بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک
 

تكبيـرة الاحرام

مسأله 957. گفتن «اللهُ أكْبَرْ» در اول هر نماز واجب و ركن است، و بايد حروف «الله» و حروف «أكْبَر» و دو كلمه « الله» و «أكْبَر» را پشت سر هم بگويد و نيز بايد اين دو كلمه به عربي صحيح گفته شود و اگر به عربي غلط بگويد، يا مثلاً ترجمه آن را به فارسي بگويد صحيح نيست.

مسأله 958. احتياط واجب آن است كه تكبيرة الاحرام نماز را به چيزي كه پيش از آن مي‎خواند، مثلاً به اقامه يا به دعايي كه پيش از تكبير مي‎خواند نچسباند.

مسأله 959. اگر انسان بخواهد الله اكبر را به چيزي كه بعد از آن مي‎خواند مثلاً به بِسْمِ «اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ» بچسباند بايد «راء» اكبر را با پيش بخواند.

مسأله 960. موقع گفتن تكبيرة الاحرام بايد بدن آرام باشد و اگر عمداً در حالي كه بدنش حركت دارد، تكبيرة الاحرام را بگويد باطل است.

مسأله 961. تكبير و حمد و سوره و ذكر و دعا را بايد طوري بخواند كه خودش بشنود و اگر به واسطه سنگيني يا كَري گوش يا سر و صداي زياد نمي‎شنود، بايد طوري بگويد، كه اگر مانعي نباشد بشنود.

مسأله 962. كسي كه لال است يا زبان او مرضي دارد كه نمي‎تواند «اللهُ أَكْبَر» را درست بگويد، بايد بهر طور كه مي‎تواند بگويد و اگر هيچ نمي‎تواند بگويد، بايد در قلب خود بگذراند و براي تكبير اشاره كند و زبانش را هم اگر مي‎تواند حركت دهد.

مسأله 963. مستحب است بعد از تكبيرة الاحرام بگويد:

يا مُحْسِنُ قَدْ أَتاكَ المـُسِيءُ وَقَدْ اَمَرْتَ الْمـُحْسِنَ أنْ يَتَجاوَزَ عَنِ الْمـُسِيءِ أنْتَ الْمـُحْسِنُ وَ اَنَا الْمـُسِيءُ بِحَقِّ مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد صَلِّ عَلي مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَ تَجَاوَزْ عَنْ قَبِيحِ مَا تَعْلَمُ مِنِّي

اي خدايي كه به بندگان احسان مي‎كني بنده گنه‎كار به در خانه تو آمده و تو امر كرده‎اي كه نيكوكار از گناهكار بگذرد، تو نيكوكاري و من گناهكار؛ به حق محمد وآل محمد:رحمت خود را بر محمد وآل محمد: بفرست و از بدي‎هايي كه مي‎داني از من سرزده بگذر.

مسأله 964. مستحب است موقع گفتن تكبير اول نماز و تكبيرهاي بين نماز دست‎ها را تا مقابل گوش‎ها بالا ببرد.

مسأله 965. اگر شك كند كه تكبيرة‎الاحرام را گفته يا نه، چنان چه مشغول خواندن چيزي شده، به شك خود اعتنا نكند و اگر چيزي نخوانده، بايد تكبير را بگويد.

مسأله 966. اگر بعداز گفتن تكبيرة الاحرام شك كند كه آن را صحيح گفته يا نه، چنان چه مشغول خواندن چيزي شده به شك خود اعتنا نكند و هم چنين است اگر چيزي نخوانده و لكن احتياط مستحب آن است كه در اين صورت نماز را تمام كند و دوباره بخواند.

 
 Copyright © 2003-2013 - AVINY.COM - All Rights Reserved