روزشمار دفاع مقدس، پانزدهم مرداد ماه

60/05/15    

اخراج سفیر فرانسه از ایران.

61/05/15

آغاز عملیات ثار الله: نیروهای خودی در یك عملیات در قصرشیرین دو ارتفاع مهم را از اشغال دشمن خارج كردند. با این عملیات جاده قصرشیرین به سرپل ذهاب از دید و تیر دشمن بیرون آمد و متقابلاً جاده تداركاتی دشمن در محور پیروزخان به تنگ بیشگان در زیر دید و تیر مستقیم نیروهای خودی قرار گرفت. در این عملیات 200 تن از نیروهای دشمن كشته یا مجروح شدند و یك تانك و سه خودرو آنها نیز منهدم شد. حمله نیروهای خودی به دو پایگاه حزب دمكرات و سازمان كومله در اطراف مریوان. در این حمله 12 تن از عناصر كومله كشته یا زخمی شدند. سه تن از افراد حزب دمكرات با پنج قبضه اسلحه خود را به سپاه مریوان تسلیم كردند. پنج عملیات سازمان مجاهدین خلق برای ترور افراد، سرقت خودرو و حمله به مراكز دولتی در شهر تهران. در این عملیاتها یك تن از مردم به شهادت رسید و سه تن مجروح شدند، یك اتومبیل نیز ربوده شد. سخنگوی وزارت امورخارجه ایران سخنان سفیر عراق در عربستان (مبنی بر موافقت صدام با شرایط جمهوری اسلامی ایران) را تبلیغاتی برای كسب وجهه سیاسی خواند و افزود: هنوز مناطق مهمی از خاك ایران در اشغال عراق است. وزیر اطلاعات حكومت سعودی سخنان دو روز گذشته سفیر عراق در این كشور را (مبنی بر پذیرش شرایط ایران) را تكذیب كرد؛ سفیر عراق در عربستان نیز در یك عقب نشینی آشكار گفت: ایران به عراق تجاوز كرده است و عراق هیچ غرامتی را پرداخت نخواهد كرد. سعدون حمادی وزیرخارجه عراق: عراق اصراری به برگزاری هفتمین كنفرانس سران غیرمتعهد در بغداد ندارد. عضو هیئت رئیسه اتحادیه سوسیالیستی یوگسلاوی: جنگ ایران و عراق برپایی كنفرانس غیرمتعهد در عراق را مورد تهدید جدی قرار داده است. گزارش خبرگزاری هند درباره سفر آتی رئیس مجلس ایران به هند. سفر نخست وزیر و وزیر امورخارجه تركیه به ایران. روزنامه های تركیه: سفر مقامات تركیه به ایران به منظور دیدار و گفتوگو با مقامات ایران درباره جنگ و تحولات اخیر منطقه صورت گرفته است. "میرحسین موسوی" نخست وزیر: اگر دولت تركیه بتواند در جهت تحقق شرایط جمهوری اسلامی حركت كند، از آن استقبال خواهیم كرد. امام خمینی آقای موسوی خوئینیها را به سمت نماینده خود و سرپرست حجاج ایرانی منصوب كرد.

65/05/15

حمله بی نتیجه هواپیماهای عراقی به جزیره خارك؛ ایران در حال تكمیل پایانه ای در جزیره لارك است كه خارج از دسترس هواپیماهای عراقی میباشد؛ سرفرماندهی ارتش عراق: ایران مناطق مسكونی سیروان در استان حلبچه را مورد حمله توپخانه قرارداد. عراق حمله به مناطق نظامی و اقتصادی ایران را با قدرت ادامه خواهد داد. فعالیت مهندسی دشمن در جزیره مجنون و اقدامات عراق در منطقه امالرصاص. اظهارات اسیران عراقی درباره وضعیت بسیج نیرو و شیوه مدیریت عراق در به كارگیری آنها: احضار كلیه افسران بازنشسته، تشكیل 120 گردان خفیفه(دفاع وطنی) از عشایر وفادار، اعلام اسامی افراد مشمول از رسانه های همگانی؛ اگر سربازی سه بار مرتكب غیبت و فرار شود، اعدام می شود. ارتش هیچگونه كمبود لجستیكی ندارد. نقطه ضعف نیروهای ایرانی، عدم استقرار، و عدم رعایت اختفا و پوشش است. دستورالعمل فرمانده نیروی زمینی به نواحی سپاه برای تشكیل 500 گردان پیاده تا پایان تابستان، اقدام برای تشكیل 700 گردان تا پایان پاییز و اقدام برای تشكیل 1000 گردان تا پایان سال جاری؛ اعزام هزاران نیروی داوطلب بسیجی از پلدختر، بوشهر، یاسوج، كرمان، شیراز، باختران و خرم آباد؛ شروع دومین دوره آموزش نظامی جمعی از معاونان نخست وزیری و مدیران كل وزارتخانههاو نهادها؛ آسوشیتدپرس: هدف از این كار، عملی كردن تهاجم نهایی علیه عراق است. فعالیتهای جهاد دانشگاهی، از جمله: تولید سه میلیون عدد آمپول خنثی كننده گازهای شیمیایی، طراحی دستگاه كنترل از راه دور خودروهای سنگین و شناورها، طرح ساخت انواع هواپیما، طرح نحوه شناخت گازهای شیمیایی و طرح شناخت آلیاژ قطعات وسایل نظامی. بازتاب وسیع احتمال وقوع كودتا در عراق در سطح كشور و جبهه ها؛ تكذیب كودتا. رئیس مجلس خلق سوریه: رژیم صدام با آغاز جنگ علیه انقلاب اسلامی ایران، نقشه های امپریالیسم و صهیونیسم را به اجرا درآورد. توطئه و خرابكاری علیه سوریه نخواهد توانست سوریه را در برابر طرحهای تسلیم طلبانه به زانو درآورد. انتقاد معاون نخست وزیر عراق از مواضع سوریه در همكاری با ایران و نقش جنگ در بازگشت مجدد مصر به جامعه عرب و تجدید رابطه با امریكا. امریكا با حمایت از طرح صلح صدام، از ایران خواست تا با این طرح موافقت كند. معاون وزیرخارجه شوروی جنگ ایران و عراق را بی معنا خواند و از دوطرف خواست تا هرچه زودتر به جنگ پایان دهند؛ تفسیر بی.بی.سی از دیدارهای جدید اقتصادی ایران و شوروی. آغاز فعالیتهای كمیته صلح سازمان كنفرانس اسلامی برای پایان دادن به جنگ. گسترش فعالیتهای دیپلماتیك ایران و عراق در آستانه اجلاس غیرمتعهدها، سفر وزیر خارجه ایران به كشور زیمبابوه. انتقاد شدید معاون سابق وزیرخارجه عراق از مردم پاكستان بهدلیل حمایت از ایران. بیمه لویدز: در سال جاری میلادی دوطرف تاكنون 50 كشتی را مورد حمله قراردادهاند كه 50 خدمه كشته و 150 میلیون دلار خسارت وارد شده است؛ آمار مقایسه حمله به كشتیها. وزیر نفت ایران تأكید كرد كه اجرای طرح كاهش تولید نفت اثر شدیدی روی قیمت نفت خواهد گذاشت؛ آثار كاهش قیمت نفت در امریكا؛ لوموند: شاید ریاض از ایران قول گرفته باشد كه كشتی هایش از حملات ایران مصون بمانند. كشورهای عربی منطقه از ضعف نظامی عراق آگاهند و از مانورها و تهدیدهای ایران نگران و به همین دلایل پیشنهاد ایران را پذیرفتند. واشنگتن پست: ایران با فشار سوریه حزب الله را وادار به پذیرش نیروهای سوریه در بیروت كرد.

تلاش كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق

دستور رئیس كمیته اجرایی ساف، یاسر عرفات مبنی بر انتقال 200 جنگجوی فلسطینی از الجزایر به بغداد.

66/05/15

تصرف ارتفاع “ بلفت “ عراق در ادامه مرحله دوم عملیات “ نصر7 “ و اقدامات یگانهای خودی برای تثبیث مواضع تصرف شده . پاتك دشمن رو ی ارتفاع بلفت ، درگیری تن به تن ؛ نیروهای خودی سرانجام عقب نشینی دشمن . حملات توپخانهای و هوایی عراق در منطقه عملیاتی “ نصر7 “ و سقوط یك فروند هواپیمای دشمن . گزارش راوی لشكر31 عاشورا از عوامل مؤثر در موفقیت عملیات “ نصر7 “ . شهادت تیمسار عباس بابایی معاونت عملیات فرماندهی نیروی هوایی ارتش . حمله هوایی دشمن به مركز تداركاتی “ لشكر11 امیرالمؤمنین “ در جبهه مهران ، منطقه میمك و چند روستا از توابع مریوان . درگیری نیروهای خودی با عناصر كومهله در روستای “ نرگسله “ و “ دوایر “ . تصرف چند پایگاه عراق در منطقه توكل “ كركوك “ به دست نیروهای اتحادیه میهنی . كمین نیروهای اتحادیه میهنی كردستان عراق در جاده اربیل به رواندوز و اسارت گوینده رادیو تلوزیون بغداد . تشریح ابعاد مختلف فاجعه كشتار مكه در سمنان از سوی آیت الله سیدعلی خامنه ای در نماز عید قربان . سومین روز برگزاری مانور “ شهادت “ و تحلیل تأثیر و پیآمد این مانور . به آب انداختن نخستین زیردریایی سپاه . ادعای خبرگزاری یونایتدپرس در مورد كور كردن رادار موشك های كرم ابریشم به وسیله نیروهای امریكا و مانورهای تداومی آنها علیه این موشكها . مصاحبه مطبوعاتی شولتز “ وزیرخارجه امریكا “ و ادعای وی مبنی بر این كه اقدامات امریكا در خلیج فارس علیه هیچ كشوری نیست . تحلیل دیلی تلگراف از روابط ایران و امریكا . تفسیر روزنامه های “ سونسكاداگبلادت “ و “ وال استریت ژورنال “ از روابط ایران و شوروی . به دستور فرانسه ، شركتهای این كشور خرید نفت از ایران متوقف كردند .

تصرف ارتفاع “ بلفت “ عراق در ادامه مرحله دوم عملیات “ نصر7 “ و اقدامات یگان‌های خودی برای تثبیث مواضع تصرف شده .

پاتك دشمن روی ارتفاع بلفت ، درگیری تن‌ به تن ؛ نیروهای خودی سرانجام عقب‌ نشینی دشمن .

حملات توپخانه‌ای و هوایی عراق در منطقه عملیاتی “ نصر7 “ و سقوط یك فروند هواپیمای دشمن .

گزارش راوی لشكر31 عاشورا از عوامل مؤثر در موفقیت عملیات “ نصر7 “ .

شهادت تیمسار عباس بابایی معاونت عملیات فرماندهی نیروی هوایی ارتش .

حمله هوایی دشمن به مركز تداركاتی “ لشكر11 امیرالمؤمنین “ در جبهه مهران ، منطقه میمك و چند روستا از توابع مریوان .

درگیری نیروهای خودی با عناصر كومه‌له در روستای “ نرگسله “ و “ دوایر “ .

تصرف چند پایگاه عراق در منطقه توكل “ كركوك “ به دست نیروهای اتحادیه میهنی . كمین نیروهای اتحادیه میهنی كردستان عراق در جاده اربیل به رواندوز و اسارت گوینده رادیو تلوزیون بغداد .

تشریح ابعاد مختلف فاجعه كشتار مكه در سمنان از سوی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای در نماز عید قربان .

سومین روز برگزاری مانور “ شهادت “ و تحلیل تأثیر و پی‌آمد این مانور . به آب انداختن نخستین زیردریایی سپاه .

ادعای خبرگزاری یونایتدپرس در مورد كور كردن رادار موشك‌های كرم‌ابریشم به وسیله نیروهای امریكا و مانورهای تداومی آنها علیه این موشك‌ها .

مصاحبه مطبوعاتی شولتز “ وزیرخارجه امریكا “ و ادعای وی مبنی‌بر این كه اقدامات امریكا در خلیج‌فارس علیه هیچ كشوری نیست . تحلیل دیلی‌ تلگراف از روابط ایران و امریكا .

تفسیر روزنامه‌های “ سونسكاداگبلادت “ و “ وال استریت ژورنال “ از روابط ایران و شوروی .

به دستور فرانسه ، شركت‌های این كشور خرید نفت از ایران متوقف كردند .

ساخت موشك جدید زمین به زمین توسط عراق (افزایش توان موشكی عراق)

ساخت نخستین زیردریایی ایران

ناوگان ضربتی نیروی دریایی آمریكا در خلیج فارس به 24 فروند می‌رسد.

67/05/15

ارائه یك طرح سه ماده‌ای از طرف دبیركل برای خارجه ساختن مذاركات از بن بست

دیدار یك هیئت عالی رتبه عرب از جمله وزیر خارجه عربستان با دكوئیار برای گفتگو پیرامون آتش‌بس