بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى شوراى شهر و شهردار تهران

17 / 9 / 1382

بسم‏ اللّه‏ الرّحمن ‏الرّحيم‏

 برادران و خواهران عزيز! خيلى خوش آمديد. من اولاً خداى متعال را سپاسگزارى مى‏كنم به‏خاطر توفيقاتى كه براى اداره‏ى شهر تهران در مجموعه‏ى شوراى اسلامى شهر و شهردارى به شماها ارزانى شده است. هر لطفى كه خداى متعال به شما بكند و توفيقى كه به شما بدهد، همه‏ى ما بايد شكرگزار آن باشيم. از اين هم كه بحمداللَّه محور كار در شهردارى، خدمت به مردم قرار گرفته و انسان حضور خدمت‏رسانى را در شهردارى حس مى‏كند، خداى متعال را شاكر و سپاسگزارم.
يكى از بزرگترين چيزهايى كه كام مردم را شيرين مى‏كند، اين است كه ببينند، حس كنند و بيايند كه مسؤولانِ امور آنها در پى خدمت صادقانه و پيگيرانه و عالمانه به آنها هستند؛ خود همين، مردم را خوشحال مى‏كند. گاهى گفته مى‏شود بايد مردم را شاد و افسردگان را از افسردگى خارج كرد؛ اين حرف درستى است. اگر كسانى به معناى حقيقى كلمه دنبال اين موضوع هستند، راهش همين است؛ به مردم نشان دهند كه در پى كار صادقانه و پيگيرانه و عالمانه هستند؛ اين بيش از همه چيز فضا را شادمانه خواهد كرد.
شما هم خوب عمل كرده‏ايد. من، هم از شوراى اسلامى شهر تهران به‏خاطر كارهايى كه كرده‏اند، جدّيتى كه به خرج داده‏اند، شهردار خوبى كه انتخاب كرده‏اند، اهتمامى كه به كارها دارند و دنباله‏گيرى‏يى كه از كارها مى‏كنند مضمون همين گزارشى كه آقاى مهندس چمران دادند و قبلاً هم من اطلاع داشتم و شنيده‏ام صميمانه تشكر مى‏كنم؛ و هم از آقاى دكتر احمدى‏نژاد و همكارانشان به‏خاطر كار مخلصانه‏يى كه دارند انجام مى‏دهند، تشكر مى‏كنم.
شما هنوز خيلى كار در پيش داريد. آنچه انجام شده، ارزشمند است؛ اما نسبت به آنچه بايد انجام شود، كم است؛ ليكن همين مقدارى كه انجام داده‏ايد، حقيقتاً براى مردم و مسؤولانِ منصف جاى شكرگزارى است. كارهاى خوب و اقدامات مفيدى صورت گرفته است. انسان رايحه‏ى طيبه‏ى احساس خدمت را استشمام مى‏كند؛ مى‏بيند كه در مديريت خدمت به مردم، احساس اخلاص براى خدا وجود دارد؛ اين چيز خيلى باارزشى است؛ بخصوص در شهردارى كه با مردم سر و كار دارد. سازمانهايى كه سروكارشان با مردم بيشتر است، بايد روح خدمتگزارى و اخلاص را بيشتر از جاهاى ديگر داشته باشند.
اولين نكته‏يى كه مى‏خواهم به همه‏ى شما توصيه كنم، اين است كه در اين راه ثابت‏قدم باشيد و آن را ادامه دهيد. شروع، چيز مباركى است؛ اما كافى نيست. «انّ الّذين قالوا ربّنا اللَّه ثمّ استقاموا تتنزّل عليهم الملائكة». وقتى استقامت ورزيديد، در راهى پاى فشرديد و آن را استمرار داديد، ارزش آن مضاعف مى‏شود. به شروعِ خوب اكتفا نكنيد؛ بنا را بگذاريد بر ادامه‏ى راه، همراه با دقت و ملاحظه و مراعات همه‏ى شرايطى كه براى ادامه‏ى اين راه لازم است. بنابراين راه خدمت‏رسانى و اهتمام به آن را ادامه دهيد.
توصيه‏ى بعدى كه خود شما هم آن را ذكر كرديد اين است كه از هيچ چيز نترسيد و به خدا توكل كنيد. بدانيد كه اگر براى خدا كار كرديد، خدا به شما كمك خواهد كرد. «من كان للَّه كان اللَّه له»؛ هركس براى خدا باشد، خدا براى اوست. قوانين و نواميس طبيعت در خدمت او حركت مى‏كند و مثمر ثمر مى‏شود. هر كس راه نيك را براى خدا انتخاب كند، خداى متعال ادامه‏ى اين راه را تا وقتى كه او همت و اراده دارد، براى او هموار خواهد كرد؛ يعنى هر قدمى برداريد، قدم بعدى براى شما مفتوح خواهد شد و همين‏طور كه پيش برويد، خداى متعال گشايشهاى پى‏درپى را براى شما به‏وجود خواهد آورد. به خدا توكل كنيد، از هيچ چيز نترسيد و ملاحظه‏ى تهديدها و اخمها را نكنيد. البته اين به معناى آن نيست كه از دشمنى‏ها غفلت كنيد؛ نه، غفلت هم نكنيد. واقعاً اژدهاى هفت سرِ فساد مالى چيزى نيست كه به اين آسانيها بشود آن را ريشه‏كن كرد. آنچه من دريافته‏ام، اين است.

گفت اژدهاست او كى خفته است       از پى بى‏آلتى افسرده است

تصور نكنيد كسانى كه از مصادره‏ى زمينهاى ملى و از قانون‏شكنى به سرمايه‏هاى بى‏حساب دست يافته‏اند و جريانهاى مالى را با ويژه‏خوارى‏هاى خود به سمت جيبهاشان سرازير كرده‏اند، الان كه شما سر كار آمده‏ايد، آرام بنشينند و دست از پا خطا نكنند؛ نخير، اينها توطئه خواهند كرد؛ از نقاط ضعف استفاده خواهند كرد؛ نقاط ضعفى خواهند آفريد تا از آنها استفاده كنند؛ بايد مراقب اينها باشيد.
پس، هم به خدا توكل كنيد و هم مراقب كسانى باشيد كه از صحت عمل شما ضربه مى‏بينند. هر مسؤولى اگر صحت عمل داشته باشد، يك عده سودخوارِ مفسدِ فاسد قطعاً ضربه خواهند ديد. آنها هم ضعيف نيستند و به حسب عادى امكاناتى در اختيار دارند؛ مراقب ضربات آنها باشيد. البته همان‏طور كه گفتم، ميدان، ميدان مبارزه است. در ميدان مبارزه، انسان در انتظار اين است كه دشمن به او ضربه بزند و حمله كند؛ اما به خدا توكل مى‏كند و همه‏ى قدرت و علم و هوشمندى و عقل خود را به‏كار مى‏گيرد و پيش مى‏رود. «واذا دخلتموه فانّكم غالبون»؛ حضرت موسى‏به بنى‏اسرائيل گفت شما برويد وارد شويد؛ همين‏قدر كه وارد شديد و پشت به ميدان نكرديد، غلبه با شماست. پس مهم اين است كه پشت به ميدان نكنيد و ميدان را حفظ و كار را دنبال كنيد؛ خداى متعال هم به شما كمك خواهد كرد.
توصيه‏ى ديگر من اين است: همكارى‏يى كه بحمداللَّه الان بين اعضاى شوراى شهر و همچنين بين شوراى شهر و شهردار وجود دارد، با همه‏ى نيرو حفظ كنيد. شهردار توجه داشته باشد كه شوراى شهر ريشه‏ى اوست؛ شوراى شهر هم مديرى را كه انتخاب كرده، با همه‏ى وجود تقويت كند. با هم باشيد. شوراى شهر، شهردار را تقويت كند؛ چون سربازى است كه او را به وسط ميدان فرستاده است؛ بنابراين بايد پشت جبهه‏ى او را به‏طور كامل داشته باشد. آن سرباز هم خود را از ريشه و اصل و پايه‏ى خود منقطع نداند؛ متصل به آن‏جا و منبعث از آن‏جا بداند. اين، مجموعه‏ى واحد مديريت شهرى است. البته در سازمان ادارى جمهورى اسلامى براى شوراى شهر قيمى معين نشده است؛ چون منتخب مردم است و شهردار را هم انتخاب مى‏كند و كارها را با همين روشهاى درست و شيوه‏هاى سالم، پيش‏بينى و برنامه‏ريزى مى‏كند و سپس انجام مى‏دهد.
هم آقاى مهندس چمران و هم آقاى احمدى‏نژاد اشاره كردند كه در كارها از شيوه‏هاى علمى استفاده مى‏شود؛ اين بسيار ضرورى و لازم است؛ من هم روى اين موضوع تكيه مى‏كنم. از علم و فكر و برنامه و اشخاص عالم استفاده كنيد. هرچه مى‏توانيد، عقول صاحبان عقل را بر عقل خودتان بيفزاييد و ذخيره‏ى عقلانى خود را تقويت كنيد تا بتوانيد كارها را انجام دهيد.
تهران مسائل و مشكلات زيادى دارد كه در بلندمدت حل خواهد شد؛ منتها شما بايد اين مشكلات را بشناسيد. حاشيه‏نشينى‏هاى تهران، توسعه‏ى بى‏حد و حصر تهران، مسائل داخل تهران، معمارى نامتجانس و ناهماهنگ تهران، و اختلاف فاحش بين محلات تهران مسائل بسيار مهمى است؛ اينها را بايد بشناسيد. مشكلاتى كه ممكن است از آنها نقطه‏ى ضعف پديد بيايد، شناسايى كنيد. خطرها را پيش‏بينى و براى مقابله‏ى با آنها برنامه‏ريزى كنيد. خود را آماده و مجهز نگه داريد.
بخش ديگر مربوط به مسائل فرهنگى و اجتماعى تهران است. كار شهردارى فقط ساخت‏وساز نيست. خوشبختانه در زمينه‏ى مسائل فرهنگى هم شما در گزارش خود مواردى را ذكر كرديد. مسائل فرهنگى و اجتماعى شهر بسيار مهم است. سعى كنيد روح ديانت و اخلاق اسلامى را در فضاى شهر تهران سارى و جارى كنيد؛ اين كارى است ممكن و گره‏گشاى بسيارى از مشكلات است. خيلى از مشكلات ما ناشى از دور شدن از فضايل اخلاقى است. هرچه از فضايل اخلاقى فاصله بگيريم، مشكلات و گره‏هاى زندگى پيچيده‏تر و بيشتر خواهد شد. بايد خود را به اخلاق اسلامى و ملكات فاضله‏ى اسلامى نزديك كنيم؛ و اين در محيطهاى فرهنگى شهردارى كاملاً امكانپذير است؛ در كيفيت اداره‏ى بوستانهاى شهرى كه ظاهر فرهنگى هم ندارد محيطى است براى اين كه مردم بيايند از آنها استفاده كنند امكانپذير است؛ در فرهنگسراها و در نوع كارهايى كه شهردارى در تهران مى‏كند نصب تابلوها، تبليغات، رفت و آمدها، ترافيك و همه‏ى چيزهاى ديگر از اين قبيل امكانپذير است. شما مى‏توانيد با همه‏ى اين وسايل، اخلاق فاضله را در مردم گسترش دهيد. نيت را اين قرار دهيد، برنامه‏ريزى را بر اساس اين بگذاريد؛ خداى متعال هم كمك و الهام خواهد كرد تا بتوانيد راه‏هاى صحيح را در اين مورد پيدا كنيد و پيش برويد.
در داخل تشكيلات شهردارى با فساد مماشات نكنيد؛ چه فسادى كه مربوط به بيرون شهردارى است و مى‏خواهد از ابزار شهردارى استفاده كند، چه فسادى كه خداى نكرده در درون هسته‏يى از هسته‏هاى شهردارى رخنه كرده باشد و در آن‏جا بخواهد گسترش پيدا كند و فضا و محيط امنى براى خود درست كند. هرگونه مماشات با فساد و ميدان دادن به آن، زير پاى خود شما را خالى و امكان ادامه‏ى كار را براى شما دشوار خواهد كرد. نگذاريد در هيچ جاى شهردارى فساد رخنه كند. البته كار دشوارى است. شهردارى جايى است كه با پول، با مردم، با مراجعان و با كسانى كه حاضرند براى بعضى از مقاصد خود ولخرجى كنند، انسان مواجه مى‏شود؛ اين‏طور جاها خيلى بايد مراقب بود. اين‏جاست كه تقواى الهى به درد مى‏خورد. تقوا زرهى است كه اگر انسان آن را پوشيد، تيرهاى زهرآگين فساد و گناه در او كارگر نخواهد شد و او را از پا نخواهد انداخت. تقوا حصن منيع انسان است. اين كه اين همه ما را به تقوا توصيه كرده‏اند، به‏خاطر همين است. بسيارى از خطاها و انحرافاتى كه مشاهده مى‏كنيد، ريشه‏ى فكرى ندارد؛ نه اين‏كه خيال كنيد يك ايدئولوژى است كه كسى را به اين نحوه عمل كردن وادار مى‏كند؛ نه،ريشه‏ى بسيارى از اينها در نفسانيات خود انسان است. يك‏جا پاى انسان مى‏لغزد و جلوگيرى نمى‏كند؛ اين لغزش ادامه پيدا مى‏كند و انسان در صدد توجيه برمى‏آيد و براى خودش ايدئولوژى مى‏سازد. انسان گاهى مبناى فكرى درست مى‏كند تا خطاى خود را اصلاح كند. جلوى خطاها و لغزشهاى خود را از همه جا بگيريم؛ و بهتر از همه جا، اولِ كار است؛ و بهتر از اولِ كار، پيشگيرى است. اين، روح تقوا را در ما تقويت خواهد كرد.
اميدواريم ان‏شاءاللَّه خداى متعال به شما كمك كند. ما هم وظيفه داريم به شما دعا كنيم و دعا مى‏كنيم. توصيه‏يى را هم كه مطرح كرديد، من با مسؤولان در ميان مى‏گذارم. اميدواريم با خدمات خود و با كار و تلاش صادقانه و مخلصانه‏يى كه انجام مى‏دهيد، بتوانيد ان‏شاءاللَّه روزبه‏روز بيشتر مردم را خرسند كنيد. اين‏كه در را روى مردم باز مى‏كنيد تا بيايند با شماها ملاقات كنند، كار بسيار مثبت، خوب و باارزشى است؛ اين را حفظ كنيد. البته اين كار زحمت و دردسر دارد؛ ليكن اين مؤونه را بر خودتان هموار كنيد و زحماتش را به جان بخريد تا ان‏شاءاللَّه از آثار نيك آن برخوردار شويد. از بزرگترين اجرهايى كه خداى متعال نقداً به انسان مى‏دهد، رضايت مردم است البته اجرهاى بزرگترِ بعدى به جاى خود محفوظ همين كه مردم خوشحال و شادمان مى‏شوند و از شما تشكر مى‏كنند.

والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته

 

 
 
https://www.aviny.com/Bayanat/82/09_17.aspx?&mode=print
Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved