در این قسمت قصد داریم به توضیح بخش دوم از آموزش 2007Word بپردازیم که به شما در تنظیم کاغذ،تنظیم سند ،انتخاب حاشیه و... کمک می کند.


شناخت محیط سندها در Word

اندازه وحاشیه صفحات:
وقتی شما می خواهید در محیط Word سندی را ایجاد کنید این سند بطور پیشفرض با اندازه A4 برای شما در نظر گرفته می شود حال آنکه شما می توانید اندازه کاغذ ،نوع حاشیه ها و تنظیمات را خودتان انتخاب کنید.
برای انتخاب حاشیه برای صفحات خود باید این را در نظر بگیرید که هر نوع سند در محیط Word دارای دو نوع حاشیه می باشد:
اولین حاشیه مربوط به زمانی است که شما قصد دارید پس از تکمیل سند آن را چاپ و صحافی کنید در این حالت باید حاشیه خاصی را برای صحافی در نظر بگیرید .
این حاشیه ها میزانی از کاغذ است که شما آن را در سند و نتیجه نهایی نمی بینید.
دومین حاشیه حاشیه هایی است که از چپ و راست برای صفحات در نظر گرفته می شود و نوشته بین  این دو حاشیه قرار می گیرد.
به طور کلی سندهای ایجاد شده در محیط Word به دو صورت می باشند:
1-سندهای تک برگی
2-سندهایی که مربوط به صفحات یک مقاله هستند.
سندهایی که مربوط به صفحات یک مقاله هستند به طور  صفحه به صفحه بررسی می شوند.
زمانیکه شما می خواهید سندهایتان را در Word بصورت یک کتاب یا مجله ایجاد کنید می توانید از حاشیه Mirror استفاده کنید که در این حالت صفحات به صورت آینه ای نسبت به هم قرار می گیرند مثل صفحات یک کتاب.

تنظیم کاغذ سند:
برای تنظیم صفحات سند می توانید از نوار ابزار بالای صفحه گزینه  Page Layout را انتخاب کنید.
در این Tab گزینه Margins مربوط  به انتخاب نوع حاشیه برای صفحات می باشد ،با کلیک بر روی گزینه Margins این قسمت کادری مطابق شکل زیر باز می شود.

این کادر شامل حاشیه های زیر می باشد:
1-Normal:در این حالت حاشیه از بالا و پایین ،چپ و راست مشخص  شده است.تمامی این حاشیه ها برابر یک اینچ یا تقریبا" 2.5 سانت در نظر گرفته شده است.
2-Narrow:در این حالت حاشیه ها تقریبا" برابر نیم اینچ می باشند.
3-Moderate
4-Wide
5-Mirrored
شما با توجه به نوع سند خود می توانید حاشیه مناسب را انتخاب کنید.
اینها حاشیه هایی بود که Word برای شما در نظر گرفته بود اما اگر شما قصد دارید نوع حاشیه ها را خودتان انتخاب کنید می توانید از طریق گزینه Custom Margins موجود در انتهای همین کادر این کار را انجام دهید.

با کلیک بر روی این گزینه کادری مطابق شکل زیر باز می شود که شما می توانید تنظیمات خود را انجام دهید.

در این کادر اولین سربرگ یعنی Margins را انتخاب کنید.
اولین گزینه این سربرگ نیز Margins می باشد که شامل 6 گزینه می باشد که گزینه های Top,Buttom,Left,Right برای میزان فاصله از بالا ،پایین ،چپ و راست می باشد.

گزینه Gutter  برای تنظیم حاشیه می باشد .
میزانی را که می خواهید برای حاشیه در نظر بگیرید می توانید در این کادر وارد کنید، در ضمن حاشیه صحافی را نیز می توانید در این قسمت مشخص کنید.
آخرین گزینه  Gutter Position می باشد که برای تعیین محل حاشیه صحافی در نظر گرفته شده است .
شما می توانید محل حاشیه را در قسمت راست یا چپ بالای صفحه در نظر بگیرید،این کار بستگی به نوع سند شما و نحوه نوشتار در سند تاندارد.اگر قصد ایجاد سندهای انگلیسی را دارید باید حاشیه صحافی در سمت چپ و اگر قصد ایجاد سند فارسی را دارید باید حاشیه در سمت راست قرار بگیرد.
دومین گزینه این سربرگ گزینه Orientation  می باشد که در این قسمت می توانید نوع قرارگیری سند را تعیین کنید این سند می تواند افقی(Landscape) یا عمودی(Portrait) قرار بگیرد.
سومین گزینه این سربرگPages می باشد که می توانید از طریق آن نوع سند خود را  مشخص کنید.
گزینه Multi Pages  (چند صفحه ای) موجود درا ینجا دارای الگوهایی همچون Book Fold,2 Pages Sheet,… می باشد که با انتخاب یکی از آنها می توانید سند خود را بصورت کتابی ، دو صفحه ای یا سندهای  Mirror درآورید.

در قسمت Previw نیز می توانید نتیجه  نهایی کار خود را ببینید.
نمایش حاشیه نوشتاری:
برای ایجاد حاشیه نوشتاری بصورت خط چین از دکمه Office Buttons گزینه  Word Option را انتخاب کنید،سپس از قسمت Advance  به قسمت Show Document Content رفته و گزینه  Show Text Boundaries را انتخاب کرده و OKکنید.حالا Bound یا ناحیه ای که شما می توانید در آن ناحیه کار کنید و نوشته های خود را قرار دهید با نقطه چین مشخص می شود.

وضعیت قرار گرفتن کاغذ سند:
سندها به 2 صورت افقی و عمودی می توانند قرار بگیرند.
برای انتخاب هر یک اراین دو حالت از نوار ابزار بالای صفحهPages Layoutرا انتخاب کنیدو از گزینه های موجود بر روی Orientation کلیک کنید،مشاهده می کنید که دو نوع  Portrait (عمودی)و Landscape (افقی)موجود است که با انتخاب هر یک از این دو گزینه کاغذ شما در آن وضعیت قرار می گیرد.

حذف نواحی خالی بالا و پایین:
برای اینکه بتوانید ازفضای کاری خود بیشترین استفاده را داشته باشید می توانید حاشیه های بالای صفحه را حذف کنید.
برای این کار باید اشاره گر موس را روی مرز حاشیه های بالا و پایین کاغذتان قرار دهید تا علامتی مثل شکل زیر ایجاد شود سپس با دبل کلیک کردن بر روی ان صفحات به یکدیگر متصل می شوند و به این ترتیب کل حاشیه های خالی که در آنها متنی موجود نیست از بین می روند و فضای کاری شما بهینه می شود.

تنظیم اندازه کاغذ:
برای انتخاب اندازه سایز کاغذ خود می توانید از گزینه Size موجود در TabPage Layout  استفاده کنید.

در این بخش نمونه هایی همچون A5,Legal,… وجود دارد.
اگر می خواهید اندازه های دیگری را برای کاغذ خود انتخاب کنید می توانید روی گزینه More Paper Sizes… کلیک کنید.

در کادر ایجاد شده سربرگ Paper  را انتخاب کنید و در قسمت  Paper Sizeاندازه Defult مورد نظرتان را وارد کنید،در قسمت Width پهنا و در قسمت Hight ارتفاع کاغذتان را می توانید تعیین کنید.

استفاده از خط کش:
برای نمایش یا عدم نمایش خط کش می توانید از دکمه  View Ruler موجود در سمت راست بالای صفحه کاریتان استفاده کنید.با کلیک کردن بر روی این دکمه خط کش برای شما نمایش داده می شود یا مخفی می شود.
همچنین از خط کش می توانید برای تنظیم حاشیه استفاده کنید.برای این کار در حاشیه سمت راست و چپ با موس قرار بگیرید، هنگامیکه اشاره گر موس به شکل یک فلش دو جهته درامد می توانید اندازه حاشیه را کم یا زیاد کنید.

منبع: آسا رایان

درس بعدی  -  درس قبلی

فهرست

بازگشت به صفحه آموزش

 
 
http://www.aviny.com/learning/online-learning/word-2007/02-tanzime-asnAd/tanzime-asnAd.aspx?mode=print
Copyright © 2003-2015 - AVINY.COM - All Rights Reserved