نادران: حصر سران فتنه رأفت نظام و از بی‌نظیرترین تدابیر بود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در برنامه نگاه یک با بیان ناگفته‌هایی از فتنه سال ۸۸ و طراحی‌های پشت صحنه ماجرا از اصلاح طلبان خواست تکلیف خود را با جریان برانداز مشخص کنند.

 حصر,سران فتنه,فتنه,فتنه 88,مجازات سران فتنه,مجلس ,ویژه نامه,الیاس نادران,موسوی,سال 88

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در برنامه نگاه یک، با بیان ناگفته‌هایی از فتنه سال 88 و طراحی‌های پشت صحنه ماجرا، از اصلاح طلبان خواست تکلیف خود را با این جریان که به‌دنبال براندازی نظام بودند مشخص کنند.

در آستانه پنجمین سالگرد حماسه 9دی، در ویژه‌برنامه نگاه یک ابعاد مختلف فتنه و حماسه آفرینی مردم در نهم دی ماه 88 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این برنامه که قرار بود با حضور دو فعال سیاسی و صاحب‌نظر از طیفهای اصلاح طلب و اصولگرا برگزار شود، تنها الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی حاضر بود و نماینده طیف اصلاح طلب حاضر به گفت‌وگو و مناظره در این برنامه نشد.

مجری برنامه در این باره تأکید کرد: ما از شماری از فعالان طیف اصلاح طلب دعوت کردیم تا در برنامه حاضر شوند اما هیچ یک از آنها دعوت ما را نپذیرفتند و حاضر نشدند در برنامه حضور یابند و اسامی آنها را نیز به‌دلیل اینکه تهیه کننده برنامه اجازه نمی‌دهند، نمی‌توانیم بیان کنیم.

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در سخنان خود ابتدا به بررسی ابعاد مختلف فتنه 88 و حماسه نهم دی ماه پرداخت.

9 دی بساط فتنه و فتنه‌گران را در هم پیچید

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه 9 دی بساط فتنه و فتنه‌گران را در هم پیچید، اظهار داشت: 9 دی روزی بود که همه افرادی که دل در گروی ارزش‌ها، نظام و مقدسات داشتند، به صحنه آمدند و وفاداری خود را به ارزش‌ها، نظام و آرمان‌ها نشان دادند. بحث این نبود که به چه‌کسی رأی داده‌اند، بحث اصولگرا و اصلاح طلب نبود.

وی با بیان اینکه سازوکار انتخابات در جمهوری اسلامی امکان بروز تقلب را نمی‌دهد، گفت: بحث کسانی که کمیته صیانت از آرا را تشکیل دادند صیانت از آرای مردم نبود بلکه پرده‌ای از پرده‌های فتنه بود که باید شکل می‌گرفت.

نادران خاطرنشان کرد: زمستان 87 آقای خاتمی بیانیه داد: من کاندیدای انتخابات هستم و به هیچ وجه حاضر به کناره گیری نیستم، یک ماه بعد عیناً میرحسین موسوی هم چنین بیانیه‌ای را می‌دهد و حضورش را اعلام می‌کند، متعاقب آن خاتمی بیانیه می‌دهد و می‌گوید: من انصراف می‌دهم و به‌نفع میرحسین کنار می‌روم.

میرحسین سابقه لجبازی با حضرت امام را هم داشت

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: آنها به جمع‌بندی رسیده بودند که در هر صورت رأی لازم برای پیروزی در انتخابات را ندارند، به همین دلیل از شخصیتی مثل آقای خاتمی که اهل لجبازی نبود تمرکز کردند روی شخصیتی که سابقه لجبازی حتی با حضرت امام داشت، تا بتواند بعد از انتخابات بازیگری داشته باشد.

وی تشکیل کمیته صیانت از آرا را در راستای طرح تقلب دانست و گفت: اصولگرایان انتخابات برگزار کرده‌اند، اما اصلاح طلب از آن بیرون آمده و به‌عکس و در هیچ کدام شاهد تنش نبودیم.

بیش از یک بازیگر به میرحسین نقش ندادند

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: ظلمی که در فتنه به رأی مردم شد نابخشودنی است و با هیچ چیز پاک نمی‌شود.

وی درباره مصاحبه معروف میرحسین قبل از اتمام کار رأی‌گیری و اعلام پیروزی توسط وی، گفت: ایشان بازی یک مجموعه بازی‌گردانانی را خورد که آگاهانه وارد ماجرا شد اما بیش از یک بازیگر به او نقش ندادند، آنهایی که برای او طراحی می‌کردند صحنه را جوری کردند که تلقی او این باشد که پیروز انتخابات است.

وی اضافه کرد: همین تلقی را هم برای آقای کروبی القا کردند: باید چندین میلیون رأی داشته باشم، در حالی که رییس ستاد وی هنگام رأی‌دادن به آقای میرحسین رأی داده بود.

نادران بیان کرد: خود آنهایی که میرحسین را وارد این وادی کردند یقین داشتند که او رأی لازم برای پیروزی را ندارد، اما به او القا کرده بودند: تو حتماً پیروز هستی.

این فعال سیاسی اظهار کرد: در سال 76 آقای خاتمی از صندوقی بیرون آمد که اصولگرایان برگزار کرده بودند اما آقای ناطق به خاتمی تبریک گفت و همه چیز به خیر و خوشی ختم شد اما رفتار میرحسین نه در کشور سابقه داشت و نه پسندیده بود و این نشان می‌دهد که طراحی پشت صحنه بود.

وی در ادامه با اشاره به فرآیند سازوکار انتخابات برای رفع ابهامات، گفت: این مسئله در قانون انتخابات پیش‌بینی شده است و همه می‌توانستند اگر مطلب و ابهامی داشته باشند آن را از این طریق پیگیری کنند.

روایتی بیان‌نشده از ملاقات کمیته شش‌نفره با میرحسین

نادران با اشاره به دیدار کمیته شش‌نفره با کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات، گفت: ما با آقای موسوی، هاشمی، کروبی، رضایی و افراد مختلف دیگری هم ملاقات داشتیم؛ در جلسه‌ای که با میرحسین داشتیم، او اصرار داشت که تقلب شده و باید انتخابات ابطال شود، البته در جلسه اول این موضوع را اظهار نکرد اما جلسه دوم تصریح کرد، او می‌گفت دولت در ماه گذشته سود سهام عدالت را به مردم داده و این تقلب است!

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: حرف ما به او این بود: شما چرا این کار را در ماه گذشته اعلام نکردی اما حالا که رأی نیاورده‌ای این کار را می‌کنی؟ این مسئله نه تقلب است نه تخلف، چون به‌روال عادی حتی آقای هاشمی تا دو هفته به انتخابات در رسانه ملی حاضر می‌شد و گزارش اقدامات خود را ارائه می‌کرد.

وی بیان کرد: اینها هیچ چیز دیگر نداشتند، آقای ابوترابی فرد به ایشان گفت: آقای موسوی، اگر شما بر نظر خودت اصرار داری بیا در یک مناظره حرفهای خود را بگو و یک نفر موجه نیز بیاید دفاع کند، و ایشان گفت: من در مناظره شرکت نمی‌کنم، یک برنامه زنده به من بدهید و کسی حق ندارد به من بگوید چه بگو و چه نگو!

نادران بیان داشت: آقای ابوترابی فرد گفت: من خودم کنترل می‌کنم و اگر مطلبی خلاف مصالح عمومی و ملی نداشته باشد اجازه انتشار آن را می‌دهیم، اما ایشان به این هم قانع نبود.

این فعال سیاسی اظهار داشت: میرحسین را برای یک جنگ تمام‌عیار در شرایط باخت برای بعد انتخابات آماده کرده بودند و ایشان واقعاً مصداقی برای ادعای تقلب نداشت.

وی افزود: به آقای کروبی گفتیم: استدلال شما چیست؟ گفت: من در سال 84 سه میلیون رأی داشتم و الآن سیصد هزار، دوستان گفتند: رییس ستاد شما حاضر نشده به شما رأی دهد، ایشان گفت: نه، این‌جور نیست، اینها رفته‌اند یک سری صندوق از روسیه آورده‌اند که دوجداره است، جداره بیرونی آن را نوشته‌اند احمدی نژاد و جداره داخلی موادی داشته که از بین رفته و وقتی صندوق را شمرده‌اند آرای احمدی نژاد بیرون آمده است!

نادران درباره اینکه چرا این افراد حاضر نشدند مسیر قانون را پی بگیرند، گفت: به آقای هاشمی گفتیم اعتراض دوستان به چیست، گفت می‌گویند تقلب شده است، ایشان می‌گفت: آقای فلانی یکی از روحانیان مجمع تشخیص (که من نمی‌خواهم نام او را در اینجا ببرم) پیش من آمده و گفته: 15 خرداد 88 معاونین من به یکی از روستاهای شهر اراک رفته و دیده انگشت پدر او جوهری است و گفته: ما به شورا رفتیم و به احمدی نژاد رأی دادیم و آمدیم.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: البته بعد در جلسه مجمع تشخیص آن بنده خدا اعتراض کرد که چرا چنین مسائل خلاف واقعی نقل شده است.

وی با بیان اینکه این افراد طلبکار انقلاب شده‌اند، گفت: این نوع انتخاب‌هایی که برای ایجاد القا در افراد شکل گرفته برای این است که طرف را به این باور برساند که اگر احمدی نژاد بیرون آمد، او منتخب مردم نیست.

اصلاح‌طلبان نسبت به خائنان به کشور و نظام اعلام موضع کنند

نادران با اشاره به نقشهای مختلفی که افراد در فتنه بازی کردند، خاطرنشان کرد: برخی آگاهانه وارد این معرکه شدند، برخی بازیگر بودند و برخی نیز بازی خوردند و برخی نیز بازی‌گردان بودند.

نماینده مردم تهران حماسه 9 دی را یک اتفاق ملی دانست که اختصاصی به جناح خاصی ندارد و در این باره گفت: دوستان اصلاح طلب باید نسبت به خائنین به این کشور و نظام اعلام موضع و دامن خود را پاک کنند و الآن چنین فرصتی است.

مجری برنامه نگاه یک نیز در این باره خاطرنشان کرد: ما از چندین تن از اصلاح طلبان دعوت کردیم اما حاضر نشدند در برنامه حاضر شوند.

نادران در پاسخ به سؤالی درباره اینکه نظام برای شفاف‌سازی چه اقداماتی را انجام داد، با اشاره به اینکه شورای نگهبان مهلت اعتراض کاندیداها را تمدید کرد، گفت: وزارت کشور صندوق به صندوق آرای نامزدها را در استان‌های مختلف اعلام کرد و گفت: اگر فکر می‌کنید غیر از این بود اعلام کنید، شورای نگهبان اعلام کرد: حاضریم 10 درصد صندوق‌ها را بازشماری کنیم.

وی یادآورشد: بالاتر از همه رهبر معظم انقلاب چون از قبل رصد می‌کردند و از همه مراقب‌تر هستند، ایشان با صبر، حوصله و درایت مسائل را تدبیر کردند، نمایندگان نامزدها را خواستند و ساعت‌ها برای این مسئله وقت گذاشتند.

این فعال سیاسی با اشاره به خطبه‌های مهم نماز جمعه تهران در 29 خرداد که از سوی رهبر معظم انقلاب ایراد شد، تصریح کرد: بنا بود که فرمایش ایشان فصل الخطاب باشد اما همان‌هایی که می‌خواستند کار خود را به پیش ببرند اجازه ندادند.
وی افزود: مجمع روحانیون مبارز بیانیه داد: سی خرداد راهپیمایی داریم، همه دوستان بسیج شدند با این دوستان صحبت کردند که این برنامه را لغو کنند اما حاضر نشدند، چه‌کسی این کار را کرد که بگوید رهبری فصل الخطاب نیست؟

فتنه دعوای دو کاندیدا نبود

نادران با تأکید بر اینکه فتنه 88 دعوای دو کاندیدا نبود، بلکه بحث انقلاب و ضدانقلاب بود، خاطرنشان کرد: ما در فتنه بازی‌گردان‌های صحنه را کمتر می‌بینیم، اگر توجه به این نداشته باشیم، ممکن است همین اتفاق بیفتد و حتی سر همین مسائل هسته‌ای یک جنجالی درست کنند.

این فعال سیاسی یادآور شد: تیزبین‌تر از هر کس رهبر معظم انقلاب است، اما یک عده قصد می‌کنند از ایشان عبور کنند، مردم ما بدانند اینها خائن به این کشور و نظام هستند.
وی اضافه کرد: ته قصه این می‌شود یک ابن‌سعد، شمر و خولی پیدا می‌شود که جسارت کند که امام معصوم از دین خارج شده و سی‌هزار لشکر باور کنند که چنین اتفاقی افتاده است. ما باید از این مسائل درس بگیریم که چنین فتنه‌هایی در کشور رخ ندهد، به‌خاطر برخی مسائل نباید به اردوگاه دشمن برویم و از آنها خط بگیریم.

خسارات اقتصادی فتنه برای کشور و نظام

نادران درباره خسارات اقتصادی فتنه برای کشور و نظام، تصریح کرد: خسارات فتنه منحصر در اقتصادی نیست، اعتبار بین المللی ما از بین رفت، ما در مذاکرات هسته‌ای تا سال 87 دست برتر را داشتیم که حاضر بودند به ما امتیازهایی بدهند.

این اقتصاددان تصریح کرد: بعد از 88 سخت‌ترین تحریم‌ها علیه این ملت و نظام صورت گرفت، تحریم نفتی صورت گرفت، تحریم‌های سنگین مالی که معیشت مردم را مستقیماً تحت تأثیر قرار داد، چه‌کسی چنین امیدی را در دل دشمن ایجاد کرد؟ آنهایی که این فتنه را شکل دادند و سعی کردند در بستر انتخابات ماهی بگیرند باید پاسخگو باشند: این مسائل برای مردم و کشور چه دستاوردی داشت؟

وی افزود: بازار تهران قلب توزیع کالای کشور است، شما ناامنی در تهران ایجاد کردید تا بازاریان مجبور شوند بازار را ببندند، شما اقتصاد کشور را دچار چالش کردید، شما نظام پولی کشور را با ایجاد ناامنی با اخلال مواجه کردید.

استخدام اراذل و اوباش برای ایجاد اغتشاش در سال 88

الیاس نادران اضافه کرد: اراذل و اوباش را استخدام کردند، پول به آنها دادند که اغتشاشگری کنند همچون کودتای 28 مرداد، البته مردم هوشیارتر بودند که بخواهند صحنه را واگذار کنند، مردم خون دل می‌خوردند، مردم و رهبری پای این نظام ایستادند.

وی با تأکید بر اینکه تماشاچیان و بی‌تفاوت‌ها باید پاسخ دهند، تصریح کرد: این دعوا بین انقلاب و ضدانقلاب بود، اگر این را درست درک نکنیم همین خسارت‌ها ممکن است در آینده نیز متوجه نظام و کشور شود؛ البته خسارات اقتصادی محدود به تهران نبود بلکه در کل کشور اثر گذاشت.

برخی شکاف‌های اجتماعی و خانوادگی ناشی از فتنه هنوز علاج نشده است

نادران افزود: در فتنه یک دوگانگی در حوزه اجتماعی درست کردند، این شکاف حداقل آن این است که برادری و دوستی را بین برخی از خانواده‌ها و مجموعه‌های اجتماعی مختلف مخدوش می‌کند و برخی از این شکاف‌ها هنوز علاج نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در آن شرایط کشور بیش از هر زمانی نیاز به وحدت و همدلی داشت، اما اینها چنین حوادثی را ایجاد کردند، البته با آگاهی مردم بسیاری از اینها بازسازی شد اما عوارض آن در حوزه‌هایی هنوز باقی است.

حوادث سال 88 زمینه‌ساز زیاده‌خواهی غرب شد

این اقتصاددان با مؤثر دانستن حوادث سال 88 در زیاده خواهی غرب و دشمنان نظام، یادآور شد: فشاری که امروز در مذاکرات به ما می‌آوردند که دولت مجبور شد فردو را تعطیل کند، غنی‌سازی بیست درصد را تعطیل کند، این مطالبات نه توقع آنها در آن زمان بود و نه دادنی؛ اینها عوارض فتنه است.

وی تصریح کرد: افرادی که در فتنه صحنه گردانی کردند باید پاسخگو باشند نه طلبکار، اگر کسی در این کشور زیر سقف این آسمان است اگر موردی از تقلب دارد بیاید در مناظره صحبت کند و جواب خود را بگیرد.
عضو کمیته شش‌نفره در فرآیند انتخابات 88 اظهار داشت: اینها به یک کلمه کلی تقلب اکتفا کردند و مضحک‌ترین مصادیق را برای اثبات مدعای خود بیان می‌کنند.
وی با اشاره به خسارت‌های فتنه در حوزه‌های امنیتی برای کشور، گفت: از عوارض فتنه 88 این بود که بسیج را مقابل عده‌ای از مردم قرار داد، تلقی من این نیست آنهایی که به بسیج حمله کردند مردم هستند، آنها مردم نبودند اما این تلقی را در ذهن برخی اقشار ایجاد کردند که بسیج را در امنیت ملی کشور تنزل و بعد هم ادامه دادند.
وی بیان کرد: رسانه‌های خارجی حملاتی که در این هشت ماه به بچه‌های بسیج کردند بیش از سی سال گذشته است، ناکارآمد کردن این سازمان و نیروهای مخلصی که جز به دفاع از منافع ملی و حیثیت ملی فکر نمی‌کنند، منافع آن به جیب چه‌کسی رفت، اینها اعتبار و ابهت نیروی انتظامی و سپاه را شکستند.


دوستان اصلاح‌طلب باید به جمع‌بندی برسند که ماهیت اصلی ماجرای حوادث سال 88 چه بود

نادران بیان کرد: دوستان اصلاح طلب باید به یک جمع‌بندی برسند، وقتی رقابت‌های سیاسی داریم تا یک جایی رقابت داریم، الآن پنج سال از واقعه گذشته و فرصتی برای کالبد شکافی است، باید به یک جمع‌بندی برسیم که ماهیت اصلی ماجرا چه بود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمایندگان در برائت از فتنه در 9 دی به صحنه آمدند و تظاهرات کردند، تصریح کرد: در آن تجمع اقلیت‌های دینی، سیاسی و اصلاح طلبان هستند و همه شعار واحد می‌دهند.
وی بیان کرد: یکی از دوستان اصلاح طلب مجلس که وابستگی فامیلی با برخی از این آقایان دارد می‌گوید: رهبری نظام رهبری نظام است، من مطیع دستورات ایشان هستم و نسبت من با نسبت فامیلی که با شما دارم فرق می‌کند، ما انتظار داریم اینها بیایند اعلام عمومی کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: البته من معتقدم هیچ اصلاح طلبی که دل در گروی کشور، انقلاب و ارزش‌ها داشته باشد حاضر نیست سر سوزنی خدشه به انقلاب، نظام و رهبری وارد شود.
وی در ادامه درباره تغییر رویکرد افرادی که در ابتدا به نتیجه انتخابات معترض بودند و بعد به‌سمت شعارهای مقابله با انقلاب و ارزش‌ها روی آوردند، نیز اظهار داشت: یکی از این افراد که بازی‌گردان است گفته بود: "اگر یک ماه مردم را در صحنه و خیابان نگه داشتید من از رژیم (نظام) نتیجه‌ای را که می‌خواهید، خواهم گرفت" و خواسته او ابطال انتخابات بود؛ به‌فرض که این کار اتفاق می‌افتاد و با ابطال انتخابات مردم مجدداً به احمدی نژاد رأی می‌دادند این دور باطل تکرار می‌شد.

یک هفته بعد از انتخابات ماهیت و محتوای بیانیه‌های میرحسین هم تغییر کرد

نادران افزود: یک هفته که از انتخابات می‌گذرد، بیانیه‌های موسوی ناظر به احمدی نژاد، شورای نگهبان و دیگر مسائل نیست، بلکه به مسائل دیگری اشاره می‌کند.

این فعال سیاسی در ادامه درباره دلیل حمایت همه‌جانبه غرب و رژیم صهیونیستی از سران فتنه، گفت: اینها وقتی از ایجاد یک جریان اجتماعی علیه نظام ناامید شدند، مجبور شدند خودشان به میدان آیند، احساس کردند با اتکا به این نیروهای داخلی نمی‌شود کار را به پیش برد.
وی اضافه کرد: اینها در جنگ سی و سه روزه از حزب‌الله شکست نخوردند، از روحیه مقاومتی که الهام‌بخشی آن از ایران نشئت گرفته بود و البته سلاح‌ها شکست خوردند، اگر اینها دشمنی با نظام نکنند باید تردید کنیم.
این نماینده مجلس ادامه داد: دشمن اگر این گونه دشمنی خود را بروز ندهد باید تعجب کنیم، ما در داخل افراد مختلفی داریم که به هر دلیلی نظام را قبول ندارند و حاضرند هزینه کنند، اما عددی نیستند، اینها وقتی عددی می‌شدند که مردم را به‌بهانه تقلب به میدان آوردند.

وی با اشاره به پروژه کشته سازی جریان فتنه، بیان کرد: در اول اعتراضات یک اتفاقی شکل گرفت، خانم آقاسلطان به‌شکل مشکوکی کشته شد، در حالی که تمام قرائن نشان می‌داد نیروهای انتظامی و امنیتی در آنجا حضور نداشته‌اند، بعد عامل قتل به لندن فرار کرد و زندگی خود را در آنجا ادامه داد اما شما ببینید چه موجی ایجاد کردند؟

اقدام تحریک‌آمیز برخی اعضای وقت شورای شهر تهران در فتنه 88

نادران گفت: کشته سازی یکی از پازل‌های فتنه بود که باید شکل می‌گرفت، این اتفاق در عاشورا می‌افتاد اما مردم کمترین اعتنایی نکردند، متأسفم که بگویم برخی از اعضای شورای شهر آن موقع خانواده‌های کشته‌شده و حتی خانواده‌های شهدا را تحریک می‌کردند و به آنها می‌گفتند: شما از خون بچه‌های‌تان نگذرید، و آنها را تحریک می‌کردند، اینها باید جواب دهند نسبت به تحریکاتی که داشتند.

وی بیان کرد: اوج این فاجعه وقتی بود که ماهیت یزیدی خود را نشان دادند که مسئله آنها دین و دینداری مردم است، بزرگ‌ترین اشتباه استراتژیک اینها این بود که این حماقت را کردند و به مردم نشان دادند با امام حسین(ع) مشکل دارند.

اهانت به ارزش‌ها و مقدسات گور فتنه‌گران را کند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: همین مسئله گور فتنه‌گران را کند و در نهم دی ماه جواب خود را نه‌تنها در تهران بلکه در تمام کشور شنیدند.

وی درباره برخورد با سران فتنه و فتنه‌گران نیز اظهار داشت: حکم باغی در تمام احکام روشن است و هیچ استثنایی هم ندارد، هر مرجع دینی اگر از او استفتا شود خواهد گفت حکم باغی اعدام است.

حصر رأفت نظام به سران فتنه است

نادران تصریح کرد: رأفت جمهوری اسلامی باعث شد که نسبت به برخی افراد تخفیف قائل شدند و بنا بر این که بازی خوردگان صحنه مجازات شوند نبود.

وی یادآورشد: سی خرداد سال 60 در این کشور چه اتفاقی افتاد، شورای مرکزی منافقین اعلام فاز نظامی کرد، حکومت چه برخوردی با آنها کرد، آقای محمدی گیلانی رحمت الله علیه فرزند خود را به‌خاطر بغی بر حکومت اعدام کرد.

وی همچنین بیان کرد: در تمام دنیا کدام کشور است که کسانی با هر دلیل و سابقه‌ای علیه حکومتشان دست به هر کاری بزنند و قصدشان ساقط کردن باشد، بی‌توجه بگذرد؛ هیچ کشوری چنین کاری را نمی‌کند.

نادران اظهار داشت: کسی نباید انتظار داشته باشد آنهایی که بازی‌گردانی کردند و از بیست سال قبل چنین نقطه‌ای را طراحی کردند، و آنهایی که آگاهانه بازیگری کردند نباید انتظار کوتاه آمدن نظام را داشت، بحث توبه و عدم‌توبه و محاکمه و عدم‌محاکمه نیست.

میرحسین و کروبی بعد از 9 دی هم حاضر نشدند از همراهی با بیگانه و خیانت به نظام دست بردارند

این فعال سیاسی درباره چرایی حصر سران فتنه، گفت: مردم در 9 دی 88 تکلیف را روشن کردند، اما آقای موسوی و کروبی به هیچ وجه حاضر نشدند با این جریان مردمی همراهی کنند و دست از همراهی با بیگانگان و خیانت به کشور بردارند، بیانیه تحریک آمیز می‌دادند و خودشان حاضر می‌شدند، نظام یا باید آنها را محاکمه می‌کرد و حکمشان روشن بود. یا بعد آنها را در حصر نگه می‌داشت، بعد از حصر آقای موسوی برخی بیانیه‌ها به نام او می‌آمد که یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی این کار را می‌کرد که البته فرار کرد، اگر در حصر نبودند حتماً خسارات آن برای کشور بیشتر بود.

تدبیر نظام جلوی قهرمان‌سازی را گرفت

نادران خاطرنشان کرد: آنهایی که طراحی فتنه را کرده بودند به‌دنبال قهرمان سازی بودند و اصلاً میرحسین و کروبی مهم نبود، یکی از تدابیر بی‌نظیر نظام جلوگیری از قهرمان سازی برای اینها بود.

این فعال سیاسی درباره گفته کسانی که می‌گویند حکم حصر وجاهت قانونی ندارد، تصریح کرد: شورای عالی امنیت ملی هم در شرح وظایف آن تصریح شده، هم اختیارات آن مشخص است و تصمیمات آن بدون تنفیذ رهبری اعتبار ندارد.
وی اضافه کرد: آنچه در مورد موسوی و کروبی اتفاق افتاد حکم قضایی نبود، شورای عالی امنیت ملی بنا به مصالح ملی کشور تصویب کردند و البته منحصر به اینها نیست و برخی نیز ممنوع التصویر شدند.
نادران یادآور شد: آنهایی که اراذل و اوباش را ساماندهی کردند، اگر نظام با آنها مدارا کرد امروز باید طلبکار نظام شوند؟ یا نه، باید سرافکنده و ممنون نظام باشند. اگر موسوی محاکمه و به‌دلیل بغی علیه نظام اعدام می‌شد، اینها چه‌کار می‌کردند؟
وی با اشاره به تدابیر داهیانه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف از جمله فتنه 88 تصریح کرد: موقعی که آمریکایی‌ها به عراق حمله کردند یکی از همین آقایان مدعی تحلیل نوشت: "صدام خالدبن ولید است و باید به او کمک کنیم" و این مسئله تبدیل به یک موج اجتماعی در رسانه‌ها شد، اما رهبری اعلام موضع کردند و گفتند جنگ بین صدام و آمریکایی‌ها جنگ بنی‌العباس و بنی‌امیه است و اعلام بی‌طرفی کردند و البته همین‌ها خودشان بعداً به تدبیر رهبری اذعان کردند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تدابیر حکیمانه، دقیق و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب در جریان فتنه را مورد اشاره قرار داد و گفت: تدبیر ایشان در این عرصه عمیق‌تر از آن جریان (جنگ آمریکا و صدام) بود، ایشان وجب به وجب فتنه را خاموش کردند، با متانت، تدبیر، سخنرانی، روشنگری و بصیرت‌دهی، ایشان ساعت‌ها وقت گذاشتند برای اینکه مسائل را روشن کنند و در همان جلسه بود که نمایندگان موسوی و کروبی نتوانستند یک مصداق از تقلب بیان کنند.

 

 

منبع: به نقل از خبرگزاری تسنیم