حضور ۵ کشور خارجی در جشنواره تئاتر فجر

شماره مطلب:
9062
یکشنبه 1402/10/24 03:46

حضور ۵ کشور خارجی در جشنواره تئاتر فجر

 نشست خبری چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، صبح امروز یکشنبه 24 دی 1402 در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.

در ابتدای این نشست، از پوستر جشنواره تئاتر فجر با حضور کاظم نظری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و حامد سقائیان دبیر جشنواره رونمایی شد.

در این نشست کاظم نظری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی، حامد سقائیان دبیر چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر و امیرحسین شفیعی دبیر اجراییِ جشنواره مقابل خبرنگاران نشستند و به بیان توضیحاتی درباره روند برگزاری این رویداد پرداختند و در ادامه به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

حامد سقائیان دبیر جشنواره تئاتر فجر درباره سیاست‌های اصلی این دوره از جشنواره تئاتر فجر گفت: سیاست اصلی جشنواره که من روی آن تاکید دارم؛ تثبیت و اشاعه ارزش‌‌های انقلابی و اسلامی. جشنواره در دوازده بخش برگزار می‌شود که شامل بخش مسابقه تئاتر ایران، تازه‌های تئاتر ایران، مرور، دانشجویی، پژوهش، خیابانی، رادیو تئاتر، تئاتر بین الملل، هویت ملی، غزه، فراگیر، نمایشنامه نویسی ایران و کارگاه‌های آموزشی.

سقائیان همچنین با اشاره به کشورهای خارجی که در جشنواره شرکت دارند افزود: ارمنستان، تاجیکستان، یونان، عراق و ایتالیا پنج کشوری هستند که نمایش‌هایشان در این دوره از جشنواره حضور خواهند داشت. در این دوره سه نمایش از کشور ارمنستان شرکت می‌کنند که این اجراها در بخش ویژه‌ای برای کشور ارمنستان برگزار می‌شود.

به گفته وی امسال در جشنواره فراخوانی برای بخش غزه منتشر شد و نمایش‌هایی به دبیرخانه رسید که در این بخش 9 نمایش در جشنواره خواهیم داشت.

دبیر جشنواره تئاتر فجر همچنین درباره تعداد نمایش‌نامه‌های رسیده به دبیرخانه نیز گفت: 379 نمایش‌نامه در بخش نمایس‌نامه نویسی شرکت کردند که در نهایت پنج نمایشنامه به مرحله نهایی رسیدند.

سقائیان درباره برگزاری و نحوه شرکت کارگاه‌های دوره برگزاری جشنواره تصریح کرد: سایت جشنواره در بخش ثبت نام باز است و علاقمندان می‌توانند در کارگاه‌های آموزشیِ جشنواره ثبت نام کنند.

وی ضمن تاکید به استقبال خوب امسال از جشنواره تئاتر گفت: در مجموع 1649 اثر به جشنواره ارسال شد که نشان دهنده استقبال خوبی است و امیدوارم جشنواره امسال با شعار امید، نشاط و همدلی اسبابی را فراهم کند تا شهروندان ما بتوانند اوقات خوبی را با دیدن تئاتر تجربه کنند.

در ادامه نشست کاظم نظری، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی ضمن اشاره به مشکلات تئاتر در کشورمان گفت: تئاتر در کشور با سختی کارش را پیش می‌برد. از عزیزان رسانه می‌خواهم که صدای هنرمندان را به گوش مسئولان برساند‌ اگر سینما و تلویزیون می‌خواهند آثار با کیفیتی تولید کنند باید به تئاتر توجه بیشتری کرد.

نظری در ادامه افزود: آثار بسیار خوبی برای این دوره از جشنواره به دست ما رسیده اما به دلیل کمبود بودجه در برخی موارد اماکن اجرا برای آنها نیست.

به گفته مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی روند توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز تئاتر نه در پایتخت و نه در کشور متناسب با ظرفیت‌ها نیست و باید به این پرسش مهم پاسخ داده شود که در این چند دهه آیا سالنی برای تئاتر به این شهر اضافه شده است؟

وی تاکید کرد: تئاتر ایران باید ساختار بزرگی داشته باشد. بیش از چهل هزار هنرمند تئاتر در کشور فعالیت می‌کنند و به دلیل مشکلات اداره کل نمی‌تواند پاسخگوی نیاز این هنرمندان باشد و باید سازمانی تشکیل شود و بودجه کافی داشته باشد.

تقدیر از پیشکسوتان عرصه نمایش رادیویی

در ادامه نشست امیرحسین شفیعی دبیر اجرایی چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به برخی برنامه‌های آیین افتتاحیه جشنواره گفت: در آیین گشایش جشنواره که یکم بهمن در تماشاخانه ایرانشهر برگزار می‌شود از یکی از پیشکسوتان عرصه نمایش رادیویی تقدیر می‌شود.

شفیعی همچنین در ادامه افزود: بخش هویت ملی شاهد اجرای چهارده اثر است که پنج اثر به موضوع سردار سلیمانی پرداخته‌اند و 9 نمایش هم به غزه می‌پردازند و 6 نمایش هم به شکل مهمان در جشنواره هستند و در بخش دانشجویی تولید دو اثر با موضوع غزه بسیار جالب توجه است.

به گفته دبیر اجرایی چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر  چهارده سالن در قالب هشت تماشاخانه میزبان اجراهای این دوره از جشنواره هستند.

شفیعی ضمن اشاره به بودجه این دوره از جشنواره گفت: بودجه جشنواره امسال 18 میلیارد تومان است و تلاش داریم که حداکثر بودجه به هنرمندان در قالب کمک هزینه و جوایز پرداخت شود.

وی همچنین تاکید کرد: در بخش مسابقه تئاتر ایران سی و چهار اثر به رقابت می‌پردازند‌. در بخش تئاتر خیابانی 33 اثر در جشنواره هستند. در تئاتر رادیویی هم یازده اثر به صحنه می‌روند که  در مجموع 147 اثر در جشنواره امسال در قالب 218 سانس اجرا به صحنه می‌روند.

به گفته وی سامانه گیشه تئاتر برای جشنواره فجر رونمایی شده و بلیت‌ها از طریق این سایت به فروش می‌رسند و امسال چیزی به نام مهمان وی آی پی نداریم و تمام مخاطبان تئاتر مهمان ویژه هستند که بخش تئاتر خیابانی از تاریخ دوم تا 12 بهمن و در فضاهای مختلف تهران کارش را آغاز می‌کند.

بدهی‌های سال گذشته جشنواره

 دبیر چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر  همچنین درادامه جلسه درباره بدهی سال گذشته جشنواره تصریح کرد: آنچه بدهی از سال گذشته باقی مانده هزینه هتل‌ها و موارد دیگری بود که کمر ما را خم کرد و باید بگویم ناجوانمردانه است که پول تئاتر را در جای دیگری خرج کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: از روز اول به تیم برگزاری گفتیم که صرف‌جویی کنید و هزینه‌ها را کاهش دهید تا همه بودجه را برای خودِ تئاتر هزینه کنیم.

سقائیان همچنین با اشاره به مدیریت هزینه‌های محل اقامت مهمانان تصریح کرد: هتلی را انتخاب کردیم که قیمتش پایین است. کارت هدیه تهیه کرده‌ایم برای مهمانان که هر کجا بخواهند می‌توانند آن را هزینه کنند.

دبیر جشنواره تئاتر فجر در پاسخ به سئوالی مرتبط با آثار حذف شده تصریح کرد: آثار بسیار خوبی از پنج قاره جهان در بخش بین الملل به جشنواره رسید اما نیمی از این آثار به دلیل همخوان نبودن آثار با فرهنگ و عرف جامعه ما حذف شده  و  بخشی هم  از این آثار کیفیت لازم را برای ورود به رقابت‌های جشنواره نداشتند.

از سوی دیگر کاظم نظری  ضمن تاکید براینکه لازم است برای برنامه‌هایی در این ابعاد بودجه‌ای جداگانه منظور شود گفت: جشنواره ملی مانند فجر باید بودجه‌ای جداگانه داشته باشد. ما درخواست‌هایمان را داده‌‌ایم و بودجه را هم ارائه کرده‌ایم.

لازم به یادآوری است چهل و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از تاریخ یکم تا دوازدهم بهمن 1402 در تهران برگزار می‌شود.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
X