بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

اجتهاد و مرجعيت از ديدگاه حضرات آيات علماى اعلام

ويژگيهاى مقام معظم رهبرى و انتخاب شايسته خبرگان در كلام آيات عظام و حجج اسلام

آيت الله العظمى اراكى (رحمة الله عليه) در پيامى به مقام معظم رهبرى فرمودند:

انتخاب شايسته حضرت عالى به مقام رهبرى جمهورى اسلامى ايران، مايه دلگرمى و اميدوارى ملت قهرمان ايران است.

آيت الله العظمى بهاء الدينى (رضوان الله عليه) :

...از همان زمان، رهبرى را در آقاى خامنه ‏اى مى‏ديدم، چرا كه ايشان ذخيره الهى براى بعد از امام بوده است.بايد او را در اهدافش يارى كنيم.بايد توجه داشته باشيم كه مخالفت ‏با ولايت فقيه، كار ساده‏اى نيست.هنگامى كه ميرزاى شيرازى بزرگ، مبارزه با دولت انگلستان را از طريق تحريم تنباكو آغاز كرد، يك روحانى با او مخالفت كرد و ميرزا با شنيدن مخالفت او، وى را نفرين كرد.همان نفرين باعث‏ شد كه نسل او از سلك روحانيت محروم شوند.پسر جوانش جوانمرگ شد و حسرت داشتن فرزند عالم به دل او ماند.

آيت الله مهدوى كنى، درباره انتخاب خبرگان رهبرى گفته ‏اند:

اين الهامى بود از الهامات الهى و هدايتى بود از هدايت معنوى روح حضرت امام (رضوان الله عليه) كه هنوز اين ملت را رها نكرده و اين رحمتى بود از طرف خداوند كه در كوران اين مصيبت جانكاه، با تعيين آيت الله خامنه‏ اى كه از ياران صديق امام و از ياران خوشنام و خوش سابقه بوده و مجتهد و عادل است، به عنوان رهبرى نظام جمهورى اسلامى ايران، آرامشى توام با اعتماد و اطمينان بر كشور و امت فداكار حاكم گرديد. 

آيت الله خزعلى:

انتخاب آيت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، كه فردى پخته و عالم و با سياست و مدبر مى‏باشد، در خارج دشمنان را در سكوت و ابهام فرو برد و در داخل، آرامش فراهم ساخت.

آيت الله مشكينى، رياست مجلس خبرگان رهبرى:

...حضرت مستطاب آيت الله حاج سيد على خامنه‏اى - مد ظله العالى - واجد مقام فقاهت و اجتهاد و قدرت استنباط احكام شرعيه كه تصدى مقام معظم رهبرى بدان نيازمند است، مى‏باشد، چنانچه معظم له حائز ساير شرايط ولايت است.


آيت الله فاضل لنكرانى، مرجع تقليد:

بنده به عنوان كسى كه هم عضو مجلس خبرگان هستم و هم اين كه آشنايى با آيت الله خامنه ‏اى دارم، عرض مى‏كنم كه ايشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند.بيست ‏سال پيش وقتى در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ايشان برخورد كردم، آن موقع ايشان از مدرسين محترم مشهد بودند.اپرسيدم چه چيزى تدريس مى‏كنيد، فرمودند: مكاسب از مهمترين و مشكل ترين كتب علمى ماست.به نظر من ايشان يك فقيه و يك مجتهد است.كسى كه در سالهاى طولانى در جهان سياست، استادى چون امام امت داشته است و خودش نيز داراى استعداد سرشار است، چنين فردى داراى مقامات بلندى از درك سياسى است.دوران هشت‏ ساله رياست جمهورى ايشان، يك شاهد قوى براى مطلب است.سفرهايى كه ايشان به كشورهاى خارج داشته ‏اند، به عنوان يك سياستمدار در صحنه‏ هاى سياسى جهان درخشيده است.

آيت الله جوادى آملى، مدرس حوزه علميه قم:

اجتهاد و عدالت‏ حضرت آيت الله جناب آقاى حاج سيد على خامنه‏ اى - دامت‏بركاته - مورد تاييد مى‏باشد.لازم است امت اسلامى - ايدهم الله - در تقويت رهبرى معظم له در بذل نفس نفيس، در هيچ‏گونه نثار و ايثار دريغ نفرمايند.

آيت الله ابراهيم امينى، مدرس و عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم:

حضرت آيت الله خامنه ‏اى - دامت‏ بركاته - در فقاهت و اجتهاد، به مرتبه‏ اى است كه براى تصدى مقام ولايت و رهبرى، صلاحيت كامل دارد.

آيت الله مومن، عضو مجلس خبرگان رهبرى و مدير حوزه علميه قم:

هنگام راى‏گيرى در مجلس خبرگان براى رهبرى حضرت آيت الله خامنه‏ اى - دامت‏ بركاته - اجتهاد معظم له با قيام هيات شرعيه نزد اين جانب ثابت ‏بود، ولى بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهى، شخصا به اجتهاد ايشان پى بردم و اكنون شهادت مى‏دهم كه معظم له، مجتهدى عادل و جامع الشرايط مى‏باشد.

آيت الله امامى كاشانى:

آيت الله خامنه‏ اى به تمام رموز سياست و حكومت آگاه بوده و شخصى با ورع، با تقوا، محبوب، مخلص، عالم و داراى بنيه فقهى هستند.

آيت الله يزدى، عضو فقهاى شوراى نگهبان:

حضرت آيت الله حاج سيد على خامنه‏ اى، رهبر انقلاب جمهورى اسلامى ايران - دام ظله الشريف - فقيه والا مقام و مجتهدى عالى مقام هستند كه بر علوم مؤثر در استنباط، تسلطى بسيار بالا دارند.زايد بر لغت، ادبيات، اصول، حديث و تفسير، حتى در رجال و درايه كه در استحكام فتوا نقشى بسزا دارد، خود استاد و عالمى هستند.

آيت الله مصباح يزدى، مدرس حوزه علميه قم:

من اگر بخواهم درباره شخص ايشان و ويژگيهايى كه خداى متعال به ايشان عطا فرموده و امتيازاتى كه به ايشان لطف كرده، صحبت كنم، حقش را نمى‏توانم ادا كنم، ولى در چند جمله كوتاه عرض بكنم كه، ايشان فقاهت را توام با تقوا، تيزهوشى و فراست را توام با بردبارى و سعه صدر، مديريت را همراه با تعبد و پايبندى به اصول و مبادى اسلامى، فكر روشن و ثاقب و درنشان را با دورانديشى و تشخيص مصالح دراز مدت امت اسلامى، حزم و احتياط را توام با شجاعت و شهامت، بهره ‏مندى از علوم مختلف اسلامى را همراه با ذوق و گرايشهاى هنرى اصيل، اعتماد به نفس را همراه با توكل بر خداى متعال، تلاش و جديت و نظم و برنامه‏ريزى را توام با توسل به ولى عصر عجل الله تعالى فرجه الشريف و ائمه اطهار، و در يك كلمه، همه شرايط و مزاياى مديريت را با روح عبادت و بندگى و اخلاص جمع مى‏كند.

آيت الله حائرى شيرازى، امام جمعه شيراز:

آيت الله خامنه‏ اى، صالحترين فرد براى رهبرى هستند.

آيت الله خامنه ‏اى علاوه بر تمام ويژگيها، يك عالم آگاه به مسائل اسلامى است و از سياست و درايت ‏خاصى برخوردار است. 

آيت الله يوسف صانعى، مرجع تقليد:

آيت الله خامنه ‏اى، نه تنها مجتهد مسلم مى‏باشد، بلكه فقيه جامع الشرايط واجب الاتباع مى‏باشد.

حجت الاسلام و المسلمين هاشمى رفسنجانى، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:

انتخاب آيت الله خامنه ‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، دست آوردى عظيم و نشأت گرفته از رهنمودهاى حضرت امام است...ايشان با اكثريت‏ خيلى بالايى در جلسه خبرگان راى آوردند.انصافا راى بجايى هم بود و نقطه مهمى كه فكر مى‏كنم براى ما اهميت دارد، آشنايى ايشان با مسائل كشور است.از همه صلاحيتها، نظير مبارز بودن، عالم بودن، داشتن عدالت و غيره كه بگذريم، يك كسى كه ده، دوازده سال در كوران مسائل كشور بوده و الآن ايشان جزئيات امور مملكت را مى‏داند.براى ايشان الآن همه چيز نقد است. معناى رهبرى هم همين است كه بتواند با اطلاعات قبلى خودش نظر بدهد و سياستى را كه بخواهد، تعيين كند.من كاملا راضى هستم، يعنى وقتى به وجدانم مراجعه مى‏كنم، مى‏بينم ما هيچ راهى بهتر از آنچه انجام شد، نداشتيم.هر فرض ديگرى، يعنى اگر شورا داشتيم، يك سرى مشكلات به وجود مى‏آمد. اگر فرد ديگرى هم به غير از آيت الله خامنه‏اى مى‏آمد، دچار مشكل مى‏شديم... خداوند ما را هدايت كرد.

و در جاى ديگر اشاره دارند كه:

راه امام، با انتخاب آيت الله خامنه ‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، بيمه و تضمين گرديد.

حجت الاسلام و المسلمين حاج سيد احمد آقا خمينى (ره) :

حضرت امام بارها از جناب عالى به عنوان مجتهدى مسلم و بهترين فرد براى رهبرى نام بردند. 

انتخاب شايسته و بسيار خداپسندانه حضرت عالى، باعث‏ شادى تمام دوستداران اسلام و انقلاب اسلامى در جهان گرديد.حضرت عالى از چهره ‏هاى درخشان انقلاب اسلامى ايران بوده و همواره مورد تاييد و تكريم امام عزيزمان بوده ‏ايد.

 

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved