بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

تاریخی/شبهه 62

این که گفته میشه امام حسین 3 فرزند داشته سندش کجاست؟ چون بسیاری از روایات میگن ایشون دو فرزند داشتن علی اکبر و علی اصغر اصلن فرزند سومی به نام علی زین العابدین نداشتن؟

امام حسین,علی اصغر,علی اکبر,زین العابدین,علی,شهربانو,امام باقر,شبهه,شبهه تاریخی,تاریخی

همیشه به کاربران گرامی متذکر شدیم که به هنگام مواجه با یک سؤال یا شبهه، به غیر از جستجو و پژوهش برای یافتن پاسخ، به اهداف، ساختار و مقصد و مقصود نیز توجه نمایید و چه بسا توجه بیشتر. چرا که در بسیاری از موارد، پاسخ آن قدر مهم نیست که "هدف" مهم است. مثلاً در همین سؤال، نکته‌ی مهمی که وجود دارد: انکار امام سجاد به عنوان فرزند امام حسین علیهماالسلام می‌باشد که به تشکیک و نفی تداوم امامت در سلاله‌ی امام سوم می‌انجامد. در حالی که این سلاله به قدری در تواریخ معتبر و مستند نقل شده که دیگر نزد همگان از دوست و دشمن "علم الیقین" شده است. و جالب آن که در خصوص سه فرزند واژه‌ی "گفته می‌شه" به کار می‌رود و در خصوص دو فرزند واژه‌ی "روایت میگن"! در حالی که نه سه فرزند در روایات وجود دارد و نه دو فرزند، و این نقل‌های غیر مستند و عموماً هدفدار مصداق واقعی "گفته می‌شه" هستند!

اما جهت اطلاع شما کاربر گرامی که سؤال نمودید و دیگر عزیزانی که مطالعه می‌کنند:

الف – به استناد برخی از مستندات تاریخی امام حسین علیه‌السلام شش فرزند داشتند و به استناد برخی از مستندات که نادرترند، ایشان نه فرزند داشته‌اند. پس تا کنون کسی نگفته که سه یا دو فرزند داشته‌اند، چه رسد به این که گفته شود: "بسیاری چنین روایت کرده‌اند؟!".

نام 9 فرزندی که در مستندات تاریخی قید شده و در همه آنها تشکیکی در فرزندی امام سجاد علیه‌السلام وجود نداشه است، به شرح ذیل می‌باشد:

1-      علی بن الحسين، و كنيه او ابو محمد و ملقب به زين العابدين است و مادرش شاه زنان، شهر بانو دختر يزدگرد شاه ايران است.

2-     علی بن الحسين الاصغر، معروف به علي اكبر كه در كربلا شهيد شد و مادرش ليلی، دختر ابو مرّة بن غزوة بن مسعود ثقفيه است.

3-     جعفر بن الحسين، مادرش قضاعيه از قبيله قضاعه است.

4-     عبد الله بن الحسين، و نام مادرش رباب، دختر امرء القيس است. كه همان عبدالله رفيع (شيرخوار) است و به علی اصغر معروف است.

5-     سكينه بنت الحسين، مادر او نيز رباب، دختر امرء القيس است.

6-     فاطمه، نام مادرش ام اسحاق دختر طلحه بن عبيد الله تيميه است.

7-     محمد، كه در كربلا شهيد شد و مادر او رباب، دختر امرء القيس است.

8-     علی اصغر، نام مادرش رباب. همان عبدالله بن حسين يا عبدالله رفيع است.

9-     زينب، نام مادر او معلوم نيست.

ب- از جمله کسانی که قائلند ایشان شش فرزند (چهار پسر و دو دختر) داشته‌اند، مرحوم شیخ مفید رحمة الله علیه می‌باشد. (مفيد، الارشاد، ترجمة محمد باقر ساعدي خراساني، ‌اسلاميه، 1351 ش، ج2، ص 491).

و از جمله کسانی که قائلند ایشان نه فرزند (شش پسر و سه دختر) داشته‌اند، مروح علامه سيد محسن امين (امين، سيد محسن، فی رحاب ائمه اهل بيت ـ عليهم السلام ـ ، ترجمه حسين وجدانی، سروش، چاپ سوم، 1376 ش، ج4، ص 73) و هم چنین مرحوم ابن خشاب ( علی بن عيسی الاربلی، كشف الغمه، ترجمه، حسين زوارئی، حقيقت، 1381 ق، ج 2، ص 215) می‌باشند.

پس نه تنها بسیاری، بلکه هیچ کس روایت نکرده که ایشان دو فرزند داشته‌اند، مگر این که جدیداً روایت کنند!

منبع:x-shobhe

بازگشت به صفحه ی شبهات تاریخی

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved