آبرو ریزی جدید نخبه‌های ارتش اسرائیل

شماره مطلب:
9001
یکشنبه 1402/10/3 11:39

آبرو ریزی جدید نخبه‌های ارتش اسرائیل

اخیرا شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی خبر داده است که ارتش این رژیم، تیپ گولانی را از غزه، عقب کشیده است؛ «IDF» ارتش رژیم صهیونیستی دلیل عقب‌نشینی تیپ گولانی از محله شجاعیه را پایان ماموریت این گروه در غزه عنوان می‌کند. رژیم صهیونیستی برای فرار از انتقادها، پیام فرمانده تیپ گولانی را اینگونه مخابره می‌کند: «فرمانده لشکر گولانی برای فرماندهان میدان: شما همانند شیر در جنگ، جنگیده اید!»

گولانی چه اهمیتی برای اسرائیل دارد؟

قبل از جنگ غزه، «تیپ گولانی» نام بزرگی برای اسرائیلی‌ها بود. این نام نشان دهنده زبده‌ترین جنگجویان ارتش بود و یکی از تیپ‌های کماندویی که تل آویو به آن افتخار می‌کرد، تیپ گولانی بود. مقامات اسرائیلی مدعی هستند که هر یک از اعضای تیپ جولانی معادل ۱۳ سرباز عادی است. هر بار که ارتش اسرائیل با ماموریت نظامی سخت و حساسی روبرو می‌شد، ارتش رژیم صهیونیستی به تیپ گولانی متوسل می‌شد. فرماندهان سابق این تیپ را با سگ روتوایلری (یک سگی با نژاد آلمانی که ویژگی‌های خوبی برای شکار دارد) مقایسه می‌کنند که در روزهای عادی باید زنجیر شود، اما در هنگام شکار بهترین گزینه در کنار شما خواهد بود.

با این حال، تصویر شکست ناپذیری تیپ گولانی در جنگ غزه به شدت آسیب دیده است، به طوری که فرمانده سابق ارتش رژیم در مصاحبه با کانال ۱۲ اسرائیل اعتراف کرد که یک چهارم از کل نیروهای زبده گولانی در نبردهای غزه کشته شده‌اند. نه تنها سربازان، بلکه فرماندهان این تیپ نیز در برابر نبرد با حماس کشته شده‌اند.

در تصویر زیر تصویر سه فرمانده بلندپایه تیپ گولانی دیده می‌شوند که هرسه توسط حماس به هلاکت رسیده‌اند: سرهنگ دوم تومر گرینبرگ فرمانده گردان ۱۳ تیپ گولانی، سرهنگ اسحاق بن بساط فرمانده یگان ستاد عملیاتی تیپ گولانی و سرهنگ دوم سلمان هابکا، فرمانده گردان ۵۳ تیپ ۱۸۸.

در چند روز اخیر، گولانی بارها در کمین حماس قرار گرفته است و نیروهای نظامی غزه اعلام کردند در یک کمین توانستند گروهی از سربازان را غافلگیر کنند. در این حمله ۱۱ صهیونیست کشته و تعداد قابل توجهی نیز زخمی شدند. رسانه «تایمز اسرائیل» اعتراف به کشته شدن ۹ صهیونیست در کمین گردان‌های القسام کرده است.

شجاعیه، قبرستان گولانی‌ها 

محله شجاعیه یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین محله‌های شهر غزه با ۱۱۰.۰۰۰ نفر جمعیت است، مساحت این ناحیه ۶ کیلومتر مربع است. نیروهای ارتش اسرائیل به ویژه تیپ گولانی در این محله متحمل خسارات سنگینی شدند. بیشترین تلفات تیپ گولانی در شجاعیه بوده است. ساکنان شجایه به دلیل نزدیکی به مرزهای شرقی نوار غزه، حتی قبل از جنگ کنونی بارها مورد هدف اسرائیلی‌ها قرار گرفته اند و بیشترین کمین‌ها و تلفات تیپ گولانی نیز در این محله گزارش شده است.

img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
img.alt
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
X