اجراها تحت تاثیر افتتاحیه «تئاتر فجر ۴۲»/ ۱۰ اثر به صحنه می‌روند

شماره مطلب:
9080
شنبه 1402/10/30 03:04

اجراها تحت تاثیر افتتاحیه «تئاتر فجر ۴۲»/ ۱۰ اثر به صحنه می‌روند

چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری مهدی حامدسقایان که با برگزاری بخش‌های پژوهش، رادیوتئاتر و تله‌تئاتر از ۲۷ دی کار خود را آغاز کرده بود، روز یکشنبه ۱ بهمن به صورت رسمی کار خود را در بخش صحنه‌ای آغاز می‌کند. در بخش صحنه‌ای این دوره از جشنواره، تالار وحدت، مجموعه تئاترشهر، تماشاخانه ایران‌شهر، تئاتر مولوی، تالار حافظ، تالار سنگلج، تالار هنر و مجموعه تئاتر محراب میزبانی آثار را بر عهده دارند.

بخش خیابانی جشنواره چهل و دوم نیز کار خود را از روز دوشنبه ۲ بهمن و در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر، موزه عبرت، متروی تئاتر شهر، متروی ایوان انتظار میدان ولیعصر (عج)، فرهنگسرای رازی، محوطه فضای باز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برج آزادی آغاز می‌کند.

همزمانی افتتاحیه چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر با اجراهای روز اول

چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز یکشنبه ۱ بهمن مراسم افتتاحیه خود را در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایران‌شهر برگزار می‌کند. این مراسم ساعت ۱۸:۳۰ برگزار و طی آن برگزیدگان بخش‌های پژوهش، رادیوتئاتر و تله‌تئاتر این دوره از جشنواره معرفی می‌شوند. همچنین قرار است در این مراسم با اهدای نشان درجه یک هنری از چند هنرمند تئاتر قدردانی شود.

نکته قابل تأمل درباره برگزاری مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره، همزمانی آن با اکثر اجراهای روز اول جشنواره چهل و دوم است. این همزمانی باعث می‌شود که حداقل اصحاب رسانه درگیر پوشش این مراسم می‌شوند و تماشای اکثر نمایش‌های بخش مسابقه تئاتر دانشجویی و مسابقه تئاتر ایران در تالار وحدت را از دست می‌دهند. این در حالی است که ۳ نمایش از آثار روز اول در روز دوم جشنواره دیگر اجرایی نخواهند داشت.

۴ اجرا در بخش مسابقه تئاتر ایران

در اولین روز چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و در بخش مسابقه تئاتر ایران بخش صحنه‌ای، تالار وحدت در ساعت ۱۹ میزبان نمایش «ایل خون» به کارگردانی آژمان بیژنی‌نسب از فسا با مدت زمان ۷۵ دقیقه است.

همچنین سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر در ۲ نوبت ۱۷ و ۲۰ پذیرای نمایش «رؤیای اسبی به نام شبرنگ» به کارگردانی محمد جهان‌پا از مشهد می‌شود که در ۲ نوبت ۱۷ و ۲۰ و با مدت‌زمان ۷۵ دقیقه روی صحنه می‌رود. البته این اثر در بخش مهمان جشنواره نیز حضور دارد.

«ترمز اضطراری» دیگر نمایش بخش مسابقه تئاتر ایران است که با کارگردانی بهار فاضلی‌راد از مشهد در ۲ نوبت ۱۷ و ۲۰:۳۰ در سالن چهارسوی مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

چهارمین اثر مسابقه تئاتر ایران که در اولین روز جشنواره چهل و دوم تئاتر فجر اجرا می‌شود، نمایش «گزارش مفتوحه تنگه فنی» به کارگردانی فضل‌الله عمرانی از تهران است که با مدت‌زمان ۸۰ دقیقه، در ۲ نوبت ۱۸ و ۲۱ در سالن سمندریان تماشاخانه ایران‌شهر روی صحنه می‌رود.

۶ نمایش در بخش مسابقه تئاتر دانشجویی

روز یکشنبه ۱ بهمن و در بخش مسابقه تئاتر دانشجویی جشنواره چهل و دوم تئاتر فجر، ۶ نمایش در سالن‌های میزبان اجراهای جشنواره روی صحنه می‌روند.

سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر در ۲ نوبت ۱۶:۳۰ و ۱۸:۳۰ میزبان نمایش «غلط» به کارگردانی سعید زمانی از پردیس دانشگاه هنر است که با مدت‌زمان ۶۰ دقیقه اجرا می‌شود.

«ببر» به کارگردانی راشد کریمی از کردستان از دانشگاه هنر و معماری نیز در بخش مسابقه تئاتر دانشجویی جشنواره، در ۲ نوبت ۱۶ و ۱۹ در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. مدت‌زمان این نمایش ۶۰ دقیقه است.

«اوبرمنش» به کارگردانی افشین حسنی‌کیا از دانشگاه هنر تهران دیگر نمایش این بخش است که با مدت زمان ۶۵ دقیقه، در ۲ نوبت ۱۶ و ۱۸:۳۰ در سالن اصلی تئاتر مولوی اجرا می‌شود.

سالن کوچک تئاتر مولوی هم در ۲ نوبت ۱۵ و ۱۷ پذیرای نمایش «در جنگ احساسات ممنوع» به کارگردانی نوشین قاسمی می‌شود که در ۲ نوبت ۱۵:۳۰ و ۱۷، از دانشگاه سوره در اولین روز چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه می‌رود.

«مکر مکرم» علی خورشیدی از دانشگاه سوره نیز دیگر نمایش مسابقه تئاتر دانشجویی اولین روز جشنواره است که در ۲ نوبت ۱۸ و ۲۰:۳۰ در تالار حافظ اجرا می‌شود.

تالار سنگلج نیز در اولین روز جشنواره تئاتر فجر پذیرای نمایش «تقلیدنامه زال و رودابه» به کارگردانی محمد حاج‌محمدی است که در ۲ نوبت ۱۷ و ۲۰ و با مدت زمان ۱۰۵ دقیقه، از دانشگاه سوره به صحنه می‌رود.

چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۲۷ دی تا ۱۲ بهمن با دبیری مهدی حامدسقایان در تهران در حال برگزاری است.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
X