تقلب شود و در این دوره هم مشارکت بالا بوده بنابراین به نظرم تقلب صورت نگرفته است... با هر کار غیرقانونی توسط هر کسی در هر شرایطی مخالفم که یکی از آنها همین تجمعات غیرقانونی است

* محسن صفایی فراهانی از اعضای شورای‌مرکزی حزب مشارکت پس از اتمام دادگاه به خبرنگاران گفت: «دولت نهم در چهار‌سال اخیر اقداماتی از قبیل پرداخت انواع و اقسام وام‌ها به روستا‌ها و کمک به حاشیه شهرها داشته... این اقدامات مشکل بسیاری از دهک‌های پایین را حل کرده بنابراین از قبل هم محرز بود که دولت موجود با اختلاف بالایی برنده خواهد شد و نیازی به تقلب نبود...» 

* مسعود باستانی از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب بازداشت‌شده، ضمن بیان تخلفات سایت جمهوریت و استفاده از بیت‌المال و منابع دانشگاه آزاد در مدیریت این سایت توسط مهدی هاشمی‌رفسنجانی جمع خبرنگاران گفت: «حمله به عملکرد 4 ساله دولت و تضعیف نهادهای قانونی کشور از جمله شورای نگهبان، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، تضعیف شخص احمدی‌نژاد، ایجاد شبهه در انتخابات و القاء تقلب در انتخابات جزو محورهایی بود که مهدی هاشمی دستور آن را صادر می‌کرد.»

* حمزه کرمی از دیگر نویسندگان سایت جمهوریت در دفاعیات خود در دادگاه به خبرنگاران گفت: «مهدی هاشمی رفسنجانی اعتقادی به هزینه شخصی برای انتخابات نداشت. به‌عنوان مثال، شرکت نشر ذره 500 میلیون تومان پوستر مربوط به آقای هاشمی را سال 84 چاپ کرد اما پولش را از سازمان بهینه‌سازی گرفت... مهدی هاشمی معتقد به پولشویی بود؛ یعنی اعتقاد داشت پول‌هایی‌که از این شرکت‌ها اخذ می‌شود، باید به صرافی برود و در آنجا تبدیل به دلار و سپس تبدیل به ریال شود... جاسبی رییس دانشگاه آزاد به بنده گفت که باید هر کاری انجام دهیم تا هر کسی غیر از احمدی‌نژاد رییس‌جمهور شود.»

* شهاب‌الدین طباطبایی رییس ستاد جوانان موسوی نیز در بخشی از دفاعیات خود به خبرنگاران گفت: «از همان ابتدای ورود موسوی، وی و مجموعه نزدیکش دچار عارضه توهم پیروزی بودند.»

* کیان تاج‌بخش نماینده سابق بنیاد سوروس در ایران در بخشی از اظهاراتش در دادگاه به خبرنگاران گفت: «اگر یکی از اولین نمونه‌های براندازی را ارتباط سفر عطریانفر به بنیاد سوروس قبل از 1376 بدانیم می‌توان نهایت آن را ملاقات مستقیم سید محمد خاتمی همراه جواد ظریف با سورس در نیویورک در سال 1385 دانست که این یک ارتباط مستمر بوده و ادامه داشته است.»

* دانشگاه آزاد اسلامی در پی اظهارات 2 تن از متهمان چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حوادث اخیر تهران، با صدور اطلاعیه‌ای اظهارات آنان در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی را تکذیب و اعلام کرد از اموال و سرمایه دانشگاه آزاد اسلامی له یا علیه کاندیدایی هزینه نشده است.

* کاتوزیان نماینده تهران به خبرنگاران گفت: «قضیه دفن دسته‌جمعی در بهشت‌زهرا بین تعدادی از نمایندگان مطرح شده؛ با تعدادی از نمایندگان صحبت کردیم و اگر لازم باشد از بهشت‌زهرا (س) بازدید خواهیم کرد تا صحت و سقم آن مشخص شود.»

* محمود رضائیان مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرای تهران پس از 24 سال، ساعاتی پیش از سمت خود برکنار شد. در روزهای اخیر انتشار خبری مبنی بر دفن دسته‌جمعی کشته‌شدگان حوادث بعد از انتخابات توسط سایت نوروز، بهشت زهرا را در کانون اخبار رسانه‌ها قرار داده است.»


4 شهریور:

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی فرمودند: «اصل حوادث (پس از انتخابات) خیلی خلاف‌انتظار نبود اما اشخاصی که وارد صحنه شدند خلاف‌انتظار ما بود.»

کار تبلیغاتی [درباره حادثه کهریزک] لازم نیست اما از اولین روزها دستور اکید داده شد که ضمن مراقبت و دقت لازم با این‌گونه مسائل برخورد قاطع شود. در حادثه کوی دانشگاه تخلفات بزرگی انجام شده که پرونده ویژه‌ای برای آن تشکیل شده تا مجرمان بدون توجه به وابستگی سازمانی، به مجازات برسند.

 ایشان با تأکید بر رسیدگی به آسیب‌دیدگان در مساله کهریزک و همین‌طور بررسی موضوع کسانی‌که در این مساله جان باخته‌اند افزودند: «البته این‌گونه مسائل نباید با مساله اصلی بعد از انتخابات خلط مبحث شود. عده‌ای ظلم بزرگی را که پس از انتخابات به مردم و نظام اسلامی شد و هتک آبروی نظام در مقابل ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و مساله کهریزک یا کوی دانشگاه را قضیه اصلی قلمداد می‌کنند اما این نگاه، خود یک ظلم آشکار است.»

ایشان افزودند: «نظام اسلامی با پیشرفت‌های متعدد سال‌های اخیر، در مرحله ای عالی از امتیاز و آبروی منطقه ای و جهانی قرار داشت و مشارکت 85 درصدی و پرشکوه ملت بر این موقعیت می‌افزود اما ناگهان حرکتی برای نابود کردن این حادثه افتخارآمیز صورت گرفت که به اعتقاد من از قبل طراحی شده بود. من، پیش‌قراولان حوادث اخیر را به دست‌نشاندگی بیگانگان از جمله امریکا و انگلیس متهم نمی‌کنم چرا موضوع برای من ثابت نشده است اما تردیدی وجود ندارد که این جریان، چه مسئولان و پیش‌قراولان آن بدانند و چه ندانند جریانی حساب‌شده بود. البته طراحان این جریان یقین نداشتند که طرح آنها اجرایی می‌شود اما تحرکات بعضی افراد پس از انتخابات، آنها را امیدوار کرد به گونه‌ای‌که طراحان اصلی با گسیل همه وسائل و امکانات رسانه‌ای و الکترونیکی خود به میدان، حضور خود و عواملشان را در صحنه تشدید کردند.» 

* سروری سخنگوی هیات رسیدگی به بازداشت‌های اخیر در دبیرخانه شورای عالی امنیت‌ملی به فارس گفت: «خبری که به نقل از یکی از اعضای کمیته ویژه مجلس و در رابطه با موضوع آزار جنسی بازداشت‌شدگان منتشر شده کذب محض است و من به عنوان سخنگوی این هیات که در جریان کلیه گزارشات و مطالب مربوط به این موضوع قرار دارم، تاکنون هیچ موردی که دلالت بر آزار جنسی بازداشت‌شدگان باشد ندیدم.»

* کاظم جلالی عضو کمیته ویژه مجلس برای بررسی بازداشتی‌های اخیر با اشاره به دیدار اخیرش با محمد قوچانی گفت: «قوچانی با قبول نگارش بیانیه‌های کروبی اعلام داشته که مطالب و بیانیه‌های مطرح‌شده توسط کروبی و مشاورانش دیکته می‌شد و من فقط آنها را به نگارش درمی‌آوردم... مقصر اصلی کروبی است بروید او را بگیرید. هر چقدر برای کروبی محکومیت صادر کردید من نصفش را قبول می‌کنم.»

* استانداران و معاونان وزارت کشور در دولت‌های هفتم و هشتم در اعتراض به ادامه بازداشت و برگزاری دادگاه ده‌ها چهره شاخص اصلاح‌طلب به رئیس جدید قوه قضائیه نامه سرگشاده نوشتند. در بخشی از این نامه آمده است: «آقای لاریجانی نگذارید برخوردهای ظالمانه و غیر قانونی برخی از ضابطین قضائی تحت مسئولیت جنابعالی ادامه یابد.»

* دفتر سید محمد خاتمی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در روزها و هفته‌های اخیر اخبار و نسبت‌های کذب و بی‌اساسی در مورد جناب آقای سید محمد خاتمی به‌چشم می‌خورد که در خلال اعتراف‌ها و محاکمه‌ها و از طریق خبرگزاری‌ها و سایت‌های خاص و از زبان و قلم بعضی از دستگیرشدگان عنوان شده و از جمله سخنان یکی از دستگیرشدگان در جریان محاکمه دیروز است که به‌رابطه مستمر جناب آقای سید محمد خاتمی با فردی به‌نام جرج سوروس اشاره شده است... این قبیل ادعاها اساساً کذب و عاری از حقیقت است و بجاست مسئولان امر از گسترش این بداخلاقی‌ها و اعمال خلاف شرع و قانون که آثار سوء آن قبل از اینکه متوجه افراد باشد به نظام جمهوری اسلامی لطمه می‌زند جلوگیری به عمل آورند

* مهدی هاشمی رئیس دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی روز گذشته درخصوص اظهارات حمزه کرمی یکی از متهمان حوادث پس از انتخابات تکذیبیه‌ای را به سازمان صداوسیما ارسال کرد.


5 شهریور:

* آیت‌الله مکارم شیرازی در حرم حضرت معصومه(س) فرمودند: «با سخنان اخیر مقام معظم رهبری دیگر دستگاه قضایی عذری ندارد که در برخورد با کسانی‌که در جریان اغتشاشات نقش داشته‌اند، مماشات کند.»

* محمدعلی ابطحی نخستین مطلب وبلاگ خود را از دورن زندان نوشت. بر اساس متنی که در وبلاگ شخصی ابطحی منتشر شده، آمده است: «وقتی سران اصلی را نمی‌توانند بگیرند ما را که به زعم آنها می‌توانستیم سران را پشتیبانی کنیم و حرف بزنیم و بعضی‌ها که تشکیلات دارند، تشکیلات را به کار بگیرند، گرفته‌اند تا آشوبی که از توهم تقلب در حال شکل گرفتن بود مهار شود...»


6 شهریور:

* احمدی‌نژاد در هفته دولت، به‌عنوان سخنران قبل از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: «من 2 خواسته از مسئولین امنیتی و قضایی دارم؛ خواسته اولم این است که با کسانی‌که در لباس دوست، دست به اقدام غیرانسانی زدند، بدون گذشت و قاطع برخورد کنند چراکه اینها 2 خیانت کردند، اول ضربه و آسیب زدن به مردم،‌ دوم مشوه کردن چهره پاک نظام اسلامی و نیروهای انقلاب در انتظامی و نظامی و امنیتی. خواسته دومم هم درباره اینهایی است که دستگیر شدند اصل برخورد جدی باید با سران جریان و عوامل اصلی ماجرا باشد، کسانی‌که سازماندهی و تحریک و خط دشمن را پیاده کردند...»

* سید محمد خاتمی در جمع اعضای شورای هماهنگی اصلاحات گفت: «آنچه موجب می‌شود اصلاح‌طلبان قوی‌تر از قبل در صحنه بمانند این است که امروز مدعیان و احیانا متصدیان بی‌اعتقاد به انقلاب و راه‌ امام(ره) و یا افرادی که از انقلاب پشیمان‌اند با تمام قوا در صدد مسخ و تحریف انقلاب‌اند، اگرچه در ظاهر خود را انقلابی می‌دانند.»


7 شهریور:

* پارلمان نیوز از حضور میرحسین موسوی در ختم سعیده پورآقایی، از کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات در مسجد قلهک تهران خبر داد.

* سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه در نشست خبری اعلام کرد: «در ناآرامی‌های بعد از انتخابات 13 نفر از نیروهای بسیجی شهید شدند و شش الی هفت نفر نیز از مردم عادی که بعضا سابقه بسیجی نیز داشتند با ترورهای کور به شهادت رسیدند. این 13 نفر در مقایسه‌ای که انجام شد با برخورد اتومبیل یا با سنگ و چوب از سوی آشوبگران به شهادت رسیدند

* آیت‌الله آملی‌لاریجانی طی حکمی ابراهیم رییسی معاون‌اول قوه‌قضائیه، محسنی‌اژه‌ای دادستان کل کشور و خلفی رئیس حوزه ریاست قوه‌قضائیه را به‌عنوان اعضای هیات نظارت بر رسیدگی به پرونده‌های مربوط به حوادث و اغتشاشات اخیر منصوب کرد.

* احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در نامه‌ای سرگشاده خطاب به کروبی اعلام کرد که آماده دریافت مستندات از تعدیات مورد ادعای دبیرکل حزب اعتماد ملی است.

* مهدی کروبی با نگارش نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه اعلام آمادگی کرد تا بخشی از مستندات خود را درباره آنچه روی‌داده به او ارائه کند.

* نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و تولیت حرم مطهر امام خمینی(ره)، با احمدی‌نژاد و یارانش که برای ادای احترام و تجدید بیعت با امام راحل به مرقد رفته بودند همراه نشد. حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی همچنین در حالی‌که صبح روز مراسم تنفیذ از پاکستان به تهران بازگشته بود، ترجیح داد همانند بسیاری از شخصیت‌های نظام و انقلاب در این مراسم حاضر نشود.

* سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه‌ای مجددا برگزاری دادگاه‌های متهمان حوادث پس از انتخابات را محکوم و آن را «استالینی» توصیف کرد.

* علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس گفت: «اگر قرار است به اتهام همه کسانی‌که در دامن‌زدن به حوادث اخیر نقش داشتند رسیدگی شود، آقای احمدی‌نژاد هم باید پاسخگوی رفتار و گفتارهای انتخاباتی خود باشد.»


8 شهریور:

* رهبر معظم انقلاب در دیدار اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها ضمن بیان انتقادات صریحی از وضعیت تدریس علوم‌انسانی در دانشگاه‌های کشور با اشاره به تحصیل حدود دو میلیون دانشجو از سه میلیون و نیم دانشجوی کشور در رشته های علوم انسانی تأکید کردند: «این مسئله نگران کننده است زیرا توانایی مراکز علمی و دانشگاهها در زمینه کار بومی و تحقیقات اسلامی در علوم انسانی و همچنین تعداد اساتید مبرّز و معتقد به جهان بینی اسلامی رشته های علوم انسانی در حد این تعداد دانشجو نیست. بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است که مبانی آنها مادیگری و بی‌اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و آموزش این علوم انسانی در دانشگاهها منجر به ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد. مراکز تصمیم‌گیری اعم از دولت، مجلس، و شورایعالی انقلاب فرهنگی باید این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهند.»

* در ابتدای دیدار اساتید دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب، دکتر روح‌الامینی پدر یکی از جان‌باختگان حوادث پس از انتخابات، نظام را بزرگ‌ترین مظلوم فتنه اخیر معرفی کرد و درخواست قصاص عوامل فوت فرزندش را مطرح نمود. وی در بخش دیگری از سخنانش نیز با یادآوری این‌که رهبر انقلاب از 40 روز پیش و اولین ساعاتی‌که در جریان این حادثه قرار گرفتند، به‌طور ویژه پیگیر ماجرای قتل مشکوک فرزندش و دیگر آسیب‌دیدگان حوادث اخیر بوده‌اند و دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک را صادر کرده‌اند، از رهبر انقلاب تشکر کرد.

* مهدی کروبی در جلسه شورای مرکزی حزب اعتمادملی گفت: «در روز قدس نیز بار دیگر قدرت مردم را خواهید دید و متوجه می‌‏شوید که مردم از چه فکر و اندیشه‌‏ای حمایت می‏‌کنند، زیرا مردم خودشان می‏‌فهمند و درباره آنچه روی داده، داوری می‌‏کنند.»

* رییس قوه قضاییه به کمیته سه نفره نظارت بر رسیدگی به حوادث و اغتشاشات اخیر دستور داد نامه حجت‌الاسلام کروبی به رییس قوه قضاییه را بررسی و نتیجه آن را گزارش دهند.

* احمد توکلی در جلسه رای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی رییس‌جمهور گفت: «وزیر پیشنهادی علوم رییس ستاد انتخاباتی بود که آن ماجراهای تلخ را در پی داشت. وی از نظر معترضان که گرچه اقلیت‌اند جمع کثیری از مردم را تشکیل می‌دهند، متهم اصلی است...به‌نظر می‌رسد اکثریت دانشگاهیان جز این دسته‌اند. وزارت چنین فردی به واگرایی دانشگاه و دولت کمک می‌کند یا به همگرایی؟ آیا از نظر سیاسی و کارایی دولت به مصلحت است؟ وزیر پیشنهادی کشور یک نظامی خوش سابقه دارای پیشینه فنی است، در وضعیتی‌که دشمنان خارجی و کثیری از معترضان دولت را به استناد برخی واقعیت‌ها و یا براساس برخی توهمات به سلب آزادی و فشار متهم می‌سازند انتخاب یک نظامی برای سیاسی‌ترین وزارت‌خانه داخلی به صلاح است؟ به احیای آبروی آسیب‌دیده نظام در جهان کمک می‌کند؟ به ترمیم شکاف در جامعه مدد می‌رساند؟»

 

* احمدی‌نژاد در دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس اظهار داشت: «دانشگاهیان با مردم و در متن مردم هستند اما برخی به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار انتخابات مخدوش بوده و چرا ما باید یک حرف غیر واقعی را از تریبون مجلس بیان کنیم و بعد از آن کسی‌که سالم‌ترین انتخابات را برگزار کرده به‌جای اینکه به او خسته نباشید بگوییم، بگوییم که او چرا معرفی شده و دانشگاهیان با معرفی او ناراحت شدند؟ پس ما باید کسی‌که با رمز تقلب تهران را به آشوب کشید را وزیر علوم قرار دهیم؟ به‌نظر من این اندیشه یک اندیشه اشتباه است و این کار ما نهایت احترام به دانشگاهیان است؛ چراکه یک مجری خوب، ‌یک مدیر خوب که استاد تمام دانشگاه است و سالم‌‌ترین انتخابات را برگزار کرده وزیر علوم قرار دهیم و این نهایت قدردانی دانشگاه است.»


9 شهریور:

* یکی از نزدیکان خانواده هاشمی‌رفسنجانی از سفر مهدی هاشمی به لندن خبر داد.

* کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس به خبرنگاران گفت: «کروبی تاکنون مستنداتی برای ادعای خود ارائه نکرده است.»


10 شهریور:

* سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در جمع پیشکسوتان دفاع‌مقدس گفت: «آقای موسوی‌خوئینی‌ها در بهمن 87 اینگونه می‌گوید: ما باید بیاییم و توان بگذاریم تا به هر قیمتی رهبری را از تخت پایین بکشیم. او باید بفهمد که این مملکت آنطور نیست که ایشان هر جور بخواهد به هر سمت بکشد. خاتمی و یارانش اکنون کلی تجربه دارند... آقای ابطحی در اعترافات خود می‌گوید: «خاتمی و فاتح و مهدی هاشمی‌رفسنجانی می‌گفتند که برنده‌شدن در این انتخابات خیلی با انتخابات گذشته فرق می‌کند. در این‌صورت جریان اصولگرا و رهبر دیگر نمی‌توانند سرشان را بلند کنند و این معنای یکسره‌کردن کار است. یعنی رسیدن به یک نظام با ولایت‌فقیه بسیار ضعیف‌شده یا بدون ولایت‌فقیه جا بیفتد. اعتراضات در انتخابات کاملا برنامه‌ریزی شده بود... آقای خاتمی در بهمن 87 می‌گوید: «اگر در این انتخابات احمدی‌نژاد سقوط کند، عملا رهبری حذف می‌شود، اگر به هر قیمتی و به هر شکلی اصلاحات دوباره به قوه اجرایی بازگردد، دیگر رهبری اقتداری در جامعه نخواهد داشت. سقوط اصولگرایی به معنای پایان اقتدار رهبری تلقی می‌شود و با شکست اصولگرایان باید قدرت رهبری را مهار کرد...

آقای بهزاد نبوی می‌گوید: «باید سعی کنیم احمدی‌نژاد را کاندیدای رهبری معرفی کنیم که اگر شکست خورد، رهبری شکست خورده باشد. ما یک بار این کار را در خرداد 76 انجام دادیم که ضربه سنگینی بود و به سختی از جا بلند شدند، اکنون باید ضربه نهایی را به رهبری بزنیم... آقای عطریانفر اعتراف می‌کند که تاج‌زاده در انتخابات می‌گفت اگر بتوانیم ببریم، با تجربیاتی که در این سال‌ها کسب کرده‌ایم به‌راحتی می‌توانیم رهبری را مهار کنیم. شاید تنها کسی‌که انقلاب مخملی در ذهنش کاملا تئوریزه شده بود و بدون آن‌که اسمش را بیاورد همان ایده‌ها را مطرح می‌کرد، آ‌قای تاج‌زاده بود... ابطحی در رابطه با هدف اصلاحات نیز می‌گوید: «هدف اصلاحات حذف عنوان ولایت‌فقیه و رهبری دینی و تغییر حاکمیت انقلابی و دینی به حاکمیت عرفی و سکولار است. ابطحی استراتژی‌های اصلاحات را این‌گونه بیان می‌کند: 1- دین‌ستیزی؛ یعنی بی‌توجهی و غیرارزشی معرفی‌کردن دین‌داری و دین‌داران. 2- رواج بی‌بندوباری که مهم‌ترین شکل آن بی‌تفاوت‌کردن دختران و پسران نسبت به رابطه با یکدیگر بوده است. 3- حذف نمادهای دینی و انقلابی... ابطحی می‌گوید سعی می‌شد در جلسات کم‌کم عکس امام و رهبری حذف شود...»

* مهدی کروبی گفت: «به‌جای آن‌که همه در این ماه مبارک رمضان که حتی قرائت یک خط قرآن به منزله ختم کل قرآن است در راستای رضایت خداوند حرکت کنیم، به دروغ پراکنی و اتهام‌زنی بی‌دلیل به دیگران می‌پردازیم.»

* کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب‌به عزت‌الله ضرغامی پیرامون ادعاهای اخیرش نوشت: «تقاضا می‌کنم هرچه سریع‌تر دستور فرمایید همین امشب برنامه‌ای با حضور نماینده‌ای از سوی اینجانب برای توضیح پیرامون آنچه روی‌داده برگزار شود یا اطلاعیه دفتر اینجانب در شرح این ماجرا از تریبون رسانه‌ملی خوانده شود تا مردم خود در جریان ماجرا قرار گیرند.»

* نیکولا سارکوزی رییس‌جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین گفت: «ملت ایران شایستگی رهبرانی بهتر از رهبران کنونی خود را دارند.» وی از شجاعت افرادی که آنها را روحانیون بلندپایه ایران که تجاوز و شکنجه‌های اعمال‌شده برضد مخالفان را محکوم کردند، می‌خواند، تمجید کرد...


11 شهریور:

* حسن عابدی رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: «از سوی این سازمان تاکنون مجوزی برای دفن دسته‌جمعی کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات در قطعه 302 بهشت زهرا صادر نشده است.»

* دفتر مهدی کروبی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «برخی مسئولان قضایی نه‌تنها به‌دنبال یاری‌رساندن و احقاق حقوق بازداشت‌شدگانی که مورد آزار قرار گرفته‌اند نیستند بلکه درصددند تا صورت‌مساله را پاک کنند.»

* ابوالفضل فاتح در نامه‌ای سرگشاده، اظهارات سردار جعفری پیرامون خود را تکذیب کرد و نوشت: «ما همواره اندیشه‌های حضرت امام را به‌عنوان یک کل واحد دیده، به آن اعتقاد داشته و عشق ورزیده‌ایم . آنها که مرا می‌شناسند می‌دانند که حفظ حرمت و اعتقاد به ولایت‌فقیه و رهبری معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از اصول، ارزش‌ها و سنت‌هایی بوده که همواره در خفا و علن به آن اهتمام و التزام داشته‌ام.»

* سیدعلیرضا حسینی بهشتی سخنگوی کمیته پیگیری امور زندانیان و جانباختگان حوادث پس از انتخابات از اضافه‌شدن سه جانباخته دیگر به لیست 69 نفره این کمیته خبر داد و تعداد کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات را 72 نفر اعلام کرد.

* محمدرضا تابش رییس فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) مجلس با اشاره به سخنان فرمانده سپاه پیرامون سران اصلاحات گفت: «این بزرگان بیدی نیستند که با این بادها بلرزند، باید شرایطی فراهم کنیم که وفاق ایجاد و اعتماد عمومی به جامعه برگردد نه این‌که دائما شرایط  را متزلزل نشان دهیم و افراد و گروه‌ها را از هم دور کنیم... در مورد مطلبی هم که در مورد دین‌ستیزی اصلاح‌طلبان گفته‌اند؛ بنده حاضر هستم اینجا شرط ببندم  و همه حیثیت خودم را وسط بگذارم تا اثبات کنم که دلبستگان نظام که زندان‌های رژیم‌شاه را تحمل کردند؛ به جبهه رفتند در بین اصلاح‌طلبان بسیار بیشتر از اصولگرایان هستند. اثبات می‌کنم زندان‌رفته‌های زمان شاه، جبهه رفته‌ها و خانواده‌های معظم شهدا که عزیزان خود را تقدیم این انقلاب کردند، بیشتر از بین اصلاح‌طلبان بوده‌اند.»


12 شهریور:

* حسین بشیریه از عناصر اپوزیسیون گفت: «تاکنون موسوى، کروبى و خاتمى این حرکت را با احتیاط رهبرى کرده‌اند اما برخى مراجع و به‌خصوص آیت‌الله منتظرى با انتقادهاى تندترى عملا حکومت فعلى را فاقد مشروعیت دانسته و شورش علیه آن را موجه اعلام کرده است. معمولا در تداوم حرکت‌هاى اعتراضى، افراد و دیدگاه‌هاى قاطع و رادیکال‌ترى جاى رهبران محتاط و میانه‌رو را خواهند گرفت. در آن صورت ایدئولوژى و شعارهاى این جنبش نیز به‌جاى اعتراض به نتایج انتخابات به اعتراض و زیر سوال بردن کلیت ساختار حکومت بدل خواهد شد... مطرح‌شدن و ارتقاء یک روحانى دگراندیش مثل آیت‌الله منتظرى به‌عنوان رهبر این جنبش مى‌تواند از نظر بسیج سیاسى مردم و تغییر توازن بین نیروها و بازیگران سیاسى نقش بسیار مهمى ایفا کند.»

* اسفندیار رحیم‌مشایی رییس‌دفتر رییس‌جمهور به‌خبرنگاران گفت: «اگر به این اعتقاد برسم که حضورم موجب ضرر برای دولت می‌شود یک‌لحظه در دولت نمی‌مانم.»


13 شهریور:

* نوروز، ارگان اینترنتی حزب منحله مشارکت نوشت: «از آنجاکه در روزهای اخیر آمار غیرواقعی فراوانی از سوی مقامات رسمی و غیررسمی وابسته به کودتاگران در خصوص تعداد کشته‌شدگان حوادث اخیر منتشر شده، پایگاه اطلاع‌رسانی نوروز در پاسخ به اینگونه اظهارات بی‌پایه و اساس که برای پاک‌کردن صورت‌مساله و منحرف کردن اذهان عمومی از جنایات انجام‌شده در حوادث پس از انتخابات بیان می‌شود، اقدام به انتشار اسامی دقیق این شهدا می‌کند... در این خبر اسامی و مشخصات دقیق 72 شهید جنبش سبز که تاکنون احرازهویت شده‌اند آمده و تلاش‌ها برای شناسایی و تکمیل این لیست ادامه داشته و شهدا به اسامی ذکرشده در این لیست ختم نمی‌گردد.»

* رجانیوز نوشت: «درحالی‌که برخی رسانه‌ها از حدود 20 روز قبل، از شکست پروژه 72 تن‌سازی از کشته‌شدگان اغتشاشات خبر دادند، سایت‌های وابسته به جریان ناکام در انتخابات این پروژه را با تأخیر کلید زدند... بر مبنای پروژه 72 تن‌سازی قرار است که اسامی 72 نفر به‌عنوان کشته‌شدگان حوادث اخیر مطرح شود و به‌دلیل تشابه عدد 72 تن با شهدای کربلا و دفتر حزب جمهوری اسلامی، نوعی تقدس سازی چاشنی این پروژه سیاسی گردد.»

* فائزه هاشمی‌رفسنجانی به سایت کانون جوانان حزب کارگزاران سازندگی گفت: «انقلاب‌مخملی در مفهوم عام آن می‌تواند به‌معنی اصلاح‌طلبی و بیان مسالمت‌آمیز ضرورت اصلاحات و تلاش برای انجام آن باشد که چیز بدی نیست. این یعنی گروه‌هایی هستند که نه به اصل‌نظام اعتراض دارند و نه براندازند و تنها اعتراض آنها به روندهای غیرقانونی و خلاف است و دنبال رأی خود هستند؛ این‌که رسانه‌های خارجی و یا خارجی‌ها در تأیید تحرکات مردمی چیزی بگویند این نشانه وابستگی نیست.»


14 شهریور:

* مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از فرهیختگان و هنرمندان تاکید کردند: «در حوادث فتنه‌‌‌‌‌‌‌گون، شناخت عرصه دشوار است، شناخت اطراف قصه دشوار است، شناخت مهاجم و مدافع دشوار است، شناخت ظالم و مظلوم دشوار است، شناخت دشمن و دوست دشوار است. اگر بنا باشد یک شاعر هم مثل دیگران گول بخورد، فریب بخورد و بى‌‌‌‌‌‌‌بصیرتى به سراغش بیاید، این خیلى دون شأن یک انسان هنرى و یک انسان فرهنگى است. پس باید حقیقت را فهمید؛ بعد هم باید همان حقیقت را تبلیغ کرد. نمی‌شود با شیوه‌‌‌‌‌‌‌هاى سیاسى - شیوه‌‌‌‌‌‌‌هاى سیاستگران و سیاستمداران - در عالم فرهنگ حرکت کرد، این خلاف شأن فرهنگ است... جنگ نرم یک واقعیت است، یعنى الان جنگ است. البته این حرف را من امروز نمی‌زنم، من از بعد از جنگ - از سال 67 - همیشه این را گفته‌‌‌‌‌‌‌ام؛ بارها و بارها. علت این است که من صحنه را مى‌‌‌‌‌‌‌بینم؛ چه بکنم اگر کسى نمى‌‌‌‌‌‌‌بیند؟! چه کار کند انسان؟! من دارم مى‌‌‌‌‌‌‌بینم صحنه را، مى‌‌‌‌‌‌‌بینم تجهیز را، مى‌‌‌‌‌‌‌بینم صف‌‌‌‌‌‌‌آرائى‌‌‌‌‌‌‌ها را، مى‌‌‌‌‌‌‌بینم دهان‌هاى با حقد و غضب گشوده‌شده و دندان‌هاى با غیظ به‌هم فشرده‌شده علیه انقلاب و علیه امام و علیه همه‌‌‌‌‌‌ این آرمان‌ها و علیه همه‌‌‌‌‌‌ آن کسانى‌که به این حرکت دل‌بسته‌اند را

 

* احمد کارگر نجاتی که طبق ادعای سایت نوروز، در قطعه 213 ردیف 15 شماره 35 بهشت‌زهرای تهران دفن شده بود، با مطلبی‌ که در وبلاگ شخصی خود منتشر کرد به‌ صورت طنز به این موضوع پرداخت.

* علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: «چند هفته پیش آقایان بهشتی و الویری با حضور در کمیسیون امنیت‌ملی لیست 69 نفری از کشته‌شدگان را بدون مشخصات دقیق از جمله نام‌پدر و شماره‌شناسنامه ارائه کردند که در مقابل از آنان خواستیم به‌دلیل این‌که این اسامی بدون مشخصات دقیق فاقد ارزش قانونی است، مشخصات دقیق آنان را به ما ارائه کنند. پس از گذشت یک‌ماه از حضور این افراد در کمیسیون امنیت‌ملی و پیگیری‌های متعدد این کمیسیون و کمیته ویژه مجلس هنوز علی‌رغم اینکه 3 نفر به لیست 69 نفره افزوده‌شده و کشته‌‌شدگان را 72 نفر اعلام کرده‌اند، اما نام‌پدر و شماره‌شناسنامه آنان را که مراجع‌ذیربط می‌توانند از این‌طریق نام آنان را پیگیری کنند، هنوز واصل نشده است.»

* مهندس موسوی در یازدهمین بیانیه خویش از ادامه حرکت به‌وجود آمده پس از انتخابات سخن گفت و بر ضرورت رفع ناامیدی و سردرگمی جریان متبوع خویش تاکید کرد. وی همچنین از راه‌اندازی تشکیلاتی به‌نام «راه سبز امید» برای ادامه مسیر در پیش‌گرفته خبر داد.

* مهدی کروبی در مراسم افطاری که از سوی ناصر قوامی در شهر قزوین برگزار شد گفت :«تا زمانی‌که زنده باشم از آرمان‌ها، ارزش‌های انقلاب و نظام و منافع ملی و جامعه دفاع خواهیم کرد و لحظه‌ای آن را رها نمی‌کنم. مطبوعاتی‌ها هیچ‌گاه نگران نباشند چراکه اگر یک روزنامه تعطیل شد یک روزنامه دیگر راه‌اندازی می‌شود و هیچ‌گاه شرایط این‌گونه نخواهد ماند.»

* رجانیوز گزارش داد مهدی کروبی که با طرح و انتشار ادعای تجاوز به زندانیان در بازداشتگاه کهریزک تهران، بازی با آبروی جمهوری اسلامی را در دستورکار قرار داده بود، پس از آنکه با برخورد اصولی رییس قوه‌قضائیه مواجه‌شده و در جلسه کمیته‌ ویژه پیگیری این مساله نیز هیچ سند قابل‌اعتنایی ارائه نداده، گشت خانه به خانه‌ای را برای سندسازی آغاز کرده است. وی شب‌گذشته (جمعه) در منطقه شهرک‌فرهنگیان (کیلومتر 5 جاده کرج) حضور یافته و به‌ دنبال گفت‌وگو با افرادی بوده که به وی خبر داده شده بود در جریان بازداشت دچار آسیب شده‌اند.»

* قدرت‌الله علیخانی عضو فراکسیون اقلیت مجلس (اصلاح‌طلبان) در واکنش به اظهارات اخیر فرمانده سپاه گفت: «در شرایط فعلی کشور، مطرح‌کردن چنین اتهامات سنگینی به‌هیچ عنوان به‌نفع نظام و انقلاب نیست؛ چراکه طرح این مسائل، به عدم آرامش در کشور دامن می‌زند.»

* روزنامه کریستین‌ساینس مانیتور نوشت: «پخش فیلمی از آخرین لحظات زندگی و مرگ ندا آقا سلطان دلیل معرفی شدن سایت توییتر برای دریافت جایزه صلح نوبل است... نقش توییتر در هماهنگی حوادث پس از انتخابات ایران بی‌نظیر بود.»


15 شهریور:

* روزنامه عربستانی الوطن به‌نقل از فائزه هاشمی نوشت: «دیگر اسمی از جمهوریت باقی نمانده و تنها چیزی که در ایران امروز دیده می‌شود، حکومت‌اسلامی است که شبیه به دیکتاتوری دینی است.»

* روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس در جمع خبرنگاران گفت: «آقای هاشمی می‌تواند از آقای احمدی‌نژاد به خاطر مسائل مطرح شده در مناظره تلویزیونی به قوه قضائیه شکایت شخصی کند تا رسیدگی شود.»

* امیدوار رضایی در جمع خبرنگاران درباره لزوم محاکمه متخلفان بازداشتگاه کهریزک همراه با سایر متهمان حوادث اخیر اظهار داشت: «کسانی‌که در هر لباسی به‌خصوص اگر در لباس دفاع از نظام تخلفی کرده‌باشند باید همزمان با دادگاه متهمان حوادث بعد از انتخابات دادگاه‌شان شروع شود و در مسیر عدالت قرار گیرند.»

* سید محمد خاتمی در دیدار با شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگا‌ه‌ها گفت: «برخلاف آنچه این روزها با دروغ و تهمت و کینه‌توزی گفته می‌شود، من همیشه تلاش کرده‌ام تا از حضور دین در عرصه سیاست دفاع کنم و هنوز هم معتقدم چارچوب‌ها و بنیان‌های نظامی که در انقلاب و با هدایت امام به وجود آوردیم درست و راه‌گشاست و باید خطاهای‌مان و اشکالاتی را که به‌وجود‌آمده و ذاتی آن نیست رفع کنیم.»

* سایت خبری نوروز، ارگان اینترنتی حزب مشارکت خبر داد: «ساعاتی پیش چند نفر مرد ناشناس، عاطفه امام فرزند جواد امام عضو سازمان مجاهدین انقلاب را با هتاکی و درحالی‌که چادر از سر وی کشیده بودند بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.»

* بخش خبری 20:30 گزارشی از کهریزک پخش کرد. در این برنامه سردار تشکری رئیس بازرسی‌کل نیروی‌انتظامی از مردم عذرخواهی و اعلام‌کرد: «کسانی‌که این جنایت را رقم زدند نیروهای رسمی ناجا اعم از درجه‌دار تا سرهنگ بودند... برخی قضات نیز در اعزام متهمان به کهریزک مرتکب تخلف شده‌اند که پرونده آن در دست بررسی است.»


16 شهریور:

* حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس‌جمهور و اعضای هیات‌دولت فرمودند: «یکى از اساسى‌‌‌‌‌‌ترین حرف‌هایى که در این انتخابات ملت ما زد  و در واقع باید گفت انقلاب ما زد این بود که جمهوریت خودش را با فریاد قوى اثبات کرد. در واقع این حضور هشتاد و پنج درصدى، پتک جمهوریت بود بر سر دشمنانى که دائم علیه انقلاب هِى حرف زدند، علیه اسلام حرف زدند، در پایه‌‌‌‌‌‌هاى جمهوریت نظام به‌خیال خودشان خدشه کردند. آن حضور قوى، نشان‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌ این معنا بود. بعد هم ملاحظه کردید که در اظهارات نامزدهاى محترمى که وارد این میدان شدند، غالبا دم از پیروى خط امام و گرایش به ارزشها، دلبستگى به ارزش‌ها در بیاناتشان بود؛ اگرچه حالا در بعضى از موارد حرفى زده می‌شد که منطبق با این کلى نبود، اما همه آنچه که می‌گفتند و آنچه که مطرح می‌کردند، می‌خواستند این را نشان بدهند که دلبستگى به راه امام، به خط امام، به انقلاب، به پایه‌‌‌‌‌‌هاى انقلاب وجود دارد.»

* مادر عاطفه امام به بی‌بی‌سی فارسی گفت: «به داد دخترم برسید! ماموران چادر را از سر او کشیدند و گفتند که لایق استفاده از این پوشش نیست. عاطفه در  گفت‌وگوی تلفنی با من گفته که نمی‌داند در کدام محلی در بازداشت به سر‌می برد.»

* محمود احمدی‌نژاد در اولین نشست خبری خود در دولت دهم در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار داشت: «ملت ایران با حضور تاریخی در انتخابات اخیر و با انتخابی تاریخی، شکست بسیار سنگینی بر دشمن تحمیل کرد.... دنیا در آستانه تحولات بزرگ است، اندیشه لیبرالیسم و روش دموکراسی لیبرالی به پایان راه خود رسیده است.»

* غلامعباس توسلی رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی گفت: « راهکارهای ارائه‌شده از سوی موسوی خط‌مشی و برنامه همه اصلاح‌طلبان است.»

* برخی از مبلغان فرقه ضاله بهاییت با استفاده از فضای پدید آمده از آشوب‌های پس از انتخابات، تبلیغات ضد دینی خود را افزایش داده‌اند.

* جامعه روحانیت مبارز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در مناظرات، ‌سخنرانی‌ها و میتینگ‌های قبل و پس از انتخابات‌ اظهار‌نظرها و حرمت‌شکنی‌هایی صورت‌گرفت که سرچشمه اختلافات شد و پس از آن با پیگیری‌های خارج از قانون به هنجارشکنی‌هایی منجر شد که آشوب‌های خیابانی یکی از آثار زیان‌بخش آن بود.»


17 شهریور:

* صادق آهنگران در مراسم لیالی قدر در اصفهان با اشاره به شایعات مطرح‌شده پیرامون خودش گفت: «ما رزمندگان دفاع مقدس به عشق ولی‌فقیه زمان حضرت امام‌خمینی(ره) از جان‌گذشته و برای انجام تکلیف‌الهی وارد صحنه دفاع از اسلام و انقلاب و میهن‌اسلامی شدیم و هم‌اکنون نیز مطیع ولی‌فقیه زمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هستیم.»

* پرویز سروری سخنگوی کمیته بررسی وضعیت حوادث بعد از انتخابات در شورای‌عالی امنیت‌ملی درباره ارائه لیستی از کشته‌شدگان حوادث اخیر گفت: «لیستی 69 نفره از تعداد کشته‌شدگان به ما ارائه شد که تنها اسم و فامیل افراد در آن بود. اما ما خواستار آن بودیم که اسم پدر این افراد را هم به ما بدهند که تا این لحظه این امکان میسر نشده است.»

* در پی اعلام ربوده‌شدن عاطفه امام، سازمان مجاهدین انقلاب با ارسال نامه سرگشاده‌ای به رئیس قوه قضائیه، ضمن بیان شرح ماوقع واقعه ربوده‌شدن دختر عضو ارشد این سازمان نوشت: «عاطفه با منزل تماس گرفته و به‌مادرش می‌گوید که بازجوها وی را تحت‌فشار گذاشته‌اند تا به‌داشتن روابط نامشروع با برخی فعالان سیاسی در بند اعتراف کند. عاطفه به مادرش می‌گوید که به‌توصیه بازجویش با وی تماس گرفته، زیرا بازجو به او گفته شرط آزادی وی چنین اعترافی است و در این‌زمینه می‌تواند با مادرش مشورت کند.»

* یک منبع آگاه به رجانیوز اطلاع داد هیچ‌یک از دستگاه‌های مسئول، عاطفه امام را بازداشت نکرده‌اند. وی با اشاره به اینکه دختر جواد امام در طول 28 ساعت بازداشت، 3 بار با منزل تماس گرفته، گفت: «تماس‌ها از کیوسک‌های تلفن برقرار شده، درحالی‌که در طول بازداشت‌های اخیر هیچ‌گاه چنین رویه‌ای وجود نداشته و بازداشت‌شدگان پس از انتقال به مکان‌های معلوم، امکان ارتباط تلفنی یا ملاقات حضوری با خانواده خود را پیدا کرده‌اند.»

* فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) در بیانیه‌ای به اظهارات سردار جعفری اعتراض کرد.

* یک عضو کمیته‌ویژه مجلس که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد که دادستان جدید تهران با استناد به مفاد قانون و آئین دادرسی، مخالف برگزاری علنی دادگاه‌های متهمان حوادث بعد از انتخابات است.

* ماشاءالله آجودانی در گفت‌وگو با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی گفت: «روحانی برجسته‌ای مثل آیت‌الله منتظری در تمام این سال‌ها از حقوق ملت ایران دفاع کرد و حتی از حقوق بهاییان، به‌عنوان حقوق شهروندی آنها دفاع کرد.»


18 شهریور:

* دوازدهمین بیانیه مهندس موسوی در اعتراض به دستگیری علیرضا بهشتی و مرتضی الویری منتشر شد.

* رییس جدید قوه قضاییه در نخستین جلسه مسئولان عالی قضائی اظهار داشت: «متاسفانه در جریان حوادث بعد از انتخابات با ادعای واهی تقلب در انتخابات عده‌ای تلاش کردند از مدار قانون بگریزند که البته در مقام برخورد با آشوب‌ها نیز بعضا تخلفاتی روی داد و بعضی تخلفات در بازداشتگاه‌ها به حیثیت نظام لطمه وارد کرد که این موارد با دقت و جدیت در دستگاه قضائی در حال رسیدگی می‌باشد...»


19 شهریور:

* محمدرضا باهنر در نشست خبری اعلام کرد: «نمی‌توانم باور کنم کروبی با آن سابقه‌اش اتهامات بی‌پایه علیه نظام وارد کند و پس از دو ماه نتواند مستندی را برای حرف‌های خود پیدا کند و فکر می‌کنم اگر نتواند ادعای خود را اثبات کند جرم بسیار بزرگی را مرتکب شده که باید پاسخگو باشد.»

* عبدالکریم سروش در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشت: «ما نسل کامکاری هستیم. ما زوال استبداد دینی را جشن خواهیم گرفت. جامعه‌ای اخلاقی و حکومتی فرا دینی، طالع تابناک مردم سبز ماست.»


20 شهریور:

* رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به برخوردهای امام خمینی (ره) با جریانات انحرافی و اشخاص عدول کرده از مسیر انقلاب فرمودند: «اصول انقلاب امور سلیقه‌‌‌‌‌اى نیست که هر که از یک گوشه‌‌‌‌‌اى در بیاید، سنگ اصول را به سینه بزند؛ بعد که سراغ این اصول می‌رویم، مى‌‌‌‌‌بینیم بیگانه‌‌‌‌ از انقلاب است. اصول انقلاب، اسلام است، قانون اساسى است، رهنمودهاى امام است؛ وصیت‌‌‌‌‌نامه امام است؛ سیاست‌هاى کلى نظام است که در قانون اساسى معین شده که این سیاست‌هاى‌کلى بایست تدوین بشود. در این چهارچوب، اختلاف‌نظر، اختلاف ممشا، اختلاف‌سلیقه عیب نیست، که حسن است؛ مضر نیست، که مفید و نافع است... آنجایى‌که افراد در چهارچوب اصول رفتار کنند، دنبال خشونت نروند، درصدد بر هم زدن امنیت جامعه نباشند، آسایش جامعه را نخواهند به‌هم بزنند - از این کارهاى خلافى که انجام می‌گیرد؛ دروغ‌‌‌‌‌پراکنى و شایعه - نظام هیچ‌گونه مساله‌‌‌‌‌اى ندارد. مخالفینى هستند، نظراتى دارند، نظرات خودشان را بیان می‌کنند؛ نظام برخورد نمی‌کند. بناى نظام در اینجا، جذب حداکثرى و دفع حداقلى است... آن کسانى هم که نظر مخالف دارند، در این چهارچوب می‌توانند خودشان را مقایسه کنند. اگر کسى با مبانى نظام معارضه کند، با امنیت مردم مخالفت کند، نظام مجبور است در مقابل او بایستد... هفته‌‌‌‌ آینده - جمعه - روز قدس است؛ این یکى از برجسته‌‌‌‌‌ترین یادگارهاى امام عزیز ماست... مراقب باشید در روز قدس کسانى نخواهند از این اجتماعات براى ایجاد تفرقه استفاده کنند. از تفرقه باید ترسید. با تفرقه باید مقابله و معارضه کرد. تفرقه نباید به‌وجود بیاید. آن وقتى ملت ایران می‌تواند پرچم قدس را با افتخار بلند کند که یکپارچه باشد

 * آیت‌الله سید یوسف طباطبایی امام‌جمعه اصفهان با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم گفت: «من به‌طور صریح عرض می‌کنم چرا آقای موسوی که نقش اول را در این جریانات بازی می‌کند، دستگیر نمی‌شود؟ چرا باید عده‌ای جوان که خود معترفند فریب دیگران را خورده‌اند محاکمه شوند ولی سرخط‌های فتنه آزادانه به فتنه‌گری ادامه دهند؟»

* مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضاییه نوشت: «من در مسیر تحقیق خود به نتیجه‌ای خلاف نتیجه سابق در خصوص صحت و سقم ادعای یکی از شاکیان رسیدم. از جمله در مورد سعیده پورآقایی که برخی تحقیقات تکمیلی من ناقض گفته‌های پیشین بود.» کروبی همچنین از آیت‌الله لاریجانی خواست ماجرای سندآوردن و سندبردن را در همین‌جا خاتمه دهیم.


21 شهریور:

  *هیات سه‌نفره قضایی پس از بررسی ادعاهای کروبی در گزارشی تفصیلی و با ذکر جزییات پیگیری‌ها و افراد نامبرده و مورد ادعای دبیرکل حزب اعتمادملی، آن را کاملا جعلی و سیاسی دانست و خواهان برخورد عادلانه و قاطع با وی شد.

* بامداد امروز محسن رضایی به همراه تعدادی از همراهان خود در مراسم مناجات‌خوانی و عزاداری مسجد ارک تهران حاضر شد و حاج منصور ارضی مداح اهل‌بیت(ع) دقایقی با وی گفت‌وگو و توصیه‌ها و تذکراتی را خطاب به وی بیان کرد. ارضی همچنین پیش از آغاز مناجات‌خوانی گفت: «برخی نباید طوری عمل کنند که هم دست رهبری را ببوسند هم جای دیگر کاری خلاف نظر ایشان انجام دهند.»

* روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد نوشت: «یک‌سال بعد از آنکه علی‌اکبر ناطق‌نوری یکی از اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز ایده «دولت وحدت‌ملی» را برای انتخابات مطرح کرد، حالا آیت‌الله مهدوی‌کنی در راس این تشکیلات «دولت» این ایده را به کناری گذاشته و به خاطر آنچه پس از انتخابات روی‌داد پیشنهاد «وحدت‌ملی» را در لفافه مطرح کرد.»

* روزنامه کیهان نوشت: «یکی از اسناد ادعای کروبی زنی است که سابقه 6 بار فرار از خانه، 4 بار دستگیری توسط نیروی‌انتظامی و یک‌بار محکومیت در دادگاه به ازدواج اجباری را در پرونده خود دارد.»

* سفیر انگلیس پس از تقدیم استوارنامه خود به رییس‌جمهور، پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات را تبریک گفت و خواهان گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با جمهوری اسلامی ایران شد. رییس‌جمهور نیز در جریان گفت‌وگوی کوتاه خود با وی لبخند نزد و از موضع عزتمندانه و تحقیر رفتارهای دولت مداخله‌گر متبوع وی، با او سخن گفت.

* میرحسین موسوی در نامه‌ای سرگشاده به مراجع تقلید نوشت: «با‏ ‏استناد به مدارک غیرقابل انکار بدون تردید اعتقاد دارم که در انتخابات‏ ‏تقلب‌هاى سازمان‌یافته و  وسیع رخ‌داده است. در عین‌حال، اگر در موجى‏ ‏که از خشم مردم برخاسته است احساس خطر براى اصل کشور و اصل‏ ‏نظام نمى‌کردم، برایم سخت نبود که بیست سال دیگر سکوت کنم.»

* احمد شفیعی دادستان جدید انتظامی قضات درباره وضعیت قاضی که در قضیه بازداشتگاه کهریزک نقش‌داشته گفت: «تقاضای تعقیب انتظامی قاضی پرونده کهریزک در دست جریان است و فعلا به نظر نهایی نرسیده است... در مسائل اخیر پرونده سه قاضی در دست بررسی است که اگر به نظر قضات دادستان انتظامی قضات قابل تعقیب باشند، برای آنها درخواست تعلیق می‌شود.»

* علی مطهری به مهر گفت: «طرفین ماجرا به اشتباهات خود اعتراف کنند به‌نحوی‌که مثلا میرحسین موسوی که قبل از اتمام شمارش آرا گفت بنده برنده انتخابات هستم و اگر اینگونه نشد تقلب شده است و سپس بیانیه‌های تحریک‌کننده صادر نمود، بگوید که اشتباه کرده و یا محمود احمدی‌نژاد بگوید که نحوه مناظره‌اش با موسوی و دیگران درست نبوده و اساسا اتهاماتی که به افراد وارد کرده ثابت نشده بوده و آن فضا برای طرح این‌گونه اتهامات فضای مناسبی نبوده است. همچنین اعتراف کند که برخی سخنانش پس از انتخابات تحریک‌کننده بوده است

* ابوالفضل فاتح شامگاه سه‌شنبه (‏17 شهریور) با مهدی هاشمی‌رفسنجانی در هتل لانکاستر لندن یکی از ‏4‏ مکان اقامتی مهدی هاشمی در لندن دیدار و گفت‌وگو کرده است‏.‏ جزییات این ملاقات ‏3‏ ساعته منتشر نشده است‏.

* فاطمه براتی، فرزند جانباز سرافراز سعید براتی و از افرادی که ادعا می‌شد جزو 72 شهید سبز است، در گفت‌وگو با بخش خبری 20.30 از خبر کشته شدن خود اعلام بی‌اطلاعی کرد.


22 شهریور:

* سردار رمضان شریف رئیس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس در نشست خبری اظهار داشت: «به‌رغم تلاش‌هایی که اخیرا به‌خصوص در فضای سایبری و بعضا سایت‌ها نسبت به شایعه‌پراکنی و ایجاد حاشیه‌هایی برای راهپیمایی عظیم روز قدس صورت می‌گیرد، همه مردم و نخبگان به فلسفه وجودی نامگذاری این روز با عنوان روز قدس اهتمام جدی خواهند داشت و اجازه نمی‌دهند شعارها و حرکت‌های تفرقه‌انگیز و نامتناسب به وجود بیاید... اینگونه اقدامات در راستای دشمنی‌های اسرائیل و آمریکا با نظام ارزیابی می‌شود.»

* عزت‌الله سحابی رئیس شورای فعالان ملی- مذهبی گفت: «حذف جریان اصلاح‌طلب از صحنه سیاسی کشور ممکن نیست.»

* در پی آزاد شدن علیرضا حسینی بهشتی مشاور ارشد میرحسین موسوی، سید حسن خمینی به دیدار وی رفت.

* محسنی اژه‌ای در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح نخستین گزارش هیات سه‌نفری رئیس قوه قضائیه درباره نامه مهدی کروبی پرداخت.


23 شهریور:

* پنجمین دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان حوادث پس از انتخابات با محور رسیدگی به اتهامات افرادی که عمدتا از طریق فضای سایبر و اینترنت با نشر اکاذیب به تحریک افکار عمومی می‌پرداختند در شعبه 15 دادگاه انقلاب و در جمع خبرنگاران برگزار شد.

* طراح خاموشی سبز برای اخلال در سیستم برق کشور، در دفاعیات خود با انتقاد شدید از موسوی و کروبی به دلیل اقدامات و مواضعشان که موجب التهاب در جامعه شد خطاب به آنان گفت: «چرا فضای جامعه را به این وضعیت کشاندید و هیجان در آن ایجاد کردید و در ادامه این هیجان را نگه داشتید تا جوانی مثل من چنین فکر‌هایی را بکند؟»

* (ع. م) دبیر سابق تشکیلات غیرقانونی دفتر تحکیم وحدت در دفاعیات خود در دادگاه به یکی از نشست‌های غیرقانونی که دفتر تحکیم وحدت در جهت حمایت از متهمان و محکومان دادگاه جمهوری اسلامی برگزار کرده بود اشاره کرد و گفت: «جلسه‌ای را با عنوان نقد طرح ارتقای امنیت اجتماعی در محل سازمان ادوار تحکیم وحدت برگزار کردیم که سخنران آن آقای آغاجری بود و نه تنها در این جلسه از اراذل و اوباش حمایت شد بلکه یکی از سخنرانان به دفاع از اعضای سازمان منافقین پرداخت.»

* (م.ر.ن) فرزند حسن عضو شورای مرکزی سایت جمهوریت در دفاعیات خود در دادگاه گفت: «در هفته‌های منتهی به انتخابات جلساتی بین فعالان رسانه‌ای دوم خردادی برگزار شد و پیشنهاد شد به دلیل عدم پایگاه مناسب سایت‌ها در افکار عمومی مطالب سایت‌ها در قالب شب‌نامه منتشر شود. مسعود باستانی بلافاصله شب‌نامه موج را تهیه کرد و با نظر آقایان مقیسه و کرمی... دویست‌هزار نسخه آن با هزینه سه ونیم میلیون تومانی که یکی از مدیران دانشگاه آزاد تقبل کرد منتشر و توسط بچه‌های ستاد 88 توزیع شد.»

* آیات‌عظام مکارم‌شیرازی و نوری‌همدانی به درخواست آیت‌الله یوسف صانعی مبنی بر ترتیب دادن دیداری برای گفت‌وگو پاسخ منفی دادند.


24 شهریور:

* رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از فعالان و هنرمندان عرصه دفاع مقدس فرمودند: «هشت سال دفاع مقدس ما صرفا یک امتداد زمانى و فقط یک برهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زمانى نیست، گنجینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عظیمى است که تا مدت‌هاى طولانى ملت ما می‌تواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارى کند.»

* کواکبیان عضو فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) مجلس اظهار داشت: «شکی نیست که بزرگ‌ترین میراث‌دار اندیشه‌های امام و نگاهبان آثار مکتوب سیاسی و تفکرات امام خمینی‏، سید حسن خمینی است.»


25 شهریور:

* آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: «تمام کسانی که در اغتشاشات اخیر به سمت قانون‌شکنی و زیر سوال بردن اصل نظام رفتند در هر جایگاهی که هستند بدانند دستگاه قضایی ساکت نمی‌ماند و حسب مقررات نسبت به آنان تصمیم‌گیری خواهند کرد.»

* هاشمی رفسنجانی در نخستین گفت‌وگوی خویش پس از برگزاری انتخابات، در پاسخ به این سوال شبکه العالم که علل غیبت وی به عنوان خطیب نماز جمعه روز قدس را پرسید، گفت: «حضور افراد خیلی تفاوت نمی‌کند بالاخره هر خطیبی که به نماز جمعه بیاید و برای مردم صحبت کند از حق مردم فلسطین دفاع خواهد کرد و با محکوم‌کردن ظلم‌های رژیم اسراییل علیه ملت فلسطین خواسته‌های ملت ایران را نیز مطرح خواهد کرد.»

* حاج منصور ارضی از حامیان جدی دولت در مراسم شب‌گذشته مسجد ارگ گفت: من درباره چند نفر با رییس‌جمهور صحبت کرده و به وی تذکر داده بودم از جمله رحیمی، مشایی و کردان؛ اما نمی‌دانم بر چه اساسی رئیس‌جمهور این افراد را منصوب می‌کند؟ انتصاب رحیمی بعد از مشایی برای ما قابل قبول نیست.»

* سیف زاده وکیل مدیرمسئول و صاحب‌امتیاز روزنامه آریا گفت: «روزنامه آریا رفع‌توقیف شده و مجددا اجازه انتشار دارد.»


26 شهریور:

* ماموستا محمد شیخ‌الاسلام توسط افرادی ناشناس در مقابل مسجدی واقع در سنندج، پس از اقامه نماز مغرب و عشا مورد سوءقصد قرار گرفت و شهید شد.

* مهدی هاشمی‌رفسنجانی در بیانیه‌ای نسبت‌به بردن نامش در دادگاه‌ها از سوی متهمان اعتراض کرد. وی در بخشی از اطلاعیه خود نوشت: «اکنون‌که در انجام ماموریت بررسی وضع دانشگاه‌های آزاد اسلامی خارج از کشور، در کشور دوست لبنان با مذاکره با مقامات مسئول، مشغول آماده‌سازی زمینه تاسیس یک دانشگاه جامع برای جوانان مسلمان لبنان و منطقه هستیم، به‌وضوح می‌بینیم که شانتاژها بار دیگر اوج گرفته که طبیعتا در انجام ماموریت بی‌اثر نیست.»

* سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام‌کرد: «به اشخاص و جریان‌هایی که درصدد ریختن آب به آسیاب دشمن صهیونیستی هستند، هشدار می‌دهیم چنانچه قصد هرگونه اخلال و بی‌نظمی در راهپیمایی با شکوه روز قدس را داشته باشند، با برخورد قاطع فرزندان شجاع و غیور ملت مواجه خواهند شد.»


27 شهریور:

*  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پی حادثه‌ خونین تروریستی در کردستان شهادت ماموستا شیخ‌الاسلام نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری را تسلیت و تبریک گفتند.

* سایت پارلمان نیوز گزارش داد: از ساعتی پیش سید محمد خاتمی رییس‌جمهور سابق در میان هزاران نفر از مردم حامی جنبش سبز در مسیر خیابان حجاب به سمت میدان فلسطین حاضر شد. در حالی‌که حضور خاتمی با استقبال بسیار گسترده مردم روبرو شده بود گروهک فشار به رهبری ابوالفضل شریعتمداری، فرزند حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه تندروی کیهان با اطلاع قبلی از مسیر عبور خاتمی ناگهان به او حمله کردند.»

* رسانه‌های اصلاح‌طلب گزارش دادند: مردم حامی جنبش سبز در پاسخ به بلندگوها که مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا را سر می‌دادند یک‌صدا و با صدایی بسیار بلند شعار مرگ بر روسیه را سر می‌دادند.

* براساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های حامی موسوی و کروبی، مهدی کروبی در میان استقبال مردم و در میان حلقه‌ای که مردم برای جلوگیری از هرگونه تعرضی به دور او زده‌اند از میدان هفت‌تیر به سمت دانشگاه تهران در حال حرکت است.

 

* رجانیوز گزارش داد: «امواج خروشان ملت به‌ویژه در شهر تهران تفرقه‌افکنانی را که طی یک‌ماه اخیر مشغول سازماندهی به‌منظور اختلال در راهپیمایی پرشکوه روز قدس بی‌نتیجه ماند و صدها هزار نفر از مردم در صفوف به‌هم فشرده فریاد مرگ بر اسرائیل سر دادند... مهدی کروبی در میدان فلسطین تهران هنگامی‌که از خودروی خود پیاده شد با شعار مرگ بر منافق راهپیمایان مواجه شد که همراهان کروبی در اقدامی ناشایست به‌سمت مردم گاز اشک‌آور پرتاب کردند و وی را سوار ماشین کرده و از محل خارج شدند. همچنین میرحسین موسوی در چهارراه ولی‌عصر(عج) در جمع حدود 100 نفر از هوادارانش حضور یافت اما دقایقی بعد از محل خارج شد.»

 

* خبرگزاری فارس گزارش داد: «تعدادی از افرادی‌که با نشانه‌های سبز در این روز حاضر شده بودند، ضمن حمله به اماکن‌عمومی و آتش‌زدن موتورسیکلت‌ها در آخرین جمعه ماه رمضان، مشغول کشیدن سیگار و نوشیدن آب معدنی بودند...»

* رییس‌جمهور در اجتماع عظیم مردم روزه‌دار تهران در روز قدس تاکید کرد: «برادران و خواهران مسلمان ما را قطعه‌قطعه می‌کنند، ایستادگی در برابر ظالم و حمایت از مظلوم یک اصل مسلم اعتقادی ما مسلمانان است. امام عزیز ما فرمود هر کجای عالم که ظلم باشد ما هستیم. فرمود تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست به فضل‌الهی ما هستیم... اصل موجودیت رژیم‌صهیونیستی توهین به کرامت انسان‌ها است.»

* آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران گفت: «حضرت علی(ع) فرمودند: اگر خوارج نهروان کاری به کار ما نداشته باشند کما این‌که مخالف باشند ما هم کاری با آنها نداریم و می‌توانند زندگی‌شان را کنند و اگر اهل بحث، مناظره و حرف حساب باشند با آنها مناظره می‌کنیم؛ اما اگر بخواهند افساد کنند با آنها می‌جنگیم که این سیره علوی است و از مصادیق بارز افساد نیز براندازی است

* ساعاتی بعد بخش خبری 20:30 صحنه‌هایی از حضور کروبی در میان افرادی را منتشر ساخت که در جریان راهپیمایی روز قدس شعار «نه غزه نه لبنان» را فریاد می‌زدند.

* ابوالفضل شریعتمداری فرزند مدیرمسئول روزنامه‌کیهان به رجانیوز گفت: «سایت پارلمان‌نیوز ارگان فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) مجلس در بخشی از خبر خود در مورخ 27 شهریور ماه با کد3691 مدعی حمله من به خاتمی شده بود که این خبر از اساس کذب محض بوده و با علم به این مطلب بدون هیچ سندی و مدرکی این سایت مبادرت به انتشار آن کرد.»

* همسر جواد امام در خصوص اخباری مبنی بر دستگیری دخترش (عاطفه امام) در روزهای گذشته با تاکید بر این‌که ربوده‌شدن و دستگیری وی کاملا منتفی است، گفت: «دختر بنده در اقدامی ماجراجویانه و با توجه شرایط خاص روحی و روانی ناشی از دستگیری پدرش که موجب نگرانی خانواده و بنده شده بود،‌ چنین اقدامی را کرد و من به همین علت از همه عذرخواهی می‌کنم.»


28 شهریور:

* مهدی، یاسر، محسن، فاطمه و فائزه هاشمی در نامه‌ای به رییس قوه‌قضائیه با اشاره به عدم اجرای دستور رهبر انقلاب برای تعقیب عوامل تخریب‌های صورت‌گرفته از سوی مسئولان قضائی و غیر‌قضائی تصریح کرده‌اند: «استدعا داریم که دستور فرمایید مرجعی صلاحیت‌دار، مستقل و با اختیارات کامل،‌ و دور از بازی‌های سیاسی، رسیدگی به شایعات و اتهامات (وارد شده به خانواده هاشمی‌رفسنجانی) را در دستور کار خود قرار دهد و نتایج را به‌اطلاع ملت فهیم و رشید ایران اسلامی و مسئولان محترم کشور برساند.»

* شمس‌الواعظین سردبیر روزنامه‌های زنجیره‌ای در دولت اصلاحات در یک مهمانی سفارت سعودی در تهران حضور یافت. وی هفته گذشته در مهمانی مجللی که به‌مناسبت معرفی سفیر جدید عربستان در تهران از سوی سفارتخانه سعودی برگزار شد، به‌عنوان مدعو ویژه حضور یافت.


29 شهریور:

* مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر با تاکید بر این‌که گناه تهمت به نظام بسیار سنگین‌تر از گناه تهمت به اشخاص است، افزودند: «نباید کسی کل نظام را به اموری که شایسته نیست متهم کند چراکه شأن نظام از این‌گونه تهمت‌ها بسیار بالاتر است... اینکه در دادگاه‏‌ها از قول یک متهمى چیزى راجع به یک کس دیگرى گفته می‌شود، شرعاً حجیت ندارد. متهم هرچه درباره خود در دادگاه بگوید، این حجت است. (البته) اینکه بگویند در دادگاه درباره خودش اگر اعترافى کرد، حجت نیست، این حرف مهملى است، حرف بى‏‌ارزشى است، هر اقرارى، هر اعترافى، شرعاً، عرفاً و در نزد عقلا در یک دادگاه در مقابل دوربین، در مقابل بینندگان میلیونى که متهم علیه خود بکند، این اعتراف مسموع است، مقبول است، نافذ است؛ اما علیه دیگرى بخواهد اعترافى کند، نه، مسموع نیست.»

* سردار رجب‌زاده در رابطه با تعداد دستگیری‌های روز قدس اظهار داشت: «پلیس تعدادی از افرادی را که در راهپیمایی روز قدس اقدام به تخریب اموال عمومی کرده بودند، دستگیر کرد... در این روز چند موتورسیکلت‌ و همچنین تعدادی سطل زباله در سطح شهر تهران آتش زده شد که بلافاصله پلیس افرادی را که اقدام به این کار را کرده بودند را دستگیر کرد.»


30 شهریور:

* جورج سوروس رییس هیات‌مدیره موسسه جامعه باز، در مراسمی به‌مناسبت هشتمین سالگرد حوادث یازدهم سپتامبر در نیویورک، ضمن تاکید بر لزوم تقویت رویکردهای روادارانه در جهان اسلام، دیدار خود با محمد خاتمی در سال 2006 را در همین راستا ارزیابی کرد.

* پرویز سروری عضو کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر، از برگزاری قریب‌الوقوع دادگاه افراد خودسر که در اغتشاشات پس از انتخابات خارج از چارچوب‌های قانونی و وظایف خود اقدام کرده بودند، خبر داد.


31 شهریور:

* هاشمی‌رفسنجانی رییس‌مجلس خبرگان‌رهبری در آغاز اجلاس ششم این مجلس گفت: «باید برخی بدانند که اگر بی‌قانونی‌کنند نباید توقع داشته باشند قانون نسبت به آنها بی‌تفاوت باشد و بشود از آن گذشت و باید بدانیم اگر به قانون عمل نکنیم چیزی باقی نمی‌ماند و بی‌قانونی سبب هرج و مرج می‌شود... گروهی از افراد خیر و خیرخواهان و دلسوزان نظام متنی را بر اساس مطالبی‌که از رهبری شنیدیم و دیدگاه‌های افراد صاحب‌نظر برای انتقال فضای فعلی جامعه به فضای نقادی صحیح در حال تنظیم کردن هستند... صداقت و رفاقت، دوری از مکر و فریب و نیرنگ و دروغ در جامعه و پرهیز از فریبکاری نیاز امروز جامعه است.

* هیات‌رییسه و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام با رییس‌مجلس خبرگان‌رهبری دیدار کردند. هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به تلاش جریانی برای القای اختلاف میان مسئولان رده بالای نظام خاطرنشان کرد: «یک جریان مرموز این دوستی را مانع منافع خود می‌بیند.»

*حجت‌الاسلام قرائتی در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: «طراحی شعار "نه غزه، نه لبنان" نه با نماز، نه با روزه و همچنین نه با زکات و کلام‌الله مجید موافق و هم‌جهت نیست... عده‌ای شعار داده‌اند که "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران"، اگر اینطور است پس نمازتان را هم تغییر بدهید و بگویید "السلام علینا و علی ایرانیان"؛ "نه غزه نه لبنان" می‌دانی یعنی‌چه؟ یعنی "نه قرآن"... عده‌ای امامت امام‌رضا(ع) را در زمان ایشان قبول نکردند که نامشان واقفیه شد. چراکه امام‌هفتم نمایندگانی در برخی شهرها داشت که خمس و زکات و سهم امام را جمع کرده‌ بودند و چون پس از شهادت امام‌هفتم باید این‌ها را تحویل امام‌هشتم می‌دادند مدعی شدند که امام‌هشتم وجود ندارد تا پول‌ها را برای خود نگه دارند. مواظب باشیم در جمهوری اسلامی، ما "واقفیه" نباشیم که امام‌خمینی را قبول داشته باشیم اما بعد از امام‌خمینی نسبت‌به ولی‌فقیه کمرنگ شویم؛ آنهایی‌که امام‌خمینی را قبول دارند و بعد از آن رهبر مجتهد عادل را قبول ندارند، اگر تجدیدنظر نکنند، نگرانم که سر از واقفیه در بیاورند

* سید ابراهیم رئیسی معاون‌اول قوه‌قضاییه در حاشیه معارفه معاون‌قضایی قوه‌قضاییه از اعلام اسامی متخلفان بازداشتگاه کهریزک در گزارش شورای‌عالی امنیت‌ملی خبر داد.

* محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی کانال 2 فرانسه با اشاره به قتل ندا آقاسلطان، به قتل یک زن مسلمان در دادگاه آلمان تصریح کرد: «خانمی در دادگاه که باید امن‌ترین مکان باشد با ضربات چاقو به قتل می‌رسد و آیا شما به‌عنوان یک خبرنگار می‌‌توانید بگویید موضع آقای کوشنر به این موضوع که در همسایگی فرانسه اتفاق افتاد، چه بود؟ امروز دیگر دوران استفاده از استانداردهای دوگانه به‌پایان رسیده است.»

* سید جواد هاشمی بازیگر سینما و تلویزیون در دیدار با سید محمد خاتمی گفت: «از کودکی یاد گرفتم خواسته‌هایم در قبال دیکتاتوری را با زبان نمایش بازگو کنم.»

* بخش نخست میزگرد آسیب‌شناسی نظری حوادث پس از انتخابات با حضور سعید حجاریان، سعید شریعتی و محمد عطریانفر از شبکه اول سیما پخش شد. در بخشی از این میزگرد عطریانفر گفت: «ما به‌دلیل آن خودباختگی که از دوره شاه بود و به‌دلیل اینکه نتوانستیم چهره‌های شاخصی از نیروهای انسانی خود را به نقاطی ارسال کنیم تا تربیت شوند و قدرت نقد پیدا کنند، در حال حاضر تقریبا در حوزه علوم‌انسانی خود به‌شدت فقیر هستیم و باید اول این فقر را باور کنیم و بعد در مقام تأمین نیازها متناسب با اقتضائات حکومت دینی خودمان گام درست را برداریم.»

 او همچنین به درخواست سعید حجاریان و به دلیل مشکل تکلم وی، در پاره‌ای مواقع نظرات حجاریان را درخصوص مسائل مختلف بیان کرد و به‌نقل‌از حجاریان اظهارداشت: «در طول به‌خصوص دوران‌اصلاحات از سال 76 و بلکه زودتر از آن و بعد از آن‌که توانستیم از جنگ خارج شویم و مشکلات جنگ را پشت‌سر بگذاریم به‌دلیل آن عقب‌ماندگی تاریخی که در حوزه علوم‌انسانی داشتیم عملا نتوانستیم مشکلات و نیازهای کشور را برپایه دیدگاه‌های دینی خودمان پاسخ داده و تأمین کنیم. از این‌روی‌ به‌سمت سرفصل‌هایی از دیدگاه‌های حکومت‌داری و حکومت‌مداری در دنیای غرب رفته‌ایم که دارای پایه‌ها و اندیشه‌های فلسفی خاص خودش بوده است.» عطریانفر همچنین به قرائت متن آماده‌شده از سوی حجاریان در خصوص وضعیت ایران در حوزه علوم‌انسانی پرداخت.

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

Copyright © 2003-2020 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo