گزارش كامل «عمليات رضوان»


هشتمین عملیات تبادل اسرا میان حزب الله و رژیم صهیونیستی از سال 1991 تا کنون ، صبح امروز آغاز شد. اين عمليات ـ كه براي بزرگداشت «شهيد حاج رضوان مغنية» به "عمليات رضوان" موسوم گشته است ـ بزرگ‌ترین نوع آن به شمار می‌رود.

مرحله اول

ساعت ۹ صبح مرحله اول عمليات تبادل در مرز ناقوره در جنوب لبنان آغاز شد. آغاز مرحله اول اين عمليات را سازمان صلیب سرخ اعلام کرد.

«سمير قنطار» مبارز فلسطيني پس از ۳۰ سال اسارت، شب گذشه با عفو صادر شده از سوي «شيمون پرز» از زندان آزاد شد و به همراه ۴ اسير ديگر حزب الله که در جريان جنگ ۳۳ روزه اسير شده بودند، براي انجام امور اداري از زندان خارج شده و به نقطه‌اي در نزديکي مرز ناقوره منتقل شده بودند.

حزب الله نيز جسد دو اسير اسرائيلي را به ناقوره منتقل کرد. اين در حالي بود که هنوز به طور رسمي اعلام نشده بود که دو اسير اسرائيلي کشته شدند.

با آغاز عمليات تبادل، «حاج وفيق صفا» مسؤول پرونده مبادله اسیران درحزب الله مُرده بودن دو نظامی صهیونیست را اعلام کرد و افزود: "دو سرباز اسرائيلي در لحظه اسارت کشته شدند" و جسد آنها را به صليب سرخ تحويل داد. نماینده اين سازمان پس از استقرار در منطقه مرزی "ناقوره" در جنوب لبنان اعلام کرد: دو نظامی اسرائیلی از سوی حزب الله به سازمان صلیب سرخ تحویل شده‌اند. این دو نظامی ـ به نام‌هاي «ایهود گلدفاسر» و «الداد ريگيف» ـ در عملیات رزمندگان حزب الله در مرز لبنان و فلسطین به اسارت گرفته شده بودند.

طرف اسرائيلي اجساد را به داخل سرزمين‌هاي اشغالي منتقل کرد و عمليات شناسايي اجساد از طريق آزمايش DNA آغاز شد. اسرائيل عمليات تبادل را تا پايان مرحل شناسايي و اطمينان از هويت اجساد متوقف کرد. 

ساعت ۱۲ و پس از پايان معاینات پزشکی، صهیونیست‌ها اعلام کردند که این جسدها متعلق به ایهود گلدفاسر و الداد ريگيف است و هويت آنها تأييد شده است. با تاييد اين موضوع عمليات تبادل از سر گرفته شد.

در اين مرحله، پيکر هشت رزمنده حزب الله که در جنگ ۳۳ روزه شهيد شده بودند، به حزب الله تحويل داده شد.

در مرحله بعد نيز اجساد مابقي شهداي مقاومت لبنان و فلسطين که پيکر شهيد دلال مغربي و گروه ۱۲ نفره او نيز در ميان آنها بود، به طرف لبنان تحويل داده شد.

در آخرين مرحله هم «سمير قنطار»، «خضر زيدان»، «ماهر كوراني»، «محمد سرور» و «حسين سليمان» وارد خاک لبنان شدند.این عملیات، موجی از شادی و نشاط در لبنان و فضایی از غم و اندوه در محافل رژیم صهیونیستی به وجود آورد.

مراسم استقبال اول  

اسراي آزاد شده لبنان در بدو ورود به کشور لباس نظامي جنبش حزب‌الله را پوشيده و در ميدان شهر ناقوره توسط رئيس مجلس سياسي حزب الله و مسؤول حزب الله در جنوب لبنان مورد استقبال قرار گرفتند. «سيد ابراهيم السيد» رئيس مجلس سياسي حزب الله ضمن تبريک به رزمندگان آزاد شده، مجاهدت‌هاي مقاومت را که منجر به اجراي عمليات تبادل شد را ستود.

پنج اسير آزادشده ‌لبناني، حدود ساعت 21 به وقت تهران با دو فروند بالگرد متعلق به ارتش لبنان از منطقه ناقوره وارد فرودگاه بین‌المللی رفيق حريري بیروت شدند.

مراسم استقبال رسمي  

در مراسم استقبال از اسرا در فرودگاه، «میشل سلیمان» ريیس جمهوری، «نبیه بری» ريیس مجلس، «فؤاد سينیوره» نخست وزیر، جانشين دبيرکل حزب‌الله، بسیاری از رهبران سیاسی و دینی لبنان، چهره‌هاي سياسي وابسته به اپوزيسيون و ۱۴ مارس ـ از جمله «سعد حريري» و «وليد جنبلاط» ـ نمايندگان مجلس، وزرا و سفراي کشورهاي مختلف و يک هيأت رسمي به رياست «حسين شيخ‌الاسلام» مشاور عالي وزير امور خارجه از سوي جمهوري اسلامي ايران در مراسم شرکت داشتند.

در اين مراسم رسمی، میشل سلیمان در سخنانی از ایستادگی و پایداری اسرای لبنانی در زندان‌های رژیم صهیونیستی قدردانی کرد. وي با تبريک به مردم لبنان، از مقاومت حزب‌الله تجليل نمود و خواستار روشن شدن سرنوشت افرادي شد که در جريان جنگ‌هاي داخلي مفقود شدند.

مراسم جشن در ضاحية  

پس از مراسم استقبال رسمي، اسراي آزاد شده براي زيارت مقبره شهداي مقاومت و حاج عماد مغنيه به روضة الشهيدين و از آنجا به ورزشگاه الرايه در ضاحيه جنوبي بيروت رفتند تا در مراسم استقبال مردمي شرکت کنند. در ادامه اسرا به ضاحیه (جنوب بیروت) منتقل شدند تا در مراسم باشکوهی که حزب الله برگزار كرد، شرکت کنند.

«سمير القنطار»، قديمي‌ترين اسير آزاد شده لبناني، دقايقي در اين مراسم سخن گفت. بخش از سخنان وي به شرح زير است:

ــ روزهاي پيروزي از راه رسيده و دوران شکست به پايان رسيده است.

ــ اين پيروزي قبل از هرچيز لطف پروردگار بود و سپس، متعلق است به شهيدان بزرگوارمان که در نبرد با دشمن متجاوز به خاک و خون غلطيدند و اين پيروزي متعلق است به شما، اي وعده دهندگان صادق که همه چيز را تحمل کرديد. جوانان و خانواده خود را تقديم کرديد و هيچ گاه سر تسليم فرود نياورديد. همه آزارها را تحمل کرديد و هيچ گاه مقاومت خود را نفروختيد.

ــ امروز همه شهيدان را به ياد مي‌آوريم. همه شهيداني که در اين ميهن و در فلسطين، در دفاع از اين ميهن و از اين امت و براي مقابله با اين رژيم غاصب به خاک و خون غلطيدند

ــ‌اما اجازه دهيد يادي کنيم از سيد مقاومت اسلامي، «سيد عباس موسوي» که از ما خواست تا اين مقاومت را حفظ کنيم و امروز به او مي‌گويم بنگر اي سيد عباس، نه تنها اين مقاومت را حفظ کرديم، بلکه اکنون اين مقاومت به قدرتي تبديل شده است که هيچ گاه شکست نخواهد خورد و به تحقق آرمان خود نزديک مي‌شود.

ــ اجازه دهيد يادي کنم از شيخ شهيدان مقاومت اسلامي «شيخ راغب حرب» و به او بگويم اکنون سلاح به فرهنگ ما تبديل شده است و ملت مقاومت را تشکيل مي‌دهد. به فرهنگ نسل‌هايي تبديل شده است که آرمان نهايي را با نابود کردن اين رژيم غاصب محقق خواهد کرد.

ــ اجازه دهيد تا يادي کنم از فرمانده افسانه‌اي بزرگي مثل شهيد مجاهد قهرمان «عماد مغنية» و بگويم: اي حاج عماد، ما در حد خون تو نيستيم مگر در يک حالت، و آن اين که اين دشمن را وادار کنيم مشتاق روزهايي باشد که تو در آن زنده بودي. به لطف خداوند به چنين روزي خواهيم رسيد.

 

ــ روزي يکي از صهيونيست‌ها به من گفت: "سمير، خداوند کسي را نيافريده است که بتواند تو را از اين زندان نجات دهد!" و من امروز به او مي‌گويم: "خداوند هزاران مرد را آفريده است که هنگامي اراده کنند، در واقع او اراده کرده است ؛ و اگر سخني بگويند، عمل خواهند کرد ؛ و اگر وعده کنند، عمل خواهند کرد ؛ و در رأس اين مردان، سيد و حبيب و فرمانده و استاد ما «حضرت سيد حسن نصرالله» قرار دارد."

ــ دوستان عزيز! من امروز از فلسطين بازگشتم و فلسطين براي همه عزيز است. اما باور کنيد به اميد بازگشت به فلسطين، بازگشتم و به خواست خدا، من به خانواده و عزيزانم در فلسطين وعده خواهم داد که ما بازخواهيم گشت.

ــ من به همراه برادران لبناني و فلسطيني خودم، سلام يازده هزار و پانصد اسير فلسطيني زندان‌هاي اسرائيل را ابلاغ مي‌کنم و پيامي دارم که شما را به همبستگي فرامي‌خواند. تنها همبستگي نيروهاي اسلامي و ملي فلسطيني، مي‌تواند شرايط دشوار فلسطين و مقاومت جوانان آن را به پيروزي برساند.

حضور ناگهاني سيد مقاومت

اما غيرمنتظره‌ترين بخش جشن امشب، حضور ناگهاني «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله در جمع اسرا و مردم بود.

پيش از اين اعلام شده بود كه سيد از طريق ويدئو كنفرانس در این مراسم سخنان مهمی ایراد خواهد كرد ؛ اما ناگهان مردم وي را با عبايي قهوه‌اي در مقابل خود ديدند كه براي آنها دست تكان مي‌دهد و سمير و ديگر اسرا را در آغوش مي‌كشد.

وي سپس سخنان مهمي ايراد كرد.

مرحله دوم ؛ فردا

پیکرهای حدود 200  رزمنده لبنانی و فلسطینی که در چند دهه اخیر به شهادت رسیده‌اند ، فردا "پنجشنبه" مبادله می‌شود.

«خضر نورالدین» يكي از مسوولان ارشد حزب الله گفت: «پس ازاین عملیات، دیگر اسیر یا پیکر شهیدی در فلسطین اشغالی باقی نخواهد ماند. رژیم اسرائیل فقط زبان زور را می فهمد و به کشورهای قدرتمند احترام می‌گذارد. کشورهای منطقه نیز فقط باید با زور ، حقوق خود را پس بگیرند».

تشييع شهدا

پیکرهای شهدا نیز از ناقوره با گذر از روستاها و شهرها با حضور گسترده مردم تشییع خواهد شد.

 

برخي بازتاب‌ها :

اعلام تعطیل رسمی در لبنان

دولت لبنان به مناسبت پیروزی بزرگ مقاومت اسلامی لبنان به رهبری حزب الله، امروز را تعطیل رسمی اعلام کرد.

رسانه های لبنان با اعلام خبر تعطیل رسمی مراکز دولتی و آموزشی، آن را تأکیدی بر وحدت ملی در این کشور دانستند.

جشن در فلسطين

جنبش فتح و دیگر گروه‌های فلسطینی در رام الله واقع در کرانه باختری نیز با برپایی مراسمی خوشحالی خود را از تبادل اسرا میان حزب الله و رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

عزاداری در اسرائيل

رئیس جمهور اسراییل گفت: «ما در جریان عملیات تبادل بهای سنگینی را پرداخت کردیم.»

شيمون پرز افزود: «ما مراقب سمت دیگر مرز در لبنان هستیم و می شنویم که در آن جا جشن پیروزی است. اما دراسراییل مردم اشک می ریزند و امروز همه ما عضوی از خانواده "گلدفاسر" و "ریگیف" هستیم».

رییس جمهوری اسراییل جشن های پیروزی در لبنان را امری زشت خواند و آنها را محکوم کرد و افزود: «به اعتقاد من پیروزی معنوی از آن اسراییل بود که با اشک و پرداخت بهایی سنگین دو نظامی خود را پس گرفتیم».

جنبلاط: تبادل اسرا شکستی تلخ برای سیاست‌های اسرائیل است

رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان به عنوان یکی از سران جریان غربگرای14 مارس، امروز ضمن ابراز خرسندی از آزادی پنج اسیر لبنانی، تبادل اسرا را شکستی تلخ برای سیاستهای رژیم صهیونیستی و عامل وحدت و اتحاد لبنانی ها دانست.

«ولید جنبلاط» در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیرة در واکنش به تبادل اسرا میان حزب الله و اسرائیل همچنين اظهار داشت : امروز روز اتحاد و وحدت ملی در تاریخ ملت لبنان و مقاومت این کشور در برابر دشمن صهیونیست به شمار می رود. من از آزادی اسرای لبنانی خوشحال هستم، اما نباید فراموش کنیم که زندانی بزرگ به اسم فلسطین وجود دارد که تمام ملت آن چه در نوارغزه و چه در کرانه باختری اسیر هستند و ما باید برای آزادی آن تلاش کنیم.

عضو عالي حزب الله: عرب‌ها از تجربه مقاومت درس بگيرند

عضو شورای سیاسی جنبش حزب الله لبنان، تسلیم رژیم صهیونیستی در برابر خواسته های مقاومت با آزاد کردن اسرای لبنانی و پس دادن پیکرهای شهدا را پیروزی بزرگی برای ملت عرب، مسلمان و همه آزادگان جهان دانست و از کشورهای عربی خواست از تجربه مقاومت الگوبرداری کنند.

«شیخ خضر نورالدین» اظهار داشت: نیروی مقاومت لبنان براساس تجربه به این نتیجه رسید که ملت عرب فقط با فرماندهان مناسب و با اخلاص ، توانایی درهم شکستن اراده اسرائیل را دارد و این موضوع برخلاف شکست ناپذیربودن اسرائیل است که برخی رسانه ها همواره آن را در بوق می کنند.

وی با اشاره به تلاشهای تبلیغاتی اسرائیل و آمریکا برای به رخ کشیدن قدرت اسرائیل و فاصله انداختن بین کشورهای عربی و اسلامی و فتنه انگیزی در کشورها برای هدف قرار دادن نیروهای مقاومت، از مردم خواست با هوشیاری سیاسی از نیروهای مقاومت دفاع کنند .

نورالدین گفت : مردم کشورهای عربی می توانند با روشهای مسالمت آمیز به اهداف خود ازجمله آزاد سازی اراضی دست یابند ؛ اما گزینه هایی که در کنفرانسهای آمریکا مطرح می شود، نادرست است .

وی از سران کشورهای عربی خواست در برابر چالشهای به وجودآمده از سوی اسرائیل و آمریکا در منطقه، به وظیفه خود عمل کرده و برای از بین بردن مشکلات اقتصادی، امنیتی و نظامی منطقه که به انباری برای سلاح های غربی تبدیل شده،تلاش کنند.

 

استقبال ابومازن

رئیس تشکیلات خوگردان فلسطین امروز در بیانیه ای از تبادل اسرا میان حزب الله و رژیم صهیونیستی که به زعم اشغالگران قدس، شکستی تلخ برای تل آویو به شمار می رود، استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است : ابومازن به خانواده سمیر قنطار قدیمی ترین اسیر لبنانی و دیگر خانواده های اسرا تبریک می گوید.

جشن زندانيان

اسرای فلسطینی حاضر در زندان «هداریم» در نزدیکی حیفا در فلسطین اشغالی روز گذشته مراسمی را برای خداحافظی با اسرای لبنانی برپا کردند.

نمایندگان گروه‌های فلسطینی در این مراسم حضور داشتند که "احمد سعدات" دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین و "مروان برغوثی" دبیر جنبش فتح در کرانه باختری از جمله افراد برجسته در این مراسم بودند.

سمیر قنطار نیز به همراه دیگر اسرای فلسطینی در زندان هداریم قرار داشت.

جنبش جهاد اسلامی: اسرائیل تنها زبان زور را می‌فهمد

جنبش جهاد اسلامی فلسطین با بیان اینکه عملیات تبادل اسرا میان حزب الله و رژیم صهیونیستی پیروزی تاریخی مقاومت بر اشغالگران قدس است بر ادامه خط مقاومت بر ضد این رژیم تاکید کرد.

«ابوعماد  الرفاعی» نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان در گفتگو با شبکه الجزیره گفت : امروز، روز بزرگی برای ملتهای لبنان، فلسطین و همه ملتهای اسلامی و عربی است. تبادل اسرا، پیروزی تاریخی مقاومت بر ضد اشغالگران اسرائیلی است و دستاورد حزب الله، پیروزی همه گروههای مقاومت بر ضد اشغالگری به شمار می رود.پیروزی حزب الله ثابت کرد که رژیم صهیونیستی هیچ زبانی به جز زبان مقاومت نمی فهمد .موفقیت بزرگ مقاومت لبنان تاکیدی بر درست بودن خط مقاومت بر ضد اشغالگری است. عملیات تبادل اسرا ضربه دیگری به رژیم صهیونیستی پس از شکست در جنگ 33 روزه جولای 2006 محسوب مي‌شود.

گفتني است که در عملیات تبادل اسرا، پیکرهای 12 شهید جنبش جهاد اسلامی نیز تحویل حزب الله شد.

عربستان: این پیروزی متعلق به لبنان و همه امت عرب است

عربستان سعودی از طریق سفیر خود در لبنان،پیروزی بزرگ حزب الله بر رژیم صهیونیستی در آزاد کردن اسرای لبنانی و بازپس گیری اجساد شهدای عرب را به دبیرکل این جنبش تبریک گفت.

«عبدالعزیز خوجه» با حسن فضل الله یکی از نمایندگان فراکسیون پارلمانی حزب الله، تماس تلفنی گرفت. وي در این تماس تلفنی، به سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به خاطر پیروزی بزرگی که در جریان آزادی اسرا و تحویل گرفتن اجساد شهدا به دست آورد، تبریک گفت و ابراز داشت: این پیروزی متعلق به لبنان و همه امت عرب است. امیدوارم که این پیروزی سبب افزایش وحدت و همدلی بیشتر بین لبنانی‌ها شود.

نتانياهو مردم لبنان را تهديد كرد!

«بنيامين نتانیاهو» رییس حزب راستگرای لیکود در اسراییل نیز با تهدید مردم لبنان گفت: «وای بر مردمی که برای یک گروه تروریست جشن می‌گیرند»!!

از سوی دیگر «آرییل اتیاس» وزیر ارتباطات دولت اولمرت به رسانه های اسراییل دستور داد تا آیین های جشن در بیروت را پوشش ندهند. وی روزمبادله اسیران با حزب الله را روز سختی برای اسراییلی ها خواند.

يك نماينده كنيست: مبادله اسیران نقطه ضعف جامعه اسراییل را نشان داد

«تساحی هنگبی» رییس کمیسیون امنیت و خارجه مجلس اسراییل کنیست گفت: «مبادله اسیران بین اسراییل و حزب الله ضعف رهبران اسراییل ونقطه ضعف جامعه اسراییل را نشان داد».

هنگبی افزود: «حزب الله به حق به دلیل پایداریش جشن گرفت».

فرانس 24: حضور نصرالله در ملأ عام، آخرين لگد به اسرائيل بود

شبکه خبري "فرانسه بيست و چهار" در گزارشي درباره حضور سيد حسن نصرالله دبير کل جنبش حزب‌الله لبنان در تجمع بزرگ مردمي در استقبال از پنج اسير آزاد شده گفت: اين اقدام نصرالله در نوع خود بي‌سابقه بود و در واقع بعد از ازادي اخرين زندانيان لبناني از زندان هاي اسرائيل به منزله ، اخرين لگدي بود که بر اسرائيل وارد شد.

به گزارش شبکه تلويزيوني فرانسه بيست و چهار، سيد حسن نصرالله در تجمع مردم لبنان که براي استقبال از زندانيان ازاد شده خود در بيروت گردهم امده بودند در ملا عام ظاهر شد که اين اقدام به علت مسائل امنيتي به ندرت انجام مي گيرد.

«ايزابل دلربا» خبرنگار اين شبکه خبري در بيروت دراين باره اعلام کرد اين اقدام نصرالله که بعد از ازادي اخرين زندانيان لبناني از زندان هاي اسرائيل صورت گرفت به منزله اخرين لگدي بود که به اسرائيل زده شد .

استقبال دبيركل سازمان ملل

«بان کي مون» دبير کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه خشنودي و رضايت خود را از مبادله اسرا و اجساد ميان رژيم صهيونيستي و جنبش حزب الله لبنان ابراز کرد.

وي در بيانيه اي اعلام کرد " معتقدم اين گام ها به بهبود اوضاع کلي بشر دوستانه در منطقه کمک خواهد کرد ".

دبير کل سازمان ملل متحد گفت انتظار دارد اقدامي به زودي به منظور ازادي گلعاد شاليت از طريق حزب الله و ازادي زندانيان فلسطيني توسط اسرائيل صورت گيرد. 

Logo
http://www.aviny.com/occasion/Sayer/Hezbollah/87/Osara_Shohada/Gozaresh_Kamel.aspx?&mode=print