آخرین شهدایی که نقاش دیواری پیشکسوت ایران تصاویر آن‌ها را کشید

شماره مطلب:
9022
یکشنبه 1402/10/10 12:16

آخرین شهدایی که نقاش دیواری پیشکسوت ایران تصاویر آن‌ها را کشید

اگر پایتان به میدان هفت تیر تهران رسیده باشد، حتماً نقاشی شهید بهشتی را نیز در این میدان دیده‌اید؛ نقاشی بزرگی که با جمله «آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر» شهید بهشتی تکمیل شده است.نقاش این اثر کسی نیست جز محمدرضا قادری، معروف به حاج قادر. نقاش ۶۴ ساله‌ای که سال‌هاست به دیوارهای شهرهای مختلف ایران به خصوص تهران، رنگ می‌بخشد و تصاویر مختلفی را که بیشتر آن‌ها عکس‌های شهدا هستند را بر آن‌ها حک می‌کند. این هنرمند که ۴۳ سال است نقش بر دیوارهای شهر می‌زند، بیش از ۴۰۰ نقاشی دیواری در کارنامه خود دارد.

نقاشی شهید حاج قاسم سلیمانی با جمله «ما ملت امام حسینیم» در دیواری به مساحت ۲۲۵ متر مربع در شهر کاشان کشیده شد. قادری اجرای این طرح را ۱۳ دی‌ماه سال گذشته همزمان با سالگرد شهادت سردار سلیمانی به پایان رساند. 

نقاشی شهید مدافع حرم محسن حججی که ۱۸ مردادماه سال ۱۴۰۰، همزمان با سالروز شهادت این شهید، توسط قادری بر دیواری در شهر قم حک شد. قادری درباره طراحی نقاشی‌های دیواری در نقاط مختلف شهر می‌گوید: هر منطقه‌ای فرهنگ خاص خود را دارد و باید متناسب با آن انتخاب کنیم در هر منطقه‌ای چه نقاشی‌ای بکشیم.

طرحی از امام خمینی(ره)، شهید بهشتی، سردار سلیمانی، جمال جعفر محمد آل ابراهیم معروف به ابومهدی المهندس و ... در تقاطع خیابان سپهبد قرنی و خیابان سمیه در ابعاد ۲۴۰ متر مربع بر دیوار قوه قضائیه سال گذشته به مناسبت سالگرد شهید سلیمانی رونمایی شد. این نقاش عقیده دارد نقاشی دیواری، تنها رسانه‌ای است که به تمام زبان‌های دنیا مسلط است.

این نقاش پیشکسوت که در رسانه‌ها به «پدر نقاشی دیواری ایران» شهرت دارد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: میلیون‌ها نفر در روز دیوارنگاره‌ها را می‌بینند و باید برای جذب توریست از آن‌ها استفاده کرد. 

ی‌رغم علاقه این نقاش باتجربه به تصویرگری چهره شهدا، نقش‌های دیگر مثل تصویر امام علی علیه السلام، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب را نیز در کارنامه‌اش دارد. با این حال این نقاش اعتقاد دارد دیوارنگاره‌های شهدا نسبت به گذشته کم‌تر شده است. او تأکید کرد: با این حال هنوز داریم در موضوع شهدا کار می‌کنیم. 

تازه‌ترین طرح این نقاش، طرحی با محتوای چهره سردار سلیمانی است که بر یکی از دیوارهای شهر قم با مساحت ۲۲۰ متر مربع کشیده خواهد شد. محمدرضا قادری کار خود را از فردا، همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها آغاز کرده و ۱۳ دی‌ماه، یعنی سالگرد شهادت سردار سلیمانی از آن رونمایی می‌کند. 

img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
X