Login failed for user 'IIS APPPOOL\www.aviny.com'. امروز در آینه تاریخ
شهید آوینی

 

امروز سه شنبه پنجم مهر سال1384 هجری شمسی، مصادف است با بیست و دوم شعبان المعظم سال 1426هجری قمری و برابراست با بیست و هفتم سپتامبر سال 2005 میلادی .

شکست حصر آبادان  :
 

 پس از تجاوز عراق به مرزهای کشورمان درشهریور1359بخش هایی ازشهرهای مرزی کشورپس ازچهل روزمقاومت جانفشانه مردم به دست دشمن بعثی افتاد که دراین میان شهر آبادان نیزبه محاصره کامل نیروهای بعثی درآمد. درهمین زمان ارتش عراق هشتم آبان 1359 وارد آبادان شد . به دنبال صدورفرمان امام خمینی( ره) درچهاردهم آبان 1359مبنی براینکه حصرآبادان باید شکسته شود، این مساله اهمیت خاصی برای نیروهای نظامی کشوریافت . بدین طریق بود که طرح عملیات ثامن الائمه در پانزدهم شهریور1360 تکمیل شد . دراین عملیات پس ازایجاد معابرازسوی لشکرهفتاد وهفت خراسان ، زمان حمله ، ساعت یک بامداد  روز پنجم مهر 1360 به واحدهای عمل کننده اعلام شد . در این زمان بود که با استفاده از اصل غافلگیری دشمن ،  حمله رزمندگان اسلام شکل وسیعتری به خود گرفت و از ساعت شش بامداد همان روز نیروی هوایی ارتش موفق شد پوشش هوایی خود را در منطقه نبرد برقرار سازد و نیروهای  بعثی را مجبور به عقب نشینی سازد .
 


پس از 42 ساعت مبارزه مستمر نیروهای ایثار گر ارتش جمهوری اسلامی ایران و تلاش مداوم نیروهای لشکر 77  خراسان و جانفشانی های نیروهای مردمی ،  نیروهای دشمن پا به فرار نهادند و عقب نشینی را ترجیح دادند . پس از این عملیات و نزدیک به یک سال بعد  آبادان از محاصره کامل رژیم بعثی خارج شد . متاسفانه بعد از این عملیات پیروزمند چندتن از فرماندهان عالی رتبه ارتش و سپاه به هنگام عزیمت باهواپیما به تهران به فیض عظیم شهادت نایل آمدند. طی  عملیات ثامن الائمه ،  بیش از 150 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده کشور  آزاد شد و بیش از سه هزار نفر از نیرو های دشمن کشته  و زخمی شدند . همچنین  1656 نفر نیز به اسارت در آمدند .  علاوه بر این در این عملیات ،  نود دستگاه تانک و نفربر،  صد دستگاه انواع خود رو ، وتعداد 3 فروند هواپیما و یک چرخبال عراق سرنگون شد و شماری  نیز به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد .   صدام پس از این عملیات هفت تن از فرماندهان ارشد خود را تیر باران کرد. در  عملیات ثامن الائمه 250 کیلومتر از اراضی شمال و غرب آبادان آزاد شد و تلفات سنگینی به ارتش مزدور بعث وارد آمد.صدام که انتظار نداشت نیروهای وی علی رغم در اختیار داشتن تجهیزات مدرن و امکانات گسترده ، دچار شکست شود شخصا فرمانده لشکر سوم عراق به نام  " سعد شیته" را اعدام  کرد .                                                       

این عملیات هشداری برای رژیم بعث عراق بود و به همین دلیل صدام تلاش کرد تا از طریق یک بسیج عمومی نیروهای زیادی را به جبهه های جنگ  اعزام کند و حتی 18 هزار مزدور را ازکشورهای  مختلف عربی بکار گیرد .  برخی ژنرال های بازنشسته مصری و اردنی نیز در طرح و عملیات  به ارتش صدام کمک کردند .در مرحله دوم جنگ که از عملیات فتح المبین، بیت المقدس و طریق القدس آغاز شد  منجر به آزاد سازی پنج هزار کیلومتر مربع ازاراضی شمال و غرب خوزستان شد.
دراین مرحله صدام از شرکت های غربی برای تولید سلاح های شیمیایی کمک خواست و در این زمینه تعداد زیادی کارخانه تولید سلاح های شیمیایی در عراق احداث شد .  طبق آماری که پس از سقوط بغداد توسط نیروهای آمریکایی منتشر شد رژیم بعث عراق در طول جنگ تحمیلی حدود هشت هزار گلوله شیمیایی علیه رزمندگان اسلام به کار گرفت.

 تسلیم کنسرسیوم به مجلس :
درچنین روزی درسال 1333هجری شمسی علی امینی نخست وزیروقت ایران لایحه قرارداد کنسرسیوم راکه درواقع طریقی در جهت چپاول سرمایه های ملی ایران بود ، تقدیم مجلس شورای ملی کرد . وی دردوران نخست وزیری دکترمصدق وحسن علی منصورپست وزارت  اقتصادی راعهده دار بود . او پیش از آن به عنوان نماینده مجلس درکمیسیون دارایی یاریگراحمد قوام بود . وی همچنین بعدها به وزارت دارایی دوران نخست وزیری زاهدی منصوب شد . امینی دراین دوره توافقنامه با کنسرسیوم نفتی آمریکا امضا کرد . وی یکی ازعوامل مرموز نفوذی آمریکا درایران بود. اودردوران طرح انقلاب شاه ومردم موسوم به انقلاب سفید نخست وزیرشاه بود.آمریکایی ها با گزینش چنین وزیری برای شاه پس ازحسن علی منصورقصد داشتند به طریقی اصلاحات دروغین امینی را درجامعه ایرانی به منصه ظهوربنشانند .

روز جهانی جهانگردی :


گردشگری دردنیای امروز یکی ازمهمترین ابزارهای تبادل وتعامل فرهنگی درجهان به شمارمی رود. براساس کنوانسیون بین المللی ترانسپورت و جهانگردی ، جهانگرد به کس اطلاق می شود که به منظور تفریح ، بازدید از مناطق دیدنی ، معالجه ، تجارت ، ورزش و زیارت به کشور دیگر سفر می کند  ،  مشروط بر این که مدت اقامت او از بیست و چهار ساعت کمترو از شش ماه بیشتر نباشد و همچنین  در فاصله ای کمتر از هفتاد کیلومتر ، این سفر  انجام نگیرد . بی شک گردشگری به عنوان یک صنعت مهم درجهان امروز تلقی می شود و نام گذاری هفته ای به این نام ،  اهمیت امر را برای مسوولان جلوه بیشتری خواهد بخشید . همچنین روز هفتم مهر به عنوان روز جهانگردی نام گذاری شده است .  

استقلال مکزیک :
 


درچنین روزی درسال 1821مکزیک استقلال یافت .مکزیک کشوری است نیمه کوهستانی درجنوب ایالات متحده آمریکا ودر طرفین مدارراس السرطان ، بین خلیج مکزیک واقیانوس کبیر، نژاد مردم این کشورسفید وسرخ وسیاه ودورگه وزبان رایج در میان آنان اسپانیولی است . اکثرمردم این کشور کاتولیک اند . نوع حکومت این کشورجمهوری فدرال است که درسال 1821میلادی پس ازمبارزات فراوان ازاسپانیا مستقل شد ودرتاریخ هفتم نوامبر سال 1945میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .

آغاز حکومت طالبان :

 


درچنین روزی در سال 1996 طالبان که در مدارس مذهبی آوارگان افغانستان در پاکستان آموزش دیده بودند ، شهر کابل را که از طرف دولت افغانستان تخلیه شده بود، تصرف کردند و دکتر نجیب الله رهبر سابق این کشور را که از سال 1992 به صورت پناهنده در دفتر سازمان ملل در کابل به سر می برد دستگیر نمودند . گروه طالبان  پس از شکنجه فراوان و سوزاندن لبهای نجیب الله  با آتش سیگار او را تیرباران کردند و مقابل ساختمان مقر رییس جمهوری افغانستان به دار کشیدند و جسد اورا  دوروز بر بالای دار نگهداشتند. برادر او نیز به همین سرنوشت دچار شد.ناظران سیاسی این واقعه دهشتناک را  یک نقطه ضعف در تاریخ سازمان ملل و تعهدات بین المللی  می دانند. طالبان مدت  پنج سال و چند ماه  بر افغانستان حکومت کردند و به فجیع ترین شکل ممکن حقوق انسانی را زیر پاگذاردند .                               
نقل از پایگاه اینترنتی تاریخ ایرانیان در امروز

آغاز به کار مجمع سربازان مسیح :
در چنین روزی در سال 1540 میلادی مجمع سربازان مسیح یا فرقه ژزوییت ها  آغاز به کار کرد . هدف این مجمع مبارزه با پروتستانها بود .
 

تولد لویی سیزدهم :
 لویی سیزدهم ، پادشاه فرانسه  در چنین روزی در سال 1601 میلادی به دنیا آمد . وی در بین سالهای 1610 تا 1643 بر این کشور حکومت کرد .
 

تولد کارولی کیسفالودی :
کیسفالودی نمایشنامه نویس رومانتیک  مجارستانی در چنین روزی در سال 1772 میلادی به دنیا آمد . او نخستین نمایشنامه نویس مجارستانی است که توانست اقبال عمومی را نسبت به آثار ش به دست آورد .
 

تولد آگوستین اول دایتوربید :
آگوستین اول دایتوربید امپراطور مکزیک در چنین روزی در سال 1783 میلادی دیده  به جهان گشود . وی در بین سالهای 1822 میلادی تا 1823 بر این کشور حکومت کرد .
 

تولد گیوسپ پینو :
پینو ریاضیدان توانمند ایتالیایی در چنین روزی در سال 1858 میلادی به دنیا آمد . او را پایه گذار منطق نمادین می دانند .
 

تولد گرادزیا دلدا :
دلدا رمان نویس مشهور ایتالیایی در چنین روزی در سال 1875 میلادی متولد شد  . این نویسنده زن ایتالیا آثار خود را با دیدی  واقع گرایانه می نگاشت . وی توانست در سال 1926 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کند . پیرمرد ام تی ان عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

تولد دومیترو پروناریو :
پروناریو نخستین فضا نورد رومانیایی در چنین روزی در سال 1952 میلادی به دنیا آمد . وی با سفینه سایوز 40 راهی فضا شد .
 

در گذشت روری استورم :
استورم رهبر ارکستر و آهنگساز آمریکایی در چنین روزی در سال 1927 میلادی به دنیا آمد . اجرای سمی کی عنوان مهمترین اثر اجرایی او در زمینه موسیقی است . وی در سن 69 سالگی دار فانی را وداع گفت .

 

 

 

 

59/07/05

بنی‌صدر رئیس جمهور ایران به گروهی از نمایندگان كشورهای اسلامی گفته است تنها در صورت برآورده شدن دو شرط ملاقات با نمایندگان عراقی امكان‌پذیر است.

پایان گرفتن تهاجمات عراق و عدم حمایت بغداد از شورشیان جدایی‌طلب در غرب ایران (رویتر بنقل از گزارشهای متعدد).

60/07/05

مذاكرات سه جانبه مصر، اسرائیل و آمریكا بر سر تشكیل یك دولت فلسطینی بین نوار غزه و كرانه غربی رود اردن.

عملیات ثامن‌الائمه

63/07/05

گزارش قرارگاه سلمان (قرارگاه عمل كننده عملیاتی محدود در منطقه میمك) از اقدامات مهندسی رزمی عراق؛

 اجرای آتش متقابل توپخانه؛

 پناهنده شدن 20 تن دیگر به ایران از طریق مرز كردستان عراق؛

تهدید رادیو عراق به بمباران 23 شهر ایران در صورت حمله ایران به عراق؛

 ورود 50 دستگاه كامیون حامل وسایل و مهمات نظامی از عربستان به عراق؛

 ادامه شناسایی سپاه در هور و بازگشت یك تیم شناسایی پس از دو روز به پایگاه اصلی.

 تحركات و درگیری در مناطق غربی كشور: اسارت چهار تن از نیروهای گروهان ضربت ژاندارمری بر اثر كمین دمكرات در ارومیه؛

 ربوده شدن دو دختر بهوسیله كومهله در یكی از روستاهای سردشت؛

بستهشدن جاده بهوسیله كومهله در سقز و سخنرانی آنها برای مسافران؛

 درگیری ژاندارمری با كومهله در بوكان؛

 درگیری با كومهله در مریوان و اسارت مسئول اطلاعات محوری پاسگاه سروآباد و شهادت مسئول عملیات این پاسگاه؛

 برنامه ریزی اعزام نیرو به پایگاههای سقز و بوكان در ستاد منطقه 10 سپاه. ادامه تبلیغات سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به مناسبت هفته جنگ در شماره امروز نشریه مجاهد (ارگان این سازمان) و استفاده تبلیغاتی از اطلاعاتی درباره عملیات قبلاً منتفی شده والفجر 8 به عنوان اطلاعات جدید از ایران؛

 پخش اعلامیه دستنویس منافقین در یكی از روستاهای فلاورجان؛

 پخش اعلامیه و شعارنویسی در تهران و لنجان سفلی بهوسیله گروههای ضدانقلاب از جمله حزب توده و سازمان چریكهای فدایی خلق (اكثریت)؛

 اعلام بمب گذاری در یك دبیرستان در تهران و كشف آن كه بدون مواد منفجره بود. شناسایی و دستگیری تعدادی از افراد راه كارگر، حزب توده و سازمان چریكهای فدایی خلق؛

 خبر از شروع كار جناح "كشتگر" وابسته به سازمان چریكهای فدایی خلق در گزارش فرمانده سپاه منطقه 4 خراسان. گزارش بیبیسی از هجوم عناصر سازمان چریكهای فدایی خلق به سفارت ایران در لاهه، سرقت چكها و كارتهای شناسایی افراد، مجروح كردن سفیر، و پایان ماجرا با دخالت پلیس هلند و ابراز تأسف دولت هلند، تظاهرات تعدادی از دانشجویان سازمان دانشجویان ایرانی در هند در حمایت از سازمان چریكهای فدایی خلق ایران در برابر سفارت ایران در دهلی نو و تجمع دانشجویان ایرانی وابسته به انجمن اسلامی در نزدیكی در سفارت و شعاردادن به نفع جمهوری اسلامی ایران؛

 گزارش یك روزنامه فرانسوی درباره تعدادی از اتباع ایرانی كه به نشانه حمایت از اكراد ایرانی، خود را با زنجیر به در فلزی ساختمان یونسكو در پاریس بستند. گزارش رادیو ضدانقلابی صدای آزادی ایران از سخنان شیخ علی تهرانی كه از ارتشیان ایران خواست از حمله به خاك عراق خودداری كنند؛

گزارش رادیو ضدانقلابی ایران از دیدار بختیار با سه تن از نمایندگان حزب سبز آلمان غربی. دیدار مصریانی كه در قالب مزدور، در جبهه و پشت جبهه برای ارتش عراق كار میكنند با صدام؛ و حمله صدام به حافظ اسد در این دیدار؛ اظهارات صدام مبنی بر اینكه تعداد داوطلبان مصری نسبت به دیگر داوطلبین در جنگ با ایران، 82 الی 83 درصد از كل داوطلبان عرب را تشكیل میدهند.

ابراز تأسف وزیر خارجه كویت از عدم پاسخ ایران به درخواستهای بین المللی صلح؛

 ستایش وزیر مشاور در امور خارجی قطر از پاسخ عراق به پیامهای صلح بین المللی؛

 درخواست نخست وزیر هند از شاه سعودی برای افزایش تلاشهای خود برای پایان دادن به جنگ 48 ماهه ایران و عراق؛

 اظهارات رهبر مسلمانان شعیه پاكستان در مراسم سالگرد هفته جنگ: جنگ بین ایران و عراق جنگ بین دو برادر نیست، بلكه جنگ بین امریكا، فرانسه، شوروی و كشورهای مرتجع از یك سو و انقلاب اسلامی ایران از سوی دیگر است. وزارت امورخارجه امریكا اعلام كرد در برخی از صادرات امریكا به ایران از جمله هواپیماهای به ارزش كمتر از نیم میلیون دلار و قطعات یدكی، محدودیتهای تازهای قائل خواهد شد. بازتاب اظهارات وزیر نفت ایران در مطبوعات ژاپن؛ وی درباره پروژه پتروشیمی و اینكه در صورت ادامه وضع كنونی خرید نفت ایران توسط كمپانیهای ژاپنی، ایران از خرید كالاهای ژاپنی خواهد كرد، سخن گفته بود؛ تلاش وزارت خارجه ژاپن در زمینه روابط ایران و ژاپن، برای ایجاد نوعی امیدواری بدون تعهد اجرا در موضوع پروژه پتروشیمی بندر امام.

 خبر دادن وزیر اطلاعات عراق از امضای قرارداد كشیدن اولین فاز بزرگ لوله نفتی عراق - عربستان، اعلام این كه «قرارداد بزرگ احداث خط لوله نفتی عراق - اردن تحت بررسی و مذاكره است.» گزارش كارشناسانه منابع معتبر داخلی در بررسی این مسئله. گزارش وال استریت ژورنال از عدم تأثیر تصمیم اوپك بر بازارهای جهانی نفت در شرایط كنونی كه بازارهای نفت اشباع است.

 ملاقات مشاور وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی با رهبر كوبا و تسلیم پیام رئیس جمهور ایران در خصوص طرح پیشنهادی ایران مبنی بر اخراج اسرائیل از سازمان ملل به وی؛ اعلام حمایت نامبرده از این طرح.

65/07/05

جلسه بررسی طرح مانور عملیات بزرگ آتی با حضور آقای هاشمی رفسنجانی (فرمانده عالی جنگ).

 مانور دشمن در منطقه هورالعظیم برای پشتیبانی از نیروهای سپاه ششم، مستقر در شمال بصره.

پایان گلوله باران و عملیات مقابله به مثل در مناطق صنعتی و تأسیسات نظامی بصره. القبس

مذاكرات محرمانه چند كشور اروپایی برای متوقف كردن حمله به كشتیها در خلیج فارس.  

كمكهای مردمی به ارزش 800 میلیون ریال به جبهه ها ارسال شد.

 معاونت نیروی انسانی نیروی زمینی سپاه با طرح مشكلات بسیج نیروی انسانی، از جمله درباره مدت زمان اعزام نیرو، وضعیت نیروهای اعزامی و چگونگی به كارگیری آنها، از یگانهای سپاه در جنوب خواست تا جهت رفع مشكلات یاد شده اعلام نظر كنند.

 وزارت خارجه امریكا ایران را متهم كرد كه به درخواستهای آتش بس بی توجهی میكند. وزیر خارجه عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به پاسخ مثبت عراق به درخواستهای صلح، از ایران نیز خواست كه به این درخواست پاسخ مثبت دهد.

 رادیو اسرائیل: وزیر مشاور در امور نظامی دولت عراق به برزیل رفت تا امكان خرید سلاح از این كشور را بررسی نماید. ایتالیا مجدداً به عراق جهت بازپرداخت قرضهای خود از طریق قسط بندی مهلت دادهاست.

سفیر كویت در سوریه: دولت سوریه اطمینان دادهاست كه با هرگونه گسترش جنگ مخالف است. نخست وزیر فرانسه: “شواهد معتبری مبنیبر حمایت ایران، سوریه و لیبی از تروریسم وجود ندارد. فرانسه مایل نیست تروریسم موجب تیرگی روابط فرانسه با كشورهای عرب شود.” تایم: احتمالاً ایران یا سوریه و یا هر دو حامیان سلسله عملیات تروریستی در پاریس هستند. اظهارات شیرین هانتر درباره وضعیت كنونی و تحولات آتی جنگ، میزان توجه ابرقدرتها به جنگ، تداوم حمایت كشورهای خلیجفارس از عراق و عدم توان ایران برای ادامه جنگ. وزیر نفت قبل از سفر به عربستان گفت: كشورهای اوپك و غیراوپك دریافته اند كه اگر به تصمیم مشترك رسیده و مسائل خود را خود حل كنند، تأثیر اساسی در بازار نفت خواهند گذارد.

Copyright © 2003-2019 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo