شهادت ، خدمات و وصایا
 

دستغيب صد پاره شد ، ديگر نمي آيد

مجلس يادبود شهداي فتح بستان بود كه شهيد دستغيب با بيان آنكه « اين بدنهاي ما جيفه است ، همه خواهند مرد و مرگ حق است چه بهتر است كه در بستر نميريم » ، آرزوي قلبي خود در پيوستن به خيل شهدا را آشكار نمود. از بركت مدارج معنوي بود كه آن شهيد از راه مكاشفه درون و الهامات غيبي ، قبل از شهادت از اين امر آگاهي يافت. نقل كرده اند كه قبل از شهادت ايشان كسي خواب ديده بود كه محلي آتش گرفته است و دود حلقه حلقه به آسمان مي رود ، آقا هم همراه دود بالا مي روند و در آسمان مي نويسند: « لا اله الا ا لله ». وقتي كه به ايشان توصيه كرده بودند كه بيشتر مواضب خودان باشند، اظهار داشته بود: «شهادت افتخار ما است ، مگر شما حسوديتان مي شود كه من مقامي برسم و افتخاري نصيبم بشود . »

شهید آیت الله دستغیب,پوستر,علما,تصویر سازی,عباس گودرزی,شهادت,امام جمعه شیراز,شهید ,منافقین,بیست آذر,نقاشی دیجتال,

برای دریافت تصویر با کیفیت روی آن کلیک نمایید

دختر شهيد محراب نيز درباره اطلاع از حادثه اي كه در شرف وقوع بود ، چيني مي گويد ، « من شب قبل از حادثه خواب ديده بودم كه مادر مرحومم به همراه برادرم در « شاهچراغ » با شادي بسيار از مردم پذيرايي مي كنند و در ضمن صحن شاهچراغ را هم سياه گرفته اند. از مادر مرحومم پرسيدم: « چه خبر است؟ » ايشان گفتند : « به استقبال شهدا آمده ايم ، امروز تشييع جنازه است.»

نيمه هاي شب يعني ساعاتي قبل از روي دادن فاجعه ناگهان آقا از خواب بيدار شده ، سراسيمه در بستر نشسته ، دستها بر پيشاني نهاده و مرتب « لا حول و لا قوه الا با...» را مي خواند. حالتش از يك خواب هولناك خبر مي دهد. او مي گويد كه امروز جز با اشاره سخن نمي گويم. ساعت 30/11 صبح جمعه 20 آذر ماه 1360 طبق معمول عازم ميعادگاه نماز جمعه مي شود. از پاسدار ايشان نقل است كه وي به هنگام خروج از خانه ، لحظه اي مي ايستد، شالش را محكم مي كند و مي گويد: « لا حول و لا قوه الا با... العلي العظيم . انا لله و انا اليه راجعون » بعد از پله ها پايين مي آيد و در حاليكه يك دست بر سينه دارد و با دست ديگر به سوي بالا اشاره مي كند، به راه مي افتد. لحظاتي بعد يك دختر 19 ساله از گروهك خائن منافقين با چند كيلو تي - ان - تي به بهانه داشتن نامه اي كه شخصاً به دست آقا برساند ، بطرف ايشان مي دود و سپس با يك انفجار مهيب ، سيد عبدالحسين دستغيب همچون مولاي مظلوم خويش حضرت ابي عبدا... با بدن تكه تكه به لقاءا... مي پيوندد. ديوارهاي كوچه ، درهاي منازل ، كف كوچه و پشت بام ها غرق در خون مي شودو شناسايي بيشتر اجساد غير ممكن مي گردد. از آن پس نمازگزاران ناله سر مي دهند كه « ديده ها بارد ، سينه ها نالد ، دستغيب صدپاده شد ، ديگر نمي آيد . »

جسم شهيد ، كفن پوش و به خاك سپرده شد ، اما مشاهده گرديد كه در خلعت ايشان يك كيسه اضافي هم وجود دارد. بامداد اربعين حسيني مصادف با هفتمين روز شهادت آن عزيز بود كه خبر آوردند علويه محترمه اي شب قبل مرحوم آقا را در خواب ديده كه فرموده اند: « من ناراحت هستم چون قطعاتي از بدن من لابلاي آجرهاي كوچه باقي مانده است. امروز آن را به من ملحق كنيد . » جستجو آغاز گرديد و پس از تلاش فراوان مقداري قطعات پوست و گوشت يافت شد. ساعت 10 همان شب تشييع دوم انجام گرفت و با جاي دادن پاره هاي بدن درون همان كيسه اضافي، پايين قبر را شكافتند و آن را به بدن مطهر ملحق نمودند . بعدها فرزند ايشان طي يك رؤياي صادقه ، اين شهيد سعيد را همدوش شيخ شوشتري مي بيند.

حضرت امام خميني ( سلام ا... عليه ) پس از اطلاع از شهادت جانگداز اين اسوه اخلاق ، طي پيامي چنين مي فرمايند: « بسم ا... الرحمن الرحيم انا لله و انا اليه راجعون ... شما فرضاً شهيد بهشتي را گناهكار بدانيد شهداي ديگر مثل شهيد مدني و شهيد دستغيب كه جز تربيت محرومان و هدايت مردم گناهي نداشته با چه انگيزه شهيد مي كنيد دست جنايتكار آمريكاييان يك شخصيت ارزشمند كه مربي بزرگ و عالمي عامل كه گناهش فقط تعهد به اسلام بود ، از دست ملت ايران و اهالي محترم فارس گرفت و حوزه هاي علميه و اهالي ايران را به سوگ نشاند. حضرت حجه الاسلام و المسلمين شهيد حاج سيد عبدالحسين دستغيب را كه معلم اخلاق و مهذب نفوس و متعهد به اسلام و جمهوري اسلامي بود ، با جمعي از همراهانشان به شهادت رساندند آيا ما اين بزرگان علما و معلمان ارزشمند را براي جبران شكست آمريكا در منطقه و صدام آمريكايي در جبهه از دست مي دهيم ؟ رحمت خداوند بر اين مجاهدان عظيم الشأن كه شهادتشان پيروزي اسلام را بيمه مي كند »

شهيد دستغيب با توصيه به تقواي الهي رخت از جهان بر مي بندد و بدون شك رهروان نور هميشه به اين فراز از وصيت نامه وي تمسك خواهند جست: « وصيت مي كنم فرزندان خود را به تقوي و سعي در اينكه واجبي از آنها فوت نشود و مرتكب حرامي نشوند و در هر حال خدا را حاضر بدانند دنيا را محل عبور و آخرت را محل قرار بدانند و اين ضعيف را از دعا فراموش ننمايند »

 

خدمات ارزنده و آثار جاودانه

در سال 1321 شهيد دستغيب اقدام به تعمير مسجد جامع عتيق شيراز نمود كه از بناهاي قديمي بشمار مي رفت و بيش از هزار سال از تاريخ بنيان آن مي گذشت و به مرور ايام رو به ويراني مي رفت. وي با همت عالي با ياري مؤمنين فارس چنان تعميرات اساسي انجام داد كه گويي آن مسجد به تازگي بنا شده است. مامور گزارشگر ساواك در اين باره مي گويد: « آيت ا... دستغيب كه امام جماعت مسجد عتيق است ، وقتي كه اين مسجد خراب بود ، او شخصاً در آغاز امر مانند يك عمله در خاكبرداري مسجد اقدام و سپس با كمك اهالي آن را تعمير كردند.»

با پيروزي انقلاب اسلامي ، مدارس علميه قوام ، هاشميه و آستانه در شيراز كه سالهاي متمادي توسط رژيم گذشته غصب و خالي از طلبه بود ، تحت نظر ايشان در اختيار طلاب قرار داده شد كه اكنون توسط مدرسين برجسته و نمونه اداره مي شود. بيش از دهها مسجد و مدرسه و حوزه علميه از جمله مدرسه حكيم ، مسجدالرضا ، مسجد المهدي ، مسجد فرج آل رسول ، مسجد امام حسين و مسجد روح ا... نيز توسط آن شهيد ساخته شد و هزاران متر زمين در اختيار مستضعفين قرار گرفت كه در اين زمينه مي توان به مجتمع علي بن ابيطالب ، شهرك شهيد دستغيب و مجتمع خاتم الانبياء اشاره كرد. وي همچنين كمكهاي شايسته اي به ساختمان بيش از 50 مسجد نموده است.

آلبوم تصاویر آیت الله دستغیب

وصيت نامه شهيد آيت ا... دستغيب از زبان فرزند ايشان

مكرر از من ميپرسند آيا آن شهيد وصيت نامه دارد و اگر دارد در آن چه نوشته است.

آري مگر ميشود كسيكه خودش مكرر سفارش ميكرد بدون وصيت نباشيد خودش بي وصيت بميرد بلكه از اين بالاتر برايتان بگويم از جوانيش وصيت نامه داشت و مكرر آنرا عوض ميكرد يا مطالبي بر آن ميافزود مثلاً فلان مبلغ بفلان كس داشت و مكرر آنرا عوض ميكرد يا مطالبي بر آن ميافزود مثلاً فلان مبلغ بفلان كس بدهكارم و تاريخ و امضاء داشت پس از آن يادداشت ميكرد در فلان تاريخ پرداختم و بحمد ا... در آخرين وصيتنامه اش يادداشت فرموده در اين تاريخ به كسي بدهكاري ندارم.

اينك براي ثبت در تاريخ و تذكر خوانندگان عزيز تنها جملاتي از وصيتنامه اش را كه نفع عمومي دار در اينجا يادآور ميشوم

« وصيت ميكنم فرزندان خود را بتقوي و سعي در اينكه واجبي از آنها فوت نشود و مرتكب حرامي نشوند و در هر حال خدا را حاضر بدانند دنيا را محل عبور و آخرت را محل قرار بدانند و اين ضعيف را از دعاء فراموش ننمايند

راجع به محل دفن چنانچه ميسر شود سمت راست دالان بزرگ مسجد جامع جنب حصير باقي بسيار خوبست اميد است از دعاء عابرين بهره مند شوم و اگر ميسر نشود در حرم سيد مير محمد( ع) نزد مرحوم والد بسيار خوبست .»

 

وصيتي كه ما را كافيست

اين چند جمله را براي يادآوري خودم و ساير بازماندگان و همه خوانندگان نوشتم تا راستي خدا را در هر حال حاضر بدانيم و دنيا را محل عبور و آخرت را محل قرار.

آنچه ناراحتي خيالي و درگيري را موجب ميشود اهتمام دادن بزندگي مادي و حيات دنيوي است ولي اگر مسافروار بي اعتناء بوضع موجود باشيم رقابتها و حسادتها و غيره جايي در زندگي ما نخواهند داشت.

و راجع به محل دفنش تشخيص اصلح بودن را بنظر وصي گذاشتند و بنده محل فعلي در آرامگاه خانوادگي را بهتر تشخيص دادم و در كنار بستگانش او را دفن نمودم باين اميد كه همانطوريكه خودش نوشته از دعاي خير عابرين بهره مند گردد.

نوه هيجده ساله اش فرزند شهيدم سيد محمد تقي را نيز در كنارش دفن كردم باشد كه از بركات او دعاي شما نيز بهره مند گردد.

وصيت ديگرش بصورت شفاهي است و براي پس از مرگ خود در تاريخ بيستم جمادي الثاني 1388 در سال 46 شمسي ايراد و روي نوار ثبت شده و سپس توسط آقاي حاج محمد سودبخش بر روي كاغذ پياده شده است كه بنظر شما عزيزان مي گذرد.

  سخنرانی های آیت الله دستغیب - تصویری

سخنرانی های آیت الله دستغیب - صوتی

پس از مرگ من وضع بهم نخورد

از ده پانزده سال قبل در اين فكر بودم اين مسجد كه باين صورت رسيده بالاخره من مردني هستم پس از مرگ من بساط بهمن نخورد بفكر افتادم يكي از بنده زاده ها تربيت ديني شود كه از عهده بيايد شكر خدايرا كه بنده زاده آقاي آقاسيد محمد هاشم از همان پس از تكليف و فارغ شدن از تحصيلات جديدش عرض بنده را پديرفت هم هوشش خوب بود الحمد ا... و هم جد در تحصيل علم بود بيش از ده سال است مرتب سطوح را فارغ كرده قسمت مهمش هم پيش خود بنده بود خلاصه سطوح فقه و اصول را، مكاسب و رسائل را، كفايه دوجلدش از اول تا آخر را پيش خود بنده تمام كرده بطوري است كه از عهده تدريسش بر ميآيد و الان بخواهد شروع كند شكر الحمد ا... ميتواند و عازم بودند بروند نجف براي درس خارج خود بنده هم تشويق كردم آماده بودند كه بروند دو سه سالي نجف اشرف از آقايان مراجعه هم استفاده هايي بكنند - منتها گفتم چون بنده نيستم اين يكي دو ماه را بماند كه انشاء ا... جماعت اين مسجد بهم نخورد و بعداً بروند نجف اشرف و تكميل نمايند برگردند پس از مردن ما اينجا انشاء ا... جماعت برقرار باشد.

بنظر خود بنده كه يقيناً نعمتي است، شما هم بدانيد نعمت است شكرگذاري كنيد ، قدرداني كنيد. امروز وجود عالم و كسيكه خلق را رو بخدا بكشاند ، رو به ديانت دعوت كند خيلي غنيمت است و وظيفه هر مسلماني است قدر داني ، شكر گذاري.

بحق محمد و آل محمد خداوند توفيق دهد علماء را كه اداء وظيفه كنند و خلق را هدايت كنند و خلق را هم خدا توفيق دهد و موفق بدارد بقبول كردن و شكرگذاري كردن كه بالاترين نعمت ، دين است. دين اولادهاي شما نسل آتيه اگر عالم در بينشان نباشد ، دين از كجا گيرشان ميآيد ، هر جا دينداري است از بركت علما‌ء است ، هرجه دارند از بركت عالم عامل است و عامل ناطق و فقكم ا...


 

مطلب مرتبط :
امروز محراب مسجد شیراز گریست+ اینفوگرافی، تصویرسازی


 

Logo
https://www.aviny.com/Occasion/Enghelab_Jang/Shohada_Mehrab/87/Dastgheib/Shahadat.aspx?&mode=print