بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار كارگزاران نظام و قشرهاى مختلف مردم‏‏

11/ 6/ 84

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم‏


اين عيد بزرگ را به همه‏ى امت اسلامى در سراسر جهان، به ملتها، به دولتها و به ملت عزيز و سربلند خودمان و به مسؤولان كشور و به حضار محترمِ اين جلسه، بخصوص ميهمانان گرامى و نمايندگان سياسى كشورهاى اسلامى كه در جلسه حضور دارند، تبريك عرض مى‏كنم.

روز مبعث، عيد همه است؛ نه فقط عيد مسلمانان. ولادت هر پيغمبرى و بروز هر بعثتى، عيد و روز نو براى همه‏ى بشريت است. پيغمبران الهى هر كدام كه آمدند، قافله‏ى سرگردان بشرى را به سوى كمال و علم و اخلاق و عدالت راندند و آنها را يك قدم به مراحل كمال انسانى نزديك كردند. همه‏ى خردورزى‏هاى بشر در طول تاريخ، ناشى از تعاليم پيغمبران است. خلقيات انسانها - كه قدرتِ ادامه‏ى حيات را براى آنها فراهم مى‏كند - و فضائل اخلاقى، همه تعاليم پيغمبران است. انديشه‏ى توحيد و عبوديت در مقابل خدا، درس پيغمبران است. پيغمبران زندگى را براى انسانها آماده كرده و آن را به ميدان رشد و حركت و تكامل تبديل كردند؛ و نبى مكرم اسلام (صلّى‏اللَّه‏عليه‏واله) خاتم پيغمبران و آورنده‏ى سخن نهايى و پايان‏ناپذير براى بشريت است.

ما مسلمانها البته بايد قدر بدانيم؛ بايد در پديده‏ى بعثت بينديشيم؛ بايد از آن درس بگيريم؛ بايد اين گذشته‏ى پُرفروغ را چراغى كنيم براى راه آينده‏ى دشوارِ خودمان كه در پيش داريم.

امروز چند واقعيت در دنيا وجود دارد كه قابل انكار نيست. واقعيت اول، بيدارى دنياى اسلام است؛ در اين كسى نمى‏تواند ترديد كند. امروز مسلمانان عالم در همه‏ى نقاط جهان - چه در كشورهاى مسلمان، و چه در نقاطى كه در اقليت قرار دارند - احساس گرايش به اسلام و احساس بازيابى هويت اسلامى خودشان را مى‏كنند. امروز روشنفكران دنياى اسلام، دلزده‏ى از سوسياليسم و مكاتب غربى، به سمت اسلام گرايش پيدا كرده‏اند و علاج دردهاى بشريت را از اسلام مى‏طلبند و استفتاء مى‏كنند. امروز دلهاى امت مسلمان نسبت به اسلام گرايش بى‏سابقه‏يى در طول قرنهاى متمادى پيدا كرده است. بعد از تسلط سياسى و فرهنگىِ غليظ و گسترده‏ى غرب و شرق در طول دهها سال بر كشورهاى اسلامى، امروز افق ديد جوانان دنياى اسلام و مدّ نگاه آنها به سوى اسلام است؛ اين يك واقعيت است؛ خود غربى‏ها و مستكبران عالم هم به اين اعتراف مى‏كنند. آنها بارها تكرار كرده‏اند كه در هر كشورى از كشورهاى اسلامى اگر انتخابات آزادى انجام بگيرد، منتخبان ملت، عناصر معتقد و پايبند به اسلام و مروج اسلام خواهند بود. براى همين است كه ادعاى دمكراسى‏خواهى غرب امروز دچار تناقض است. از يك طرف پرچم دمكراسى و مردم‏سالارى را در دست گرفته‏اند؛ از سوى ديگر جرأت نمى‏كنند اين پرچم را در دنياى اسلام به معناى واقعى كلمه برافرازند؛ چون مى‏دانند در هر كشورى از كشورهاى اسلامى اگر آراء و انتخاب مردم در آن نقش پيدا كند، بدون ترديد اسلام‏خواهان زمام قدرت و حكومت را در دست خواهند گرفت و منتخبان ملت، مسلمانها خواهند بود.

امروز دنياى غرب و امريكا و سياست‏سازان تفكر غربى - صهيونيست‏ها و محافل سرمايه‏دار غربى - خوب مى‏دانند كه حركت عظيم ملت فلسطين ناشى از گرايش آنها به اسلام است. چون محور را اسلام قرار داده‏اند، شجاعت پيدا كرده‏اند و به معناى واقعى كلمه دل به مجاهدت داده‏اند. هرجا ملتى اين روحيه را پيدا كند، هيچ قدرتى - قدرت نظامى و غير نظامى - قادر به برخورد با آنها و سركوب آنها نخواهد بود؛ اين را خوب مى‏فهمند. قضاياى دنياى اسلام، همه مؤيد اين واقعيت است. اين يك واقعيتِ مسلم است كه امروز بيدارى اسلامى، بلكه نهضت اسلامى، در دنياى اسلام يك حقيقت روشن است؛ هيچ كس نمى‏تواند اين را انكار كند.

حقيقت دوم اين است كه دشمن شماره‏ى يك اين بيدارى و گرايش اسلامى و اين آزادى‏خواهى، قدرتهاى استكبارى‏اند. علت هم معلوم است؛ چون اسلام با سلطه مخالف است؛ با وابستگى ملتها به قدرتهاى بيگانه مخالف است؛ با عقب‏ماندگى علمى و عملى - كه بر كشورهاى اسلامى ساليان متمادى تحميل كردند - مخالف است؛ با تقليد محض ملتها و كوركورانه به ديگران نگاه كردن مخالف است. اينها همه درست نقطه‏ى مقابل سياست‏هاى استعمارى و استكبارى است كه در طول دويست سال يا بيشتر، از طرف مستكبران و غربى‏ها بر دنياى اسلام اعمال شده؛ امروز هم براى اين منطقه، پيش خودشان منافعى تعريف كرده‏اند. بيدارى اسلام، درست نقطه‏ى مقابل خواسته‏هاى آنهاست؛ لذا با همه‏ى وجود با آن مخالفند و مخالفت سياسى و تبليغاتى مى‏كنند.

امروز همه‏ى شگردهاى تبليغاتى را دارند عليه اسلام اعمال مى‏كنند. شما نگاه كنيد ببينيد كارى كه دولتهاى غربى عليه مسلمانان و عليه اسلام مى‏كنند - چه در امريكا و چه در اروپا - چقدر پيچيده و گسترده است. تمام ابزارهاى هنرىِ در اختيار آنها، در خدمت اين هدف پليد است. دشمنى را در اعلى‏ درجه‏ى ممكن، با آميخته‏يى از فعاليت‏هاى فرهنگى و امنيتى و سياسى و نظامى، عليه اسلام به كار بردند؛ اين هم يك واقعيت روشن و مسلم است.

واقعيت سوم - كه همه اين واقعيت را مى‏دانند؛ اگرچه بسيارى آن را انكار مى‏كنند - اين است كه مظهر اين بيدارى اسلامى كسانى نيستند كه امروز چهره‏ى تروريسم را در دنياى اسلام دارند نشان مى‏دهند. كسانى كه در عراق اين جنايتها را مى‏كنند؛ كسانى كه در دنياى اسلام، به نام اسلام عليه مسلمانها فعاليت مى‏كنند؛ كسانى كه مهمترين وظيفه‏ى خود را ايجاد اختلاف بين مسلمانها - تحت عنوان شيعه و سنى، تحت عنوان قوم‏گرايى - قرار مى‏دهند؛ اينها نمى‏توانند به‏هيچ‏وجه نمايشگر و نماد بيدارى اسلامى باشند؛ اين را خود مستكبران هم مى‏دانند. همان كسانى كه سعى مى‏كنند اسلام را در چهره‏ى گروههاى متحجر و دهشت‏افكن به دنياى غرب معرفى كنند، مى‏دانند كه واقعيت غير از اين است. اسلامى كه امروز بيدارىِ آن را دنياى اسلام دارد احساس مى‏كند، اسلام فكر و انديشه و تعمق و حرف نو است؛ اسلامِ ارائه‏ى راه‏حلهاى زندگى براى گشودن گرههاى زندگى بشريت است؛ نه اسلام متحجر، نه اسلام چشم‏بسته و نه اسلام دور از هرگونه آزاد فكرى؛ اين را مستكبران مى‏فهمند.

امروز شعار جمهورى اسلامى، آزادفكرى است؛ توسعه‏ى علم و معرفت است؛ توجه به حقوق انسانها و اختيارات انسانهاست؛ مهربانى و مهرورزى ميان افراد انسان است؛ اينها شعار و پيام اسلام است؛ دنيا دنبال اينهاست.

منطق امام بزرگوار ما، منطق عقل، منطق فكر، منطق عملِ روشن‏بينانه، منطق انسانيت و هنجار انسانى و اخلاق انسانى و فضائل اخلاقى بود؛ دنيا دنبال اين است. مظهر بيدارى اسلامى كسانى نيستند كه با چهره‏ى عبوس و گرفته‏ى خود با همه‏ى دنيا - حتى با مؤمنين و مسلمين - مواجه مى‏شوند؛ عده‏يى را تكفير مى‏كنند؛ عده‏يى را با قوم‏گرايى، عده‏يى را با طايفه‏گرايى، عده‏يى را به بهانه‏هاى نادرست مورد تهاجم قرار مى‏دهند. وجود اينها بشدت مشكوك است، كه اصلاً چنين كسانى هستند يا در واقع همان عوامل سرويس‏هاى جاسوسى اسرائيل و امريكا و انگليس‏اند كه دارند اين‏طور فعاليت مى‏كنند؛ چهار نفر آدم غافل را هم دستخوش فعاليت خودشان كرده‏اند. اين هم واقعيتى است كه نمى‏شود آن را انكار كرد.

واقعيت ديگر اين است كه دنياى غرب با همه‏ى توان خود نتوانسته است بر بيدارى اسلامى فائق بيايد. در مناطق گوناگون اسلامى اين همه عليه اسلام، عليه جمهورى اسلامى، عليه رهبران و مصلحان بزرگ اسلامى و عليه احكام اسلام تبليغات كردند؛ اين همه مزدور درست كردند براى دشنام دادن به اسلام و متهم كردن اسلام و احكام اسلامى؛ از حربه‏ى نظامى استفاده كردند، از حربه‏ى اقتصادى استفاده كردند، از حربه‏ى تبليغاتِ وسيع رسانه‏يى به شكل عجيب و شگفت‏آورى استفاده كردند؛ اما تاكنون پيش نرفته‏اند. بيشترين گرايش جوانهاى مسلمان در كشورهاى اسلامى به اسلام و تفكر اسلامى است. اين شور و عشق، روزبه‏روز در دل ملتهاى مسلمان بيشتر مى‏شود.

آنچه بر اين واقعيت‏ها مترتب مى‏شود، اين است كه دنياى اسلامى بايد قدر اين واقعيت را بشناسد. امروز تنها راهى كه دنياى اسلام براى حفظ منافع ملتهاى اسلامى دارد، اتحاد كلمه بر محور اسلام است؛ «نه» گفتن به اهداف و مطامع استعمارىِ دشمنان و مستكبران است. هدف استكبار، محو هويت ملى و دينى در دنياى اسلام و بخصوص در خاورميانه است. مقابله‏ى با اين هدف، با اتحاد بيشتر، با همبستگى بيشتر، با تمسك به اسلام، با ترويج اسلام و با ايستادن در مقابل زياده‏خواهى‏هاى امريكا و مستكبران عملى است، و لاغير. امروز امريكا در همه‏ى دنيا يك چهره‏ى ناموجه و لكه‏دار است. امروز امريكايى‏ها با اَعمال خودشان همه‏ى شعارهاى خود را زير پايشان له كرده‏اند. امروز فشار امريكايى‏ها بر ملت عراق، ناامنى موجود در عراق، حمايت بى‏قيد و شرط آنها از صهيونيست‏هاى قاتل و خونريز، فجايعى كه در افغانستان به راه انداختند، فشارى كه بر دولتهاى اسلامى مى‏آورند؛ همه‏ى اينها امروز يك چهره‏ى كريه و منفور از امريكا در دنياى اسلام به وجود آورده است. امروز دنياى اسلام مى‏تواند در مقابل اين قدرتِ افزون‏خواه بايستد، و بايد بايستد؛ هيچ چاره‏يى جز اين ندارد.

دولتهاى اسلامى براى حفظ منافع ملى خودشان، براى جلب عواطف ملتهاى خودشان، براى اداى مسؤوليت تاريخى خودشان، بايد روى نقاط اساسىِ هويت امت اسلامى تكيه كنند؛ از ملت فلسطين بايد صريحاً دفاع كنند؛ از استقلال كامل عراق و سپردن اختيار به ملت عراق بايد دفاع كنند؛ از ملت افغانستان بايد دفاع كنند؛ از ملتهاى مسلمان در اروپا و آسيا و آفريقا بايد دفاع كنند؛ از هويت قرآنى و از احكام قرآن در كشورهايشان بايد دفاع كنند؛ ارتباطاتشان را با همديگر نزديك و صميمى كنند؛ با هم صادق باشند؛ به هم كمك كنند و دست يكديگر را بگيرند؛ آن وقت امت اسلامى خواهد توانست خود را از زير يوغ استكبار نجات دهد و تهديدهايى را كه امروز دنياى استكبار نسبت به دنياى اسلام دارد، از سر بگذراند.

اميدواريم خداوند ما را بيدار كند؛ امتهاى اسلامى را بيدار كند؛ ان‏شاءاللَّه ما را به وظايف خودمان آشنا كند و ادعيه‏ى زاكيه‏ى حضرت بقيةاللَّه (ارواحنافداه) را شامل حال همه‏ى امت اسلامى و بخصوص ملت عزيز ايران قرار دهد.والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved