بخش شهید آوینی حرف دل موبایل شعر و سبک اوقات شرعی کتابخانه گالری عکس  صوتی فیلم و کلیپ لینکستان استخاره دانلود نرم افزار بازی آنلاین
خرابی لینک Instagram

 

 

فیلم نگار اسارت

به همت: مسعود ده نمکی

چاپ اول: پاییز 1384

ناشر: موسسه شهید آوینی

 

فیلم نگار اسارت سومین کتاب از مجموعه فرهنگ نامه اسارت می باشد که در پاییز 1384 توسط موسسه شهید آوینی به چاپ رسیده است.

مسعود ده نمکی در این کتاب به عرصه فیلم و سینما به عنوان مرجعی تاثیرگدار و فراگیر پرداخته است و به تعدادی از فیلم هایی که مستقیم و یا غیر مستقیم در مقوله اسارت ساخته شده است، توجه دارد.

ده نمکی در مقدمه ای تامل برانگیز با موضوع فیلمسازی و سینما به ذکر نکاتی در خصوص مشخصات کتاب می پردازد.

کتاب حاضر شامل دو فصل می باشد. در فصل اول به 40 فیلم ایرانی که به گونه ای به اسارت مرتبط است اشاره شده است. در ابتدای فصل، فیلم های ایرانی در این عرصه، در یک دید کلی مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد و اسامی و مشخصات فیلم ها در ادامه آن می آید.

در مورد هر فیلم تصویری از آن به همراه مشخصاتی از قبیل نام کارگردان، نویسنده، تهیه کننده و پاره ای از مشخصات فنی و در ادامه آن خلاصه ای از داستان فیلم و سپس نقد کوتاهی از اهداف و حواشی فیلم موضوعاتی هستند که در این فصل برای هر فیلم ذکر شده است.

فصل دوم به فیلم های خارجی اختصاص یافته است. در ابتدای این فصل نیز تصویری از کلیت این فیلم ها ارائه گردیده است و در آن به مقاصد سینمای هالیوود از ساخت اکثریت این فیلم ها با هدف مظلوم نمایی جامعه یهود و اثبات بی کفایتی نیروهای متحدین (به ویژه آلمان) پرداخته شده است.

این فصل شامل 100 فیلم گردآوری شده از سینمای کشورها بدون ارایه هر گونه تجزیه و تحلیل نقدگونه بر آن ها صورت گرفته است و در مجموع سعی گردیده است که در این بخش از کتاب صرفا به ارایه ی اطلاعات مورد نیاز مراجعه کنندگان اکتفا شود. در ضمن به منظور شناساندن شرایط ساخته شدن این دسته فیلم و نکات پیرامونی آنها مطالبی با عنوان "اشارات" در هر فیلم گنجانده شده است.
این قبیل اشارات در فصل دوم کتاب با عناوین و سرفصل های مجزایی چون «اشاره اول» و «اشاره دوم» مطرح گردیده اند که در شکل کلی خود دربرگیرنده مسایلی همچون سابقه نمایش آنها در ایران، موفقیت های جشنواره ای و بعضاً تغییر اسامی اصلی فیلم ها به هنگام اکران عمومی در ایران می باشد.

در این فصل نیز همانند فصل قبل برای هر فیلم خلاصه داستان و اطلاعات بنیادی مربوط به دست اندرکاران تولید فیلم ها و ویژگی های تکنیکال سینمایی از قبیل مواد خام، سیستم های فیلمبرداری و قالب های فنی و نمایشی آورده شده است.

لازم به ذکر است در هر فصل از کتاب عکس هایی از فیلم های مورد بررسی در حاشیه صفحه قرار گرفته اند.


آرشیو معرفی کتاب

 
 Copyright © 2003-2022 - AVINY.COM - All Rights Reserved