آغاز چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر

شماره مطلب:
3194
چهارشنبه 1401/11/12 02:06

آغاز چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر

چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در حالی امروز کلید می‌خورد که بهروز افخمی با تهیه‌کنندگی فیلم «استاد» می‌تواند از چهره‌های خبرساز روز نخست باشد.

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن‌ماه و هم‌زمان با اولین روز اکران فیلم‌های چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر، در پردیس سینمایی ملت و سایر سینماهای مردمی با اولین شماره از «مهر سیمرغ ۴۱» همراه شوید.

چهره روز؛ بهروز افخمی

هر چند اعلام کرده بود که قصد خداحافظی از کارگردانی سینما را دارد و حتی نسخه بازتدوین شده «فرزند صبح» را به‌نوعی آخرین فیلم خود در سینمای ایران خوانده بود اما امسال پرکارتر از همیشه در عرصه سینما حاضر است. هم برای فیلم تازه خود با عنوان «صبح اعدام» پروانه ساخت دریافت کرده و هم بعد از یک دوره وقفه بار دیگر اجرای برنامه تلویزیونی «هفت» را برعهده گرفته تا این برند سینمایی تلویزیون با حضور او احیا شود و هم در مقام تهیه‌کننده یک فیلم جنجالی را به ویترین جشنواره چهل‌ویکم رسانده است.

بهروز افخمی حالا دیگر شناخته‌شده‌تر از آن است که نیازی به یادآوری رزومه‌اش برای سینمادوستان باشد اما نمی‌توان کتمان کرد که همواره و در هر جایگاهی، گویی علاقه ویژه‌ای به حاشیه دارد. علاقه‌ای که خودش هم گاهی با لبخندی شیطنت‌آمیز حین گفتن جمله‌های خاص و موضع‌گیری‌های شاذ، آن را عیان می‌کند.

چشم سینما به «فجر ۴۱» روشن می‌شود/ افخمی جنجال به پا می‌کند؟

جشنواره چهل‌ویکم حالا با فیلم «استاد» کلید می‌خورد. فیلمی از یک کارگردان فیلم‌اولی به نام عماد حسینی که تهیه‌کنندگی‌اش را بهروز افخمی برعهده داشته است. از همین حالا و براساس شنیده‌ها می‌توان حدس زد که این فیلم از فیلم‌های جنجالی جشنواره امسال خواهد بود. فیلمی که دست روی یکی از سوژه‌های ملتهب سال‌های اخیر گذاشته و به ماجرای اتهام تعرض به بانوان از سوی چهره‌های شناخته‌شده پرداخته است.

به گزارش مهر، عصر امروز و پس از پایان سانس اول اکران فیلم در پردیس ملت، بهروز افخمی در مقابل اصحاب رسانه قرار می‌گیرد و می‌توان پیش‌بینی کرد که با پرسش و پاسخ‌های داغی میان او و خبرنگاران مواجه خواهیم بود. به‌خصوص که همین چند روز پیش او در گفتگوی مشروحی با خبرگزاری ایسنا به ارائه نقطه‌نظرات خود درباره نسبت سینماگران با حوادث اخیر پرداخته بود و این موضع‌گیری‌ها بازتاب ویژه‌ای در محافل رسانه‌ای داشت. افخمی اما چند ساعت بعد از حضور در نشست رسانه‌ای جشنواره، با اولین قسمت از سری جدید «هفت» در قاب تلویزیون ظاهر می‌شود و بنابر آنچه از سوی تهیه‌کننده برنامه اعلام شده است، قرار است با همراهی امیر قادری و میلاد دخانچی، فیلم‌های جشنواره را به چالش بکشد. اینکه این چالش قرار است با فیلمی به تهیه‌کنندگی خود او کلید بخورد هم از نکات جالب‌توجه است و باید دید منتقدان مهمان افخمی چقدر او را با اولین فیلم جشنواره به چالش خواهند کشید!

سهم فیلم‌های مستند و کوتاه در فجر چهل‌ویکم

حضور فیلم‌های کوتاه و مستند در جشنواره فیلم فجر همواره با اماواگرهایی مواجه بوده است. سهم این آثار از ویترین مهمترین رویداد سینمایی کشور از آنجا برای فعالان این حوزه‌ها حائز اهمیت است که فرصتی ویژه‌تر برای دیده شدن آثارشان از سوی مخاطبان حرفه‌ای سینمای ایران را برای‌شان فراهم می‌آورد. البته چالش بر سر اینکه با وجود دو جشنواره مهم «فیلم کوتاه تهران» و «سینماحقیقت» چرا باید به‌دنبال حضور حاشیه‌ای و در سایه آثار این حوزه‌ها در جشنواره فیلم فجر باشیم، چالشی دیرپاست و هنوز برخی درباره آن موضع‌گیری‌هایی می‌کنند.

با این همه حضور آثار برگزیده دو رویداد تخصصی سینمای کوتاه و سینمای مستند، در جشنواره فیلم فجر حالا دیگر تبدیل به یک سنت در این رویداد شده است، سنتی که هر بار در فرآیند اجرایی شدن آن چالش‌های تازه‌ای به‌وجود می‌آید. در جشنواره چهل‌ویکم هم تأخیر در اطلاع‌رسانی درباره فیلم‌های کوتاه و مستند، تا به اینجا فعالان این دو حوزه را با چالش‌ها و دل‌خوری‌هایی مواجه کرده است.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
X