بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک
 

احكام حنوط

 

مسأله 591. بعد از غسل واجب است ميت را حنوط كنند ـ يعني: به پيشاني و كف دست‎ها و سر زانوها و سر دو انگشت بزرگ پاهاي او كافور بمالند ـ و بنابر احتياط واجب در اين چند موضع مقداري كافور هم بگذارند و مستحب است به سر بيني ميت هم كافور بمالند، و بايد كافور ساييده و تازه باشد، و اگر به واسطه كهنه بودن، عطر آن از بين رفته باشد بنابر احتياط كافي نيست.

مسأله 592. احتياط واجب آن است كه اول كافور را به پيشاني ميت بمالند، ولي در جاهاي ديگر ترتيب لازم نيست.

مسأله 593. بهتر آن است كه ميت را پيش از كفن كردن، حنوط نمايند اگر چه در بين كفن كردن و بعد از آن هم مانعي ندارد.

مسأله 594. كسي كه براي حج يا عمره احرام بسته است، اگر پيش از تقصير در احرام عمره و پيش از انجام سعي در احرام بميرد، حنوط كردن او جايز نيست.

مسأله 595. زني كه شوهر او مرده و هنوز عدّه‎اش تمام نشده، اگر چه حرام است خود را خوشبو كند، ولي چنان چه بميرد حنوط او واجب است.

مسأله 596. احتياط مستحب آن است كه، ميت را با مشك و عنبر و عود و عطرهاي ديگر خوشبو نكنند و اينها را با كافور هم مخلوط ننمايند.

مسأله 597. مستحب است، قدري تربت حضرت سيد الشهداء عليه‌السلام را با كافور مخلوط كنند ولي بايد از آن كافور به جاهايي كه بي‎احترامي مي‎شود نرسانند و نيز بايد تربت به قدري زياد نباشد، كه وقتي با كافور مخلوط شد آن را كافور نگويند.

مسأله 598. اگر كافور پيدا نشود، يا فقط به اندازه غسل باشد، حنوط لازم نيست، و چنان چه از غسل زياد بيايد ولي به همه هفت عضو نرسد، بايد اول پيشاني و اگر زياد آمد به جاهاي ديگر بمالند.

مسأله 599. مستحب است دو چوبِ تر و تازه در قبر همراه ميت بگذارند.

 
 Copyright © 2003-2013 - AVINY.COM - All Rights Reserved