بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

متفرقه/شبهه200

چرا عده‌ای از شیعیان با شنیدن نام امام زمان (عج) ایستاده و دست بر سر می‌گذارند؟ آیا سنت است یا سندی هم دارد؟

 

همه از باب احترام و اظهار ادب و محبت است. بدیهی است کسی که سلام می‌دهد، یا با ذکر نام متوجه آن حضرت می‌شود، می‌داند و باور دارد که به محضر شرفیاب شده و ایشان نیز به محبین خود و صدا کنندگان نظر می‌کنند، پس بدیهی است که به احترام می‌ایستد. ضمن آن که این احترام به هنگام گفتن یا شنیدن نام (القآئم)، بدین معناست که ما نیز منتظر ظهور و قیام به امامت شما هستیم. البته این آداب ادب و رفتارها و معانی و مقاصد آنها سند نیز دارد: ‌
*- درباره فلسفه برخاستن و دست بر سر گذاشتن، روایتی ذکر شده است که علت آن را هم بیان می‌دارد: از امام صادق (ع) شبیه همین سؤال را پرسیدند که چرا به هنگام شنیدن نام «قائم» لازم است برخیزیم؟ فرمود: براى آن حضرت غیبت طولانى است و این لقب یادآور دولت حقه آن حضرت و ابراز تأسف بر غربت اوست. لذا آن حضرت از شدّت محبت و مرحمتى که به دوستانش دارد، به هر کسى که حضرتش را با این لقب یاد کند، نگاه محبت‏آمیز مى‏کند. از تجلیل و تعظیم آن حضرت است که هر بنده خاضعى در مقابل صاحب (عصر) خود، هنگامى که مولاى بزرگوارش به سوى او بنگرد از جاى برخیزد، پس باید برخیزد و تعجیل در امر فرج مولایش را از خداوند منان مسئلت بنماید - «‌منتخب الاثر، ص 640»
*- دعبل خزایی، شاعر معروف و مشهور اهل بیت (ع)، قصیده‌ای که سروده بود را نزد امام رضا علیه‌السلام خواند. وقتی در این قصیده به موضوع ظهور حضرت رسید [خروج امام لامحالة خارج - یقوم على اسم اللّه والبرکات] – با این که نامی از ایشان نیاورده بود و فقط به مقوله ظهور اشاره کرده بود، امام رضا علیه السلام و روحی فداه، در حالی که دست بر سرگذاشته بودند، برخاستند و برای ظهور ایشان دعا کردند. «الغدیر، ج 2، ص361»
*- این روایات و احادیث معتبر نشان می‌دهد که حتی ائمه اطهار (ع) که همگی قبل از ایشان بودند، خود از منتظرین ظهور بودند و چگونگی انتظار و ادب حضور را نیز تعلیم می‌دادند.

 

x-shobhhe.com

بازگشت به صفحه ی شبهات متفرقه

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved