شهید آوینی

روزشمار آبان ۸۸/جرج‌ بوش: اصلاح‌طلبان خط‌ مقدم آمریکا هستند

جرج بوش رییس‌جمهور سابق آمریکا که برای افتتاح «بنیاد بوش» به دانشگاه دالاس در ایالت تگزاس رفته بود، اصلاح‌طلبان ایران را خط‌ مقدم آمریکا خواند و گفت: «آنها با چالش‌های فراوانی روبرو هستند و چشم امیدشان به ماست.

 ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,بوش,آمریکا,اصلاح طلبان,موسوی,کروبی,تجاوز

 

5 سال پیش (88) عدم تمکین به نتیجه انتخابات از سوی دو تن از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که یکی 11 میلیون رای کمتر از فرد پیروز انتخابات و دیگری نیز چند هزار رای کمتر از آرای باطله داشت، سرآغاز فتنه‌ای 8 ماهه شد. این فتنه که علاوه بر پشتیبانی سران داخلی فتنه، پشتیبانی آمریکا، اسرائیل، انگلیس و... گروهک‌های تروریستی را به همراه داشت و به اعتقاد برخی کارشناسان قرار بود مردمسالاری‌دینی را به دیکتاتوری تغییر دهد، در 9 دی و با اعتراض گسترده ملت منزجر از حرمت‌شکنان ساحت مقدس امام حسین(ع)، با شکست مواجه شدند.

مقام معظم رهبری تا کنون بارها و بارها درخصوص چرایی فتنه، عوامل آن و نقش مردم در زدودنش، سخن گفته‌اند. ایشان در یکی از بیاناتشان با اشاره به وقایع پس از انتخابات، تلویحا اشاره‌ای نیز به چرایی انحراف سران فتنه کرده و فرموده‌اند: «در زمینه‌ روحىِ همه‌ ما یک میل به دیکتاتورى وجود دارد؛ این را باید سرکوب کنید. همین طور که عرض کردیم، این فیلِ مستِ درون را با چکش قانون و دین و تعبد دائماً سر به راه نگه‌داریم. اگر خود ما علاج نکنیم، علاجش مشکل خواهد شد. اگر انقیاد به قانون نبود، روح دیکتاتورى یواش یواش بروز خواهد کرد. در جوامع، دیکتاتورى همین‌جور به‌وجود مى‌آید.»

اکنون که به پنجمین سالروز قیام 9 دی نزدیک می‌شویم، بازخوانی جنایت سران داخلی فتنه که در 8 ماه التهاب‌آفرینی حمایت دشمنان 30 ساله انقلاب را به همراه داشتند، تجربه گرانسنگی است که برای کمتر دولت و نظامی پیش می‌آید؛ چه اینکه تا کنون بسیاری از دولت‌هایی که با انقلاب‌های رنگین در پوشش اعتراضات انتخاباتی مواجه شدند، طعم سرنگونی را کشیدند.

در ادامه، دهمین قسمت از ویژه‌نامه «فیل مست» که روزشماری برگرفته از کتاب «8 ماه نبرد مقدس» به همت امیرحسین ثابتی است، وقایع انتخابات سال 88 در بازه زمانی شهریورماه بررسی شده است.

 


1 آبان:

* میرحسین موسوی در دیدار با هیات‌تحریریه روزنامه کلمه‌سبز با اشاره به برخی شعارهای مطرح‌شده در تجمع‌های خیابانی گفت: «شعارهای افراطی ناشی از عصبانیت است. به‌نفع همه ماست که شعارهایی متناسب با ظرفیت کشور طرح کنیم و از طرح شعارهای تند و غیرمنطبق با وضعیت کشور بپرهیزیم.»

* فاطمه رجبی در رابطه با سفر مهدی هاشمی به لندن و عدم بازگشت وی گفت: «آقای هاشمی باید به مردم جواب دهد که چرا لندن پناهگاه فرزندان او است، فائزه هاشمی سال‌ها مقیم لندن بود و اکنون نیز مهدی هاشمی از سفر طولانی مدت خود بازنمی‌گردد.»

* حسین مرعشی با اشاره به طرح وحدت‌ملی اظهار داشت: «این طرح از سوی جمعی از اصولگرایان دلسوز تهیه شده که هیچ اطلاعی در مورد کم و کیف آن نداریم ولی این طرح در کل طرح مثبتی ارزیابی می‌شود.»

ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,بوش,آمریکا,اصلاح طلبان,موسوی,کروبی,تجاوز


2 آبان:

* مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه‌ای نسبت به انتقادات علیه موسوی‌خوئینی‌ها واکنش نشان داد و از وی حمایت کرد.


3 آبان:

* علیرضا بهشتی نیز که به نمایشگاه مطبوعات رفته بود، به فاصله کمتر از 15 دقیقه پس از ورودش، مجبور به ترک نمایشگاه شد.

* موسوی‌لاری عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه افرادی چون قالیباف، لاریجانی و رضایی واقعا با جریان حاکم فعلی مشکلات جدی دارند، گفت: «نگاه آنها با طیف حاکم در مورد مسائل اجرایی کشور متفاوت است و معتقدم همین‌که در طیف اصولگرا جریانی شکل‌گرفته که وضعیت موجود را نمی‌پسندد نشان از تاثیرگذاری اندیشه اصلاح‌طلبی دارد که توانسته راه شفاف را نشان دهد.»


4 آبان:

* مرتضی تمدن استاندار تهران، درخصوص آسیب‌دیدگان حوادث بعد از انتخابات گفت: «تعدادی از این افراد که اموالشان را در درگیری‌ها از دست داده بودند به این افراد اموال بازگشت داده شد و عده دیگری که برای بازگشت به محیط‌های کاری خود دچار مشکل شده بودند نیز با صحبت‌هایی که با مسئولان کاری آنان انجام شد، به سر کار خود بازگشتند.»


5 آبان:

* خبرآنلاین نوشت: علی فلاحیان که یک‌ماه پیش از برگزاری انتخابات آن را «یک فرآیند مقدس» خواند که «نباید فضای آن با تخریب و شایعه آلوده‌اش کرد»؛ در جریان انتخابات که امروز آن را «فتنه» می‌خواند، سیاست سکوت را پیشه کرد. اما این روزها همراه با دیگر ریش‌سفیدان در پی راه‌حلی برای حل اختلاف‌ها، اولین گام را در مجلس خبرگان برداشته است. اما نه راه‌حلی از جنس میانجیگری آیت‌الله مهدوی‌کنی، بلکه راه‌حلی که در آن «باید مسائل خیلی روشن شود» و «اگر طرفی هم اشتباه کرده باید بگوید اشتباه کردم» تا «مردم بفهمند او سوءنیتی نداشته و قصد زورگویی ندارد».

* حمید رسایی نماینده مردم تهران گفت: «آقایان حدود 2 ماه در جلسات‌خصوصی به این‌نتیجه رسیده بودند که بر سر موضوع برخورد با عوامل‌اصلی اغتشاشات و ظلمی که در حق نظام شد، می‌توان با پروژه وحدت ملی سرپوش گذاشت، و همین بود که شکست این پروژه عصبانیت آنها را در پی داشته است... کلید وحدت، محاکمه مهدی هاشمی است.»


6 آبان:

* مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از نخبگان علمی فرهنگی کشور «جابه‌جایی حوادث فرعی و اصلی بعد انتخابات در افکار عمومی» را مورد اشاره قرار دادند و زیرسوال بردن انتخابات را بدون مستندات کافی «بزرگ‌ترین جرم» عنوان کردند: «مسئله اصلى در این قضایاى اخیر، اصل انتخابات بود؛ زیر سوال بردن اصل انتخابات بزرگ‌ترین جرمى بود که انجام گرفت. چرا شما نسبت به این جرم چشمتان را می‌بندید؟! این همه زحمت کشیده بشود، مردم بیایند، یک شرکتِ به این عظمت، یک نصاب‌شکنى، یک رکودشکنى در دنیا در مردمسالارى، در دموکراسى‌اى که اینقدر ادعایش را می‌کنند، انجام بگیرد، بعد یک عده مفت و مسلّم بیایند بدون‌استدلال، بدون‌دلیل، همان فرداى انتخابات بگویند: انتخابات دروغ است! این کار کوچکى است؟! این جرم کمى است؟! ... دشمن هم حداکثر استفاده را از این کرد ... دیدند عناصرى وابسته به خودِ نظام، از خودِ نظام، دارند این جور میدان‌دارى می‌کنند، اینها هم وقت را مغتنم شمردند، آمدند داخل میدان.»

 

و در ادامه نیز به موضوع مهمی اشاره کردند: «من روز اول این را پیغام دادم به همین حضراتى که صحنه‌گردان این قضایا هستند؛ آن ساعات اول من به آنها پیغام خصوصى دادم. من اگر یک وقتى توى نماز جمعه یک حرفى می‌زنم، این ابتدا به ساکن نیست؛ حرف خصوصى، پیغام خصوصى، نصیحتِ لازم انجام می‌گیرد، وقتى انسان ناچار می‌شود، یک حرفى را مى‌آورد علنا بیان می‌کند. من پیغام دادم، گفتم این را شما دارید شروع می‌کنید، اما نمی‌توانید تا آخر کنترل کنید؛ مى‌آیند دیگران سوءاستفاده می‌کنند. حالا دیدید آمدند سوءاستفاده کردند

* در این دیدار یکی از دانشجویان در سخنانی به انتقاد از عملکرد رسانه‌ملی پرداخت و ابراز عقیده کرد که صداوسیما تمام واقعیت‌ها را منعکس نمی‌کند. وی همچنین عملکرد نیروی انتظامی را نیز به نقد کشید. رهبر معظم انقلاب در بخشی از پاسخ خود به انتقاد این دانشجو تاکید کردند: «شما خیال نکنید که حالا بنده چون رئیس صداوسیما را انتخاب می‌کنم، همه برنامه‌های صداوسیما را می‌آورند، دانه‌دانه بنده نگاه کنم، امضا کنم. نخیر، از خیلی از برنامه‌های صداوسیما بنده راضی هم نیستم، از جمله من راضی نبودم که از ماه اسفند، بلکه زودتر از اسفند، بعضی از سفرهای تبلیغاتی و حرف‌هایی که زده شد و تظاهراتی که می‌شد و مجادلاتی که انجام می‌گرفت، از تلویزیون پخش شود، که متاسفانه تو تلویزیون پخش شد.»

* محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور گفت: «در تاریخ ‏29‏ مهر گذشته، ‏دو‏ تن از نمایندگان مجلس با حضور در دادستانی کل کشور متن شکوائیه‌ای را با حدود 100‏ امضا از نمایندگان مجلس که علیه آقای میرحسین موسوی تنظیم شده بود، به من ارائه کردند.»


9 آبان:

* چهاردهمین بیانیه مهندس موسوی در آستانه سیزدهم آبان ماه منتشر شد. وی در این بیانیه 13 آبان را سبزترین روز سال نامید و در ادامه انتقاداتی را به نحوه مدیریت پرونده هسته‌ای در دولت نهم و دهم مطرح کرد.

* شبکه ایران در واکنش به بیانیه جدید موسوی نوشت: «بیانیه چهاردهم میرحسین موسوی درحالی به مناسبت 13 آبان منتشر شد که در آن اشاره‌ای به فلسفه نامگذاری این روز و استکبارستیزی نشده است.»

* شورای‌هماهنگی جبهه‌اصلاحات با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از هتک حیثیت مهدی کروبی و علیرضا بهشتی در نمایشگاه مطبوعات در آستانه سالروز 13 آبان خواستار  بزرگداشت این روز از سوی مردم شد.

*  محمد زارع‌فومنی رییس ائتلاف اصلاح‌طلبان جوان و مشاور سابق مهدی کروبی گفت: «سیاسیون باید آگاه شوند و همگام با مردم باشند چراکه یکی از دلایل شکست اصلاحات به خاطر دوری از مردم بود و امروز هم آقای کروبی تحت‌تاثیر نفوذی‌ها، فریب‌خورده و از مردم دور شده است.»

* محمود وحیدنیا، نخبه جوانی که روز چهارشنبه بدون هماهنگی با مجری مراسم و به دعوت رهبر انقلاب، پشت تریبون قرار گرفت و انتقاداتی را مطرح کرد در گفت‌وگو با سایت خبری - تحلیلی الف، اخبار منتشره توسط تلویزیون‌ها و سایت‌های فارسی‌زبان خارجی پیرامون خود را تکذیب کرد.

* حمید داوودآبادی پژوهشگر دفاع‌مقدس و انقلاب‌اسلامی در وبلاگ شخصی خود نوشت: هنگامی‌که علی‌اکبر محتشمی‌پور رئیس کمیته صیانت از آراء میرحسین موسوی و از سران آشوب‌های بعد از انتخابات جهت شرکت در کنفرانس سازمان‌های مردم‌نهاد حامی فلسطین که در سوریه برگزار می‌شد به دمشق آمده بود، در حرم حضرت زینب(س) مورد سوال دو خبرنگار ایرانی قرار گرفت. محتشمی‌پور که شدیدا تلاش داشت مردم او را نشناسند و به‌ همین‌خاطر در صحن حرم، عمامه را از سرش برمی‌داشت، با روبه‌رو شدن با خبرنگاران ایرانی، عصبانی شد و از پاسخ به سوالات آنها طفره‌رفت.


10 آبان:

* اسماعیل کوثری نایب‌رییس کمیسیون امنیت‌ملی مجلس در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفت: «آقای آغاجری تئوریسین سازمان مجاهدین انقلاب قبل از انتخابات می‌گوید ما یک پایه ولایت را در زمان اصلاحات و دوم‌خرداد زدیم و بقیه پایه‌های ولایت را با انتخاب آقای موسوی منهدم خواهیم کرد. این دقیقا عین جمله ایشان است... این تشکیلات از لحاظ قانونی شاید بتوانند به‌خودشان رسمیت بدهند و مجوزی هم بگیرند اما در عمل از همان ابتدا از دوره امام(ره) مخالف حرکت‌های امام و نظام بودند.»

* صفارهرندی در واکنش به شعار "شعار ننگ ما، وزیر فرهنگ ما" توسط تعدادی از افرادی که با نمادهای سبز، دست‌نوشته‌هایی در حمایت از بازداشت‌شدگان، فحاشی و حمله به تریبون، قصد داشتند مانع از سخنرانی وی در دانشگاه خواجه‌نصیر شوند، اظهار داشت: «حق با شماست، وزیر ارشاد شما اکنون در خارج از کشور است و تعداد همسرانی که اختیار کرده مایه‌شرم وی شده و این وزیر ارشاد دولت اصلاحات از ترس همسران و اقوامشان، خود به خارج از کشور پناه برده است.» وی در واکنش به شعار "مرگ بر دیکتاتور" گفت: «پیامتان دریافت شد، ما معنای دیکتاتور را هم فهمیدیم، آیا به‌نظر شما اینکه رای مردم را بگیرند و تحویل کسانی بدهند که نصف آنان رای آوردند، این دیکتاتوری نیست؟!...» صفار در واکنش به پرتاب لنگه کفش از سوی طرفداران موسوی گفت: «شما یاران بی‌وفایی هستید چراکه یک روز شعار درود بر خاتمی دادید ولی از آن عبور کردید، قطعا روزی هم خواهد رسید که شما از موسوی عبور می‌کنید.»

ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,بوش,آمریکا,اصلاح طلبان,موسوی,کروبی,تجاوز

* ‌قنبری سخنگوی فراکسیون اقلیت (اصلاح‌طلبان) مجلس با تاکید بر این‌که این فراکسیون هنوز از محمود احمدی‌نژاد شکایت نکرده، از احتمال بررسی موضوع شکایت نمایندگان اصلاح‌طلب از رییس‌جمهوری به‌اتهام نقش‌داشتن در حوادث پس از انتخابات در نشست عصر امروز فراکسیون اقلیت خبر داد.


11 آبان:

* مهندس میرحسین موسوی به همراه زهرا رهنورد، با حضور در منزل فیض‌الله عرب‌سرخی عضو سازمان مجاهدین انقلاب که در بازداشت به‌سرمی برد با خانواده او ملاقات کردند. میرحسین موسوی در این دیدار گفت: «کسانی‌که بازداشت شدند به‌دنبال خرابکاری نبوده و همه دنبال ساختن کشور بودند و من نمی‌دانم چرا کسی این موضوع را نفهمید... کسانی‌که مخالف نظام بودند هیچ‌گاه وارد این جنبش نشدند.»

* پیام فضلی‌نژاد، محقق و پژوهشگر سیاسی که روزگاری در جبهه اصلاحات بوده در مدرسه معصومیه قم اظهار داشت: «اگر این انتخابات قربانی‌ای داشته باشد، نظر شخصی من براساس استدلال‌های پیشین این است که آن قربانی کروبی بود، نه موسوی. مهندس موسوی از 4 سال قبل از انتخابات دهم در دانشگاه تربیت‌مدرس به‌همراه علیرضا بهشتی، حاتم قادری، محسن کدیور و... با مرکزیت سازمان مجاهدین انقلاب در تعامل نزدیک بود و آگاهانه مطالعات خود پیرامون چگونگی تحقق کودتای مخملی را در صحنه انتخابات به‌میدان عمل آورد. موسوی یک‌مجری از مجریان کودتای مخملی بود که بنا نبود قربانی شود، اما متاسفانه به‌دست خودش قربانی شد.»

* خانواده‌های زندانیان سیاسی بعد از تجمع در میدان بهارستان، در نامه‌ای به علی لاریجانی، به او و سایر نمایندگان وعده‌های داده شده در مورد پیگیری وضعیت چهره‌های سیاسی دربند شده و نیز حوادث بعد از انتخابات را یادآوری کردند و بار دیگر بر خواسته خود مبنی بر ملاقات حضوری با رئیس‌مجلس تاکید کردند.


12 آبان:

* مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان در آستانه سیزدهم آبان فرمودند: «آمریکایى‌ها بدانند با هیچ‌وسیله‌اى نخواهند توانست ملت‌ایران را به عقب‌نشینى وادار کنند و به‌این غائله‌هائى هم‌که بعد از انتخابات پیش‌آمد، دل‌خوش نکنند. جمهورى‌اسلامى قوى‌تر از این حرف‌هاست، عمیق‌تر از این حرف‌هاست، ریشه‌دارتر از این حرف‌هاست. جمهوری‌اسلامى با حوادث بسیار سخت‌ترى هم مواجه شده، که بر همه اینها فائق آمده.» 

معظم‌له در بخش دیگری از اظهارات‌شان فرمودند: «این‌که ملاحظه می‌‌کنید بنده مکرر در دیدار جوان‌ها، دانشجویان، قشرهاى مختلف مردم، بر روى بصیرت تکیه می‌کنم، براى این است‌که در وضع بسیار مهم امروزِ دنیا و موقعیت استثنائى کشور عزیز ما - امروز در دنیا که موقعیت ممتازى است - هرگونه حرکت عمومى به یک بصیرت عمومى احتیاج دارد. البته من این را هم به شما بگویم امروز بصیرت جوان‌هاى ما هم از جوانان آن روزگارِ اول انقلاب و در اثناى انقلاب، یقیناً بیشتر است. خیلى چیزها را شما امروز می‌دانید، براى شما جزو واضحات است، که آن روزها باید براى جوان‌ها، آنها را شرح می‌دادیم، بیان میکردیم؛ اما امروز جوان‌هاى ما اینها را می‌دانند؛ بصیرت بالاست. در عین حال من تأکید می‌کنم بر روى بصیرت... از روز اول فروردین که من در مشهد سخنرانى کردم - گفتم اگر دستکش مخملى روى پنجه چدنى کشیده باشید و دست‌تان را دراز کنید، ما دست‌مان را دراز نمی‌کنیم؛ این هشدار را من آنجا دادم - الان هشت‌ماه می‌گذرد. در طول این هشت‌ماه، آنچه ما دیدیم، برخلاف آن‌چیزى بود که اینها به‌زبان، به‌ظاهر ابراز میکنند. صورت‌قضیه این است‌که بیائید مذاکره کنیم؛ اما در کنار مذاکره، تهدید؛ که اگر مذاکره به این نتیجه مطلوب نرسد، پس چنین و چنان! این شد مذاکره؟! این همان رابطه گرگ و میش است که امام گفت: رابطه گرگ و میش را ما نمی‌خواهیم.»

* در آستانه مراسم 13 آبان، آیت الله منتظری اشغال سفارت آمریکا در 13 آبان 58 را اشتباه خواند.

* رجانیوز نوشت: «نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس که تلاش‌های‌شان برای بی‌اعتبار کردن و مخدوش جلوه‌دادن شکایت 100 نماینده از میرحسین موسوی به نتیجه نرسید، ظاهرا در اقدامی متقابل قصد شکایت از دکتر احمدی‌نژاد را داشته و با کپی‌برداری از شکایت نمایندگان اصولگرا از موسوی، اتهاماتی همچون ایجاد اغتشاش و تحریک مردم به برهم زدن نظم‌عمومی و فضای‌سیاسی جامعه را به رئیس‌جمهور وارد کرده تا در یک بده‌بستان، پرونده شکایت از موسوی بسته شود.»

* جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله مهدوی‌کنی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز از ادامه حضور عوامل فتنه قم در جایگاه‌های مدیریتی مرکز مطالعات ادیان و مذاهب و دانشگاه ادیان قم، گلایه کرده و خواستار اقدام آیت‌الله مهدوی‌کنی شدند.

* حبیب‌الله عسگراولادی گفت: «موسوی در اعلامیه 13 آبان اشتباهات گذشته خود را تکرار کرد. موسوی متاسفانه بی‌مهری به مردم و نظام را همچنان ادامه می‌دهد.» وی گفت: « اگر کسی بر شکستن قانون اصرار کرد خودش، خودش را جدا کرده است... باید راهی برای انسجام پیدا کنیم.»

* دانشجویان انقلابی دانشگاه صنعتی شریف تجمع خود علیه استکبار جهانی و ایادی داخلی‌اش را زیر بارش باران برگزار کردند.


13 آبان:

* پارلمان‌نیوز گزارش داد: «اصلاح‌طلبان که در قالب «جنبش‌سبز» حرکت اجتماعی کم‌نظیر و فراگیری را آغاز کرده‌اند با حضور در مراسم 13 آبان علاوه بر اعلام مخالفت با سیاست‌های استعماری و استکباری، مطالبات و دغدغه‌های خود که بعد از اعلام نتیجه انتخابات ایجاد شده را بیان کردند. شنیده‌شده مهدی کروبی که قرار بود ساعت 10 صبح از میدان هفت‌تیر و میرحسین موسوی ساعت 11 از تقاطع طالقانی - ولیعصر به‌سمت لانه‌جاسوسی حرکت کنند بنا به درخواست مقامات امنیتی در تجمع امروز شرکت نکردند، با این حال برخی خبر از حضور کروبی در خیابان مفتح شمالی دادند.»

* رجانیوز گزارش داد: « فتنه‌گران در مراسم13 آبان شعارهایی چون مرگ بر روسیه، مرگ بر چین، جمهوری ایرانی سر دادند و با آتش زدن سطل‌های زباله یا شکستن شیشه برخی اتوبوس‌ها به راه خود ادامه دادند. مهدی کروبی نیز که در بین اقلیت اغتشاش‌گران حاضر شده بود پس از حضور مردم خشمگین به‌سرعت گریخت. یاسر هاشمی‌رفسنجانی نیز با لباس مبدل در خیابان شهید بهشتی حضور پیدا کرد و به ساماندهی اغتشاشگران پرداخت.»

* حدادعادل سخنران راهپیمایی 13آبان در تهران گفت: «یکی از کاندیداها عصر روز انتخابات بدون هیچ دلیل‌منطقی، پیروزی‌قطعی خود را اعلام و صبح روز بعد، بدون هیچ استنادی، دروغ تقلب را اعلام کرد ولی درمیان این جوسازی‌ها و فشارها، آن‌کسی‌که مانند امام(ره) از آرای ملت صیانت کرد و برای تقویت بنیاد مردم‌سالاری دینی، زیربار جنجال‌آفرینی‌ها نرفت، مقام معظم رهبری بود.»

* محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت: «آقای کروبی مطابق با وعده‌ای که به مردم داده بود، در راهپیمایی روز 13 آبان حضور یافت اما متاسفانه نیروی‌انتظامی و بخش‌هایی از نیروهایی که در آنجا حضور داشتند مانع رفتن وی به میدان هفت‌تیر شدند و درگیری‌هایی نیز صورت گرفت و بر اثر تماس با گاز اشک‌آور مهدی کروبی تاحدودی دچار ناراحتی پوستی شد.»

* علیرضا مرندی نماینده مردم تهران در مجلس هشتم و وزیر بهداشت دولت هاشمی‌رفسنجانی در گفت‌وگو با بخش خبری 20.30 گفت: «تعدادی از افرادی‌که نمادهای سبزرنگ با خود داشتند، با چاقو، قمه و سنگ به ماشینم حمله کردند. در این حادثه که در یکی از فرعی‌های منتهی به خیابان مطهری انجام شد، ماشین بنده مورد آسیب قرار گرفت و پس از عقیب و گریز توانستم از دست آشوب‌گران فرار کنم.»


14 آبان:

* حسین کروبی فرزند مهدی کروبی با رد در حصر بودن میرحسین موسوی در روز  13 آبان گفت: «ما اطلاع کافی داریم که میرحسین موسوی در حصر نبوده  و تنها نیروی‌انتظامی در اطراف فرهنگستان هنر حضور داشته اما حصری در کار نبوده است. به‌ هر حال هرفردی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. چگونه پدر من می‌تواند در راهپیمایی حضور پیدا کند و حصری هم در کار نبود اما آقای موسوی همیشه در زمان راهپیمایی در حصر هستند؟»

* آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار رییس دیوان عالی کشور، از قضات خواست قبل از صدور حکم، تحقیق و تفحص لازم را انجام دهند، تا به‌دست آنها ظلمی تایید نشده و حقی از کسی ضایع نشود: «قضات افراد را بلاتکلیف در زندان نگه ندارند؛ چراکه حفظ کرامت در مورد همه انسان‌ها لازم و ضروری است.»


16 آبان:

* سید محمد خاتمی در گفت‌وگو با جماران گفت: «به‌صراحت تأکید می‌کنم حذف دلبستگان به انقلاب با این عناوین و روش‌های بی‌اساس که از سوی جریانی خاص دنبال می‌شود بزرگ‌ترین توطئه علیه جمهوری‌اسلامی است.»

* حجت‌الاسلام سید حمید روحانی با بررسی ریشه‌های حوادث انتخابات و پس از آن، گفت: «تمام مصیبت‌هایی که در جریان انتخابات بر سر این کشور آمد از آن نامه‌ سرگشاده‌ای بود که آقای هاشمی نوشت؛ جرقه را از آنجا زد، آتش نفاق و اختلاف را از آنجا روشن کرد و نسل جوان و مردم را به جان هم انداخت بعد حالا می‌آید دلسوزی می‌کند؟»

ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,بوش,آمریکا,اصلاح طلبان,موسوی,کروبی,تجاوز


17 آبان:

*  محمدحسین صفارهرندی در دانشگاه گیلان حضور یافت اما تعدادی از حامیان موسوی که ورودشان به سالن محل سخنرانی با شکستن شیشه و فریادهایی در حمایت از موسوی همراه بود، به فحاشی‌ روی آوردند. صفار در پاسخ به شعار حامیان موسوی که می گفتند "آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه"، گفت: «پس امثال خاتمی و موسوی هم پذیرفته نیستند زیرا ما نباید در توهم زندگی کنیم و خاتمی و کروبی بدون‌ریش یک توهم است همچنان که برنده شدن شما هم در انتخابات نیز توهم بود.» وی در پاسخ به شعارهای هواداران کروبی در سالن اظهار داشت: «آرای کروبی حتی از آرای باطله هم کمتر بود؛ این‌قدر خجالتش ندهید.»


18 آبان:

* حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس اعلام کرد: با امضای برخی حامیان دیروز موسوی در مجلس و برخی از اعضای هیات رئیسه، نمایندگان شکایت‌کننده از موسوی به 144 نفر رسیدند.

* آینده‌نیوز از سایت‌های نزدیک به هاشمی‌رفسنجانی و میرحسین موسوی اذعان کرد: «بخش عمده جنبش اعتراضی یا به دلیل مخالفت با رفتارها و شعارهای رادیکال و یا به‌علت عدم‌آمادگی برای پرداخت هزینه‌های اعتراض، از اعتراض خیابانی دست‌کشیده‌اند. هرچند به‌نظر می‌رسد تکیه بر تعداد معترضین حاضر در انتخابات، چندان گره‌ای را از کار طرفین باز نکند، چراکه مهم‌تر از تعداد معترضین، کیفیت آن‌هاست و از سوی دیگر تبدیل طیف معترضان مسالمت‌آمیز و نه‌چندان شجاع به مبارزان میدان نیز از پیامدهای بی‌تدبیری در مدیریت جریان اعتراضی است.»


19 آبان:

* رجانیوز گزارش داد: «در حاشیه مراسم سیزده آبان امسال در میان جمعی‌که با شعارهای انحرافی در مقابل تجمع ضداستکباری مردم و دانشجویان، در میدان هفتم‌تیر تهران تجمع کرده بودند، برخی دست‌اندرکاران انجمن‌صنفی منحله روزنامه‌نگاران نیز حضور داشته و افراد را به سردادن شعارهای تندتر و ایجاد درگیری ترغیب کرده‌اند.»


20 آبان:

* ضرغامی رییس سازمان صداوسیما در نشست خبری اعلام کرد: «دو الی سه روز پس از انتخابات در گفت‌وگویی که با مهندس میرحسین موسوی داشتم، به او گفتم که این 13میلیون رای، رقم بسیار بالایی است. قدر آن را بدانید و با پذیرش قواعد بازی و دموکراسی در صحنه‌ رقابت‌سیاسی حضور داشته باشید. من چند روز بعد پیغام دادم که ما حاضریم به‌صورت مناظره با افراد دیگر گفت‌وگو کنیم، اما آنها نپذیرفتند و فقط خواستند مستقیم به مردم پیام بدهند.»

* جمعی از بانوان تهرانی با تجمع در مقابل سفارت انگلیس در تهران خواستار استرداد آرش حجازی متهم قتل ندا آقاسلطان به ایران شدند.

* 201 تشکل دانشجویی سراسر کشور طی نامه سرگشاده‌ای خطاب به  آیت‌‌الله لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه، برخورد قضایی با موسوی، کروبی و مهدی هاشمی‌رفسنجانی را مطالبه نمودند.

* هاشم آغاجری عضو سازمان مجاهدین انقلاب به‌دعوت انجمن‌اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه‌تهران با حضور در دفتر این تشکل گفت: «جنبش‌سبز، مرحله تکاملی انقلاب اسلامی است.»


21 آبان:

* روابط‌عمومی حزب موتلفه از دیدار هیات‌رییسه جبهه‌پیروان خط امام و رهبری با مراجع تقلید در قم خبر داد. اعضای این تشکل اصولگرا با حضرات آیات مکارم‌شیرازی، جعفر سبحانی، صافی‌گلپایگانی و نوری‌همدانی دیدار کردند.

 

22 آبان:

* جرج بوش رییس‌جمهور سابق آمریکا که برای افتتاح «بنیاد بوش» به دانشگاه دالاس در ایالت تگزاس رفته بود، اصلاح‌طلبان ایران را خط‌مقدم آمریکا خواند و گفت: «آنها با چالش‌های فراوانی روبرو هستند و چشم امیدشان به ماست... من و همسرم لورا در طول دوران ریاست‌جمهوری‌ام با فعالان دموکراسی، مدافعان آزادی مذاهب و خانواده زندانیان‌سیاسی دیدار کردیم. بنیاد بوش به این راه ادامه خواهد داد. من از تمام فعالان سیاسی در سراسر جهان حمایت خواهم کرد.»

 

ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,بوش,آمریکا,اصلاح طلبان,موسوی,کروبی,تجاوز


23 آبان:

* روزنامه اعتماد در گزارشی از دیدار چند روز گذشته میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی با یکدیگر خبر داد. در بخشی از این گزارش آمده است: میرحسین ابتدا سخن گفت و ضمن ابراز انزجار از رفتارهای انجام‌شده توسط نیروهای لباس‌شخصی در روز 13 آبان کروبی را این‌گونه مورد خطاب قرار داد: «من از این حمله‌ای که به شما شد بسیار متاثر شدم.» کروبی هم در پاسخ ضمن تشکر از این ابراز همدردی رفتار مردم را بسیار محبت‌آمیز توصیف کرد.


24 آبان:

* حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران در خصوص آخرین وضعیت این حزب گفت: «حزب کارگزاران درحال تجدیدسازمان است... دفتر کارگزاران پلمپ نشده است، در حال تغییر مکان دفتر کارگزاران هستیم.» وی با انتقاد از سید محمد خاتمی گفت: «ایراد من ‌به ایشان این بود که انتخابات سال 84 انتخاباتی بود به‌تمام معنا دستکاری‌شده، به‌طوری‌که بسیاری صریحا اعتراف به دستکاری‌شدن ‌این انتخابات داشتند.»

* علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه بررسی صلاحیت صادق محصولی وزیر پیشنهادی رفاه و تامین اجتماعی گفت: «ما سلامت، زیبایی و شکوه انتخابات را از نحوه مدیریت وزارت‌کشور تفکیک می‌کنیم لذا رای اعتماد دادن و ندادن مجلس به محصولی ارتباطی با سلامت انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهد داشت.»

* محسن آرمین سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب که به دعوت انجمن‌اسلامی دانشجویان دانشکده‌ فنی دانشگاه‌تهران به این دانشگاه دعوت شده بود، در جمع دانشجویان حاضر شد و گفت: «ولایت‌فقیه یکی از نظریه‌های حکومتی است که لزوما بهترین و یا تنهاترین نیست و نظرات دیگری نیز برای حکومت از سوی فقهای بیشتری مطرح است.»

* حجت‌الاسلام سید حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی ایران‌معاصر در دانشگاه امیرکبیر گفت: «اولین ویژگی مهم امام‌خمینی را خودسازی و ندیدن خود بود؛ اما کسانی‌که دنبال «منیت»اند، وقتی رای نمی‌آورند حاضرند شهری به آتش کشیده شود. آدمی‌که شهوت قدرت سراسر وجودش را گرفته، سهم و میراث از انقلاب می‌خواهد، پیرو خط امام است؟»

* پارلمان نیوز گزارش داد: مهدی کروبی در دیدار با نمایندگان فراکسیون اقلیت در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان آذری‌زبان که پرسید آیا در مناظره با مهندس میرحسین موسوی آنجاکه گفتید شما تا پایان این راه هستید، پیش‌بینی این حوادث را می‌کردید؟ کروبی به مزاح گفت: «ما لرها هم مثل شما ترک‌ها یک چیزی سرمون میشه

* مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون اقلیت مجلس در جمع دانشجویان دانشگاه علوم‌کشاورزی گرگان گفت: «عده‌ای به‌دنبال این هستند که از خارج کشور این انقلاب را بر هم بزنند و در مجموع انقلاب‌رنگی، انقلاب‌مخملی را ایجاد کنند؛ درصورتی‌که در کشور ما حکومت بسته نیست و استبداد و اقتدارگرایی و حکومتی بسته در کشور ما وجود ندارد.»


25 آبان:

* داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس گفت: «وقت آن رسیده که آقای احمدی‌نژاد کمی به مشکلات مردم بیاندیشد.»


26 آبان:

* داریوش سجادی از عناصر اپوزیسیون مقیم خارج از کشور در گفت‌وگو با گویانیوز گفت: «احمدی‌نژاد خس‌و‌خاشاک نگفت، همین‌جا می‌خواهم بگویم این اولین دروغ جنبش بود... من طرفدار آقای احمدی‌نژاد نیستم ولی دروغ را منتسب نمی‌کنم. وقتی می‌گوید 40 میلیون پیروز هستند، یعنی مجموع آرای موسوی، کروبی و رضایی را هم حساب کرده...من تقریباً مطمئنم قتل ندا آقاسلطان دسیسه‌ای حساب‌شده توسط کشورهایی بود که یکی از نگرانی‌هایشان تلطیف مناسبات بین ایران و آمریکا بوده و هست.  فردای آن‌که آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه خبر داد که اوباما طی پیامی محرمانه خواستار بهبود مناسبات بین ایران و آمریکا شده ناگهان ندا آقاسلطان در تهران به آن شکل و با حضور فیلمبرداری حرفه‌ای کشته می‌شود و تصادفا! 4 شبکه بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و العربیه و فاکس‌نیوز به نمایندگی از انگلستان و عربستان و اسرائیل که جملگی از مخالفان جدی بهبود مناسبات بین ایران و آمریکا هستند افکار بین‌الملل را به‌مدت یک هفته در معرض بمباران تصویری کشته‌شدن ندا آقا‌سلطان قرار می‌دهند

* سید محمد خاتمی رییس‌جمهور سابق در دیدار جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه‌های تهران گفت: «مردم سالم‌ترین و نجیبانه‌ترین حرکت را از خود نشان دادند که نشانه بلوغ در رشد این ملّت است، صدها هزار نفر از مردم بسیار آرام و بدون ساماندهی آمدند و اعتراض ساده‌ای کردند ولی متأسفانه حوادثی که به‌دنبال آن پیش آمد سبب افزایش بی‌اعتمادی شد و نیز منشاء پیدایش یک نوع رگه‌هایی از حرکت‌هایی که سرانجامش معلوم نیست چگونه شود. هنوز هم راه برای درمان خدشه‌دار شدن اعتماد بخش‌های مهمی از جامعه بسته نیست.»

* کاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت و صادق زیباکلام استاد علوم‌سیاسی دانشگاه‌تهران در دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه‌تهران با موضوع «بررسی پیامدهای انتخابات دهم» مناظره کردند. زیباکلام در بخشی از سخنان خود گفت: «اگر از من بپرسند که واقعا احمدی‌نژاد 24 میلیون رای آورده؟، من می‌گویم: بله احتمال دارد که این اتفاق افتاده باشد چون اقشار زیادی هستند که به احمدی‌نژاد رای دادند. ولی اگر از من پرسیده شود که رای موسوی نیز همین 13 میلیون بوده است؟ من می‌گویم نه! ممکن است رای موسوی خیلی بیشتر از این‌ها بوده باشد یعنی نمی‌توانم بگویم احمدی‌نژاد و موسوی این رای را آورده‌اند یا نه؛ چون در جامعه ما یک نقص بنیادی وجود دارد که در انتخابات ناظر بی‌طرف نداریم.»

ویژه نامه,فتنه,88,فتنه 88,بوش,آمریکا,اصلاح طلبان,موسوی,کروبی,تجاوز

انبارلویی هم گفت: «این نهاد بی‌طرفی که آقای زیباکلام به آن اشاره کردند، در اکثر کشورهای اروپایی برعهده مجلس است و در برخی دیگر از کشورها یک قاضی دادگستری این نقش را برعهده می‌گیرد و در برخی دیگر از کشورها نیز دادگاه‌های مخصوصی این قضاوت و نظارت را برعهده دارند... اما حامیان آقای موسوی این راه را نپذیرفتند و حتی فرصت شورای نگهبان برای بازشماری آرا را قبول نکردند و فقط بحث دروغ و تقلب را مطرح کرده و به کف خیابان‌ها آمدند؛ سوال ما این است که آیا در کف خیابان می‌توان سرنوشت یک انتخابات را تعیین کرد؟‌ اگر این کار ممکن است اصلاً چرا در انتخابات شرکت کردید؟ موسوی با قبول همین شرایط پا به عرصه انتخابات گذاشت، اگر این راه قانونی را قبول کردید باید گفت که منظورتان از دموکراسی،‌ دموکراسی به شرط چاقو است که این فهم در هیچ جای دنیا وجود ندارد و باید نامش را دیکتاتوری گذاشت.»

* سایت نوروز ارگان حزب مشارکت در گزارشی از همایش «سبزها و دین» که از سوی انجمن‌اسلامی دانشگاه‌ تهران برگزار شده بود، صحبت‌های حسن محدثی، از هواداران «دین‌سبز» را در این همایش منتشر کرد: «اگر جنبش‌سبز بخواهد بین دین‌دار و غیردین‌دار تفاوت قائل شود، دیگر موفق نیست. جریان‌سبز، دین جدیدی به نام دین‌سبز خلق کرده است؛ دین‌سبز دینی است که همجنس‌گراها، لائیک‌ها و دین‌ستیزها را به‌رسمیت شناخته و تفاوتی بین این گروه‌ها با گروه دین‌داران قائل نیست. در درون جنبش‌سبز، گروه‌های گوناگونی حضور دارند که بعضی از آنها ملحد (بی‌دین) و برخی دیگر هم همجنس‌گرا هستند

* علی عباسپور رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات در واکنش به خبر صدور احکام تعلیق و ممنوعیت از تحصیل برای جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد به‌ دلیل حوادث پس از انتخابات گفت: «مطمئنا از آقای جاسبی در این خصوص سوال خواهیم کرد.»

* آوایی رییس کل دادگستری استان تهران اعلام کرد: تاکنون یکی از قضات دادسرا در ارتباط با پرونده کهریزک تعلیق شده و در رابطه تعلیق دو قاضی دیگر به ما اعلامی نشده است.


27 آبان:

* دادگستری کل استان تهران در بیانیه‌ای پیرامون روند نتایج رسیدگی به پرونده‌های اتهامی تشکیل‌شده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران توضیحاتی ارائه کرد: « تعداد قابل‌توجهی از متهمان که از سوی ضابطان دادگستری بازداشت و به دادسرای عمومی و انقلاب تهران معرفی شده بودند‌، بلافاصله پس از تشکیل پرونده و ارجاع به شعب دادسرا و انجام تحقیقات لازم با صدور قرار منع‌تعقیب آزاد شده‌اند... با وصول پرونده اتهامی هریک از متهمان که در دادسرا منتهی به صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست شده بود و ارجاع آن به شعب مختلف دادگاه انقلاب اسلامی تهران، دادگاه رسیدگی‌کننده با حضور متهمان و وکلای مدافع آنان و نماینده دادستان، مبادرت به تشکیل جلسات رسیدگی کرده، به اتهامات انتسابی رسیدگی و پس از استماع دفاعیات متهمان و وکلای مدافع آنان، به‌صدور رای اقدام‌کرده که تاکنون تعداد 89 نفر از متهمان محاکمه و برحسب مورد به مجازات اعدام برای 5 نفر که متهم به وابستگی و عضویت در گروهک‌های ضد‌انقلاب، تروریستی و معاند بوده‌اند و حبس برای 81 نفر از شش‌ماه تا 15 سال محکوم شده‌اند.»


29 آبان:

* حسین مرعشی سخنگوی کارگزاران به ایلنا گفت: «حاکمیت باید جنبش‌سبز را به‌عنوان حیات‌طیبه تلقی کند... در حال‌حاضر حوزه‌علمیه با وضع‌موجود سازگاری ندارد و به‌نوعی در قهر به‌سر می‌برد، دانشگاهیان هم مخالف وضع‌موجود هستند، فرهنگیان، بازاریان و صاحبان‌صنایع هم معترضند... نگرانی آقای هاشمی استمرار بی‌توجهی به مردم و به نارضایتی عمومی است.»


30 آبان:

* میرحسین موسوی در مصاحبه‌ای ویدیوئی با سایت کلمه، درباره اتفاقات رخ‌داده در 13 آبان امسال، گفت: «گرچه در 13 آبان علیه مردم لشگرکشی کردند اما مردم توجه کنند که هرچه در مقابل آنها خشونت کنند آنها نباید اسیر خشونت و احساسات شوند.»

* جمعی از اعضای جهاد دانشگاهی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی‌نژاد، نسبت به حیات‌خلوت شدن جهاد دانشگاهی برای عده‌ای از اصلاح‌طلبان افراطی و تجهیز برای به‌دست‌گرفتن دوباره قدرت هشدار داده و با انتقاد از انتصاب‌ها در این نهاد، خواستار رسیدگی رئیس‌جمهور به این مقوله شدند.

* سایت تابناک به نقل از آکادمی بین‌المللی هنرهای دیجیتالی و علوم نوشت: «انتخابات ریاست‌جمهوری 2009 ایران یکی از ده رخداد مهمی است چراکه اپوزیسیون ایران که از نتایج انتخابات رضایت ندارند به‌طور فعالی برای سازماندهی تظاهرات اعتراض‌آمیز خود از شبکه‌های‌اجتماعی مانند Twitter، فیس‌بوک و... استفاده کردند. در پایگاه اینترنتی IADAS خاطرنشان شده که استفاده از فیس‌بوک و Twitter در این اهداف به‌حدی موثر بود که وزارت‌خارجه آمریکا از کمپانی مذکور درخواست کرد که امور تعمیراتی تعیین‌شده در آن زمان را به تعویق اندازد؛ چراکه ممکن بود این برنامه‌ها باعث اختلال در برنامه‌های اپوزیسیون ایران شود

* علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس در نشست «فتنه و فرجام» گفت: «بازداشتگاه کهریزک اساسا برای اراذل و اوباشی ساخته شده بود که امکان نگهداری آنها در زندان‌های عادی وجود نداشت. بنابر گفته‌های هاشمی‌شاهرودی انتقال متهمان به این بازداشتگاه تنها با دستور مرتضوی ممکن بود و اظهاراتی که اخیرا وی در این خصوص داشته را باید فرار به جلو دانست... دراین‌خصوص نامه‌ای به مقام معظم رهبری رسید که ایشان فورا دستور رسیدگی داده و اعلام کردند که این افراد را از بازداشتگاه کهریزک برگردانید، البته جالب است که 2 سال قبل نیز گروهی از بازداشتگاه کهریزک بازدید کرده و در گزارش خود اعلام کرده بودند که اوضاع این بازداشتگاه مساعد نیست و در آن برخوردهای بدی با زندانیان صورت می‌گیرد و آنها را کتک می‌زنند که مقام معظم رهبری نیز 4 بار در این مورد دستور داده بودند که حق زدن زندانیان را ندارند. ایشان بعد از دریافت گزارش از کهریزک دستور دادند که این افراد را از کهریزک خارج کنند و حتی اگر بازداشتگا‌ه‌های دیگر ظرفیت ندارند، آنها را آزاد کنند... مرتضوی یک عنصر نامطلوب است که به سادگی با دوم‌خردادی‌ها هماهنگ می‌شود. در مجلس هفتم ما از قوه قضائیه تحقیق و تفحص کردیم اما زمانی که می‌خواستیم آن را در صحن علنی قرائت کنیم، دوم خردادی‌ها در مجلس آبستراکسیون کرده و اجازه قرائت را ندادند.»

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

Copyright © 2003-2020 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo