Login failed for user 'IIS APPPOOL\www.aviny.com'. ویژه نامه سالروز شهادت سردار شهید اکبر زجاجی    
شهید آوینی

 

ویژه نامه سالروز شهادت سردار شهید اکبر زجاجی
دیروز سالروز شهادت سردار رشید اسلام اکبر زجاجی قائم مقام لشکر 27 محمد رسول الله (ص) است .

اکبر زجاجی در 4 خرداد 1338 در شهر کاشان در یک خانواده مومن  و مذهبی به دنیا آمد . در هفت سالگی به مدرسه رفت و پس از طی دوران راهنمایی و متوسطه در هنرستان نساجی کاشان به تحصیل ادامه داد  . سپس وارد انستیتو تکنولوژی شهر اصفهان گردید . وی از همان دوران تحصیل با الفبای مبارزه و مسائل سیاسی آشنا شد و پس از مدتی به فعالیت های سیاسی اقدام کرد .

اکبر پس از مدتی دانشگاه را رها کرد و به کاشان بازگشت تا در مبارزه علیه رژیم فعالیت کند . در طول مبارزه خود چندین بار با ماموران ساواک درگیر شد و یک بار نیز زخمی گشت . او در مسجد صاحب الزمان (عج ) فعالیت های خود را پی گرفت . در آن مدت یک گروه کوهنوردی بنام صیام تشکیل داد که در پوشش فعالیت های ورزشی به اقدام های سیاسی و مذهبی می پرداخت . وی در ارشاد و راهنمایی جوانان شهر از هیچ کوششی دریغ نمی کرد . پس از پیروزی انقلاب اسلامی اکبر فعالیت خود را در مسجد ادامه داد و به کودکان و نوجوانان مسائل دینی را می آموخت .

با حمله عراق به ایران در مهر 59 اکبر نیز بعنوان داوطلب با گروه شهید چمران عازم جبهه های جنوب گشت . مدتی در خرمشهر به نبرد پرداخت و پس از اشغال آنجا توسط عراق ، در آبادان و سوسنگرد نبرد خود را ادامه داد .

 

  
شهید زجاجی در کنار سردار شهید حاج همت

 

پس از مدتی زجاجی راهی کردستان شد و بخاطر تجربیات ارزنده اش در جبهه های جنوب و بهره گیری از هوش و استعداد نظامی خود ، مسئولیت یکی از محورهای عملیاتی در مریوان را بر عهده گرفت . زجاجی با اقدام های سنجیده و معقول نظامی خود تحولی جدی و اساسی در محور عملیاتی پدید می آورد و در طی مدت حضورش در جبهه چندین بار نیز مجروح شد . با شروع عملیات های گسترده در جبهه های جنوب اکبر زجاجی نیز به آنجا رفت و در عملیات فتح المبین بعنوان مسئول اطلاعات و عملیات و در عملیات رمضان بعنوان فرمانده گردان در لشکر محمد رسول الله ( ص ) وارد عمل شد . وی در مهر سال 1361 بعضویت سپاه درآمد .و با تجربه ارزشمندی که در طول حضور موثرش در جبهه های مختلف کسب کرده بود منشا اثر ارزشمندی شد .

 

 
شهید اکبر زجاجی ، شهید حاج محمد ابراهیم همت ...

 

یک ماه پس از عضویتش در سپاه بعنوان جانشین معاون عملیاتی لشکر 27 منصوب شد . در مرداد ماه سال 1362 نیز بخاطر رشادت و لیاقتش بعنوان قائم مقام لشکر معرفی گردید و تا آخرین لحظه های زندگیش در این مسئولیت خطیر انجام وظیفه کرد .

اکبر زجاجی فردی حساس ، نکته سنج ، خلاق و در عین حال شجاع ، جسور و بی باک بود . در تجزیه و تحلیل مسائل نظامی و سیاسی از توان و درک بالایی برخوردار بود . سعه صدر داشت و از کسی رنجش به دل نمی گرفت . ساده زیستی و قناعت او در زندگی برای دوستان و آشنایان عبرت آموز بود . اهل تقوی و فروتنی بود . با بسیجیان متواضعانه برخورد می کرد . به ذکر دعا و صلوات مداومت داشت .

 


حاج عباس برقی - شهیدان محسن نورانی ، حاج همت ، محمد تقی پکوک ، اکبر زجاجی ...

 

اکبر پس از ماه ها تلاش و مجاهدت در جبهه ها ،  روز 14 اسفند 1362 در جزیره مجنون در عملیات خیبر بر اثر اصابت ترکش خمپاره به فوز عظمای شهادت نایل آمد و به آرزوی دیرین خود رسید .

شهید زجاجی نسبت به ثبت حماسه های دفاع مقدس حساسیت زیادی داشت و در این باره این گونه توصیه نموده است :
" به برادرانی که از جبهه آمده اند بگویید چه کرده اید ؟ اینها را بنویسید . اینها را ضبط کنید . به خدا قسم ارزشمند است . خود اینها یک کتاب می شود . جنگ ما جنگی نیست که تمام شود ."

 

Copyright © 2003-2019 - AVINY.COM - All Rights Reserved
logo