شهید آوینی

 

امروز یکشنبه هفدهم مهر سال1384 هجری شمسی ، مصادف است با پنجم رمضان المبارک سال 1426هجری قمری و برابراست با نهم اکتبر سال 2005 میلادی .

 

تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوره سوم :
 


در چنین روزی در سال 1360 ، حکم ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای توسط رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره)  تنفیذ شد . سومین دوره  انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران  در روز سیزدهم مهر همان سال بر گزار شد و  حضرت آیت الله خامنه ای  به عنوان رئیس جمهور مردم ایران انتخاب شد .

 اعتصابات مردمی :
 


در چنین روزی در سال  1357هجری شمسی روند عتصابات مردمی حرکت تندتری به خود گرفت و در این مسیر کارگران برخی دیگر از کارخانجات از جمله  کارخانه ذوب آهن اصفهان و بندرامام به تظاهرات گسترده علیه رژیم پهلوی پرداختند و در این طریق دست به اعتصابات گسترده زدند . 
 

در گذشت خواجه نظام الملک :
 


خواجه نظام الملک ، وزیردانشمند سلجوقیان ومولف کتاب سیاست نامه درچنین روزی درسال 485 ه ق به دست فداییان اسماعیلیه وعمال حسن صباح کشته شد . نظام الملک در410 ه ق در شهرطوس متولد شد وپس ازطی تحصیلات مقدماتی وارد دستگاه سلجوقیان شد وروزبه روزبراقتدارش افزوده شد . خواجه نظام الملک وزیرخردمند ملکشاه سلجوقی ازعلماء ودانشمندان بسیارتجلیل می کرد وهرگاه دانشمندی به حضوراومی رسید ، خواجه به احترام اوازروی مسند خویش بلند می شد وی درحوزه فلسفه سیاسی صاحب اندیشه است وهنوزاثرمشهورش سیاست نامه به عنوان یک متن دانشگاهی درفلسفه سیاسی مورد استناد دانشمندان این رشته قرار دارد . 
وی توانست مدارس نظامیه را بین سالهای 408 تا 485 ه ق ایجاد کند . این مدارس ازجمله دربغداد ، بلخ ، نیشابور ، هرات ، اصفهان ، بصره ، مرو و موصل ایجاد شدند . ساختار آموزشی این مدارس کمابیش و بدون تغییر به اروپای قرن   12 و  13  میلادی راه یافته است . مدارس نظامیه از نظام دقیق و هد فداری بر خودار بودند و محل ترویج مبانی مذهب سلاجقه بود . در این مدارس برای استادان و طلاب مقرری و محل اقامت و خورد و خوراک آماده بود و همه چیز مورد نیاز طالبان علم به صورت رایگان در اختیارشان قرار می گرفت.

 روز جهانی پست :
 


روز هفدهم  مهر 1253 برابر با 9 اکتبر 1874 میلادی نخستین بار به پیشنهاد هنریخ ون استفان ، مدیر کل پست کنفدراسیون آلمان شرقی قرار دادی با عنوان قرار داد برن در زمینه تاسیس اتحادیه  پست در برن سوییس توسط 22 کشور جهان به تصویب رسید . کشور های امضا کننده بر اساس توافق به عمل آمده قلمرو پستی را تشکیل دادند . این قرار داد آزادی ترانزیت برای مبادله متقابل مراسلات را در سراسر قلمرو اتحادیه تامین و تضمین می کرد . نام این اتحادیه پس از چند سال به اتحادیه جهانی پست تغییر نام یافت . در سال 1969 کنگره توکیو در قطعنامه 211 خود به کشور های عضو توصیه کرد روز نهم اکتبر هر سال را به عننان روز جهانی پست تعیین کنند .

روز استقلال اوگاندا :
 

 

او گاندا کشوری است در آفریقای استوایی . مساحت آن یک هفتم مساحت ایران است . نژاد مردم این سرزمین کویری ،  سیاه بوده و غالب آنان پیرو دین اسلام اند . زبان رسمی مردم این کشور انگلیسی و بومی سواحیلی  و نوع حکومتشان جمهوری است .

او گاندا در چنین روزی در سال 1962 میلادی از انگلستان مستقل شد و در 25 اکتبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن کامپالا نام دارد و انتبه ، جینجا  و فورت پورتال از جمله مهمترین شهر های این کشورند . اوگاندا جزء ممالک مشترک المنافع انگلستان است .    

تولد میگل دو سروانتس :
 


 میگل دو سروانتس داستانسرای بزرگ ادبیات اسپانیا درچنین روزی در سال 1547 میلادی در   شهر آلکالا از شهر های اسپانیا متولد شد . پدرش پزشک دوره گرد بود و به همین دلیل نتوانست به تحصیل بپردازد . وی  در جوانی از شمشیر زدن عاجز شد و  به همین علت در بیست و سه سالگی سفری به ایتالیا کرد و به خدمت قشون دولتی در آمد . سروانتس در سال 1571 در یک نبرد در یایی زخمی شد و در سال 1575 میلادی وقتی به اسپانیا باز می گشت به دست اعراب اسیرشد . او  یکسال بعد فرار کرد و لی دوباره دستگیر شد . وی در سال 1581 در جنگ های آزروس شرکت جست وپس از چندی دست از جنگیدن کشید  و به نویسندگی پرداخت . سروانتس  در این دوره چندین نمایشنامه نوشت و شعرسرود  که مورد توجه کسی واقع نشد . سروانتس از این امر سر خورده شد و برای مدتی ادبیات را رها کرد. اما او پس از مدتی با روی آوردن مجدد به سوی ادبیات  ، شاهکار بزرگ خود" دون کیشوت" یا دونکیخوته  را  در مدت 15 سال و  در دو قسمت به رشته تحریر در آورد و پس از ارایه شاهکارش در سال 1605 و  1606 ودر سال 1613 اثر معروف دیگرش داستانهای نمونه  را خلق کرد  . او سه سال بعد دار فانی  را وداع گفت .

تولد چارلز دهم :
چارلز دهم پادشاه فرانسه در چنین روزی در سال 1757 میلادی به دنیا آمد. وی بین سالهای 1824 میلادی تا 1830 بر این کشور حکومت کرد .

تولد لئوپولد سد ارسنگور :
سنگور شاعر بر جسته سنگال در چنین روزی در سال 1906 میلادی به دنیا آمد  و از مبارزان و استقلال طلبان برجسته آفریقا به شمار می رود. او در بین سالهای 1960 تا 1980 درسنگال رییس جمهور بود .

تولد ژاک تاتی :
 


ژاک تاتی کارگردان بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1908 میلادی به دنیا آمد . او دوره فیلم سازی خود را با ساختن فیلم اسکار قهرمان تنیس در سال 1932 آغاز کرد و بعدها توانست در سینمای نوگرای اروپا و فرانسه سهم ویژه ای داشته باشد . ترافیک ، زمان بازی و عموی من عناوین مهمترین آثار اوست .

تولد انجوانی روتاوارا :
روتاوارا آهنگساز بر جسته فنلاندی در چنین روزی در سال 1928 میلادی به دنیا آمد . کابوس عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

در گذشت بنجامین بانکر :
بانکر ستاره شناس و ریاضیدان توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1806 میلادی در گذشت . وی به هنگام مرگ 74 سال داشت . 

در گذشت  ادوارد کودوروف :
کودورف نمایشنامه نویس و فیلمساز بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1988 میلادی در گذشت . لویی پاستور عنوان مهمترین اثر سینمایی اوست . وی در سن هشتاد و چهار سالگی در گذشت.


 

 منبع:خبرگزاری مهر

Copyright © 2003-2019 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo