بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در مراسم تنفيذ حكم رياست جمهورى دكتر محمود احمدى‏نژاد‏

12/ 5/ 84

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحيم‏

امروز به فضل و توفيق الهى، براى ملت ايران روز مباركى است. رحمت پروردگار، پاداش شايسته‏ى مجاهدت ملت ايران بود. ملت عزيز ما، اين نوبت هم مثل دفعات گذشته، در وقتِ لازم و در لحظه‏ى نياز، حضور خود را قدرتمندانه نشان دادند. بنده به عنوان خدمتگزار ملت، وظيفه‏ى خود مى‏دانم بار ديگر از آحاد اين ملت عزيز و بزرگ صميمانه تشكر كنم و از خداوند متعال و الطاف كريمانه‏ى او به‏خاطر توفيقى كه به ملت ما داد، سپاسگزارى كنم و جبهه‏ى سپاس بر درگاه پروردگار بسايم.

نعمت بزرگ حضور مردم، هديه‏ى انقلاب به ماست. قرنهاى متمادى در كشور ما سپرى شد؛ حكومت‏هايى آمدند و رفتند، بدون اين‏كه مردم كوچكترين نقشى در تعيين اين دولتها و گزينش آنها داشته باشند. انقلاب ميدان را براى مردم ما باز كرد. مردم‏سالارى در كشور ما، يك مردم‏سالارىِ حقيقىِ متكى به ايمان است. مردم از روى احساس وظيفه‏ى دينى است كه در عرصه‏ى انتخابات وارد مى‏شوند و طبق تشخيصِ خود گزينش مى‏كنند و رأى خود را به صندوق مى‏اندازند.

انتخابات نهم هم مثل انتخابات‏هاى قبل، بحمداللَّه پُرشور و سالم و افتخارآميز برگزار شد. البته دشمنان ملت ما - كه بايد گفت دشمنان اسلام - حاضر نيستند به وجود اين مردم‏سالارىِ سالم اعتراف كنند. هرچه توانستند، تلاش كردند شايد انتخابات را بى‏رونق كنند. تبليغاتچى‏هاى وابسته‏ى به مراكز قدرت، از مدتها پيش از انتخابات، با لحن‏هاى گوناگون، فضا را از هياهوى مخالفت با انتخابات پُر كردند؛ سعى مى‏كردند مردم را نااميد كنند؛ مردم را از حضور در اين ميدان شرف و افتخار منصرف كنند. آخرينِ آنها حركت گستاخانه و البته ابلهانه‏ى رئيس‏جمهور امريكا بود كه روز قبل از انتخابات به مردم ما صريحاً توصيه كرد كه در انتخابات شركت نكنند! ملت ما استقلال خود، هوشمندى خود، شجاعت خود، دلسوزى و پايبندى خود به منافع ملى را در اين نوبت هم مثل نوبت‏هاى ديگر نشان داد.

حقاً و انصافاً در مقابل هوشيارى و وقت‏شناسىِ اين ملت، انسان احساس تواضع و خضوع مى‏كند. اين ملت، ملت شجاع و بيدار و با ايمان و پُرانگيزه‏يى است؛ بگذاريد دشمنان اين ملت هر چه مى‏خواهند، بگويند. اين ملت راه خود را پيدا كرده است و با همت والا در اين راه به پيش مى‏رود. سردمداران استكبار جهانى بعد از انتخابات هم از تخريب وجهه‏ى انتخابات ايران دست برنداشتند. يك مسؤول امريكايى گفت ما دمكراسى ايران را قبول نداريم! اين‏گونه صدور تصميم درباره‏ى ملتها، خوى استكبارىِ ناپسند و پليدى است كه متأسفانه امروز شيطان بزرگ به آن گرفتار است. ملت ايران هم دمكراسى آنها را قبول ندارد. دمكراسى‏يى كه پول سرمايه‏داران صهيونيست حرف اول را در آن مى‏زند، چه افتخارى مى‏تواند داشته باشد و چه چيزى را مى‏تواند به مردم دنيا تعليم دهد؟ دمكراسى حقيقى، مردم‏سالارىِ برخاسته‏ى از دين و ايمان است. انگيزه‏ى مردم، برخاسته‏ى از دين، از احساس مسؤوليت و از احساس تكليف ملى و دينى است؛ لذا وارد ميدان مى‏شوند و در ميان نامزدهاى مختلف، گزينه‏ى خودشان را انتخاب مى‏كنند. رئيس‏جمهورى كه با چنين آرائى سر كار مى‏آيد، وامدار هيچ كس جز خدا و مردم نيست؛ اين معناى مردم‏سالارى است. ملت عزيز ما اين نعمت الهى را قدر بدانند؛ بر آن پاى بفشارند و تأثير و حضور خودشان را در ميدان‏هاى گوناگونِ تعيين سياست‏هاى كشور و گزينش مديران عالى‏رتبه همچنان حفظ كنند.

رئيس جمهور محترم ما امروز سخنان خوبى بيان كردند. تكيه‏ى بر عدالت، اساسى‏ترين و محورى‏ترين اصلِ يك حركت الهى است؛ ادامه‏ى كار همه‏ى انبيا و مصلحان بزرگ تاريخ است. البته عدالت دشمنانى دارد. همه‏ى كسانى كه نانشان در بى‏عدالتى است، با عدالت دشمن‏اند. همه‏ى كسانى كه با قلدرى و زورگويى - چه در صحنه‏ى ملى، چه در صحنه‏ى بين‏المللى - تغذيه مى‏شوند، با عدالت مخالفند. عدالت، شعار اصلى و هدف بزرگ انقلاب اسلامى و نظام جمهورى اسلامى بوده و هست.

بعضى مى‏خواهند با عنوان تندروى، عدالت را متهم و محكوم كنند. عدالت، تندروى نيست؛ حق‏گرايى است؛ توجه به حقوق آحاد مردم است؛ جلوگيرى از ويژه‏خوارى است؛ جلوگيرى از تجاوز و تعدى به حقوق مظلومان است. در يك كشور كسان زيادى پيدا مى‏شوند كه اگر دستگاه مسؤولِ قانونى به مدد آنها نشتابد، در امواج درگيرى‏هاى گوناگون لگدمال مى‏شوند. وظيفه‏ى دولتِ عدالتمدار، توجه ويژه به قشر محرومين است. عدالت را نبايد تندروى و مخالفت با شيوه‏هاى علمى دانست. با استفاده از همه‏ى شيوه‏هاى عالمانه و با تدبير مى‏توان عدالت را در جامعه مستقر كرد.

اهدافى كه مطرح شده است، اهداف والايى است. اين اهداف با حركت مستمر، با كار و تلاش مداوم، با به‏كارگيرى همه‏ى نيروهاى مستعد و بانشاطى كه در كشور ما بحمداللَّه فراوان هستند، امكان‏پذير است. البته نبايد شتابزدگى كرد. من، هم به رئيس جمهور محترم عرض مى‏كنم كه از شتابزدگى اجتناب شود، آرمانها با جديت تعقيب شود، اما هيچ‏گونه شتابزدگى به‏وجود نيايد؛ هم به مردم عزيزمان توصيه مى‏كنم كه در درخواست‏ها شتابزدگى را اعمال نكنند. دولت محترم و خدمتگزار با برنامه‏ريزى صحيح، به همان كيفيتى كه در سند چشم‏انداز بيست ساله تصويب شده و سياست‏هايى كه اعلام شده است - كه جهت اين سياست‏ها هم عدالت، رفاه عمومى و توسعه‏ى علمى و فنى و همه‏جانبه و عدالت‏محور است - در اين جهت حركت كند. دستيابى به اين اهداف والا، دور از دسترس نيست. با تلاش، با توكل به خدا، با تكيه‏ى به مردم، با استفاده از نيروهاى بانشاطى كه در جامعه‏ى جوان ما بحمداللَّه فراوانند، مى‏توان به اين هدفها دست يافت.

استفاده‏ى از شيوه‏هاى علمى، كار لازمى است. البته علم نبايد اشتباه بشود با نسخه‏هاى وارداتى كه اغلب آنها منسوخ است؛ چه در زمينه‏ى اقتصاد، چه در زمينه‏ى مسائل فرهنگى، چه در زمينه‏هاى گوناگون. بعضى‏ها دوست دارند امروز ما نسخه‏هاى منسوخ و از دور خارج شده‏ى غربى‏ها را بار ديگر در اين‏جا براى خودمان دستورالعمل علاج به حساب بياوريم. نه، شيوه‏هاى پيشرفته، شيوه‏هاى نو و با تكيه‏ى به فهم و درك و نياز ايرانى، استفاده‏ى از علم و توجه به نياز داخل و اقتضائات كشور مى‏تواند راه درست را به ما نشان دهد و ما را پيش ببرد. ما در زمينه‏ى علم بايد حركت خود را جدى كنيم؛ در پيوند علم و صنعت و فناورى كار كنيم؛ در پيدا كردن شيوه‏هاى توزيع عادلانه‏ى امكانات تلاش و فكر كنيم؛ بهترين و آسان‏ترين و عملى‏ترين شيوه‏ها را انتخاب كنيم و به‏طور جدى وارد شويم.

انتظار مردم از دولت و رئيس‏جمهور منتخب اين است كه تلاش و جديت كنند. تصور بنده - با شناختى كه در طول اين مدت از احساسات مردم دارم - اين است كه مردم مايلند تلاش و كار و قاطعيت و جديت را در عمل مسؤولان مشاهده كنند.

گاهى نتيجه‏يى دير به دست مى‏آيد. بعضى از اهداف، كارِ يك سال و دو سال نيست؛ تلاش مستمرى لازم دارد. همين قدر كه مردم ببينند مسؤول عالى كشور و ديگر مسؤولان دارند كار و تلاش مى‏كنند، خشنود و راضى مى‏شوند. مردم از ما كار لازم دارند؛ خدمت مى‏طلبند و توقع دارند؛ و حق به جانب آنهاست.

در زمينه‏ى سياست بين‏الملل، همچنان كه دولتهاى قبلى اعلام كردند و بعداً هم همين‏طور خواهد بود، ملت ايران يك ملت صلح‏طلب است. ملت ايران سرِ ستيزه‏گرى با هيچ ملتى را ندارد. شما ببينيد در تاريخ جمهورى اسلامى و حتّى در تاريخ گذشته‏ى ملت ايران، هميشه جنگهايى كه اتفاق افتاده است، ملت ايران در موضع دفاع از مرز خود، از حقوق خود و از استقلال خود بوده. ما به هيچ كشور و هيچ ملتى تعرض نكرده‏ايم؛ ما از حقوقِ خود قدرتمندانه دفاع كرده‏ايم و باز هم دفاع مى‏كنيم. اين را همه‏ى قدرتمداران و مستكبران عالم - بخصوص شيطان بزرگ، امريكا - بدانند؛ ملت ايران به هيچ قدرتى باج نخواهد داد. مسؤولان كشور حق ندارند از حقوق ملت صرف‏نظر كنند. ما چنين حقى نداريم. جايگاه ما، جايگاه دفاع از حقوق ملت است؛ بنابراين از حقوق سياسى و اقتصادى‏شان بايد دفاع كنيم؛ جايگاه شايسته‏ى آنها را بايستى در دنياى امروز و در روابط بين‏الملل حفظ كنيم. بحمداللَّه نظام جمهورى اسلامى نشان داده است كه اين كارايى را دارد. ملت ما امروز، هم در صحنه‏ى بين‏المللى و در صحنه‏ى جهانى، و هم در منطقه جايگاه ممتاز و شايسته‏يى دارد و اين را روزبه‏روز بيشتر خواهد كرد.

ما به همسايگانِ خود احترام مى‏گذاريم و طرفدار ارتباطات برادرانه و صميمانه‏ى با كشورهاى همسايه و همچنين با كشورهاى برادر و مسلمان و كشورهاى دوست در اين منطقه و مناطق ديگر هستيم. ملت ايران قدرت و اقتدار و توانايى خود را در راه تضعيف ملتها و كشورهاى ديگر به كار نخواهد برد؛ در راه حفظ منافع خود به كار خواهد برد و به فضل و توفيق الهى در اين زمينه قدرتمندانه عمل خواهد كرد.

من به رئيس جمهور محترم برادرانه توصيه مى‏كنم؛ در همه‏ى حالات، همين احساسى را كه امروز بيان كرديد - احساس خدمتگزارى به مردم - براى خودتان حفظ كنيد. قدرت اگر با هدفِ خدمت به مردم باشد، عبادت است. شايد هيچ عبادتى بالاتر از عبادتِ مسؤولى نيست كه به خاطر تلاش و خدمت به مردم، از راحت و آسايش و امنيتِ خود صرف‏نظر مى‏كند. اين روحيه‏ى خدمتگزارى، خاكسارى، تواضع در مقابل مردم و شناخت عظمت مردم را براى خودتان حفظ كنيد، كه اين نعمت بزرگى است. از خداى متعال لحظه‏يى غافل نشويد. اين توفيقات به فضل و لطف الهى به ما داده مى‏شود. بايد خود را قابل رحمت و تفضلاتِ روزافزون الهى كنيم. با ياد خدا و با توكل به خدا و با اخلاص در عمل، بايد بتوانيم جلب رحمت الهى بكنيم. اگر جلب رحمت الهى شد، همه‏ى مشكلات آسان مى‏شود و موانع از سر راه برخواهد خاست. اگر صادقانه در راه خدا كار كنيم، خداى متعال به ما كمك خواهد كرد. اگر هدفِ قدرت، منافع مادى شد، قدرت، بزرگترين وزر و وبال براى انسان خواهد بود. كسانى كه قدرت و منصب و مقام را براى بهره‏مندى‏هاى خود، پُر كردن كيسه‏هاى خود و دنياى خود مى‏طلبند، آن‏جايى كه منافع آنان با منافع مردم اصطكاك پيدا مى‏كند، نمى‏توانند به نفع مردم كار كنند. قدرت به خودى خود نه نعمت است، نه نقمت؛ اگر براى خدا و براى خدمت شد، نعمت است؛ اگر براى دستاوردهاى مادى و ارضاى هوس‏هاى انسانى شد، مى‏شود نقمت.

اميرالمؤمنين (عليه‏الصّلاةوالسّلام) به ابن‏عباس فرمود: ارزش ذاتى حكومت براى من از اين كفش وصله‏خورده كمتر است - «الّا ان اقيم حقاً» - مگر اين‏كه حقى را اقامه كنم؛ آن وقت قدرت ارزش پيدا مى‏كند. اميرالمؤمنين با معارضانِ همين قدرت به جنگ برمى‏خيزد. قدرتى كه براى عدالت و حقيقت است، ارزشمند است؛ اين نعمت خداست؛ منتها شيطان بايد ما را دچار تسويل نفسانى نكند. نبايد اهواء و هوس‏هاى خودمان را به اشتباه جاى آرمانها بگذاريم و خود را توجيه كنيم. به انتقادها و عيوبى كه براى ما مى‏شمارند، گوش فرا دهيم و خود را اصلاح كنيم تا وقتى‏كه با خداى متعال ملاقات مى‏كنيم، بتوانيم عذر تقصير داشته باشيم - ما كه از تقصير و قصور خالى نيستيم - بگوييم پروردگارا! ما تلاش و مجاهدت كرديم و آنچه از دست ما برآمد، انجام داديم؛ نتيجه اين شد. اگر نيت خالص شود، اين ممكن خواهد شد. اگر نيت خالص نشود، دشوار است كه انسان جواب مظالم فراوانى را كه در يك جامعه اتفاق مى‏افتد و مسؤولان بالاى كشور - خود بنده و ديگر مسؤولان - خواه و ناخواه در مسؤوليت آنها شركت و دخالت دارند، بتواند بدهد. انسان نمى‏تواند پيش خداوند متعال خود را از آنها تبرئه كند.

بنده لازم مى‏دانم از رئيس جمهور قبلى‏مان - جناب آقاى خاتمىِ عزيزمان - و همكاران ايشان صميمانه تشكر كنم. در اين هشت سال جناب آقاى خاتمى و همكارانشان تلاش باارزشى انجام دادند و خدماتى را تقديم كردند. همه‏ى دولتهاى قبلى هم تلاش كردند. امروز كشور ما آمادگى‏هاى زيادى دارد؛ ظرفيت‏هاى فراوانى پيدا كرده؛ اين ظرفيت‏ها را مى‏توان به چندين برابر افزايش داد و از آنها به نفع مردم و به نفع رفع فقر و محروميت استفاده كرد. كار و تلاش، مقابله‏ى با فساد، منقطع نشدنِ خدمت و تلاش دايمى، رازى است كه همه‏ى اينها را ان‏شاءاللَّه براى ما تأمين خواهد كرد.

پروردگارا! توفيقات خودت را بر رئيس‏جمهور محترم و مسؤولانى كه اداره‏ى دولت را بر عهده خواهند گرفت، نازل بفرما. پروردگارا! ملت ايران را در همه‏ى ميدان‏ها پيروز كن. پروردگارا! آنچه گفتيم، آنچه كرديم و آنچه در نيت ماست، همه‏ى آنها را براى خودت و در راه خودت قرار بده. پروردگارا! روح مطهر امام عزيز ما را - كه سلسله‏جنبان اين حركت عظيم، آن روح بزرگ بود - با پيغمبران و اولياى خودت محشور بفرما. پروردگارا! شهداى عزيز ما را با شهداى صدر اسلام محشور بفرما و به خانواده‏هاى آنها اجر شايسته كرامت فرما.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved