بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

متفرقه/شبهه177

س: اگر هر امتی باید به دین پیامبر قبلی باشد، چرا حضرت محمد صلوات الله علیه و آله قبل از بعثت مسیحی نبود؟

این سؤال که گاهی به صورت شبهه نیز مطرح می‌گردد، به دفعات در برخی از سایت‌ها درج شده است و در همین پایگاه نیز به دفعات پاسخ داده شده است. اما مجدد توجه کاربران گرامی را به نکات ذیل جلب می‌نماییم:

الف - اول آن که حضرات موسی و عیسی علیهما‌السلام، با آن که صاحب شریعت و کتاب بودند، پیامبرانی جهانی نبودند که تبعیت و اطاعت از آنان بر همگان واجب باشد، بلکه فقط و فقط برای قوم «بنی‌اسرائیل» ارسال شده بودند و قرآن کریم در چندین آیه تصریح دارد که آنها فقط برای آن قوم برگزیده شده‌اند و پیامبر اکرم (ص) از قوم بنی‌اسرائیل نبودند.

«وَ آتَينا مُوسَى الكِتابَ وَ جَعَلناهُ هُدىً لِبَني‏ إِسرائيلَ أَلاَّ تَتَّخِذُوا مِن دُوني‏ وَكيلاً» (الأسراء، 2)

ترجمه: و ما كتاب (تورات) را به موسى عطا كرديم و آن را وسيله هدايت شدن بنى اسرائيل قرار داديم (و به آنان گفتيم) مبادا غير از من سر- پرستى اتخاذ نمائيد!

«وَ إِذ قالَ عيسَى ابنُ مَريَمَ يا بَني‏ إِسرائيلَ إِنِّي رَسُولُ اللَّهِ إِلَيكُم مُصَدِّقاً لِما بَينَ يَدَيَّ مِنَ التَّوراةِ وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ يَأْتي‏ مِن بَعدِي اسمُهُ أَحمَدُ فَلَمَّا جاءَهُم بِالبَيِّناتِ قالُوا هذا سِحْرٌ مُبينٌ» (الصف - 6)

ترجمه: و چون عيسى بن مريم به بنى اسرائيل گفت: من فرستاده خدا به سوى شمايم در حالى كه كتاب آسمانى قبل از خود يعنى تورات را تصديق دارم و به آمدن رسولى بعد از خودم كه نامش احمد است بشارت مى‏دهم ولى همين كه آيات روشن برايشان آورد گفتند اين سحرى است آشكار.

ب – پیامبران و به ویژه انبیای اولی العزم، از همان بدو تولد به دین خود بودند. چرا که مبعوث شدنشان برای مردم تاریخ آغاز داشت و نه گزیده شدنشان از طرف خداوند متعال. لذا در قرآن کریم می‌خوانیم که حضرت مسیح (ع) با آن که از قوم بنی اسرائیل است و هنوز مبعوث نشده است که هیچ، بلکه طفلی در گهواره است، وقتی قوم به حضرت مریم (ع) انتقاد می‌کنند، او اشاره به گهواره می‌کند و حضرت با تأیید روح‌القدس تکلم نموده و می‌فرماید: من بنده خدا هستم – به من کتاب داده شده است و به نبوت برگزیده شده‌ام و نمی‌فرماید: فعلاً به دین حضرت موسی (ع) هستم تا بعد که پیامبر شدم، تغییرش دهم:

«يَأُختَ هَرُونَ مَا كاَنَ أَبُوكِ امْرَأَ سَوءٍ وَ مَا كاَنَت أُمُّكِ بَغِيًّا * فَأَشَارَت إِلَيهِ قَالُواْ كَيْفَ نُكلَِّمُ مَن كاَنَ فىِ الْمَهْدِ صَبِيًّا * قَالَ إِنىّ‏ِ عَبدُ اللَّهِ ءَاتَئنىِ‏َ الكِتَابَ وَ جَعَلَنىِ نَبِيًّا»(مریم، 28 تا 30)

ترجمه: اى خواهر هارون آخر پدرت مرد بدى نبود و مادرت زناكار نبود * مريم به مولود اشاره كرد، گفتند: چگونه با كسى كه كودك و در گهواره است سخن گوئيم؟ * (عیسی) گفت: من بنده خدايم، مرا كتاب داده و پيغمبر كرده است.

ج – همه‌ی انبیای الهی به دین اسلام بودند، چرا که اساساً نزد خداوند متعال دینی جز اسلام وجود ندارد. خداوند متعال برای هدایت بشر چند دین نفرستاده‌ است، چرا که خدا یکی و راه هدایت هم یکی است. بلکه برای هر قوم در هر عصری پیامبری فرستاد که با توجه به شرایط و متناسب با نیازها، مردم را به سوی اسلام دعوت نماید و در نهایت پیامبر اکرم (ص) را به عنوان پیامبر جهانی ارسال نمود. لذا در آیات متعدد از زبان انبیای الهی می‌خوانید که گفته‌اند: به ما امر شده است که مسامان و بهترین مسلمانان باشیم (وَ أُمِرْتُ لِأَنْ أَكُونَ أَوَّلَ الْمُسْلِمينَ). و نیز می‌خوانیم که نزد خدا دینی به جز اسلام وجود ندارد «إِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام‏». و هم چنین در قرآن کریم می‌خوانیم که حضرت محمد صلوات الله علیه و آله پیامبر جهانیان است:

«وَ ما أَرْسَلناكَ إِلاَّ كَافَّةً لِلنَّاسِ بَشيراً وَ نَذيراً وَ لكِنَّ أَكثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ» (سبأ، 28)

ترجمه: و نفرستاديم ترا مگر [این که] براى همه مردمان [جمیع انسان‌ها] مژده دهنده و بيم كننده باشی، و ليكن بيشتر مردمان نمى‏دانند.

د – همه‌ی انبیای الهی موحد بودند و حضرت ابراهیم علیه‌السلام نیز مسلمان و سمبل یکتاپرستی بود:

«ما كانَ إِبْراهيمُ يَهُودِيًّا وَ لا نَصْرانِيًّا وَ لكِنْ كانَ حَنيفاً مُسْلِماً وَ ما كانَ مِنَ الْمُشْرِكينَ» (67)

ترجمه: ابراهيم نه يهودى بود و نه نصرانى بلكه [بر طريق فطرت] مسلم بود و از مشركين نبود.

و به همین دلیل همه انبیای الهی به دین حضرت ابراهیم (ع) – مسلمان – یعنی موحد و تسلیم امر خدا شناخته می‌شدند. چنان چه خداوند به پیامبر اکرم (ص) در پاسخ دعوت یهودیان و مسیحیان که می‌گفتند بالاخره برای هدایت شدن یا باید یهودی باشی و یا مسیحی (مثل همین که امروزه در این سؤال‌ها و شبهات مطرح می‌کنند) می‌فرماید:

«وَ قالُوا كُونُوا هُوداً أَوْ نَصارى‏ تَهْتَدُوا قُلْ بَلْ مِلَّةَ إِبْراهيمَ حَنيفاً وَ ما كانَ مِنَ المُشرِكينَ» (135)

ترجمه: و گفتند: يهودى يا نصرانى شويد تا هدايت گرديد. [يا محمّد] بگو: بلكه دین ابراهيم را كه يكتا پرستى است (می‌پذيريم) همان ابراهيمى كه مشرك نبود.

پس همه‌ی انبیای الهی در اصول به دین «ابراهیم علیه‌السلام» که همان دین فطرت – یکتاپرستی – است بودند و البته در فروع یا احکام به آن چه بر خودشان امر می‌شد عمل می‌نمودند.

x-shobhhe.com

بازگشت به صفحه ی شبهات متفرقه

 
 Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved