بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک
 

احكام محتضر

مسأله 539. بنابر احتياط واجب مسلماني را كه محتضر است ـ يعني: در حال جان دادن مي‎باشد ـ مرد باشد يا زن، بزرگ باشد يا كوچك ـ بايد به پشت بخوابانند، بطوري كه كف پاهايش به طرف قبله باشد و اگر خواباندن او كاملا به اين طور ممكن نيست، تا اندازه‎اي كه ممكن است، بايد به اين دستور عمل كنند و چنان چه خواباندن او به هيچ قسم ممكن نباشد، بهتر اين است كه او را رو به قبله بنشانند و اگر آن هم نشود، او را به پهلوي راست يا به پهلوي چپ رو به قبله بخوابانند.

مسأله 540. احتياط آن است كه تا وقتي غسل ميت تمام نشده، او را رو به قبله بخوابانند ولي بعد از آن كه غسلش تمام شد، بهتر است او را مثل حالتي كه بر او نماز مي‎خوانند، بخوابانند.

مسأله 541. بنابر احتياط واجب رو به قبله كردن محتضر بر هر مسلمان واجب است و بنابر احتياط تا ممكن مي‎شود از ولي او اذن بگيرد.

مسأله 542. مستحب است شهادتين و اقرار به دوازده امام: و ساير عقايد حقه را، به كسي كه در حال جان دادن است، طوري تلقين كنند كه بفهمد و نيز مستحب است چيزهايي را كه گفته شد، تا وقت مرگ تكرار كنند.

مسأله 543. مستحب است اين دعاها را طوري به محتضر تلقين كنند كه بفهمد:

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لي الْكَثِيرَ مِنْ مَعاصِيكَ واقْبَلْ مِنّي الْيَسيرَ مِنْ طاعَتِكَ يا مَنْ يَقْبَلُ الْيَسِيرَ وَيَعْفوُ عَنْ الْكَثِيرِ اِقْبَلْ مِنِّي الْيَسِيرَ واعفُ عَنّي الْكَثِيرَ إنَّكَ أنْتَ الْعَفُوُّ الْغَفوُرُ اَللَّهُمَّ ارْحَمْني فَإِنَّكَ رَحِيمٌ

مسأله 544. مستحب است كسي را كه سخت جان مي‎دهد، اگر ناراحت نمي‎شود به جايي كه نماز مي‎خوانده ببرند.

مسأله 545. مستحب است براي راحت شدن محتضر بر بالين او، سوره مباركه يس و الصافات و احزاب و آية الكرسي و آيه پنجاه و چهارم از سوره اعراف و سه آيه آخر سوره بقره، بلكه هر چه از قرآن ممكن است بخوانند.

مسأله 546. تنها گذاشتن محتضر، و گذاشتن چيزي روي شكم او، و بودن جنب و حايض نزد او، و حرف زدن زياد، و گريه كردن و تنها گذاشتن زن‎ها نزد او، مكروه است.

 
 Copyright © 2003-2013 - AVINY.COM - All Rights Reserved