تکرار سناریوی نخ‌نمای آمریکا و غرب درباره سوریه

چهار سال پیش، دونالد ترامپ، در کسوت تاجر سرشناس آمریکایی، دولت اوباما را به خاطر تصمیمش درباره‌ی حمله به سوریه احمق خطاب کرده بود. 

چهار سال پیش، دونالد ترامپ، در کسوت تاجر سرشناس آمریکایی، دولت اوباما را به خاطر تصمیمش درباره‌ی حمله به سوریه احمق خطاب کرده بود. حالا اما او در چند روز گذشته، در توئیت‌های پی‌درپی، به بهانه‌ی استفاده از سلاح شیمیایی، به بشار اسد حمله کرده و ایران و روسیه را نیز به دلیل حمایت از اسد سرزنش می‌کند. پس از او، مقامات غربی نیز یکی پس از دیگری وارد میدان شده‌اند. ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس گفت: کسانی که حمله‌ی شیمیایی در سوریه انجام داده‌اند باید محاکمه شوند. سخنگوی دولت آلمان نیز مدعی شد شواهدی در دست است که نشان می‌دهد دولت بشار اسد در حمله‌ی شیمیایی اخیر در دوما دست دارد. در نقطه مقابل اما وزیرخارجه‌ی روسیه خطاب به مقامات غربی چنین گفت: "اقدامات غرب در متهم کردن دولت سوریه به انجام حمله‌ی شیمیایی دوما فتنه‌انگیزی است...گویا طوری طراحی شده است که دمشق مقصر جلوه داده شود."

البته پیش از این، سوریه گزارش‌های چند صد صفحه‌ای به سازمان ملل درباره‌ی احتمال حمله‌ی شیمیایی گروه‌های تروریستی ارائه داده بود که سازمان ملل به راحتی از کنار آنها عبور کرد و آن را ندید گرفت. به نظر می‌رسد ماجرای حمله‌ی شیمیایی به دومای سوریه، حالا تبدیل به موضوعی شده که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا بار دیگر با تکرار سناریویی مشابه چند سال پیش، باخت‌هایی که در سطح میدانی داشته‌اند را جبران کرده و قافیه باخته در تحولات منطقه را به نفع خود تغییر دهند. گرچه به نظر می‌رسد نتیجه همانی است که چند سال پیش شده بود: شکست مجدد سناریوی آمریکا.