بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram


 بيانات رهبرمعظم انقلاب در ديدار مردم آذربايجان شرقي

28 / 11 / 1381

<
بسم الله الرّحمن الرّحيم


به همه برادران و خواهران عزيز خوش آمد عرض مي كنم و تشكر مي كنم از اينكه در اين ايام نوراني، رنج سفر در اين راه طولاني را بر خود هموار و حسينيه و فضاي كار ما را معطر و منور كرديد. اين حركت مردم عزيز و هوشيار تبريز، يعني زنده نگه داشتن نام و ياد 29 بهمن، حقاً و انصافاً يك حركت آگاهانه و ناشي از بيداري است. سياستهاي اقتدارطلب جهاني، همه سعي خود را متمركز كرده كه يادگارهاي انقلاب و نشانه هاي غيرت ديني و غيرت ملي مردم را زير آواري از جنجالهاي تبليغاتي خود پنهان كند و از يادها ببرد. اما دلهاي بيدار و جانهاي آگاه و هوشيار، درست نقطه مقابل آن سياست شيطاني عمل مي كنند؛ يعني چيزهايي را كه پرچم عزت و افتخار اين ملت است، بر سر دست نگه مي دارند. بيست ونهم بهمن از اين قبيل است، و شما با اين حركت خود - آمدن اين راه طولاني و اجتماع در اينجا - اين نام و ياد را زنده نگه مي داريد. اين حقيقتاً بيداري است. بنده خطاب به شما عزيزاني كه در اينجا هستيد و خطاب به مردم تبريز و آذربايجان عرض مي كنم:
آذربايجان! اوياخسان،انقلابا داياخسان.
اين بيداري خيلي ارزش دارد و همين بيداري بود كه حادثه 29 بهمن را در سال 1356 به وجود آورد. مردم شجاع تبريز و مبارزان حقيقي و راستين، چهلم شهداي قم را چنان بر سر دست گرفتند كه در حقيقت انقلاب را به حركت درآورد. اين عمل، هوشياري مي خواست. رژيم طاغوت خيال مي كرد كه با سركوب قيام مردم قم در 19 دي آن سال، مسئله تمام شد. اما تبريزيها نگذاشتند، چهلم شهداي قم و آن حركت عظيم را در 29 بهمن در سطح كشور به وجود آوردند و آن طوفان را به راه انداختند. اين هوشياري است. هم هوشياري هست، هم غيرت ديني و ملي و هم ايثارگري و فداكاري. مجموعه اين صفات و خصايل، مردم تبريز و آذربايجان را ممتاز كرده است. قبل از انقلاب، در حوادث مشروطه و در حوادث قبل از مشروطه هم همين طور بود. در حادثه تحريم تنباكو و مبارزه با كمپاني انگليسي و سلطه اقتصادي انگليس بر ايران، يكي از محورهاي مبارزه، تبريز و مرحوم حاج ميرزا جواد مجتهد، عالم بزرگ تبريز، بود. مگر اين سوابق فراموش شدني است؟!
بعد از انقلاب هم كه فتنه ها شروع شد و در هر نقطه از كشور فتنه ايجاد كردند، اميد زيادي به تبريز و آذربايجان داشتند كه در آنجا فتنه گري آنها به نتيجه برسد، اما جواب اين فتنه ها را خود مردم تبريز و آذربايجان داد. نشانه عظمت انقلاب و دينداري در آذربايجان، هم شهداي عالي مقام اين استان، شخصيتهاي برجسته علمي و سياسي آنجا، روحانيون والامقام و دو شهيد محراب است. در شهرهاي ديگر هم شهداي محراب داشته ايم، اما در تبريز دو شهيد محراب داريم، مرحوم شهيد قاضي و مرحوم شهيد مدني اعلي الله مقامهما. اين، موتور اصلي حركت اساسي يك ملت است.
يك ملت براي اينكه از فقر، ذلت، زير سلطه ماندن، بي سوادي و از همه آثار نكبت بار تسلط طواغيت نجات پيدا كند، به همين چيزها احتياج دارد. چنين ملتي بايد آگاه و بيدار باشد، قدرت تحليل داشته باشد، به موقع همه چيز را بفهمد و به موقع اقدام كند، دين - كه مايه قوّت يك انسان در همه ميدانهاي زندگي است - در آن ملت عميق باشد، غيرت كه مايه حفظ هويت ديني و ملي يك ملت است، در او زنده باشد و تنبل و تن پرور نباشد. اين صفات در شما مردم هست. در گذشته بود، امروز هست و به فضل الهي در آينده هم خواهد بود. با همين خصوصيات بود كه ملت ايران پيروز شد، و امروز دشمنان اين ملت مي خواهند با همين خصوصيات مبارزه كنند. مبارزه امروز استكبار با همين چيزهايي است كه موتور حركت يك ملت است: مبارزه با آگاهي مردم است، مبارزه با غيرت ديني و ملي مردم، وحدت مردم، ايثارگري و مقاومت مردم است. امروز مبارزه دشمن، مبارزه تبليغاتي است و بوقهاي تبليغاتي دشمن همه فضاهاي ممكن را عليه ملت ايران پر مي كند. اما ملت ايران دست از ارزشهاي اصيل خود برنداشته و برنمي دارد. امسال بيست ودوم بهمن را ديديد؟! بگذاريد خبرگزاريها كتمان و انكار كنند. از خود ملت ايران كه نمي توانند كتمان كنند! امسال درست در همان وقتي كه سردمداران استكبار جهاني و كاخ نشينان كاخ سياه انتظار داشتند كه مردم خاطره انقلاب را به ياد نياورند و مورد اعتنا قرار ندهند، مردم در همه شهرهاي كشور با قوّت و قدرت و نشاط و اهتمام به ميدان آمدند و نشان دادند كه بيدار و آگاه اند، به راه خود مؤمن و به استقلال و عزت و افتخار خود علاقه مند هستند.
همه دعواي انقلاب با مراكز قدرت جهاني سر همين يك كلمه است. آنها مي گويند كه بگذاريد ما بركشور شما مسلط بشويم و منافع خودمان را تأمين كنيم؛ شما هرچه شديد، شديد. اگر در علم عقب افتاديد، بيفتيد؛ اگر به خاك سياه نشستيد، بنشينيد؛ اگر تحقير شديد، بشويد و اگر ناموس و شرف و حيثيت ملي و گذشته و تاريخ شما پايمال شد، بشود. اينها مهم نيست، مهم اين است كه مراكز قدرت، امريكا و صهيونيستها به منافعشان برسند! حرف آنها اين است. در مقابل، حرف ملت ايران اين است كه ما اجازه نمي دهيم كه شما دزدان سر گردنه و وحشيهاي در لباس متمدن در كشور ما به آرزوهاي خودتان برسيد. ملت ايران با حضور خود در صحنه در اين بيست وچهار سال، آشكارا و با همه وجود به مراكز قدرت جهاني و طمع ورزان دنيا گفته و ثابت كرده است كه حتي يك قدم عقب نخواهد نشست.
بديهي است كه دشمن مايل نيست اهداف و مقاصد خيانت آميز و جنايت بار خود را براي ملتها تشريح كند. لذا از دور شعارهاي انسان دوستي، حقوق بشر، دموكراسي و غيره را بر سر دست مي كنند. اما اين دروغگويي و فريب نمي تواند زياد باقي بماند. قدرت طلبان و مستكبران عالم در عمل خودشان را افشا مي كنند. همين حالا در قضيه عراق ببينيد. امريكاييها صريحاً مي گويند ما مي خواهيم به عراق بياييم و يك حاكم امريكايي را حداقل به مدت دو سال بر سر كار بگذاريم. اين، افشاي مافي الضمير امريكاييهاست. آنها در ته دلشان همين را مي خواهند و به كمتر از اين راضي نيستند. اگر بخواهند يك حاكم دست نشانده عراقي را هم بر سر كار بگذارند، باز آنها را اشباع نمي كند. آنها مي خواهند يك ملت، يك كشور و يك مجموعه منابع انساني و مالي و مادي را يكجا و يكپارچه در حلقوم شركتهاي افزون طلب صهيونيستي و مراكز قدرت جهاني بريزند و به كمتر از اين راضي نيستند. خواست آنها اين است.
البته امروز اين خواست عملي نيست. بله، روزي در صد سال پيش، صدوپنجاه سال يا هفتاد سال پيش، استعمارگران آن روز دنيا در آفريقا و آسيا از جهالت و بي خبري و عقب ماندگي ملتها استفاده مي كردند و از اين كارها مي كردند و مي توانستند بكنند. همچنان كه در هند، الجزاير و امريكاي لاتين كردند. آن وقتها مي شد، اما امروز اشتباه مي كنند. سردمداران امريكا اشتباه مي كنند و امروز روز اين حرفها نيست. همه مسلّم بدانند كه امريكا ولو از لحاظ فتح ظاهري هم بر عراق تسلط پيدا كند، در نهايت از ملت عراق چنان تودهني خواهد خورد كه از اريكه قدرت به زير خواهد افتاد. اين طور نيست كه امروز هر كاري كه مي خواهند، با ملتها انجام بدهند. مي گويند مي خواهيم نقشه خاورميانه را عوض كنيم يا مي خواهيم بر كل خاورميانه مسلط بشويم. به چه حقي؟! مگر ملتها مرده اند؟! ملت ايران در مقابل چنين افزون طلبي و چنين تكبر و غروري ايستاد. ملت ايران از حق خود دفاع كرد و امروز هم از حق خود دفاع مي كند. اينها ساليان متمادي با دست مزدوران مستكبر خود - كه خاندان پهلوي و سلاطين طاغوتي باشند - اين ملت را از همه چيز عقب نگه داشتند. آنها اين ملت را از علم و معيشت و از دنيا و آخرت دور نگه داشتند. اين ملت در نهايت به خود آمد، با نام خدا و با نام قرآن و اسلام بيدار شد، مجاهدت كرد و جانهاي عزيزي را در اين راه قرباني داد تا توانست سرپاي خود بايستد. امروز اين ملت مستقل است و مي خواهد مستقل بماند. همه جنجالهاي استكبار براي اين است كه اين استقلال را - كه با اين قيمت گران به دست ملت ما آمده است - از او بگيرند، اما مگر مي شود؟! مگر ملت اجازه مي دهد؟!
اين ملت مستظهر به دين و متكي به ايمان راسخ و فرهنگ عميق و ع رق تاريخي خود است. اين ملت زنده است. جوانهاي اين ملت در بين جوانهاي دنيا نمونه اند. در حالي كه در دنيا جوانها غرق فسادند و اولين مسئله براي آنها مسئله شهواني و لذتهاي جنسي و جسمي است، ملت ايران جوانان پارسا، مؤمن، شجاع، آماده به كار و امتحان داده در ميدانهاي دشوار، تربيت مي كند. اين جوانها با جوانهاي ديگر در سطح دنيا، قابل قياس نيستند. مگر اين ملت گذشته و تاريخ و فداكاريهاي خود و روزهاي بسيار برجسته و درخشان دوران انقلاب را فراموش مي كند؟! مگر مردم بيست ودو بهمن، بيست ونه بهمن، نوزده دي و هفده شهريور را فراموش مي كنند؟!
به شما جوانها عرض مي كنم: عزيزان من! اين كشور مال شماست. نوبت شماست. بايد خودتان را از لحاظ علمي و اخلاقي و از لحاظ روحيه هميشه در حال آماده نگه داريد. بدانيد كه براي سربلندي يك كشور، بايد نسلها پي درپي مجاهدت و تلاش كنند. يك نسل تلاش كرد اين انقلاب را به وجود آورد. جمعيت عظيم ديگري تلاش كردند اين كشور را از فشارهايي كه بر اثر اين انقلاب بر اين ملت وارد مي شد، در جنگ، در محاصره اقتصادي و در بقيه چيزها حفظ كردند. امروز هم دوران ديگري است، و من به نسل جوان امروز كشورمان اعتماد دارم. من با همه وجود معتقدم كه نسل جوان امروز خواهد توانست نقش تاريخي خود را در همه امتحانهاي دشوار ايفا كند.
ملت، اسلام و انقلاب و نظام خود را دوست دارد. هرگاه مشكلاتي - چه مشكلات اقتصادي و چه مشكلات اجتماعي - در سطح جامعه وجود داشته باشد، دشمن سعي مي كند اينها را به پاي انقلاب بگذارد. ملت ايران هوشيارانه مي داند كه سهل انگاريها و كوتاهيهايي كه ممكن است بعضي از مسئولان در هر بخشي داشته باشند، به انقلاب ربطي ندارد. انقلاب پرچم عزت اين ملت است و ملت اين پرچم را در دست استوار خود محكم نگه خواهد داشت و به فضل پروردگار تسليم امام زمان ارواحنافداه و عجّل الله فرجه خواهد كرد.
اميدوارم خداوند شما را حفظ كند، عيد سعيد غدير و عيد ولادت امام هادي عليه الصّلاه والسّلام را بر همه شما مبارك كند، شهداي عزيز شما و همه شهداي عزيز ما را با پيغمبر محشور كند و روح مطهّر امام راحل را با اولياي مقرب خود محشور بفرمايد.


والسّلام عليكم و رحمه الله و بركاته

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved