بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار با مردم قم

به مناسبت سالروز 19 دى

19 / 10 / 79

بسم الله الرحمن الرحيم

به همه شما برادران و خواهران عزيز خوشآمد عرض مى كنم و تشكر مى كنم از اين كه متحمل زحمت شديد و از شهر مقدس قم اين راه را طى كرديد و فضاى حسينيه ى ما را با انفاس گرم و برخاسته ى از ايمان و صميميت خود معطر نموديد.از خداوند متعال مسالت مى كنم كه شهداى ارزشمند و پيشرو نوزدهم دى را كه جزو ((سابقون)) و ((اولون)) اين راه محسوب مى شوند مشمول رحمت و مغفرت ويژه ى خود قرار بدهد.

نوزدهم دى يك نقطه ى درخشنده است; نه فقط در تاريخ قم, بلكه در تاريخ كشور ما و تاريخ انقلاب, جوانان قم, مرد و زن, طلبه و غيرطلبه, در اين روز يك پاسخ مومنانه و قهرمانانه به نياز زمان دادند.مهم اين است كه هر ملتى, هر شخصى و هر مجموعه يى بتواند به نياز زمانه ى خود پاسخ بدهد.البته مردم قم اولين بار در نوزده دى نبود كه اين هوشيارى و هوشمندى و شجاعت را از خود نشان دادند, هزار و دويست سال است كه شهر قم پايگاه اشاعه ى افكار منور اهل بيت (عليهم السلام) است.

آن وقتى كه حكومتهاى مخالف اهل بيت هم بر سر كار بودند, مردم قم اين موضع را حفظ كردند; اگر سختيهايى هم داشت, آن را تحمل كردند.هفتاد سال هم هست كه قم مركز و پايتخت فكرى و علمى دنياى اسلام است.از زمان ورود مرحوم آيه الله حائرى به قم سال 1340 قمرى اين شهر به مركز اصلى علمى عالم اسلام و تشيع تبديل شد و بعد در زمان مرحوم آيه الله بروجردى به اوج خود رسيد; و محصول آن دوره ها پيدايش شخصيت عظيم القدر و كم نظيرى مثل امام بزرگوار بود; اين سابقه ى درخشان براى قم وجود دارد كه هميشه به نياز زمان پاسخ گفته است, نوزدهم دى هم از اين قبيل بود.

اشكال كار ملتها و اشخاصى كه توسرى خور زمانه باقى مى مانند و مغلوب حوادث دوران خود مى شوند.

اين است كه زمان و جريانات خود را نمى شناسند; آنچه را كه اقتضا و نياز زمان است, درك نمى كنند; اگر هم درك مى كنند, گاهى شجاعت ابراز آن را ندارند; لذا زمانه و عوامل مخالف و معاند بر آنها غلبه مى كند.

اگر مردم قم در نوزدهم ديماه سال 1356 قيام نمى كردند و آن حوادث عظيم را پى در پى به وجود نمىآوردند, احتمالا حوادث به سمت و سوى ديگرى مى رفت; اما آنها ابتكار بخرج دادند و مرد و زن و جوان و پير و روحانى و غير روحانى, در اين حركت سهيم شدند; هر چند نقطه ى اصلى ثقل اين كار بر دوش جوانها بود; چون فطرت پاك و پايبند نبودن به تعلقات مادى, جوان را راحت تر به وسط ميدان انجام وظيفه مى برد.

همه ى ملت ايران دردوران انقلاب, اين منش و كار بزرگ را نشان دادند; يكى زودتر, يكى ديرتر; اما جلوتر از همه قم بود; نتيجه اين شد كه دژ تسخيرناپذيرى كه دربست در اختيار دشمنان ملت ايران و غارتگران و زورگويان و راهزنان بين المللى بود دژ حكومت ايران به وسيله ى مردم از دست آنها خارج شد و مردم آن را فتح كردند.

گاهى بعضيها دژى را فتح مى كنند, ليكن بسرعت آن را از دست مى دهند.در ميان جمع حاضر يقينا عده ى زيادى در جنگ تحميلى حضور داشتند و ديده اند كه گاهى انسان يك دژ را, يك منطقه را, يك شهررا, يك روستا را مى گيرد; اما در نگهدارى آن غفلت مى كند; يعنى اول انگيزه دارد, اما بعد انگيزه ى خود را از دست مى دهد; دشمن هم بدون درنگ مجددا حمله مى كند به اصطلاح نظاميها, پاتك مى كند و آنچه را كه با زحمت, جانفشانى, انگيزه و ايمان از او گرفته شده, پس مى گيرد هنر ملت ايران تا امروز اين بوده كه پاتك دشمن را در همه جا خنثى كرده است.

نه اين كه دشمن نمى خواسته پاتك كند; دشمن هميشه درصدد ضربه زدن به ما بوده است.

دشمن كيست؟ هر كسى كه با حاكميت نظام مستقل مردمى دينى مخالف است, دشمن است.طمع ورزان, غارتگران, سودجويان, زراندوزان, زورگويان, وابستگان, مايلين به فساد و كسانى كه از حاكميت فرهنگى دينى زيان شخصى مى بينند, دشمنند.البته در راس اينها دشمنان خارجى هستند كه بيش از همه ضرر ديده اند; آمريكا بيش از همه از تشكيل حكومت اسلامى خسارت ديد و هنوز هم دارد مى بيند آنها جلوتر از همه اند صهيونيستها همين طور, كمپانيهاى بزرگ جهانى همين طور, بى بندوبارهاى گوناگون در بخشهاى مختلف همين طور, كيسه دوخته هاى براى ثروت ملى همين طور; همه اى اينها دشمنند.

درجات دشمن, مختلف است; ولى در مجموع, يك جبهه ى دشمن به وجود آمده است; اين جبهه مرتب از اول انقلاب سعى كرده اين قلعه را پس بگيرد; هدف اين است كه حكومت مردمى دينى متكى به ايمان و عشق و اراده ى مردم كه امروز در ايران وجود دارد به يك حكومت وابسته ى انحصارى تبديل بشود كه آمريكا راحت بتواند با آن مذاكره كند; به آن امتياز شخصى بدهد و از آن امتياز بگيرد; اما امروز نمى توانند اين كار را بكنند.

آن گروهان يا گردان يا لشگر سربازى كه در جبهه ى جنگ, قلعه و دژى را فتح مى كند و بعد دچار غفلت مى شود, اين غفلت از كجا حاصل مى شود؟ عواملى وجود دارد كه اين غفلت را به وجود مىآورد; اولين عامل, بى انگيزگى, ضعيف شدن انگيزه و غيرت, ضعيف شدن ايمان و ضعيف شدن هميشگى و شجاعت است.براى اين كه در انقلاب و نظام اسلامى, جبهه ى عظيم مردمى را دچار انفعال كنند.همين عوامل به وسيله ى دشمن تزريق مى شود.

مى دانند كه جنگ نظامى علاج كار ايران نيست; جون مردم را متحدتر مى كند; لذا از راه ديگرى وارد مى شوند.اين كه من اين قدر روى مساله ى فرهنگ و فضاى فرهنگى كشور تكيه و تاكيد مى كنم.به خاطر اين است.در سفر دو سه ماه قبل به قم, يك بار ديگر به شما مردم عزيز قم اين نكته را عرض كردم; الان هم عرض مى كنم; چون اساس كار اين است.وقتى محيط زيست جسمانى آلوده مى شود, همه احساس خطر مى كنند و هشدار مى دهند مثلا مى گويند آلاينده هاىهواى تهران يا فلان شهر ديگر اين قدر زياد شد البته اين آلاينده ها مضر است و تنفس مردم در اين فضا به زيان جسم آنها, ريه, خون و اعصاب آنها تمام مى شود.

اين درست; اما محيط زيست فرهنگى چه؟ آيا محيط زيست فرهنگى اهميت ندارد؟ جوان مسلمان در محيطى رشد كند كه در آن, انواع و اقسام تحريك به شهوت, تحريك به فساد, تشويق به بيكارگى و بى عارى, تشويق به اعتياد و گرفتاريهاى گوناگون, تشويق به وابستگى سياسى و فرهنگى به بيگانگان موج بزند و در اين فضاى فرهنگى معلق باشد; آيا اين براى كسى كه در فضاى فرهنگى كشور تنفس مى كند, مضر نيست؟ چه عاملى براى دشمن همان جبهه ى دشمنى كه گفتم; هر كس هست بهتر از اين است كه در داخل جامعه ى اسلامى, مردم و جوانها بالاخره به اين نتيجه برسند كه چرا بايد با كيسه دوخته هاى خارجى كه مى خواهند منابع ايران را غارت كنند, مخالف باشند؟! نخير, بفرمايند تشريف بياورند; حكومت را خودشان تنظيم كنند; اداره ى امور را خودشان به عهده بگيرند; از منابع هم هر چه مى خواهند, ببرند.لطف كنند فقط چيزى به ما بدهند تا بخوريم و گرسنه نمانيم! همچنان كه در دوران قبل از انقلاب اين طورى بود.البته آن جا اين قسمت آخر ديگر نبود كه ((بدهيم بخورند تا گرسنه نمانند)); نخير.

گرسنگى و فقر و ناتوانى و بى خونى عمومى ملت بيداد مى كرد.اگر اين فكر را در بين مردم ترويج كنند و به صورت يك باور دربياورند, آيا خطرى براى ملت بالاتر از اين هست؟ اسلام ملت و جوانهاى ما را بيدار كرد.اسلام اولا نشان داد كه اگر ملت اراده كند روى پاى خود بايستد و امور خود را اصلاح كند, مى تواند; ثانيا چشم مردم را هم باز كرد تا بفهمند آن كسانى كه بر سرنوشت كشور حاكمند, از مردم منقطع و جدايند; اين را مردم حس كردند و ديدند.كسى كه مى خواهد حكومت كند, يا به مردم متكى باشد, يا بايد به بيگانه متكى باشد, يا بايد به زورگويى و شمشير خود متكى باشد, آنها به مردم كه متكى نبودند, به بيگانه متكى بودند; بيگانه هم به آنها كمك مى كرد كه به زور و شمشير متكى باشند.نظام اسلامى آمد و همه ى اين بساط را به هم زد.امروز نظام اسلامى و حكومت اسلامى به معناى واقعى كلمه متكى به مردم و مبانى اسلامى است.ما ادعا نمى كنيم كه احكام اسلامى پياده شده است; نه.

خيلى از احكام اسلامى, هنوز مانده است تاپياده بشود; ليكن چه كسى مى تواند پياده كند؟ آن كسى كه مومن به اسلام و متكى به مردم باشد.بنابر اين, حركت, حركت درستى است.

دشمن با تبليغات خود سعى مى كند فضاى سياسى را مسموم كند.

امروز حكومت آمريكا و مرتجع ترين و فاسدترين دولتها و حكومتها راحت مى نشينند و با صميميت با هم حرف مى زنند و هيچ شكايتى هم از يكديكر ندارند از قبيل حكومت فاسد پهلوى در گذشته, و امروز هم بعضى از حكومتهاى ديگر اما همينها ملت و حكومت ايران را كه در تكيه ى به آرا مردم, از همه ى كشورهاى اين منطقه بلكه از اغلب كشورهاى دنيا جلوتر است, به نقض موازين دمكراسى متهم مى كنند! دمكراسى چيست؟ دمكراسى يعنى تكيه به آرا مردم؟ نه.انتخابات اخير آمريكا نشان داد كه اين طورى نيست.در ايران مردم سالارى واقعى وجود دارد.در بيست و يكى دو سال بعد از انقلاب, به طور متوسط هر سال يك انتخابات در اين كشور واقع شده است و مردم در همه ى امور كشور دخالت كرده اند; در عين حال ايران را به نقض حقوق بشر متهم مى كنند, امروز زشت ترين نقض حقوق بشر به وسيله ى همين قدرتهاى مستكبر جهانى و دنباله ها و ايادى و همپيمانانشان دارد در دنيا اتفاق مى افتد; خودشان هم در همه ى كارهايى كه برايشان پيش مىآيد, از نقض حقوق بشر ابايى ندارند! هدف آنها از تهمت و بدگويى نسبت به ما چيست؟ هدف همين است كه فضاى فكرى و فرهنگى و سياسى كشور را مسموم كنند تا هر كس در اين فضا تنفس مى كند, ذهن و فكرش مسموم بشود.

آنچه كه امروز بر دوش همه ى مردم است و در درجه ى اول بر دوش مسئولان و دولتمردان و نمايندگان مجلس و علما و خطبا و مسئولان بلندپايه ى دولتى اين است كه تشخيص بدهند و بدانند كه اين نظام اسلامى, همچنان كه در آغاز ولادت خود با سرسخت ترين و وحشى ترين دشمنان مواجه بود, در ادامه ى كار خود هم با همان دشمنان رو به روست.مسوولان كشور چه دولت, چه قوه ى قضاييه, چه نمايندگان مجلس هيچ گونه حرف و عملى از آنها صادر نشود كه گرايش به اين دشمن قدار را نشان بدهد; هشيار باشند.مبادا مسوولى چه مسوول فرهنگى, چه مسوول اقتصادى, چه مسوول سياسى, چه در قوه ى مقننه, چه در قوه ى مجريه, چه در قوه ى قضاييه حرفى بزند, موضعگيرىيى بكند و عملى انجام بدهد كه به نفع دشمن تمام بشود.دشمن بيدار است; شما هم بايد بيدار باشيد.

مردم بايد رفتار مسوولان, دولتمردان, برگزيدگان و كسانى را كه در جامعه اثرگذار هستند.زيرنظر داشته باشند.خطاست اگر خيال كنيم كه ما مسووليت را به دست كسانى سپرده ايم و آنها مسوولند; ما برويم مشغول كار و زندگى خودمان باشيم و به كار آنها كارى نداشته باشيم; نخير, اگر اين طور شد, ملت ضرر خواهد كرد; اگر غفلت واقع شد, حوادث غلبه خواهد كرد.

كار درست و بجا, آن چيزى است كه پاسخ نياز زمان است.امروز نياز زمانه در درجه ى اول, هوشيارى و بيدارى و آگاهى و حفظ جرات و قدرت اقدام است; در آن جايى كه اقدام لازم است مسوولان نبايد از اقدام به كارهاى بزرگى كه براى كشور لازم است, بترسند; به پشتوانه و امداد مردم, به كمك اين افكار عمومى و اين حلقه و ارتباطى كه بين مردم و مسوولان وجود دارد, مى توانند كارهاى بزرگ را انجام بدهند.

هرجايى كه اين جرات همراه با ايمان بود, ما پيشرفت داشته ايم; نهادهاى انقلابى اين طور بودند.

نهادهاى انقلابى به خاطر اتكاى به نفس, به خاطر جرات در اقدام, به خاطر توكل به خدا به خاطر باور به نيروى ذاتى خود, در هر جا وارد شده اند, توانسته اند كار خوب انجام بدهند.نيروهاى مومنى كه در ميدان دفاع هشت ساله, آن همه ابتكار بخرج دادند چه سپاه پاسداران , چه نيروهاى مومن ارتش, چه اين بسيج عظيم مردمى كارهاى معجزهآسايى كردند.جهاد سازندگى هم همين طور است.البته جهاد سازندگى با وزارت كشاورزى ادغام شده است; اما توقع و انتظار اين است كه همان خصوصيات مثبت و قوى, همان تكيه ى به نيروى ذاتى خود كه يقينا نيروهاى مومن و متعهد وزارت سابق كشاورزى هم از آن استقبال مى كنند همان روحيه يى كه جهاد سازندگى را به وجود آورد, اين وزارت جديد را كه وزارت جهاد كشاورزى است شكل بدهد تا بتواند مشكلات كشاورزى, مشكلات روستاها, مشكلات صنايع جنبى در روستاها و مشكل مهاجرت را حل كند.

در همه ى بخشها چه بخشهاى اقتصادى, چه بخشهاى فرهنگى آن چيزى كه مى تواند گرهها را باز كند, حضور عناصر مومن, عازم, خودباور, متكى به خدا و معتقد به مردم در راس كار است; همينها مى توانند مشكلات اقتصادى را هم برطرف كنند.هرجا مشكلى براى ما باقى مانده, به خاطر اين است كه خودباورى و اتكاى به خدا و باور ايمان و محبت مردم در آن جا ضعيف شده است; مسوولان چه در مجلس, چه در دولت نبايد بگذارند اين باورها در بخشهاى فرهنگى و اقتصادى ضعيف بشود.

عزيزان من! مردم شجاع و هوشيار و آگاه قم! جوانان پيشرو قم! به شما عرض بكنم, امروز زمام كار از دست قدرتهاى بزرگ خارج شده است.على رغم همه ى تلاش متمركزى كه عليه اسلام و موج اسلامى و خيزش اسلامى مى كنند چه در آسيا, چه در آفريقا اين موج اسلامى و بيدارى اسلامى همين طور دارد روز به روز گسترش پيدا مى كند و آنها ديگر نمى توانند كارى بكنند; اين به بركت انقلاب و قيام مردانه و مومنانه و شجاعانه ى شماست; يك نمونه اش همين انتفاضه ى فلسطين است كه زمام اين كار از دست قدرتهاى بزرگ خارج شده است.ملت فلسطين, يك ملت محاصره شده ى در خيابانها و شهرهاى خودش است كه با وحشى ترين دشمنها مواجه است.آن جا هر سربازى, دشمن آن فلسطينى است; اين طور نيست كه سرباز از خود آنها باشد تا بتوانند با عواطف و با محبت و با گل دادن و گل گرفتن مشكل را حل كنند, خود آن سرباز, دشمن شخصى آن جوان فلسطينى انتفاضه كننده است.

چنين مردمى در يك فضاى بسته, با اين همه مشكلات گوناگون اقتصادى, با اين همه خسارتها و شهادتها, ايستاده اند و عقب نشينى نكرده اند; اين نشاندهنده ى چيست؟ نشاندهنده ى اين است كه رشته ى كار از دست قدرتمندان زورگوى گنده گو خارج شده است.

شما ملت عزيز ايران در محور و مركز اصلى اين حركت عظيم جهانى قرار گرفته ايد; آنها به شما نگاه مى كنند و حرفها و شعارها و كارهاى شما را تقليد مى كنند و ياد مى گيرند توكل خودتان به خدا را حفظ كنيد; شجاعت و قدرت اقدام را در خودتان حفظ كنيد; بيدارى و عدم غفلت را كه امروز بحمدالله در ملت ايران وجود دارد در خودتان حفظ كنيد; پيوند و اتصال ميان خودتان و ميان ملت و مسئولان را حفظ كنيد; بدانيد كه خداى متعال نصرت خود را بر شما خواهد فرستاد و به فضل پروردگار بينى متجاوز و طمعكار و غارتگر را به خاك خواهد ماليد.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved