شهید آوینی

فتنه‌ ۸۸ بستر ترور دانشمندان ایرانی را فراهم کرد

فریدون عباسی می‌گوید: در فتنه سال ۸۸ به‌دلیل مشغول شدن دستگاه‌های امنیتی به مهار فتنه، بستر مناسبی برای دشمنان به‌منظور شناسایی و ترور دانشمندان ایران از جمله دانشمندان هسته‌ای فراهم شد.

 

 انرژی اتمی ,فتنه,88,فتنه 88,حصر,سران فتنه,دانشمندان هسته ای,عباسی ,موسوی,کروبی

 

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، در تحلیل رفتارهای سال 88 با اشاره به اینکه جریان تجدیدنظرطلبی حاضر نبوده که جریان دیگری را کنار خود بپذیرد، گفت: جریان تجدیدنظرطلبی در کشورهای دیگری که به‌نحوی انقلابی هم بودند، به‌نحوی پدید آمده و تاوان آن را هم دیده‌اند.

عباسی با بیان اینکه تجدیدنظرطلبی تعریف خود را دارد، تصریح کرد: من نمی‌گویم که عقاید باید سخت باشد و هرچه 40 سال پیش بود الآن هم باشد، چرا که اساساً شیعه بر مبنای اصل اجتهاد، اذعان دارد که باید به‌روز باشیم و مطابق مسائل روز، فتواهای جدیدی طرح شود، اما این کار باید در یک مسیر فقهی، آن‌هم در حوزه‌های علمیه انجام گیرد و افرادی که فهم اسلامی دارند، در این باره به بحث و بررسی بپردازند.

وی با بیان "ما دانشگاهیان در مسائلی که در چارچوب تسلط و علم فقها است نمی‌توانیم ادعای بزرگ و تجدیدنظرطلبی داشته باشیم" گفت: این ادعای بزرگ یا ناشی از علم زیاد است یا ناشی از جهل زیاد، بنابراین ما دانشگاهیان اگر ادعای بزرگ کنیم ناشی از جهل زیاد ماست چراکه ما دروس حوزوی نخوانده‌ایم و قاعدتاً اگر ادعا کنیم ناشی از جهل زیاد در مسائل فقهی است.

عباسی با اشاره به مسئله اصلاح‌طلبی اظهار داشت: موضوع اصلاح‌طلبی باید باز شود تا ببینیم چه‌کسانی واقعاً اطلاح‌طلب هستند؟ اتفاقاً من معتقدم که اصولگرایان و کسانی‌که قائل به ولایت و اجتهاد هستند، اصلاح‌طلبان اصیل هستند.

وی ادامه داد: اگر کسی هم حرفی در این چارچوب دارد باید در حوزه علمیه بحث کنند تا از این منشأ به نتایج عقلی و منطقی درست برسیم و بیخودی با نوسانات فکری افرادی که علم لازم را ندارند جامعه را دستخوش تغییرات ناهنجار نکنیم.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در تحلیل فتنه 88 خاطرنشان کرد: اتفاقاتی مانند فتنه 88 موردی است که ممکن است در کشورهای دیگر هم پیش بیاید، چه آنکه انتخاباتی می‌شود و رقبا با هم درگیر می‌شوند، اما این فتنه در قبل از انتخابات یک زمینه‌هایی داشت.

عباسی با بیان اینکه دشمن برای سال 88 از پیش برنامه‌ریزی کرده بود، تأکید کرد: غرب و عوامل آن دقیقاً همین برنامه‌ریزی را در سال 92 هم داشتند و وقتی توقف مذاکرات هسته‌ای را دامن زدند و به‌طور خاص، نماینده آمریکا در مذاکرات به‌صورت غیرمنطقی از مذاکره طفره می‌رفتند به این معنا بود که منتظر بودند که در انتخابات ایران اتفاق خاصی که آنها پیش‌بینی کرده بودند رخ داده جامعه ناامن شود.

وی ادامه داد: در سال 88 متأسفانه فتنه بزرگی رخ داد و در آن غبار به‌اندازه‌ای بود که حقیقت پنهان بود و برخی نمی‌توانستند تشخیص درستی درباره مسائل داشته باشند. به همین دلیل جامعه‌مان آسیب دید و دستگاه‌های امنیتی کشور به‌دلیل ناامنی در شهرهای بزرگ و پایتخت، درگیر خاموش کردن آتش فتنه‌گران شدند و در نتیجه دشمن توانست بر این بستر سوار شود و نخبگان و نابغه‌های ما را ترور کند و این یکی از آثار فتنه 88 بود که بستر ترورها در جامعه در سال 88 ایجاد شد.

عباسی افزود: در همین فتنه شعارهایی داده شد و عوامل بیگانه تصور کردند که جناح اوپوزیسیون داخلی ایران را می‌شود تقویت کرد و تحریم و فشار ایجاد کرد.

عباسی با اشاره به برخی تجمعات کوچک روز قدس سال 88 گفت: من خودم شاهد بودم که یک عده مغرض که به آداب ماه رمضان هم التفاتی نداشتند اطراف خیابان کریم‌خان و نزدیک میدان ولی‌عصر تهران شعارهای ضدلبنان و غزه می‌دادند که با شعارهای انقلاب متفاوت بود. در روز عاشورا شاهد بودم که یک دختر در خیابان، شعار ضدنظام و ضدقانون‌اساسی می‌داد، خوب، چه‌کسی این بستر را ایجاد کرد، آنها که ما به‌خوبی می‌شناسیم.

عباسی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد: بالاخره تیم مذاکرات ما با یک دیدگاه و فلسفه‌ای برای مذاکرات رفتند و ممکن است که این دیدگاه اندکی با نگاه من نوعی متفاوت باشد، من باید احترام بگزارم و بگویم خوب، رفتید برای مذاکرات ما سعی داریم حمایت کنیم و شما هم از این به بعد روی خط قرمزها بایستید.

عباسی با اشاره به گذشت 5 سال از زمان فتنه سال 88 گفت: می‌شود با یک عقل جمعی و تصمیم درست از آن اتفاقات عبرت گرفت و بر مشکل غلبه کرد، چرا که انتخابات 92 نشان داد جامعه ما ظرفیت‌های بالایی دارد و خودکنترل است و کاری را که از گذشته آغاز کرده، در روز 9 دی نشان داد و در انتخابات یازدهم هم مردم با شعور جمعی بالایی در این انتخابات حضور یافتند. ما باید همین را توسعه دهیم و به حرف‌هایی که در حاشیه گفته می‌شود توجه نکنیم و بدانیم که اختلاف آرا هست و در کرسی‌های نظریه‌پردازی باید بحث‌ها در جای خودش طرح و پخته شود.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

Copyright © 2003-2020 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo