تولد دوباره جشنواره‌ای سینمایی برای پیدا کردن استعدادهای جدید بازیگری

شماره مطلب:
8701
دوشنبه 1402/08/22 07:45

تولد دوباره جشنواره‌ای سینمایی برای پیدا کردن استعدادهای جدید بازیگری

نشست رسانه‌ای دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی در موزه سینما با حضور مهدی شفیعی دبیر جشنواره، قادر آشنا معاون سازمان سینمایی و جمعی از مدیران موسسات آزاد سینمایی برگزار شد.

در ابتدای نشست قادر آشنا معاون سازمان سینمایی به بیان اهداف اولیه و علل ایجاد این جشنواره اشاره کرد و گفت: در اولین روز‌های ورود من به سازمان سینمایی جلسه‌ای با مدیران موسسات آموزش سینمایی سراسر کشور داشتیم. چند خواسته از مجموعه سازمان سینمایی داشتند که از جمله آن این بود که موضوع جشنواره آموزشگاه‌های آزاد سینمایی که یازده سال پیش اولین دوره آن برگزار شد دوباره برگزار شود. ما بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که خواسته درست و منطقی است. در کشور نزدیک به 400 آموزشگاه آزاد سینمایی داریم که فعالیت می‌کنند.

او همچنین اشاره کرد: در شهر تهران 90 آموزشگاه داریم که هنرمندان را تربیت می‌کند. نیاز است که این هنرمندان و استعداد‌ها شناخته شوند و محلی برای عرضه توانایی‌های آن‌ها باشد. جشنواره می‌تواند بخشی از این نیاز و خواسته را برطرف کند. این موضوع با ریئس سازمان سینمایی مطرح  و در برنامه 1402 سازمان سینمایی ثبت شد که ما بتوانیم امسال در خدمت هنرمندان عزیز آموزشگاه‌های آزاد سینمایی سراسر کشور باشیم.

مهدی شفیعی دبیر جشنواره در ادامه به ارائه گزارشی از کلیت جشنواره پرداخت و گفت: چهار رشته اصلی در فراخوان این دوره از جشنواره قرار گرفته است؛ رشته‌ی فیلم‌های کوتاه، فیلمنامه نویسی، عکاسی و بازیگری. به دلیل پرداخت به برخی رشته‌های خاص ذیل رشته فیلم کوتاه، به صورت مجزا به تمامی رشته‌ها پرداخت نشد. مجموعا 710 نفر از هنرجویان آموزشگاه‌های آزاد سینمایی آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند. آثار ارسالی به این دوره از جشنواره 1255 اثر بود که در بخش بازیگری 600 اثر طبق فراخوان جشنواره از اجرا‌های مونولوگ خود تصویربرداری و ارسال شده بود. در بخش فیلم کوتاه 250 اثر، عکاسی 230 اثر، فیلمنامه 179 اثر به دبیرخانه رسید.

وی ادامه داد: جشنواره از 30 آبان تا 2 آذر در محل موزه سینما برگزار ‌می‌شود و ما شاهد برگزاری نمایشگاهی از 35 اثر برگزیده عکاسی، 30 اثر رشته فیلم کوتاه، 30 اثر رشته فیلمنامه نویسی در بخش نهایی خواهیم بود که با یکدیگر رقابت می‌کنند.

شفیعی ضمن اشاره به بخش بازیگری این دوره از جشنواره و مبهم خواندن این بخش گفت: ما استعداد‌های فوق العاده‌ای را در مؤسسات سینمایی داریم. سینمای ما به چهره‌های جدید نیاز دارد. در این دوره از جشنواره 600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که نزدیک به 75 اثر نهایی و وارد روز‌های اجرای جشنواره میشوند. قرار بر این است که سالنی به 75 نفر شرکت‌کننده اختصاص یابد و مونولوگ‌هایی در اختیار آن‌ها قرار گیرد و داوران اجرای آن‌ها را ببینند و برگزیدگان را انتخاب کنند. از این 75 نفر حدود 60 نفر بزرگسال و 14 نفر بازیگران کودک و نوجوان هستند که مونولوگ‌های خود را اجرا خواهند کرد.

وی در خصوص بخش‌های جنبی جشنواره گفت: بخش جنبی جشنواره با عنوان غزه در سه بخش فیلم کوتاه، دلنوشته خوانی، ساخت کلیپ و انیمیشن برگزار می‌گردد. تا به امروز 25 اثر در این بخش به دبیرخانه ارسال گردیده است.

شفیعی از برگزاری نشست‌های تخصصی در خلال برگزاری جشنواره خبر داد و گفت: در این دوره از جشنوراه نشست‌های تخصصی در چهار محور برگزار می‌گردد. مباحث آموزشی که برای تقویت هنرجویان و حوزه‌های کلان آموزشگاه‌ها نیاز است برای شرکت کنندگان در جشنواره برگزار خواهد شد.

دبیر جشنواره در خصوص تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره گفت: شرکت کنندگان خانم در این دوره از جشنواره به نسبت آقایان بیشتر هستند. در این جشنواره 385 خانم و 325 آقا شرکت کردند. در مجموع 75 آموزشگاه از تهران و‌شهرستان‌ها در جشنواره حضور یافته اند.

وی در خصوص رتبه‌بندی آموزشگاه‌ها بیان کرد: در گذشته پژوهش‌هایی در این خصوص صورت گرفت اما با توجه به شرایط مدیریتی و به دلیل شیوع کرونا اجرایی نشد. نیاز است که اطلاعات آن به روز شود. همکاران ما دو سه ماه اخیر خدمت مدیران آموزشگاه‌ها رسیدند و آمار و اطلاعات را متناسب با پژوهش صورت گرفته به روز کردند. مجموع این دو اتفاق منجر به رتبه بندی آموزشگاه‌ها خواهد شد.

شفیعی در خصوص ساماندهی طرح درس آموزشگاه‌ها گفت: جلسه‌ای ظرف دو هفته پیش داشتیم. بر مبنای چند پژوهشی که قبلاً انجام شده بحث طرح درس متناسب با آنچه این روز‌ها در مؤسسات آموزشی انجام می‌شود و براساس ایده عالی که وجود دارد انجام خواهد گرفت تا ما شاهد ساماندهی طرح درس‌ها باشیم.

دبیر جشنواره در خصوص کارت صلاحیت مدرسین بیان داشت: شورای مرکزی تعیین صلاحیت مدرسین شکل گرفته و امید است آن را ظرف دو سه ماه اینده به نتیجه برسانیم. علاوه بر این سه مورد، تشکیل صنف و انجمن مدیران آموزشگاه‌ها بعد از جشنواره انجام خواهد شد.

در پایان مراسم رونمایی از پوستر دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی توسط جمعی از مدیران موسسات آموزشگاه های آزاد سینمایی و دبیر جشنواره برگزار شد. دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی30 آبان تا 3 آذر در موزه سینما برگزار خواهد شد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
X