شهید آوینی

 

 

شرح واقعه ترور سید عباس موسوی توسط خلبان مجری این عملیات تروریستی

یکی از  چهار خلبانی که مجری جنایت ترور شهید حجت الاسلام سید عباس موسوی  دبیر کل سابق حزب الله لبنان و همسر و فرزندش به همراه محافظانش در فوریه سال 1992 بود پس از 16 سال فاش کرد که این عملیات را به دستور مستقیم ایهود باراک رییس ستاد ارتش وقت رژیم صهیونیستی انجام داده است.

این خلبان که روزنامه معاریو با نام  (سرهنگ الف) از او یاد کرده است در گفتگو با این روزنامه به تشریح جزییات ترور موسوی پرداخت و گفت که زمانی که ما در تحقق  هدف اصلی عملیات(ربودن شهید موسوی) با شکست مواجه شدیم از فرماندهی دستوری کسب کردیم مبنی بر اینکه هرچه سریعتر تمامی کاروان همراه دبیر کل سابق حزب الله لبنان را هدف حملات موشکی و گلوله باران خود قرار دهیم.

انتشار شرح این حادثه تروریستی  از زبان خلبان صهیونیست مجری آن اگرچه با اهدافی از سوی سران صهیونیستی در شرایط حاضر صورت گرفته اما  ترجمه این اسناد که نشانگر تروریسم دولتی اسراییل است جهت تنویر افکار عمومی عینا نقل می شود.

سرهنگ الف گفت: دو بالگرد که رهبری یکی از ان در اختیار من بود در فرودگاة محانییم در حالت آماده باش منتظر بودیم و دو بالگرد دیگر نیز در محل فرود اضطراری " بیتست "به انتظار نشسته بودند . سه ساعت طول کشید تا دستور لازم را برای پرواز به سوی هدف آغاز کنیم ضمن آنکه یک تیم متشکل از نیروهای امنیتی در داخل لبنان بطور دقیق تحرکات سید عباس موسوی را زیر نظر داشتند.

   ما ابتدا اطلاعاتی در مورد آغاز حرکت کاروان شامل موسوی بلافاصله پس از پایان سخنرانی اش در روستای جبشیت به مناسبت سالگرد ترور راغب حرب از رهبران حزب الله دریافت کردیم و بلافاصله بدون فوت وقت به سمت هدف حرکت کردیم تا فرصتی را از دست ندهیم.طرح ما بخه این شکل بود که هدف را در منطقه ای باز و دور از منطقه پرازدحام و مسکونی مورد اصابت قرار دهیم. زمانی که دو بالگرد جهت حمله به سوی کاروان حرکت کردند دو بالگرد دیگر به سمت ساحل لبنان حرکت کردند تا در صورت تغییر مسیر ناگهانی کاروان به سمت دریا آنها را در ان قسمت مورد هدف قرار دهند.

پس از ده دقیقه کاروان شامل خودروهای مشکی رنگ و یکدستگاه جیپ حامل محافظان سید عباس موسوی بود را شناسایی کردیم. خودرها با سرعت وحشتناکی حرکت می کردند اما ما خودروی حامل موسوی را شناساتیی کردیم و به تعقیب ان پرداختیم. این خودرو چندین بار موقعیت خود را در درون کاروان برای گمراه کردن ما تغییر داد به گونه ای که ما قادر نشدیم خودروی حامل وی را تشخیص دهیم در این لحظه با فرماندهی تماس برقرار کردیم و موضوع را باطلاع آنان رساندیم. در پاسخ  دستور داده شد که تمامی کاروان را با خاک یکسان کنیم تا خیالمان از ترور هدف اصلی راحت شود.

  بالگردهایی که خلبانانش در ایالات متحده آموزش دیده بودند اولین موشک را از فاصله پنج کیلومتری شلیک کردند که منجر به انفجار نخستین خودرو و سرنگونی آن شد. احتمال دادیم که این خودرو همان خودروی حامل موسوی باشد. خودروی پشت سر ان نیز بلافاصله منحرف و و با خودروهای دیگر متعلق به جنبش امل برخورد و منحرف شدند.

سپس ما فاصله خود را با کاروان کاهش دادیم. جیپ حامل محافظان به دلیل آتش سوزی متوقف شد. سایر خودروها نیز همانگونه که انتظارش را داشتیم . به سمت ساحل حرکت کردند. من موشکی را به سمت چیپ شامل محافظان شلیک کردم اما به خطا رفت اما شلیک دوم به هدف خورد و ان را منهدم کرد. لیکن سرنشینی در آن وجود نداشت. بالگرد دوم از طریق مسلسل محافظان را بر روی زمین هدف رگبار قرار داد بدون آنکه متوجه شویم ایا کسی از آنان کشته یا زخمی شده باشد. در همین زمان دو بالگردی که در ساحل منتظر بودند با دیدن خودروهای دیگر به سوی انها حمله ور شده و انها را مورد هدف قرار دادند.

در همین اثنا متوجه شدم که بالگرد من از چند جهت از ناحیه  زمین هدف گلوله قرار گرفت اما موفق شدم از صحنه بگریزم . پس از فرود از طریق رسانه های گروهی اطلاع یافتیم که موسوی و همراهانش به قتل رسیده اند. مدت زمان عملیات پراوز ما 10 دقیقه و مدت زمان عملیات هدف قرا دادن نیز پنج دقیقه تا پیش از فر ود در فرودگاه ریمون بود.

  ما قبل از عملیات تنها می دانستیم که شخص مهمی را قرار است هدف قرار دهیم و اصولا نحوه حرکت و تعداد خودروهای کاروان نیز دلیلی بر آن بود اما به ما گفته نشده بود که  این شخص مهم دبیر کل حزب الله لبنان است. قابل ذکر اینکه بسیاری از فرماندهان نیروی هوایی نسبت به موفقیت این عملیات که به عملیات  "موعد شبانه" نامگذاری شده بود، ابراز تردید کرده بودند .

 به گزارش قدسنا، تحقیقی که شعبه اطلاعات نظامی ارتش اسراییل در سال 2006 توسط ‍ژنرال احتیاط عاموس جلبوع صورت داد انتقادات زیادی متوجه  تصمیم گیران به طرح ترور موسوی کرد و فاش نمود که هدف اصلی این عملیات طرح ربودن سید عباس موسوی بوده با هدف ازادی رون اراد خلبان مفقودی ارتش اسراییل در ازای آزادی موسوی . اما این ترور در نتیجه شکست طرح ربودن وی و با تایید مستقیم موشه ارنز وزیر جنگ وقت صورت گرفت.

گفتنی است شهادت موسوی نخستین عملیات ترور اسراییلی از طریق هواپیما قبل از ابتکار جدید مشاور قضایی حکومت صهیونیستی الیاکیم روبن برای زیبا سازی این جنایت از طریق  استفاده از واژه " بی طرفی معین" بود. جنایتی که ایهود باراک رییس وقت  ستاد مشترک ارتش و افیاهو بن نون فرمانده نیروی هوایی و اوری ساجی فرمانده استخبارات اسراییل بر ان بطور مستقیم نظارت داشتند.

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Copyright © 2003-2019 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo