اسرائیل اعتبار همه کنوانسیون‌های محدود کننده جنگ را زیر سوال برده است

شماره مطلب:
8732
دوشنبه 1402/08/29 04:52

اسرائیل اعتبار همه کنوانسیون‌های محدود کننده جنگ را زیر سوال برده است

سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در اجلاس سه جانبه ایران، عراق و کمیته بین المللی صلیب سرخ ایران و عراق از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه سخن گفت و اتفاقات پیش آمده را فاجعه بار توصیف کرد.

سردار باقرزاده در این اجلاس که در مازندران برگزار شد با اشاره به مقایسه تعداد شهدای غزه با شهدای خطه مازندران گفت: مازندران در طول 8 سال جنگ تحمیلی 10 هزار و 400 شهید تقدیم کرد اما به غزه نگاه کنید، در طول 40 روز گذشته بیش از 12 هزار نفر در غزه شهید شدند که از این تعداد بیش از پنج هزار نفر کودک هستند. همین آمار به تنهایی کافی است که فاجعه بار بودن مسائل انسانی در غزه را بتوانیم درک کنیم. جنگی که در آن مطلقاً قوانین جنگ مراعات نشد.

وی با اشاره به نوشته روی دفترصلیب سرخ گفت: اینجا نوشته شده «حتی جنگ‌ها هم قوانین خود را دارند.» برای اینکه اگر قرار باشد بر اساس انسانیت کاری صورت بگیرد، حتماً قوانین مراعات می‌شود. اما اسرائیل عصاره همه آن چیزهایی است که تربیت غربی امروز تحویل بشریت داده است. مکاتب غربی حکومتی را بر سر کار آوردند که جز نفرت، حرص، طمع و خشونت چیز دیگری برای بشریت نداشته است. در مسائل انسانی جنگ همه ما معتقدیم پیشگیری و به حداقل رساندن ضایعات و تلفات انسانی و مالی جنگ مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش حقوق مخاصمات مسلحانه است.

سردار باقرزاده افزود: این حقوق چنین هدف مهمی را می‌تواند در پرتو مراعات همزمان ضروررت‌های نظامی جنگ از یک طرف و توجه کامل به اصول انسان دوستانه از طرف دیگر تامین کند. اما این مسائل امروز در غزه مظلوم معنا ندارد. رژیم غاصب صهیونیستی 75 سال است که مانند یک کنه خونخوار به سرزمین فلسطین چسبیده و با نقض همه قوانین حقوق بشری و کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو، بزرگترین جنایت جنگی را در عصر حاضر رقم زده است که جنایات هیتلر آلمانی و دیگر دیکتاتورهای عالم در مقابل او کوچک است. به کارگیری انواع سلاح‌های ممنوعه و مغایر حقوق بشر در غزه، اعتبار همه کنوانسیون‌های محدود کننده جنگ و کشتار را زیر سوال برده است.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین با بیان اینکه در تمامی این جنایات نقش دولت ایالات متحده آمریکا به عنوان حامی و شریک جرم اصلی هیچگاه فراموش نخواهد شد، گفت: تاریخ بشریت بزرگترین تراژدی انسانی در غزه را فراموش نخواهد کرد. برابر مدارک و مستندات موجود، بمباران‌های وحشیانه همراه با اردوکشی مسلحانه به غزه، از بین بردن همه حقوق نهادهای امدادی امثال سازمان ملل و حتی صلیب سرخ و دیگر خدمات انسان دوستانه، جلوگیری از هرگونه فعالیت موثر در امداد مجروحان، بیماران و کودکان و شکنجه و مخفی کردن شهروندان بی‌گناه غزه؛ همه و همه به صورت عامدانه علیه غیرنظامیان صورت گرفته و این از مصادیق بارز جنایات جنگی توسط رژیم جعلی اسرائیل است.

سردار باقرزاده در ادامه تصریح کرد: از کمیته بین المللی صلیب سرخ که نمایندگان محترمشان از دفاتر تهران و بغداد حضور دارند، تقاضا دارم تلاش کنند و این خواسته را به دفتر ژنو منتقل کنند که شما بیایید و یک بار دیگر تمامی دستورالعمل‌های انسان دوستانه را که متاسفانه الان وضعیتی تخیلی و آرمانی پیدا کرده را پایان دهید و این دفتر را ببندید و یک بار دیگر با نگاه به ضمانت اجرایی تعهدات بشردوستانه، برای آینده ای باورپذیرتر تلاش کنید تا زحمات بشریت هدر نرود. تلاش انبیا و شهدا هدر نرود.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
X