بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى ‏در ديدار با ورزشكاران شركت ‏كننده در المپيك و پارالمپيك‏

14/ 07/ 83

 بسم الله الرحمن الرحيم

اولاً از همه ورزشكارهاى عزيزى كه اين‏جا تشريف داريد، به‏ خاطر نمودهاى شخصيت و هويت اسلامى و ايرانى كه در يكى از حساسترين عرصه‏ ها و صحنه‏ هاى بين ‏المللى از خودتان نشان داديد، تشكر مى‏كنم. هر ورزشكار قهرمانِ ما كه در عرصه ‏اى از عرصه‏ هاى ورزش حضور پيدا مى‏كند و چشمهايى را در سرتاسر دنيا به سوى خود جلب مى‏كند، در واقع ترجمه ‏اى است از احساسات ملى و هويت اسلامى كشور و ملت ما؛ هرچه در اين زمينه‏ ها تلاش كنيد، تلاشِ باارزشى كرده‏ ايد.

امروز در دنيا مسأله ورزش و ورزش قهرمانى جايگاهى دارد كه در واقع از اين تريبون، براى نشان دادن هويت ملت بزرگِ ما، شماها استفاده كرديد و اين جاى تشكر دارد. حالا آنهايى كه مدال آورده‏ايد و بيشتر چشمها را به سمت خودتان جلب كرديد در جاى خود؛ آنهايى هم كه مدال نياوردند، ولى تلاش و سعى خودشان را به دنيا نشان دادند و مورد تحسين قرار گرفتند هم در همين افتخار سهيم و شريك هستند. بنابراين من از اين جهت كه شماها در عرصه‏اى از عرصه‏هاى گوناگون اين كشور و اين ملت، نماد شخصيت ملت بزرگ ما هستيد، از شماها تشكر مى‏كنم و از اين‏كه كار ورزش قهرمانى را دنبال مى‏كنيد، خرسند مى‏شوم و اين را يك كار باارزش مى‏دانم.

يك سود ديگر ورزش قهرمانى، توسعه ورزش در كل كشور است كه من بارها روى اين مسأله تكيه كرده‏ام؛ چه در ورزش غيرجانبازان و معلولان، چه بخصوص در ورزش جانبازان و معلولان. وقتى شماها كه از لحاظ جسمانى مشكلى هم داريد - مشكل ناخواسته - تلاش مى‏كنيد و مردم كوشش، همت و اراده شما را مى‏بينند، تشويق مى‏شوند به ورزش كردن؛ ورزش كار بسيار لازمى براى كشور ماست؛ از اين جهت هم كارتان باارزش است. يك جهت لطيف و بسيار مهم ديگر در كار مجموعه قهرمانهاى ما كه بحمداللَّه نشان داده شده، نشان دادن ديندارى و علاقه‏ مندى به ارزشهاى اسلامى است؛ اين خيلى باارزش است؛ هم در ورزش جانبازان و معلولان، انسان اين مسأله را مشاهده مى‏كند، هم در ورزش قهرمانهاى ديگر. وقتى يك قهرمان كشور ما جلوِ چشم ميليونها و شايد صدها ميليون جمعيت دنيا، بعد از پيروزى خودش، خدا را شكر مى‏كند و دستش را به آسمان بلند مى‏كند يا سجده مى‏كند، اين را دست‏كم نگيريد؛ اين پيام معنويت را در دنيا پخش مى‏كند؛ دنيايى كه با ميلياردها دلار سعى شده كه معنويت در آن بى‏فروغ شود و چراغ معنويت آن خاموش شود. مى‏دانيد صهيونيست‏ها در اين صد سال اخير و بخصوص در اين دهها سال اخير چه خرجى كرده‏اند تا انسانها را بدون هويت معنوى بار بياورند و به بى‏بندوبارى و بى‏اعتقادى و لااباليگرى در عقيده و ايمان دينى بكشانند؟ شما وقتى بعد از پيروزى روى تشك كشتى يا محل وزنه‏بردارى يا در هر نقطه ديگرى، دست‏تان را بلند مى‏كنيد، خدا را شكر مى‏كنيد، به سجده مى‏افتيد يا نام بزرگان دين را بر زبان مى‏آوريد، در واقع داريد همه سرمايه ‏اى را كه آنها خرج كرده ‏اند، با يك حركت ساده دور مى‏كنيد؛ خداى متعال به شماها كمك و الهام مى‏كند كه اين كار را انجام بدهيد.

حتماً اين حسين آقاى رضازاده آن روز اوّلى كه فرياد كشيد «يا ابوالفضل»، نمى‏دانست كه اين چقدر اثر مى‏گذارد؛ او احساس دينى خودش را بروز داد؛ يا آن برادرى كه سجده مى‏كند، يا آن‏كه دستش را بلند مى‏كند - كه من بارها در ورزشهاى قهرمانى خودمان اين صحنه را از تلويزيون ديده‏ام - اين‏ها در حقيقت معنويت را القا مى‏كنند. شما ببينيد الان چقدر خرج مى‏كنند و زحمت مى‏كشند، براى اين‏كه حجاب را در دنيا از بين ببرند؛ كشورهايى كه خودشان را مهد آزادى هم مى‏دانند، مى‏بينيد كه چه مى‏كنند براى مبارزه با حجاب. حالا همه آن تشكيلاتى كه با حجاب مبارزه مى‏كنند يك طرف، اين خواهر ورزشكارِ مؤمن و دخترِ جوانِ ما كه با حجاب اسلامى و لباس محجّب - يا با چادر يا با آن شكل زيباى ارزشى - جلوِ دوربينهاى دنيا ظاهر مى‏شود و نشان مى‏دهد كه به اين ارزش پايبند است و اين صحنه در همه دنيا منعكس مى‏شود، اين يك طرف ديگر؛ او در واقع با اين كار، همه آن تبليغات را خنثى مى‏كند.

اين كارِ آقاى آرش عزيزمان هم از آن كارهاى بسيار برجسته بود؛ خيلى كار باارزشى بود. ايشان اگر مسابقه‏اش را برگزار مى‏كرد و پيروز هم مى‏شد، ارزش كارش اين‏قدر نبود. البته در دنيا سعى كردند كه به سر اين كار بزنند؛ نتوانستند. همه‏شان دست‏به‏يكى كردند كه: المپيك را خراب كرديد؛ سياسى كرديد. خودِ آنها از همه چيز به نفع سياستهاى استعمارى خودشان بهره‏بردارى و استفاده مى‏كنند؛ اما وقتى يك جوان مسلمان و مؤمن از يك ارزش دفاع مى‏كند؛ از يك ملت مظلوم دفاع مى‏كند و با يك قلدرِ بين‏المللى گردن‏كلفتِ چاقوكشِ عربده‏كش، با اين زبان و با اين منش درمى‏افتد، اين‏طور عليه او جنجال و جوسازى مى‏كنند. البته غلط مى‏كنند! آنها در مقابل عمل انجام شده قرار گرفتند و ضربه‏ فنى شدند! با اين كار سيلى خوردند؛ حالا بعد از آن هرچه مى‏خواهند جنجال كنند، بكنند؛ ايشان كار خودش را كرد. از جمله كارهاى خيلى خوب و باارزشى كه من ديدم بعضى از قهرمانها مى‏كنند - البته من نمى‏گويم شماها حتماً اين كار را بكنيد؛ اما آنهايى كه كردند، خيلى كار باارزشى بود - و پريروز اين كار را از روزنامه خواندم، آن است كه بعضى از ورزشكارهاى مدال‏گيرِ ما مدالهايشان را خرج حرم حضرت اباالفضل يا بازسازى بم كردند. بنده كم مى‏نشينم پاى برنامه‏ هاى ورزشىِ تلويزيون؛ چون يك‏ خرده هيجان برنامه ‏هاى ورزشى من را اذيت مى‏كند؛ خيلى طاقت چنين هيجانى را ندارم كه بنشينم و لحظه ‏به‏ لحظه مسابقه را تماشا كنم؛ لكن گاهى اوقات مى‏نشينم و اصرار دارم.

آن شبى كه ايشان - آقاى رضازاده - آن كار قشنگ را كرد، من پاى تلويزيون بودم؛ هم حركت يك ضرب را ديدم و هم حركت دو ضرب و بالا بردن ركورد را، و همان موقع فهميدم كه احساسات جوانها و مردم و ميليونها انسان در اين كشور، الان در چه وضعى است؛ حقيقتاً و قلباً از اين جوان تشكر كردم و تشكرم را هم همان‏جا منتقل كردم. البته من از همه شماها هم حقيقتاً متشكر هستم. عزيزان من! هرچه مى‏توانيد اين محيط و اين فضا و اين گرايش معنوى و عشق به معنويت را در خودتان تقويت كنيد. امروز نه فقط كشور، بلكه دنيا و همه جوانهاى آن به اين معنويت نياز دارند؛ امروز دنيا در خلأ معنويت زندگى مى‏كند و شماها كسانى هستيد كه گاهى اوقات يك كار كوچك شما، مى‏تواند بيشتر از دهها كتاب تأثير و گسترش داشته باشد. البته نمى‏گويم هميشه اين‏جور است؛ اما واقعاً گاهى يك حركت كوچك شما كه نشان‏دهنده گرايش به معنويت است، تأثيرش در سطح وسيعى است و از تأثير كتابها و نوشته‏ه ا و سخنرانيها بيشتر است؛ اين موقعيت را مغتنم بشمريد. ان‏شاءاللَّه خداوند به همه‏تان توفيق بدهد و از همه‏تان راضى باشد؛ ما از شماها راضى هستيم و ازتان تشكر مى‏كنيم و شماها را به خدا مى‏سپاريم. ان‏شاءاللَّه همه‏تان عاقبت‏بخير شويد و روزبه‏روز ان‏شاءاللَّه افتخارات‏تان بيشتر شود. من از مربى‏ها و مديرها و عناصر خوبى كه زحمت شماها را كشيدند و اين امكان را براى كشور فراهم كردند، صميمانه متشكرم.

بنده اگر وقت داشتم و اگر حال داشتم و اگر جوان بودم، مى‏آمدم به جرگه شماها؛ منتها متأسفانه ما ديگر پير هستيم و گرفتارى‏مان هم زياد؛ همين‏طور نگاه مى‏كنيم به شماها و لذت مى‏بريم. ان‏شاءاللَّه موفق باشيد؛ زنده باشيد.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏

 

 

 

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved