اتفاقات مهم دوازدهم مرداد ماه درطول دوران هشت سال دفاع مقدس

ورود کامیونهای تجهیزات نظامی از کویت و عربستان به عراق ، گلوله باران شهر آبادان ، بررسی زمینه های همكاری با نیروهای معارض عراقی در جلسه مشترك مسئولان نیروی زمینی و قرارگاه رمضان؛ از جمله اتفاقات مهم 12 مرداد ماه در طول دوران هشت سال دفاع مقدس می باشد.

سفر محسن رضائی به تهران برای مشورت با اعضاء شورای عالی دفاع و جمع بندی صیاد شیرازی از عملیات رمضان در جمع فرماندهان عمل كننده سپاه و ارتش و اعلام پایان عملیات در مقطع فعلی و طرح مانور عملیات آینده با هدف نزدیكی به بصره. تشكیل جلسه مجدد در قرارگاه كربلا و با شركت فرماندهان قرارگاههای سپاه، تشكیك حسن باقری درباره عملیات آینده و بیان دشواریهای طرح مانور پیشنهادی و دفاع برخی از اعضاء جلسه از طرح مانور و تشویق شركت كنندگان به تحمل شدائد عملیات (با اقدام عراق در انداختن آب به منطقه عملیاتی راهكارهای دست یابی به بصره در این مقطع عملاً بسته شد).

در گلوله باران شهر آبادان 19 تن مجروح شدند. دهلران نیز گلوله باران شد و به مناطق مسكونی آن خسارتهایی وارد آمد.

 به سبب وجود میدانهای متعدد مین و تله های انفجاری در داخل و اطراف شهرهای آبادان و خرمشهر، بازگشت ساكنان این دو شهر تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد. امروز مردم جنگ زده گیلانغرب در مراسمی با حضور امام جمعه باختران، وزیر نیرو و شماری از مسئولان كشوری و لشكری به شهر خود بازگشتند و اولین كلنگ بازسازی شهر نیز به زمین زده شد.

ورود 218 كامیون و تریلر حامل مهمات و تجهیزات نظامی از كویت و عربستان به عراق.

 امروز نیز 84 تن از مردم مسلمان عراق پس از گذشت از مرز وارد ایران شدند و تقاضای پناهندگی كردند.

 نیروهای سپاه اشنویه در یك درگیری با حزب دمكرات، سه تن از اعضای جهادسازندگی را كه در اسارت این حزب بودند، آزاد كردند. در این درگیری، یكی از افراد حزب دمكرات كشته شد و یك تن نیز به اسارت درآمد. در یك درگیری میان نیروهای خودی و افراد مسلح غیرقانونی در اطراف مریوان، از این افراد دو تن كشته و چند تن نیز مجروح شدند.

امروز سازمان كومله در پی امضای قرارداد با حزب دمكرات كردستان ـ كه با وساطت عراق صورت گرفت ـ رسماً فعالیت خود را در شهر سلیمانیه عراق آغاز كرد.

 در یك عملیات نیروهای سپاه در شهر باختران، سه تن از افراد چریكهای فدایی خلق ـ شاخة اشرف دهقان ـ دستگیر شدند و یك تن دیگر نیز كشته شد. در اطراف قائمشهر هم سه تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق دستگیر شدند. یك عضو این سازمان یكی از اهالی قائمشهر را با چاقو به شهادت رساند. یكی از اعضای دفتر سیاسی ـ عقیدتی نیروی هوایی ارتش و همسر یكی از اعضای انجمن اسلامی شركت مینو به دست افراد سازمان مجاهدین خلق به شهادت رسیدند.

بمبی در میدان "باب الشارجه" بغداد منفجر شد. جنبش مجاهدین عراق شاخة "ابومیثم تمار" مسئولیت انفجار دو روز پیش بغداد را برعهده گرفت. گروه ابومیثم در اطلاعیهای در مورد تشكیل جلسه سران كشورهای غیرمتعهد در بغداد، هشدار داد.

قرارداد جدید عراق با شركتهای كرة جنوبی برای طرحهای ساختمانی، آبرسانی و احداث خط آهن بغداد ـ ام القصر.

 سخنگوی دولت عراق ضمن اعلام آمادگی برای تعیین آغازگر جنگ، خواستار دریافت غرامت از ایران شد.

 كاردار موقت جمهوری اسلامی ایران در كویت امروز در دیدار با سفیران هند و یوگسلاوی در آن كشور(كویت) بر جلوگیری از برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد به دلیل نا امنی این شهر، تأكید كرد. بنگلادش در پی سفر وزیر مشاور عراق به داكا، نظر خود را درباره لغو میزبانی عراق تغییر داد: ما در كنفرانس اجلاس سران عدم تعهد در بغداد شركت خواهیم كرد.

 مقالة نشریه هندی "تلگراف" دربارة وضعیت فعلی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی: علیرغم انتظار ناظران غربی، انقلاب ایران با تهاجم عراق شكست نخورد، پیشنهادهای آمرانة صلح عراق را نپذیرفت، بدون هیچ مشكلی بنی صدر را بركنار كرد و از ترور رهبران و انفجارها نیز موفق بیرون آمد. رشد تفكر شیعی اولین منبع تهدید اعراب منطقه است.

 نشریه "كریستین ساینس مانیتور": مقاومت عراقیها در تهاجم اخیر ایران، چهرة تار صدام حسین را شفاف تر كرد.

 بالاترین اولویت بین المللی عراق، برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد است. تابلوهای خوش آمدگویی بر دیوارهای بغداد نصب شده است. كارگران 24 ساعته كار میكنند ... برگزاری كنفرانس در بغداد، ریاست سه سالة كنفرانس را به صدام خواهد داد. نشریه های الشعب، لوماتن، ژونآفریك و اشپیگل در بررسی حملات اخیر ایران به داخل عراق، هركدام به یكی از آثار آن توجه كرده اند: "الشعب: تلفات عراقیها"؛ "لوماتن: نفوذ ایران به عمق مواضع عراق"؛ "ژونآفریك: نفوذ ناموفق ایران"؛ "اشپیگل: هدف اصلی ایران بصره است. سقوط این شهر سرآغاز سقوط صدام خواهد بود." این نشریه سپس افزوده است كه سربازان دیگر كشورهای عربی در ارتش عراق خدمت میكنند. اشپیگل همچنین با اشاره به اینكه بصره در تیررس توپخانه های ایران است، خاطرنشان كرده كه ایران تاكنون از این امتیاز استفاده نكرده است.

 ارسال كمكهای ایران به رزمندگان جبهه های لبنان. 

 

65/05/12 

تشكیل جلسه قرارگاه خاتم الانبیای سپاه با حضور اعضای قرارگاه نوح جهت پیگیری كار آمادگی و مشكلات عملیات العمیه؛ اقدامات مهندسی، تداركاتی و ساخت اهداف كاذب. تأكید قرارگاه خاتم بر احداث پل ثابت بر اروند به منظور افزایش توانایی انتقال نیرو.

 

 یك كشتی امریكایی حامل بنزین برای شركت میتسوبیشی ژاپن، در آبهای خلیج فارس هدف موشكهای یك هلیكوپتر ناشناس قرار گرفت و 27 تن از خدمه ایتالیایی این كشتی مجروح شدند؛ وزارتخارجه امریكا این حمله را به ایران نسبت داد و آنرا تقبیح كرد.

بررسی زمینه های همكاری با نیروهای معارض عراقی در جلسه مشترك مسئولان نیروی زمینی و قرارگاه رمضان؛ بررسی وضعیت نظامی و اقتصادی مناطق تحت نفوذ معارضان و چگونگی حضور نظامیان عراقی؛ وضعیت حفاظتی پالایشگاه كركوك؛ آمادگی نیروهای معارض برای اجرای عملیات مشترك نفوذی. گزارش حمله نیروهای معارض كرد عراق به چهار پایگاه نظامی در مناطق زاخو و خرمال.

 ادامه درگیری كومه له و دمكرات درحوالی سقز، 11 كشته و 13 مجروح داشت.

 اعزام نیروهای داوطلب مردمی از 22 شهر كشور. گروهی از اسیران عراقی اردوگاههای تهران به زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع) رفتند.

 بازتاب پیشنهاد طرح پنج ماده ای صلح صدام حسین؛ حمایت شاه اردن به صدام حسین؛ حمایت مصر از عراق و درخواست توقف جنگ؛

. سفر معاون وزارت خارجه(لاریجانی) به شوروی؛ خبرگزاری فرانسه: شوروی ضمن اعلام بیطرفی، هم به عراق و هم به ایران كمك نظامی میكند.

 آقای هاشمی رفسنجانی در ملاقات كاردار ایران در فرانسه با ایشان: فرانسه اگر خواهان بهبود روابط با ایران است باید مواضع واقع بینانه تر و با دست باز با ما برخورد كند.

 موافقت ریگان با سلاحهای درخواستی ایران و ارسال آن به تهران در پی آزادی كشیش جنكو؛

مخالفت جهاداسلامی با گفت وگو درباره آزادی گروگانهای امریكایی؛ از جمله خواسته های این سازمان، آزادی 17 تن از هوادارانش در كویت است.

 روزنامه مصری الاحرار: مذاكرات اسرائیل و عراق برای خرید اسلحه؛ اسرائیل خواهان كمك عراق به روند صلح خاورمیانه و عراق خواستار خرید انواع موشكها، هواپیماهای شناسایی و... از اسرائیل شد.

 روزنامه المجاهد چاپ الجزایر: علت اصرار كشورهای عرب خلیج فارس بر ادامه جنگ قیمتها، تحلیل بردن توان اقتصادی ایران است. 

66/05/12 

جلسه فرماندهان سپاه برای بررسی طرح عملیات “ نصر7 “ 

 دفع پاتك دشمن در ارتفاعات میمك و اهداف عراق از این تحركات . درگیری شدید میان حزب دمكرات و نیروهای خودی در روستای “ كلاشین “ سقز .

 كمین افراد گروهك ضدانقلابی “ رزگاری “ در مریوان .

 شكست منافقین در منطقه “ كانی شیخ “ به هنگام تلاش برای ورود به ایران .

 گزارش ژاندارمری در مورد احتمال حمله شیمیایی عراق به شهرهای مرزی اشنویه ، پیرانشهر و سردشت .

 پاسخ امام امت به پیام حجت الاسلام والمسلمین كروبی درباره فاجعه مكه . تأكید امام (ره) بر بی لیاقتی آل سعود در اداره حرمین .

 آغاز مانور دریایی “ شهادت “ و اطلاعیه ستاد كل سپاه مبنی بر منع تردد كلیه كشتیها و هواپیماهای نظامی و مسافربری در آبهای محدود مانور . موضع  گیری   امریكا و انگلستان در برابر مانور شهادت .

 تفسیر هفته نامه نیوزویك ، ایندی پندنت و وزیر جنگ اسبق امریكا از طرحها و اهداف حمله احتمالی امریكا و خطرات محافظت از كشتیها و احتمال یك حمله پیشگیرانه علیه ایران .

 اعزام سه فروند كشتی نظامی انگلیسی به خلیج فارس برای جایگزین كردن آنها با كشتیهای موجود .

 دیدار “ یولی ورنتسف “ معاون وزیر خارجه شوروی با رئیس جمهور ، وزیر امورخارجه و نخست وزیر و گفت وگوهای آنها درباره لزوم خروج نیروهای بیگانه از خلیج فارس ، پایان جنگ ایران و عراق ، سفر دبیركل سازمان ملل به ایران و روابط اقتصادی دوجانبه .

. روزنامه الابناء و “ صلاح خلف “ ( ابوایاد ) مرد شماره 2 الفتح خواستار اقدام مشترك اعراب علیه ایران شدند .

 بركناری وزیران كشور و بازرگانی عراق به دستور صدام . 

67/05/12 

برگزاری كمیته هفتگانه اتحادیه عرب برای صلح در بغداد